• Dzień Brytyjski
          • Dzień Brytyjski

          • W dniu 29 kwietnia 2019, w naszej szkole odbył się Dzień Brytyjski, w ramach którego został zorganizowany Book’s fair wraz z czytaniem dla uczniów klas I-V książek w języku angielskim. Książki te były czytane zarówno przez reprezentanta angielskiej firmy Usborne – Agnieszkę Szumiec, jak również uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że taką akcją zachęcimy dzieci do czytania książek w języku angielskim a w ten sposób do utrwalania i poznawania nowego słownictwa.

            Uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w warsztatach językowych z Brytyjczykiem Martynem Allenem. Celem zajęć było przede wszystkim rozwijanie umiejętności mówienia w języku angielskim, motywowanie dzieci do komunikacji w realnych sytuacjach, przełamywanie nieśmiałości w mówieniu. Podejście obcokrajowca do uczniów sprawiło, że bardzo się  otworzyli na zaproponowaną formę spotkania.  Uczniowie nie tylko chętnie zadawali gościowi pytania na temat jego kraju, kultury oraz upodobań, ale również z radością odpowiadali na jego pytania do nich.

            Takie warsztaty pokazują  jak istotnym aspektem nauki jest właściwa motywacja. Uczniowie niezależnie od stopnia zaawansowania językowego chcieli rozmawiać po angielsku przełamując własne bariery językowe. Atmosfera akceptacji, szacunku i wsparcia ze strony Brytyjczyka wywołała taką ilość pytań ze strony uczniów, że zaplanowany czas na zajęcia  został wydłużony.

            Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Oberwan ze szkoły językowej Emily’s English, dzięki której gościliśmy w szkole Martyna Allena.

            Dziękujemy również Pani Agnieszce Szumiec za przeprowadzenie akcji czytania książek w języku angielskim.

            Barbara Matoga

          • ,,Wielkie skrzydła porozwijać, lecieć, a nie dać się mijać".                                                         

            Może właśnie te słowa Stanisława Wyspiańskiego staną się mottem dla młodych miłośników sztuki w Sieprawiu. Bo właśnie, już kolejny raz udali się oni w podróż śladami wieszcza.  Tym razem celem  wycieczki był Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i spektakl  ,,Kwiat paproci", oparty na życiu i twórczości Wyspiańskiego. Zanim cała grupa  pojechała do Krakowa, odbyło się spotkanie z panią Julią Basistą, absolwentką wydziału scenografii na krakowskiej ASP. Pani Julia opowiadała  o różnych formach teatru i rodzajach lalek. Uczniowie mieli okazję poruszać marionetkami i animować kukiełki. Dzięki tej niecodziennej lekcji teatralnej wszyscy mogli lepiej zrozumieć to, co miało się później zdarzyć na prawdziwej scenie. Wnętrze teatru Słowackiego zrobiło na uczniach ogromne wrażenie. Kotary, stiuki, plafony, lustra, żyrandole sprawiły, że można było przenieść się w wiek XIX.  Kiedy wszyscy usiedli w swoich eleganckich lożach, chętnie poddali się magii teatru. Spektakl okazał się piękną baśnią. Jej bohater, mały Staś poszukiwał Kwiatu paproci, który miał dać mu nieśmiertelność. Dorosły zaś artysta, zmagał się w swoim artystycznym życiu z wieloma przeciwnościami losu. Autorzy spektaklu stworzyli dzieło piękne i wzruszające. Miłośnicy sztuki pokochali teatr. Po takich emocjach, gofry i pączki na Krakowskim Rynku smakowały wyśmienicie!

            Małgorzata Bzowska

          • Jaką szkołę wybrać?

             

            Wybór ścieżki zawodowej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Już niedługo uczniowie ostatniej klasy gimnazjum oraz klas ósmych będą musieli podjąć tę ważną decyzję.  Żeby uczynić ją łatwiejszą uczniowie naszej szkoły wybrali się  na Targi Edukacyjne do Myślenic 14 marca 2019r. Wyjazd ten pozwolił im zapoznać się z ofertami publicznych szkół prowadzonych przez Powiat Myślenicki.  Uczniowie mogli poznać  ofertę edukacyjną m.in. I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, zobaczyć pracownie do praktycznej nauki zawodu w Małopolskiej Szkole Gościnności i Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach oraz Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach. Rozmowy przeprowadzone z uczniami tych szkół na pewno będą pomocne w wyborze szkoły.

            Zawód dla mnie

             

            Pomocą w wyborze szkoły i zawodu  jest  organizowany  przez samorząd Województwa Małopolskiego  Festiwal Zawodów.

            Podczas tego wydarzenia osoby, które dokonały już wyboru zawodu, tj. uczniowie techników i szkół zawodowych prezentowały  nabywane przez nich umiejętności zawodowe na ponad 100 stoiskach. Młodsi uczniowie, do których adresowane są pokazy, kończący szkoły podstawowe lub gimnazja, zyskują w ten sposób okazję do zobaczenia „żywych zawodów”, czyli pracy realnie wykonywanej przez osoby specjalizujące się w danej dziedzinie. Mogą oni obserwować pracę w warunkach  zbliżonych do autentycznych, spróbować wykonać jakieś zadanie np. z zakresu mechaniki,  doświadczyć na sobie efektów pracy usługowej, czy degustować wyroby gastronomiczne. Uczniowie gimnazjum i klas ósmych naszej szkoły, którzy wybrali się tam 23 marca mogli poznać ofertę edukacyjną ponad 80 szkół branżowych i techników z  całej Małopolski. Zobaczyć ciekawe pokazy fryzjerskie, modowe, kelnerskie. Skorzystać z pomocy doradców zawodowych. Teraz pozostaje im tylko dokonać właściwego wyboru.

            Małgorzata Cholewa

             

        • Święto Patrona Szkoły
          • Święto Patrona Szkoły

          • W poniedziałek, 25 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona- Tadeusza Kościuszki. Uczniowie z klas 5-tych wraz z nauczycielami- przygotowali inscenizację a także występ słowo- muzyczny o naszym wielkim przywódcy i bohaterskim Patronie. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Leśniak, najpierw uczniowie wnieśli sztandar naszej szkoły, a potem jeden z nich złożył raport gotowości klas 4-6 do rozpoczęcia apelu. Po tym z głośników popłynęła melodia, a uczniowie wraz z gronem pedagogicznym w postawie powagi i skupienia odśpiewali hymn naszej szkoły.

            Następnie naszym oczom ukazał się zatłoczony rynek krakowski i cała rzesza kolorowo, odświętnie ubranych ludzi, a z wieży mariackiej dał się słyszeć hejnał i tak przenieśliśmy się do roku 1794. Ktoś przegląda gazety, jakiś redaktor nakazał swojemu posłańcowi, czym prędzej biec na rynek, by opisać w „Kurierze Krakowskim” całe wydarzenie, tłok, ciżba, hałas, nawoływanie i wszystko wiedzące krakowskie kwiaciarki. Zawsze dobrze poinformowane. Jedna z nich wyjaśnia, „że oto do Krakowa przyjechał wielki człowiek- Tadeusz Kościuszko, będzie składał na rynku przysięgę, bo stanął na czele powstania, a nasi będą bić Moskala i przepędzą ruskich z naszej ziemi”.

            Zaraz słychać dzwon Zygmunta, który bije tylko, ogłaszając ważne wydarzenia w kraju, dają się słyszeć: powitania, okrzyki- to wiwatujący tłum, wita swojego bohatera. Widać i Kościuszkę z jasnym obliczem w odświętnym stroju, który powoli i nabożnie składa przysięgę całemu Narodowi Polskiemu w obliczu Boga, że oto „powierzonej mu władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyje, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będzie” (…) Następnie poznajemy profesora z Warszawy, który pięknie opowiada o Kościuszce, o jego młodzieńczych latach, ambicjach, planach, w tle da się słyszeć patriotyczny wiersz, a ktoś wymienia zasługi Naczelnika w bojach o wolność USA. Nagle wszyscy zwracają uwagę na dziwnych chłopów z kosami postawionymi na sztorc, wyjaśniają oni, że są kosynierami i będę z Kościuszką bić się z Moskalami, bo on ich rozumie, mówi do nich, szanuje ich i traktuje wszystkich równo. Na potwierdzenie swoich słów w skocznym tańcu prezentują umiejętności, zwinność i kunszt posługiwania się kosą. Następnie cała świta zebrana na rynku odśpiewuję skoczną i rytmiczną piosenkę pt. „Bartoszu, Bartoszu…”, w takim oto nastroju mija czas, żeby już za chwilę radość zmieniła się w grozę, bo oto daje się słyszeć wołanie kuriera o klęsce pod Maciejowicami i Kościuszce w niewoli…  Znów słychać dzwony i przenosimy się do momentu śmierci Naczelnika, bohatera Narodowego:

            „I na północ spojrzał rzewnie,

            Twarz mu blaskiem się zajęła,

            I konając wyrzekł z mocą:

            - Jeszcze Polska nie zginęła!”

            Dwie kwiaciarki rozmawiają o tym, że biedaczyna nie zaznał spokoju za życia, że musiał umrzeć na obcej ziemi, ale z nadzieją stwierdzają też, że go tam nie zostawią- ale przywiozą do Krakowa, między królów pochować. Tak też się stało, a pomnik postawiono mu w formie kopca z ziemi, z całej umiłowanej przez niego Ojczyzny. Na koniec słyszymy wzruszające aranżację „Poloneza Ogińskiego”- w wykonaniu dwóch skrzypaczek.

            Myślę, że na długo pozostanie w pamięci ten barwny występ, gdzie rzeczywistość przeplatała się z chwalebną, piękną historią naszego kraju i jego wielkiego patrioty- Tadeusza Kościuszki.  

            Autorki: Urszula Motyka, Dorota Bąk, Beata Orzechowska

        • AKCJA „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”
          • AKCJA „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

          •  

            W tym roku szkolnym nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do akcji pt.” Wszystkie kolory świata” organizowanej pod patronatem organizacji Unicef. Wzięli w niej udział uczniowie dwóch klas piątych, dwóch klas szóstych, klasy ósmej oraz kilka osób z innych klas, które bardzo chciały uszyć swoją charytatywną laleczkę.

                 Szycie laleczek poprzedził udział uczniów w prelekcji na temat organizacji Unicef, jej historii, podejmowanych działań i inicjatyw, problematyki szczepień i ich ogromnego znaczenia w zapobieganiu chorobom zagrażającym życiu oraz sytuacji mieszkańców najbiedniejszych krajów świata tj. Indii, Laosu i Demokratycznej Republiki Konga, do których tym razem skierowana była nasza pomoc.

                 Zaznajomieni z problemem uczniowie wyruszyli w swoistą podróż przez kontynenty. Każdy z nich wybrał jeden z interesujących go krajów świata. Zapoznał się z jego historią, kulturą i zwyczajach w nim panujących. Zdobył informacje o jego mieszkańcach, ich kolorze skóry, regionalnych strojach i fryzurach, popularnych imionach, potrawach, itp. Zaznajomił się także z problemami, z jakimi na co dzień przyszło się borykać mieszkańcom tego kraju. Zdobytą wiedzę uczniowie zawarli w referatach, które następnie wykorzystali do przygotowania laleczki, będącej odpowiednikiem ich rówieśnika z danego kraju. Uczniowie wygłosili referaty na lekcji geografii i za swoją pracę otrzymali dobre oceny z przedmiotu.

                 Następnie uczniowie przygotowali swoje własne charytatywne laleczki ubrane i przyozdobione w sposób odpowiadający kulturze wcześniej wybranego kraju. Nadali także swojej laleczce imię.  I tu dzieciaki mogły dać upust swojej kreatywności i wyobraźni. Niejednokrotnie nie obeszłoby się, bez pomocy doświadczonej w szyciu babci czy mamy. Dzięki tej współpracy pokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki! Można je było podziwiać na specjalnie zorganizowanej w naszej szkole wystawie. Wystawa składała się z pięciu stanowisk, każde poświęcone było jednemu z pięciu kontynentów. Na danym stanowisku można było podziwiać laleczki pochodzące z krajów tego rejonu świata, jak również poczytać ciekawostki o krajach z tego rejonu. Informacje o krajach danego kontynentu przygotowali sami uczniowie, zawierając je w pięknych, ciekawych referatach. Spacer po naszej szkole w tym czasie rzeczywiście był swoistą podróżą przez kontynenty.

                 W szkole został  zorganizowany „Dzień Wszystkich Kolorów Świata” . Wspólnie wybraliśmy także najpiękniejszą laleczkę, która  reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Wykonał ją Bartosz Czerwień z klasy 8b.

                 Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy w szkole kiermasz. W tym dniu można było wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a równocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku przekazując na ten cel darowiznę. Wspólnie zebraliśmy kwotę 1030 złotych!!!Dając tym samym szansę 103 dzieci na wygraną z zagrażającymi ich życiu chorobami, gdyż koszt najpotrzebniejszych szczepień zapobiegającym chorobom, z którymi borykają się dzieci z najbiedniejszych krajów świata, to około 10 zł. Jesteśmy dumni z naszych uczniów!!!W tym miejscu chcemy także serdecznie podziękować Państwu za finansowe wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

            Anna Szklarz

        • Obóz językowy EuroWeek
          • Obóz językowy EuroWeek

          • Obóz językowy EuroWeek

            W dniach 4.03-8.03.2019, uczniowie klas VI-VII wzięli udział w obozie językowym EuroWeek w Długopolu Zdrój.  Zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z Filipin, Kolumbii, Birmy, Argentyny, Meksyku, Wietnamu. Wolontariusz odpowiedzialny za przebieg wszystkich zajęć pochodził z Filipin i do tej pory pracował jako nauczyciel języka angielskiego zarówno dzieci jak i młodzieży. Jego podejście do dzieci, zaangażowanie, pasja i kreatywność wzbudziły wśród naszych uczniów szacunek, zainteresowanie i zapał do wykonywanych zadań.

            Uczestnicy obozu brali udział w zajęciach od 9:30 do 20:30-21:00. Głównym celem EuroWeek jest zarówno nauka języka angielskiego poprzez prezentacje, projekty, zabawy jak również budowanie umiejętności interpersonalnych oraz wzmacnianie wiary we własne możliwości.

            Dzieci uczestniczyły w trzech prezentacjach o Indonezji, Meksyku oraz Filipinach; brali udział w projektach takich jak: wyodrębnienie swoich mocnych i słabych stron, określeniu swoich celów w życiu – jak mogą je osiągnąć i jakie poświęcenie w związku z tym należy ponieść. Kolejne zadanie to stworzenie projektu nowego miasta, planety, budynku, aplikacji, wynalazku. Po zakończeniu każdego z wykonywanych projektów, zadaniem dzieci było zaprezentowanie wykonanego zadania przed pozostałymi uczestnikami.

            Praca w grupach była bardzo istotnym aspektem pracy. Uczyła dzieci współpracy, pokonywania nieśmiałości w budowaniu nowych relacji rówieśniczych i pomagała otworzyć się na nowe wyzwania. Każdego dnia powstawały nowe grupy złożone z uczniów z trzech szkół.

            Dzieci uczestniczyły też w wielu zabawach oraz zajęciach o charakterze artystycznym. Każde z nich było zakończone podsumowaniem jaki był ich cel oraz jakie wnioski można wyciągnąć z konkretnych zajęć.

            Zadanie, które wzbudziło wśród uczniów najwięcej entuzjazmu to „Meet new people”, w trakcie którego dzieci były podzielone na grupy, do których przychodzili kolejno wszyscy wolontariusze. Ta sytuacja nie tylko dała dzieciom wiele radości, ale przede wszystkim motywowała ich do przełamywania nieśmiałości i bariery językowej, by w atmosferze akceptacji i przyjaźni porozmawiać z obcokrajowcami.

            W ostatnim dniu, dzieci przedstawiały prezentację na temat swojego kraju – historii, tradycyjnej rodziny, jedzenia, tańca, piosenki. W każdym z proponowanych zadań, dzieci wykazywały się dużą kreatywnością i radością.

            Końcowym zadaniem było przygotowanie przedstawienia podsumowującego cały obóz. W tym celu, dzieci miały wypełnić jedną z dziewięciu misji, tak by udowodnić, że to co może wydawać się na początku niemożliwe, swoim staraniem i pracą mogą zmienić na możliwe. Zadaniem uczniów było napisać wiersz, opracować konkurs, przygotować i przedstawić wiadomości z obozu.

            Nasz pobyt na obozie EuroWeek to niezapomniana przygoda z językiem angielskim oraz poznanie bardzo ciekawych ludzi z odległych części świata.

            Bardzo się cieszę, że nasz pierwszy wyjazd na EuroWeek pozostawił w nas tak wiele pozytywnych wrażeń i wspomnień.

            Jestem z dzieci dumna!

            Barbara Matoga

             

        • Kolejna wycieczka Klubu Miłośników Sztuki
          • Kolejna wycieczka Klubu Miłośników Sztuki

          •    

            W sobotę 23 lutego 2019 uczniowie z Klubu Miłośników Sztuki po raz trzeci wyjechali do Krakowa. Tego dnia mieli w planie odwiedzić  wystawę  Szopki Krakowskie oraz zawitać na  warsztaty w pracowni witraży. Szopki urzekły wszystkich swoim bogactwem, wielkością i pomysłowością twórców.  Wszyscy byli dumni, że osiem szopek na wystawie prezentowała sieprawska szkoła. Za udział w konkursie autorzy szopek otrzymali nagrody i dyplomy. Absolutnym hitem okazały się warsztaty w pracowni witraży i szkła u pana Ryszarda Łagody. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje witraż.   Oglądali projekty, szybki, diamenty do krojenia szkła. Artysta bardzo ciekawie opowiadał jak powstają witraże i gdzie się znajdują. Rozdał uczniom kolorowe szkiełka, z których powstały ciekawe kompozycje. Były to autoportrety, ciekawe zwierzęta i legendy krakowskie. Na koniec każdy z uczniów zrobił  swój witraż. Były to niezwykle ciekawe zajęcia! Na sobotnim  trakcie nie zabrakło słodkich przyjemności. Wszyscy uczniowie chętnie degustowali  gorącą czekoladę na rynku u Wedla oraz w słynnej Jamie Michalika przy ul. Floriańskiej. Miłośnicy sztuki coraz  lepiej poznają  i smakują Kraków.

            Wycieczka była bardzo udana!

            Małgorzata Bzowska

        • Dzień języka ojczystego
          • Dzień języka ojczystego

          • Dzisiaj tj. 21.02.2019r obchodziliśmy w naszej szkole- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zaprosiliśmy wybitnych gości- obcokrajowców, którzy nauczyli się języka polskiego! Gościliśmy Gwatemalczyka- MELVINA ESTUARDO GALICIA COTA, oraz Francuza- FRANCOIS MARTINEAU. Wydarzenie miało charakter prelekcji z moderowaną dyskusją i odbyło się w dwóch grupach wiekowych- klasy 4-te oraz 5-te i 6-te. Zaczęliśmy krótką prezentacją na temat tego święta, dowiedzieliśmy się, że Święto Języka Ojczystego, zostało ustanowione przez UNESCO, w listopadzie 1999 roku. Data ta upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu, kiedy to 5 studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się uznania za urzędowy języka bengalskiego. Dowiedzieliśmy się również, że wiele języków na świecie jest zagrożonych wyginięciem, a święto języka ojczystego ma pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dzięki ludziom, takim jak nasi goście- jest w nas nadzieja, że język polski będzie się rozwijał i będzie coraz bardziej popularny na całym świecie. Następnie przedstawiłyśmy kraje pochodzenia naszych gości, oni bardzo chętnie i z entuzjazmem opowiadali o swoich rodzinnych krajach, o zwyczajach, klimacie, pysznym jedzeniu. Przyznali, że trochę brakuje im w Polsce kuchni z ich krajów- szczególnie tortilli i prawdziwych francuskich serów. Pytaliśmy ich, jak to się stało, że trafili do Polski, obaj zgodnie odpowiedzieli, że bardzo lubią podróżować, mieli możliwość wyjechać do Polski, tutaj zdobywać wykształcenie, pracować, uczyć się i tutaj zapuścić korzenie. Na dzień dzisiejszy bardzo podoba im się życie w Polsce i nie zamierzają opuszczać naszego kraju. Pytaliśmy ich, też o to, czy trudno było nauczyć się języka polskiego, jak wiemy nasz język ojczysty uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków świata. Nasi goście przyznali, że owszem jest trudny, że na początku bardzo ciężko było im się odnaleźć w gramatyce, w tych wszystkich deklinacjach, odmianach przez przypadki, liczebnikach i końcówkach, ale z czasem było łatwiej i to było bardzo motywujące poznawać nowy, trudny język i umieć się w nim porozumiewać. Na koniec poprosiliśmy, żeby nauczyli nas kilku słów w swoim języku ojczystym- nasz gość z Gwatemalii- Melvin nauczył nas więc: dzień dobry, do widzenia, oraz przepraszam, proszę i dziękuję- w swoim języku ojczystym, czyli hiszpańskim, a następnie w chińskim, który też świetnie zna. Natomiast Francois z Francji, wyśpiewał nam po francusku przeboje, które prezentował kiedyś m.in. w konkursie organizowanym przez TV pt. „Mam Talent”, i tak z głośników popłynęła rzewna, podgrywana na gitarze naszego gościa „Natalii”, oraz skoczne i rytmiczne- znane i uwielbiane przez Polaków Champs Elysees”. Na koniec poprosiliśmy naszą młodzież, żeby zawsze pamiętali, o tym, że są Polakami, żeby byli dumni, z języka w którym mówią, żeby dbali o to jak mówią, używali pięknego, bogatego, polskiego słownictwa, a na emigracji zawsze dobrze mówili o swoim ojczystym kraju i Polakach. Nasi goście wręczyli też nagrody wylosowane podczas konkursu o języku polskim, mieliśmy laureatów z klasy 4, 5 i 6- tej. Goście natomiast zostali obdarowani przez panią Dyrektor podziękowaniami, za udział w krzewieniu języka polskiego. Na pamiątkę obecności w naszej szkole dostali też, polskie słodycze oraz lalki uszyte przez naszych uczniów w ramach akcji UNESCO- „Uszyj laleczkę- podaruj nadzieję”, która miała na celu zebranie pieniędzy na szczepienia dla dzieci z krajów afrykańskich i azjatyckich. Podziękowaniom i autografom- rozdawanym przez naszych gości nie było końca, a wszystko to w miłym otoczeniu powiewających biało- czerwonych balonów, konfetti i trzech narodowych flag: gwatemalskiej, francuskiej, oraz polskiej. Mimo, że na co dzień władamy innymi językami i dorastaliśmy w innych kulturach, czuliśmy braterską więź między naszymi narodami. Połączył nas język polski. Myślę, że to będzie cenna lekcja dla naszych uczniów, którym często brakuje motywacji, by poznawać to co: rodzime, polskie, piękne. Nasi goście pokonali tysiące kilometrów i wiele przeszkód, by żyć pracować i kształcić się w Polsce. Dla nas to codzienność- chciało by się rzec: „chleb powszedni”, wystarczy to tylko dostrzec i wykorzystać.

             Organizatorki wydarzenia:  Beata Orzechowska, Barbara Kyrc

          • JAK KAROL ZOSTAŁ PAPIEŻEM? WRĘCZENIE NAGRÓD DLA LAUREATÓW PAPIESKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

            14 lutego - Arcybiskup Marek Jędraszewski wręczył nagrody laureatom Papieskiego Konkursu Plastycznego dla przedszkoli oraz szkół podstawowych Archidiecezji Krakowskiej. Wydarzenie miało miejsce w sali królewskiej domu arcybiskupów krakowskich. Wyniki ogłoszono już w listopadzie ubiegłego roku, wpisując się tym samym w obchody jubileuszu 40-lecia wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową.

            – Pięknie włączyliście się w obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. – chwalił zebrane dzieci i młodzież metropolita krakowski.

            Przypomniał, że w maju 2020 roku będziemy świętowali 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II i dodał, że również wtedy nie może zabraknąć ich talentu i zaangażowania.
            – Już dzisiaj myślcie, co zrobicie i w jaki sposób będziecie chcieli uczcić to wspaniałe wydarzenie, jednocześnie dziękując Panu Bogu za wybór papieża, który bardzo lubił spotykać się z dziećmi i młodzieżą. – zachęcał.

            Arcybiskup podziękował wszystkim, którzy motywowali do pracy i twórczego działania swoich podopiecznych: księżom, siostrom i katechetom, a także życzył obecnym Bożego błogosławieństwa.
            –  Wzrastajcie, tak jak Pan Jezus, w łaskach u Boga i u ludzi, a jednocześnie módlcie się o opiekę Pana Boga nad wami za przyczyną św. Jana Pawła II.

            Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za Europę w liturgiczne wspomnienie jej dwóch patronów – świętych Cyryla i Metodego.

            W konkursie zostali nagrodzeni uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i szkół specjalnych. Wśród klas 0-II pierwsze miejsce zajęły uczennice naszej szkoły Joasia Grabowska kl. I b, Urszula Grabowska kl. II a i Hania Bobek kl. II a. Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

            Krzysztof Kowalczyk

        • Wernisaż Agnieszki Płatek
          • Wernisaż Agnieszki Płatek

          •     Kilka dni temu odbył się w naszej szkole wernisaż, czyli otwarcie wystawy prac plastycznych. Autorką wszystkich dzieł jest Agnieszka Płatek. Na imprezę zaprosiła swoją klasę 7a oraz Dyrekcję szkoły. Uroczystość rozpoczęła pani Małgorzata Bzowska, nauczycielka plastyki, która opowiedziała o zaprezentowanych pracach. Zwróciła uwagę na ciekawe portrety, które oddają róznorodne emocje oraz na piękne pejzaże. Ich kolorystyk ajest baśniowa. Wprowadzają widza w świat fantazji i wzruszeń. Agnieszki ulubioną techniką jest rysunek ołówkiem i malowanie farbami akwarelowymi. Po obejrzeniu dzieł młodej artystki, koledzy i koleżanki wymieniali opinie i zastanawiali się, który obraz podoba im się najbardziej i dlaczego. Wernisaż był świetną okazją do rozmowy o sztuce i do propagowania talentów młodzieży. Mamy nadzieję, że w przyszłości kolejni uczniowie będą chcieli pokazać swoje prace szkolnej publiczności.

            Małgorzata Bzowska

          • Przedstawienie profilaktyczne

          • Dnia 01.02.2019r. uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Kolczasta przyjaźń" w wykonaniu

            Teatru Inspiracja z Krakowa.

            Spektakl przedstawia historię rodzącej się między Jeżykiem a Tygrysem przyjaźni. Pozornie zupełnie różne stworzenia okazują się być dla siebie wspaniałym towarzystwem, jeśli tylko odrzucą uprzedzenia i dadzą szansę przyjaźni. Widowisko w subtelny sposób porusza temat tolerancji wobec innych, a także problem wyśmiewania i wykluczenia.

            Spektakl profilaktyczny został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sieprawiu.

            Aleksandra Woźniczka

          • Wycieczka Samorządu Uczniowskiego

          • W czasie ferii 15 stycznia odbyła się wycieczka Samorządu Uczniowskiego na lodowisko w Skawinie. Wzięli w niej udział wszyscy członkowie oraz trzy osoby, które przez całe pierwsze półrocze wspomagały prace samorządu. Mimo różnych umiejętności łyżwiarskich wszyscy świetnie się bawili. Wycieczka została zorganizowana ze środków Samorządu Uczniowskiego.

            Agata Zduń

        • Wielki sukces naszych uczniów
          • Wielki sukces naszych uczniów

          • Z ogromną radością informujemy, że Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej w Sieprawiu oraz Zespół Kameralny Gminy Siepraw zajęli III miejsce w 25. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie! Na uwagę zasługuje fakt, iż nasi uczniowie musieli zmierzyć się nie tylko z konkurencją z całej Polski, ale także z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Serdecznie gratulujemy wszystkim śpiewającym i grającym uczniom oraz pracującym z nimi na co dzień opiekunom, paniom: Annie Bieniek, Katarzynie Gancarz, Małgorzacie Motyce, Agnieszce Wróbel, Andrzelice Zakrzewskiej - Suder.

            Relacje z festiwalu można objrzeć pod adresem:

            https://mfkip.pl/transmisja-live?fbclid=IwAR3kTWKuHmQIVB5uzY7lZCraW9W7I8Npu51_F47tCTFTa-GicV85leUX584

          • Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny „Szumi las”

             

            Jeszcze tylko kilka dni pozostało do zakończenia ogólnopolskich eliminacji
            w Logopedycznym      Konkursie Plastycznym „Szumi Las”. W ramach przygotowania
             do Konkursu, uczniowie z grup        0a oraz 0b, wzięli udział w grupowych zajęciach logopedycznych, na których poszerzali swój słownik o leksykę związaną z lasem oraz usprawniali wymowę głosek szumiących oraz syczących.

             

            W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły, pierwszy raz wezmą udział
            w takiej           formie Logopedycznego Konkursu Plastycznego. Dominik Skierkiewicz
            oraz Aurelia Nowak - dzieci z grupy 0a, to autorzy prac konkursowych, którzy będą reprezentować naszą placówkę.

             

            Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

             

            Barbara Kyrc

            logopeda szkolny

        • Koncert węgierskiego chóru
          • Koncert węgierskiego chóru

          • 6 grudnia 2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie, który odbył się w Starym Kościele w Sieprawiu. Zaśpiewał na nim dziecięcy chór szkolny Ádám Jenő Tagiskola  Nagykórusa  z węgierskiej miejscowości  Kazincbarcika. Zespół przyjechał do Polski na wycieczkę, podczas której zwiedził Kraków, Zakopane i Wieliczkę oraz koncertował. Chór znany jest z wielu osiągnięć, zaprezentował on wysoki poziom. Zespół prowadzi pani Anna Maria Gyenes. Usłyszeliśmy piękne pieśni zarówno w języku węgierskim jak i łacińskim. Koncert był bardzo miłym wydarzeniem, co potwierdza powiedzenie zaczerpnięte z XVIII-wiecznego rymowanego przysłowia "Polak - Węgier dwa bratanki".

            Katarzyna Gancarz

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Dnia 9 i 10 stycznia 2019r. w naszej szkole odbyły się spotkania rodziców z p. Markiem Szczotkowskim - profilaktykiem i byłym policjantem zajmującym się przestępczością nieletnich.

            Celem spotkania było zapoznanie rodziców ze skalą zjawiska uzależnienia od przeróżnych komunikatorów. Cyberświat oprócz szans i możliwości może też być źródłem niebezpieczeństw. Rzeczywistość wirtualna dla wielu młodych ludzi staje się alternatywą dla realnego świata i realnych relacji międzyludzkich. Bardzo ważna jest kontrola dorosłych w celu wychwycenia momentu, kiedy zabawa, szukanie informacji czy „czat” stają się jedyną formą spędzania wolnego czasu przez młodego człowieka.

            Mamy nadzieję, iż ta prelekcja pomoże nam bezpiecznie wychować dzieci w erze wszechobecnego Internetu.

            Elżbieta Szybowska

        • zajęcia sportowe w ferie
          • zajęcia sportowe w ferie

          • data

            godzina

            klasy

            opieka

            15.01.2019 wtorek

            9.00- 10.00

            Klasy IV - VI

            P.M. Leśniak, P.D. Bąk, P.P. Dziedzina,

            10.00 – 12.00

            Klasy: VII, VIII, Gimnazjum

            16.01.2019

            środa

            9.00- 10.00

            Klasy IV - VI

            P.M. Leśniak, P.Z. Widzisz, P.P. Dziedzina,

            10.00 – 12.00

            Klasy: VII, VIII, Gimnazjum

            12.00 – 15.00

            Przygotowanie do zawodów rejonowych - koszykówka

            P. P. Dziedzina

            17.01.2019 czwartek

            9.00- 10.00

            Klasy IV - VI

            P.M. Leśniak, P. D. Bąk, P.Z. Widzisz

            10.00 – 12.00

            Klasy: VII, VIII, Gimnazjum

            18.01.2019

            piątek

            9.00- 10.00

            Klasy IV - VI

            P.M. Leśniak, P. D. Bąk,

            10.00 – 12.00

            Klasy: VII, VIII, Gimnazjum

             

        • Piękna Nasza Polska Cała
          • Piękna Nasza Polska Cała

          •  

                     Nawiązując do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Piękna Nasza Polska Cała’’.

                     Przed przystąpieniem do konkursu uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych historii Polski oraz ważnym postaciom związanych z naszą Ojczyzną.

            Uczniowie mieli okazję również wysłuchać legend związanych z Państwem Polskim i obejrzeć albumy z ciekawymi zakątkami naszego kraju.

                     Po wybraniu tematów, uczniowie wykonywali samodzielnie swoje prace konkursowe podczas zajęć świetlicowych.

                      Do konkursu przystąpiło 34 uczniów których prace zostały ocenione przez 7 osobowe jury.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom i serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

             

             

                                                                                        Wychowawczynie świetlicy

                                                                                        Anna Sołtys, Barbara Bachanek

          • TERRA AUSTRALIS INCOGNITA

          •                                  

            We wtorek  27 listopada odbyło kolejne w naszej szkole spotkanie z podróżniczką  -  panią Krystyną Łętochą. Tym razem Pani Krystyna zaprosiła nas do Australii, którą odwiedziła w marcu tego roku. Słuchając ciekawej relacji i oglądaniu pięknych zdjęć mogliśmy poznać  ten najmniejszy kontynent świata.    Z jej opowieści  poznaliśmy historię Australii oraz jej największe i najpiękniejsze atrakcje np. Uluru czyli święte góry Aborygenów (największy na ziemi monolit skalny), Dwunastu Apostołów (gigantyczne skały, które wyłaniają się z oceanu), Most Londyński, Górę Kościuszki (największy szczyt Australii) oraz miasta : Sydney i Melbourne. Będąc w Australii nie można też zapomnieć o tamtejszych zwierzętach. Przy drogach umieszczane są znaki informujące, że należy uważać na kangury. Zdarza się, że te dosyć duże zwierzęta wyskakują czasem na ulicę i stwarzają zagrożenie sobie i jadącym od czasu do czasu ludziom.                                                                                          Uczniowie gromkimi brawami podziękowali Pani Krystynie i zaprosili  ją na kolejne spotkania.

             

            Jadwiga Suder

             

                                        



             

          • Zbiórka pluszaków

          • Od 19 do 23 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce pluszaków zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Zebrane zabawki zostały przekazane do nowo otwartego przedszkola w Sieprawiu i do Hospicjum dla Dzieci w Myślenicach. Mamy nadzieję, że „pluszowe misie” sprawią radość przedszkolakom i podopiecznym hospicjum.

            Agata Zduń