Dnia 1 czerwca 2022 roku klasy 8a i 8b wyjechały do Warszawy na trzydniową wycieczkę. Podróż przebiegała spokojnie. Minęliśmy Góry Świętokrzyskie oraz zamek w Chęcinach. Naszą przygodę z Warszawą rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Weszliśmy na trybuny i do szatni piłkarzy naszej reprezentacji. Mieliśmy również okazję obejrzeć jedyne w swoim rodzaju wydarzenie: rozwijanie murawy piłkarskiej. Po zgłębieniu wszystkich tajników stadionu udaliśmy się na taras widokowy z zapierającym dech w piersiach widokiem na cały stadion.
Następnie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki interesującym eksponatom dowiedzieliśmy się dużo o największym zrywie niepodległościowym na terenie naszego kraju podczas II wojny światowej. Następnie pojechaliśmy do naszego ośrodka. Po posiłku wszyscy aktywnie spędzaliśmy czas na boisku sportowym.
Następnego ranka udaliśmy się w kierunku stolicy, by z sympatycznym przewodnikiem zwiedzać Stare Miasto oraz Zamek Królewski. Później przejechaliśmy metrem do Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez ponad 2 godziny odkrywaliśmy ciekawe sekrety nauki. Dzień pełen wrażeń zakończył się wspólnym spotkaniem przy ognisku.
Ostatni dzień zaczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. Podziwialiśmy pomnik Chopina oraz Pałac na Wodzie. Na koniec udaliśmy się do Wilanowa, aby zobaczyć niezwykłą rezydencję Jana III Sobieskiego oraz spacerować po pięknych ogrodach.
Wycieczka była dla każdego świetną zabawą i okazją do zwiedzenia stolicy naszego kraju. Każdy z nas z pewnością na długo ją zapamięta.
Wojciech Topa, klasa 8a
Pierwszego czerwca razem z moją klasą i klasą 8a wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Po zbiórce wsiedliśmy do autobusu i wyjechaliśmy do stolicy.
W pierwszym dniu odwiedziliśmy Stadion Narodowy i Muzeum Powstania Warszawskiego . Podczas wizyty w muzeum, którego ekspozycja ma charakter interaktywny, odczuwalny był brak przewodnika, którego, z powodu wielu grup zwiedzających, nie udało się nam zarezerwować. Muzeum jest bardzo duże, a my używaliśmy aplikacji i chodziliśmy po muzeum sami, dlatego niektórzy nie wiedzieli, gdzie są różne eksponaty i nie mieli szansy ich zobaczyć. Myślę, że wielu z nas odwiedzi to miejsce jeszcze raz.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do miejscowości, gdzie znajdowało się nasze miejsce noclegowe. Ośrodek i jego okolice bardzo mi się spodobały, ponieważ był tam plac zabaw oraz boisko do siatkówki i piłki nożnej.
Następnego dnia odwiedziliśmy Zamek Królewski. Jego wnętrze zrobiło na mnie duże wrażenie, szczególnie zapadła mi w pamięć sala, w której mogliśmy zobaczyć z bliska obrazy Jana Matejki, przedstawiające ważne wydarzenia z historii Polski. Moim ulubionym punktem tej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu mogliśmy wykonywać różne eksperymenty i grać w gry. Myślę, że ważne jest to, aby zabawa była nie tylko rozrywką, ale też uczyła.
Kolejnym odwiedzonym miejscem były Łazienki Królewskie. Zostały one zaprojektowane w stylu angielskim. Zobaczyliśmy tam Pałac na Wodzie, przy którym wielu z nas zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia. Ostatnim punktem naszej wycieczki był pałac w Wilanowie, rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Na początku przeszliśmy przez ogród założony w stylu francuskim, który podobał mi się mniej niż Łazienki Królewskie . Podczas zwiedzania wnętrz pałacowych pani przewodnik opowiedziała nam między innymi o znaczeniu fresków na plafonach znajdujących się na sufitach różnych pomieszczeń, co wydało mi się najbardziej interesujące.
Całą wycieczkę uważam za naprawdę udaną i jest mi przykro, że trwała tylko trzy dni. Chętnie pojechałabym na nią jeszcze raz, ponieważ miło spędziłam na niej czas z koleżankami i kolegami z klasy, a niektóre odwiedzane miejsca warto zobaczyć jeszcze raz.
Zuzanna Chmiel klasa 8b
W dniach 1-3 czerwca uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce do Warszawy, która została dofinansowana w ramach projektu “Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie zabytków i wyjątkowych miejsc naszej stolicy i związanych z nią historii.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego. Zobaczyliśmy całe boisko, które mogliśmy oglądać z ogromnych trybun. Dowiedzieliśmy się przy tym wielu ciekawostek. Byliśmy też w szatniach, gdzie znajdowały się stroje piłkarzy oraz w pomieszczeniu, z którego zawodnicy wychodzą na murawę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które każdy z nas zwiedzał osobno. Jest to muzeum, upamiętniające największe wystąpienie zbrojne podziemia przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową. Mogliśmy bardzo dokładnie poznać historię osób żyjących w tamtym okresie oraz zobaczyć pamiątki powstańcze. Było to dla nas wszystkich wyjątkowe przeżycie. Wieczorem wspólnie graliśmy w gry zespołowe.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Starówkę w Warszawie. Zobaczyliśmy plac zamkowy z wielką kolumną Zygmunta III Wazy, kamienice dawnych mieszczan, Pomnik Małego Powstańca. Dokładnie zwiedziliśmy Zamek Królewski - rezydencję królów . Mieliśmy okazję zobaczyć także zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Później udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Po drodze widzieliśmy symbol naszej stolicy - Warszawską Syrenkę, przy której zrobiliśmy wspólne zdjęcia. W Centrum Nauki Kopernik mogliśmy wykonywać doświadczenia, uczyć poprzez zabawę i eksperymenty .Myślę, że było to jedno z ciekawszych miejsc, w którym świetnie się bawiliśmy.
Pod koniec tego dnia zrobiliśmy ognisko i znów razem spędzaliśmy czas.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. Było to piękne i wyjątkowe miejsce, w którym spacerując i słuchając przewodnika , podziwialiśmy letnią rezydencję oraz park Stanisława Augusta Poniatowskiego. Widzieliśmy także pomnik znanego pianisty Fryderyka Chopina oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Ogromne plafony w komnatach królewskich, złocenia, rzeźby, marmurowe posadzki, piękne malowidła ze scenami o tematyce mitologicznej, cudowne francuskie ogrody oraz sam zewnętrzny wygląd pałacu bez wątpienia wywarł na wszystkich ogromne wrażenie.
Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych chwil. Każde miejsce miało swoją inną historię i budziło w nas różne odczucia. Myślę, że ta wycieczka była jedną z lepszych, w jakich braliśmy udział, a wspomnienia z niej na długo pozostaną nam w pamięci.
Dominika Dobosz - uczennica 8 klasy
Od pierwszego do trzeciego czerwca wraz z moją klasą przebywałam na wycieczce szkolnej w Warszawie. Wycieczka już od samego początku zapowiadała się bardzo obiecująco. Ośrodek, w którym wypoczywaliśmy był blisko lasu, więc po wszystkich atrakcjach można było miło spędzić czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza że w pobliżu budynku znajdowało się boisko i plac zabaw z licznymi atrakcjami. Wnętrze ośrodka było bardzo przytulne, zatem bardzo przyjemnie było tam wracać po męczących dniach, pełnych rozrywki. Z wielu atrakcji tej wycieczki, moją ulubioną było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy tu się nauczyć wielu ciekawych rzeczy, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy! Moim ulubionym punktem zwiedzania była wystawa “Przyszłość jest dziś”. Na tej wystawie można było zagrać w wiele ciekawych gier, które rozwijały nasze logiczne myślenie. Na przykład w pewnej grze dwuosobowej, jedna osoba pytała drugą o różne rzeczy i musiała stwierdzić czy odpowiadający mówi prawdę, a w tym samy czasie na ekranie osoby pytanej wyświetlał się komunikat, czy miała kłamać czy nie. Wycieczka była bardzo udana, świetnie się na niej bawiłam i bez zastanowienia mogłabym się na nią wybrać drugi raz.
Natalia Salawa – uczennica klasy 8b