• Dzień Ziemi

• 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji podejmowane są różnego rodzaju działania, których celem jest uświadomienie ludziom jak ważne jest poszanowanie środowiska. W naszej szkole w ramach edukacji ekologicznej 21 kwietnia uczniowie kl.7 pod opieką pani Eweliny Płatek i pani Eweliny Wyki z ogromnym zaangażowaniem dołączyli do akcji „Sprzątania świata”. Odpowiednio zaopatrzeni w rękawice ochronne oraz plastikowe worki na odpady, wyruszyli w stronę Kopytka, gdzie starali się wykonać jak najdokładniej swoje zadanie. Mamy nadzieję, iż udział naszych wychowanków we wspomnianej akcji przyczyni się do rozpowszechnienia świadomości, że śmieci nie biorą się znikąd, za każdym śmieciem stoi jakieś ludzkie działanie, dlatego każdy z nas powinien dbać o nasze wspólne dobro.
            Ewelina Płatek

• Świąteczne przedstawienia

• Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się w  sali konferencyjnej . Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych "Są takie święta" przegotowały dzieci z klasy  trzeciej pod kierunkiem pana katechety- Krzysztofa Kowalczyka. Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Dzieci występowały dwa razy: - Na pierwszy występ zostały zaproszone  zerówki i klasy pierwsze. Drugi występ był dla  klas drugich i trzecich.  Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i scenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:

- Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.

- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.

- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie. Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich..... cukierkami.

Uczniowie klasy siódmej na lekcji trzeciej i czwartej zaprezentowali dla klas 4- 8 przedstawienie pt; ,, Misterium Wiary, czyli opowieść o tym, czym jest Eucharystia.  Dotyczyła one tajemnicy Mszy Świętej. „Msza święta, jako żywa obecność zbawcza Chrystusa pośród nas, ale i jednocześnie Jego Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie. Udział we Mszy św., to udział w życiu Jezusa, to zetknięcie nieba z ziemią. Wszystko po to, by jeszcze głębiej i mocniej zrozumieć istotę Eucharystii. Uczestnicy przedstawienia, czuli się jakby byli na Mszy świętej, która co jakiś czas była zatrzymywana, by wyjaśnić sens jej poszczególnych części, zwrócić uwagę na ważne, a często niezrozumiałe momenty. Przecież „Msza Święta to największy z cudów!” Czy będąc na Mszy Świętej masz świadomość, że uczestniczysz w Misterium Miłości i Miłosierdzia?  Przedstawienie  pomoże  zgłębić sens i znaczenie Eucharystii dla naszego chrześcijańskiego życia.

Krzysztof Kowalczyk

• Kulinarna wycieczka pierwszaków

• W dniach od 27-29 marca 2023r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w restauracji Vinnica w Sygneczowie.

Dzieci miały możliwość samodzielnie, pod okiem profesjonalnego kucharza, przygotować babeczki z czekoladą, pizzę z wybranymi przez siebie składnikami oraz słodkie bułeczki. Pan Grzegorz pokazał jak zrobić z płynnej czekolady i karmelu piękne ozdoby do dań i deserów. W trakcie prezentacji uczniowie zostali poczęstowani przygotowaną na miejscu watą cukrową.

Po upieczeniu smakołyków dzieci przystąpiły do jedzenia, przy którym nikt nie marudził. Na koniec każdy dostał deser lodowy z pysznym sosem karmelowy i czekoladową dekoracją.

Pan Grzegorz okazał się nie tylko dobrym nauczycielem, ale też animatorem. Przygotował dla uczniów kilka zabaw ruchowych w jednej z sal restauracyjnych.

Wyjazd został uznany przez wszystkich za bardzo udany.

Iwona Matoga

• Święto Patrona w klasach 1-3

• „Nad naszą szkołą, nad domy pola

Niesie się śpiew wesoły

O Tadeuszu Kościuszce śpiewa

Młodzież dziś z naszej szkoły”

24.03.2023 roku w murach Szkoły Podstawowej rozbrzmiały słowa hymnu ku czci patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki. Uroczysty apel z tej okazji rozpoczął się o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej i zgromadził uczniów klas 0-3, nauczycieli oraz zaproszonych rodziców. Spotkanie przygotowali uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły nastąpiła prezentacja przygotowanego programu. Uczniowie pięknie recytowali swoje kwestie przybliżając zgromadzonym sylwetkę Tadeusza Kościuszki oraz jego bohaterskie czyny. Dzieci zaśpiewały kilka patriotycznych pieśni, a przedstawiciele poszczególnych klas zatańczyli krakowiaka. Podsumowując, apel ku czci patrona był ważnym wydarzeniem w naszej szkole. Umożliwił uczniom poznanie postaci ważnej dla historii Polski oraz pokazał, że wartości wyznawane przez Kościuszkę, czyli wolność, równość i braterstwo, są wciąż aktualne i powinny stanowić dla nas wszystkich wzór do naśladowania.

Iwona Matoga