• Klasa ósma w Auschwitz - Birkenau

          • Pod koniec października klasa 8 pod opieką wychowawczyni p. Eweliny Płatek i nauczycielki historii p. Agnieszki Czerneckiej zwiedziła Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz - Birkenau. Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć miejsce, które dla ponad miliona ludzi było piekłem na ziemi. Usłyszeli o warunkach w jakich przyszło żyć ludziom, o okrutnym traktowaniu więźniów, o ogromnej skali zbrodni jakiej dokonali niemieccy naziści podczas II wojny światowej. Wyjazd na teren byłego obozu zagłady na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

            Agnieszka Czernecka

          • Wycieczka do Rabki

          • W drugiej połowie października uczniowie klasy 7c odbyli interesującą wycieczkę do Rabki. W Teatrze Lalek ,,Rabcio” obejrzeli poruszające widowisko, będące adaptacją ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Spektakl przybliżył uczniom tematykę i nastrojowość epoki romantyzmu. Przejmująca muzyka, zaskakująca scenografia i  sceniczna interpretacja fabuły mickiewiczowskich utworów wpłynęły na naszą wyobraźnię.  Z zaciekawieniem śledziliśmy losy bohaterów, którzy nie zawsze dokonywali właściwych  wyborów i wtedy bywało groźnie… Po spektaklu podzieliliśmy się naszymi refleksjami z występującymi w widowisku aktorami. Oni też opowiedzieli nam o okolicznościach powstania przedstawienia. To była ciekawa i niecodzienna rozmowa.

            Następną porcję kultury zażyliśmy w Akademii Malarstwa na Szkle, która mieści się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju. W miłej i życzliwej atmosferze, jaką stworzyli nam pracownicy muzeum, oddaliśmy się malowaniu na szkle. Uczniów bardzo zafrapowało to zajęcie. I powstały barwne rysunki  z Góralami. Niektórzy z nich to prawdziwi przystojniacy :)

                            Ponieważ jesień pokazała nam swoją  urodę, spacerowaliśmy także po parku zdrojowym, w którym naszą uwagę przykuły stare zabytkowe wille – przykład architektury drewnianej. Zajrzeliśmy też do zabytkowego i uroczego budynku Dworca Kolejowego, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

            Na koniec pyszne zapiekanki i w drogę powrotną!

            Na pewno zajrzymy jeszcze kiedyś w te strony. Doceniamy kameralność teatru, piękne otoczenie przyrody, ciekawe warsztaty, a może dodamy do pakietu Rabkoland, który odpoczywa po intensywnym letnim sezonie.

            Gościem specjalnym naszego wyjazdu była Pani Maria Wielgus - zasłużona, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, która skusiła się na ten wyjazd, bo jest wielką fanką Mickiewicza. No cóż, nie tylko ona…

            Dziękujemy też za opiekę Pani Klaudii Przepiórce-Pajce, która wprawnym okiem fotografa dokumentowała nasz wyjazd.

            Renata Telega

            Wychowawca i polonista w 7c

          • Wycieczka do Muzeum Archeologicznego

          • W poniedziałek (16 października) klasy 5a i 5b zwiedziły Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Uczniowie najpierw oglądali zabytki zgomadzone na wystawie poświęconej starożytnemu Egiptowi. Mogli podziwiać sarkofagi, mumie ludzkie oraz zwierzęce, jak również wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed 2500 lat. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wcieliły się w role egipskiego skryby. Ich zadaniem było napisanie słomką, moczoną w atramencie, słowa Kleopatra za pomocą hieroglifów. Po wyjściu z Muzeum Archeologicznego udaliśmy się do najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego czyli do Collegium Maius. Tam, na dziedzińców uczniowie zobaczyli uruchamiany kilka razy w ciągu dnia grający zegar. Podczas odgrywanego fragmentu pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur mogliśmy obserwować orszak postaci związanych z Akademią Krakowską. Wycieczka była ciekawą lekcją historii.

            Agnieszka Czernecka

          • Klasy szóste na Wawelu

          • W piękną, słoneczną środę, 11 października klasy 6a i 6b brały udział w wycieczce historycznej na Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić niedawno otwartą wystawę „Obraz złotego wieku”. Wzięli też udziła w lekcji muzealnej – „Wiedza jest piękna! O nauce i sztuce w czasach ostatnich Jagiellonów”. Lekcja odbywała się w komnatach I i II piętra zamku na Wawelu. Dzieci, oprócz podziwiania wspaniałych zabytków złotego wieku rozwiązywały też zadania przygotowane przez prowadzących. Duże wrażenie robiły ogromne arrasy wiszące na ścianach, ręcznie przepisywane księgi czy też głowy wawelskie, które dla potrzeb wystawy zostały zdjęte z sufitu i wyeksponowane blisko zwiedzających. Wycieczka była formą realizacji programu historii w klasie szóstej.

            Agnieszka Czernecka