• Zapisy do świetlicy szkolnej na rok 2023/2024

          • Dyrekcja Szkoły informuje, że w dniach od 1 do 15 czerwca 2023r. będzie prowadzony nabór do świetlicy na przyszły rok szkolny. Wnioski do wypełnienia można pobrać ze strony szkoły oraz w sekretariacie. Wypełniony wniosek można dostarczyć do sekretariatu lub przesłać na adres:  sekretariatspsiepraw@gmail.com

          • Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          •             W roku szkolnym 2022/2023 już po raz drugi Szkole Podstawowej w Sieprawiu przyznano środki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki uzyskanym pieniądzom zakupiono do biblioteki szkolnej nowe egzemplarze najbardziej potrzebnych lektur oraz sporo nowości wydawniczych i popularnych wśród dzieci i młodzieży książek. Przyznanie środków finansowych było jak zwykle uwarunkowane  działalnością biblioteki szkolnej w zakresie upowszechniania książki i czytelnictwa. W I półroczu roku szkolnego zrealizowano część imprez kulturalnych opartych na treściach literackich, np. Baśniową olimpiadę dla klas czwartych i piątych, Tydzień z książką i pluszowym misiem, Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, Klasa 7 głośno czyta uczniom klas 1. i 2.

                        W drugim półroczu kontynuowano akcje całoroczne oraz zrealizowano także kolejne projekty:

            1. Konkurs pięknego czytania, w którym mistrzyniami zostały: Milena Matoga (klasy I), Gabriela Wiechniak (klasy II), Zofia Szklarz (klasyIII), Amelia Kisielak (klasy IV),  Maria Solovei (klasy V – VI), Milena Sułowska (klasy VII – VIII).

            2. Konkurs czytelniczo-plastyczny dla oddziałów „0” na ilustrację do dowolnego wiersza Jana Brzechwy. Jego zwycięzcami zostali: Ariana Przęczek i Przemysław Dechnik, drugie miejsce zajęli : Agata Pietrzyk i Przemysław Rykała, a trzecie Dawid Zakrzewski.

            3. Prezentacja planszowa, przeznaczona głównie dla rodziców, z okazji Światowego Dnia Książki  (23 kwietnia) o Roli czytania w rozwoju dziecka.

            3.  Przygotowany przez Panią Aleksandrę Woźniczkę kiermasz zakładek wykonanych przez uczniów z różnych grup wiekowych

            4. Czytam, więc jestem całoroczna akcja w  klasach 4 – 7 polegająca na przygotowaniu prezentacji książki zachęcająca innych do przeczytania dowolnej książki. Szkolny finał odbył się 12 maja. Jego zwyciężczynią została Amelia Kisielak (kl. 4b), która zachwyciła komisję konkursową prezentacją i reklamą książki „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, miejsce II zajęły Anna Bielecka (kl. 6b) za reklamę powieści „Hobbit” J. R. R. Tolkiena i Natalia Słabosz (kl. 6b) za „Katarynkę” Bolesława Prusa, a miejsce III oraz nagrodę publiczności – Jan Suder (kl. 5a), który zachwalał „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego.

            5. Również 12 maja odbył się wernisaż pokonkursowy prac fotograficznych uczniów klas 4 – 6, pod tytułem „Wiosenne opowieści”.  I. miejsce w tym konkursie zajęli: Martyna Grochal (kl. 5a) i Piotr Leśniak (kl. 4a), II - Urszula Grabowska (kl. 6a), Karolina Leśniak (kl. 5b), Maksymilian Panek (kl. 6c), III – Hanna Bobek (kl. 6a) i Adam Ślusarczyk (kl. 5a).

            6. 18 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród za  całoroczny  konkurs czytelniczy dla klas 1-3 „Czytam, więc wiem” polegający na systematycznym czytaniu i odpowiadaniu co miesiąc na pytanie z innej książki. Wygrali go zdobywając nagrody główne: Lena Baran (1c), Natalia Gurgacz (1b), Daria Blak (2a), Karolina Grochal (2c) i Wojciech Panek (3a), który startował już w konkursie po raz trzeci  i zawsze odpowiadał poprawnie na wszystkie pytania.

            W tym samym dniu wręczono nagrody laureatom konkursu czytelniczo-plastycznego „Moja ulubiona postać z książki”. Pierwsze miejsce przyznano  Alicji Kisielak (1a) za przedstawienie plastyczne psa Budynia z książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” i Emilia Panuś (1a) za wykonanie rysunkowej sylwetki kota Cukierka - łobuza z serii książek Waldemara Cichonia.  Drugie miejsce zajęli: Dawid Czernecki (1a), Oliwia Mączeńska (2a) i Katarzyna Romańska  (1b), miejsce trzecie Lena Baran (1c) i Przemysław Matoga (1a).

            Uroczystość uświetnili uczniowie klasy 6a wystawiając Sąd nad książką – spektakl przygotowany pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Pani Eweliny Płatek.

            7.  Konkurs mitologiczny – pod przewodnictwem nauczycielki języka polskiego Pani Elżbiety Leśniak wyłoniono, wśród uczniów klas piątych, mistrza wiedzy na temat mitologii starożytnej Grecji. Współzawodnictwo wygrał Franciszek Starzec (kl. 5b), a wicemistrzami zostali Dawid Dudek (5b) i Wojciech Postrzech (5b).

            8.  Bingo literackie  - konkurs prowadzony przez Panią Aleksandrę Woźniczkę w oparciu o zbiory biblioteki szkolnej. Należy w nim przeczytać określone książki z jak największej liczby kategorii.

                        Mając nadzieję, że wszystkie przeprowadzone działania przyczynią się do rozwoju czytelnictwa uczniów Szkoły Podstawowej w Sieprawiu i osiągania coraz wyższych wyników w nauce zapraszamy do biblioteki.

            Barbara Góralczyk

          • Klub Miłośników Sztuki

          • W naszej szkole po pandemicznej przerwie znowu działa Klub Miłośników Sztuki. W sobotę 6 maja uczniowie wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwsze kroki skierowali do galerii sztuki w Sukiennicach. Ponieważ wśród uczniów były także dzieci ukraińskie, pierwszym oglądanym i omawianym obrazem był Wernyhora Jana Matejki. Na uczniach duże wrażenie zrobił również inny obraz Matejki czyli  Hołd Pruski oraz Pochodnie Nerona pędzla Henryka Siemirackiego.

            Po wizycie w galerii, miłośnicy sztuki udali się do Kościoła Mariackiego na uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza. Piękno kościoła oraz sam moment otwarcie ołtarza zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

            Następnie cała grupa przeszła na ulicę Szpitalną, przy której mieści się prawosławna cerkiew. Tam młodzież dowiedziała się co to jest ikonostas, carskie wrota oraz ikona. Na zakończenie wycieczki wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku mistrza Jana Matejki na Plantach.

            Małgorzata Bzowska - nasz przewodnik po zabytkach Krakowa,  nauczycielka plastyki, opiekunka Klubu Miłośników Sztuki.

             

             

          • Konkurs recytatorski - klasy starsze

          • W ramach eliminacji do Gminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sieprawiu  przeprowadzono szkolny etap konkursu. Uczniowie klas IV-VI  recytowali wiersze współczesnego poety  Pawła Beręsewicza i fragmenty  powieści J. K. Rowling pt. „Harry Potter”.  Uczniowie klas VII- VIII zmierzyli się z poezją Wisławy Szymborskiej.

            Wyniki szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego

            Uczniowie klas IV- VI

            I miejsce : Maria Solovei  -  5a

            II miejsce: Karolina Leśniak -  5b

            III miejsce: Piotr Leśniak – 4a

            III miejsce: Anna Żądło - 5b

            IV miejsce: Joanna Grabowska -5b

                 

            Uczniowie klas VII- VIII:

            I miejsce :Milena Sułowska  -  klasa 7

            II miejsce : Katarzyna Sołtys  -  klasa 7

            III miejsce: Oskar Stawowy– 8a

            IV miejsce: Martyna Wierzbicka- 8b

            V miejsce: Joachim Gałaś  -klasa 7

                 

                    Dużym  sukcesem zakończył się występ uczniów w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 9.05.2023r.  

            W kategorii klas IV-VI:

            II miejsce: Karolina Leśniak  - 5b

            III miejsce :Maria Solovei-5a

            Wyróżnienia: Piotr Leśniak – 4a

             i Joanna Grabowska -5b

            W kategorii klas VII – VIII:

            I miejsce : Joachim Gałaś – kl. 7

            II miejsce: Oskar Stawowy - 8a

            III miejsce :Martyna Wierzbicka -8b

             

                    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Urszula Motyka

          • Konkurs recytatorski - klasy młodsze

          • 10 maja 2023r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski organizowany przez GOKiS w Sieprawiu. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy w kategorii dla klas I-III, prezentując utwory Jana Brzechwy. Komisja konkursowa, w składzie: Maria Wielgus, Konrad Sołtys, Natalia Postrzech, nie miała łatwego zadania, ponieważ uczestnicy - najlepsi ze swoich szkół – zaprezentowali wysoki poziom. Przedstawiciele naszej szkoły nagrodzeni przez jury to Lena Baran z klasy 1c – wyróżnienie i Magdalena Gach z klasy 1b – III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów. 

            Iwona Matoga

          • Konkurs o UE

          • W piątek, 12 maja odbył się w naszej szkole ósmy już gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Konkurs ten ma na celu przybliżyć uczniom podstawowe informacje, ale też ciekawostki dotyczące zarówno historii, jak też geografii państw wchodzących w skład UE. W konkursie co roku biorą udział pięcioosobowe drużyny z klas szóstych, ze szkół podstawowych naszej gminy. Tym razem gościliśmy u siebie uczniów z Zakliczyna i Łyczanki, razem z nauczycielkami historii, panią Beatą Ochel i panią Beatą Orzechowską. Szóstoklasiści prawie godzinę rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Poziom uczniów był bardzo wyrównany. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą na temat krajów UE. W rezultacie na pierwszym miejscu znalazła się drużyna ze szkoły w Sieprawiu, na drugim ze szkoły w Zakliczynie, a na trzecim ze szkoły w Łyczance. Zawsze podkreślam, że chcę, aby konkurs był przede wszystkim dobrą zabawą i  możliwością poszerzenia swojej wiedzy. Mam nadzieje, że i tym razem tak było.

            Agnieszka Czernecka (organizator konkursu)

          • Święto Konstytucji 3 maja

          • 28 kwietnia bieżącego roku starsza grupa wiekowa uczniów klas od czwartych  do ósmych uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej obchodom rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Klasy szóste zaprezentowały literacko-muzyczny montaż, który przybliżył historię ogłoszenia Konstytucji 3 Maja połączoną z recytacją wierszy opisujących ważne wydarzenia i urodę  miesiąca maja.

            Prowadzona narracja przeplatana była utworami muzycznymi, których głównym motywem była wolność. Wysłuchaliśmy Czesława Niemena i pięknego utworu o Warszawie, Marka Grechuty w interpretacji utworu ,,Wolność” oraz odmiennej  w stylu piosenki zespołu ,,Chłopcy z Placu Broni”. Nie zabrakło też  muzyki poważnej – ,,Walca wiosennego”, skomponowanego przez  Fryderyka Chopina. W ciekawej inscenizacji wystąpili uczniowie, deklamując ,,Ptaszki w klatce” Ignacego Krasickiego.

            Całość występu dopełniały piękne narodowe tańce ( kujawiak, oberek, mazur) w wykonaniu klasy szóstej  i czwartej a przygotowanych na tę okazję przez Panią Ewę Kapelską-Słysz. Akademia miała podniosły nastrój, bo i świętowaną uroczystość wyróżniał poważny charakter.

            Spotkanie należało chyba  do udanych, bo artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami, a Pani wicedyrektor Beata Buczyńska podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości i podkreśliła, że należy pamiętać  o ważnych historycznych wydarzeniach i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom.

                                                                                                                                                                                           Renata Telega

            (opieka literacka, autor scenariusza)

                                                                                                                                         

          • Festiwal zawodów

          • Jaką szkołę wybrać? Kim będę?

            Już niedługo rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów klas ósmych wybór szkoły to nie taka łatwa sprawa. Podjęcie  też ważnej decyzji wymaga od nich odpowiedniego przygotowania, przecież decydują o swojej przyszłości. Pomocą są zajęcia z doradztwa zawodowego. Na zajęciach tych uczniowie korzystają z ankiet preferencji zawodowych, poznają swoje mocne i słabe strony, zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, rodzaje szkół, ścieżki kariery zawodowej dla różnych profesji, profile różnych zawodów.

            Uczniowie mieli spotkania z osobami wykonującymi różne zawody. W czasie lekcji   z panią psycholog Jolantą Basistą mogli dowiedzieć się, gdzie dzisiaj pracę mogą znaleźć psychologowie, kto i w jakiej sytuacji korzysta z ich pomocy. Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą, jakie mają uprawnienia, jak wygląda ich ścieżka edukacyjna.

            Z powodu coraz większego zainteresowania uczniów klasami mundurowymi uczniowie mieli też możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy strażaka. Już kolejny raz na lekcji doradztwa zawodowego w szkole w Sieprawiu gościliśmy pana Stanisława Janię z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 6 w Krakowie. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli  się, jak wygląda służba zawodowego strażaka, z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć, jakie umiejętności i wiedza są przydatne w zawodzie strażaka.  Uczniowie poznali kryteria naboru do PSP oraz możliwe ścieżki rozwoju i awansu zawodowego strażaka.

            Żeby dokonać odpowiedniego wyboru szkoły uczniowie wzięli udział Targach Edukacyjnych w Myślenicach, które odbyły się 23 marca. Odwiedzili wtedy szkoły ponadpodstawowe w Myślenicach, poznali ich ofertę edukacyjną, bazę dydaktyczną, dowiedzieli się jak wygląda nauka przedmiotów zawodowych.

            Poznaniu oferty edukacyjnej szkół służył też wyjazd uczniów klas ósmych 27 kwietnia na Festiwal Zawodów w Krakowie. Impreza ta organizowana jest przez  Samorząd Województwa Małopolskiego a w tym roku odbywała się w  Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. Uczniowie wzięli udział w konferencji „ Z wiedzą po sukces” i pokazach 150  zawodów z ponad 80 szkół  oraz służb mundurowych, pracodawców. Stoiska przygotowane przez szkoły z Małopolski wspólnie z przedsiębiorcami, mogły dać  młodym ludziom pogląd na możliwości edukacyjne regionu i perspektywy zawodowe.

            Liczę na to, że  uzyskane informacje i zdobyta wiedza pozwolą uczniom naszej szkoły podjąć  właściwą decyzję o wyborze dalszej  drogi kształcenia. Życzę powodzenia.

                                                                                                                Małgorzata Cholewa