• Wycieczka klas siódmych do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę"

          • Uczniowie klas siódmych w dniach 18-20 maja wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd ten był dofinansowany ze środków projektu „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Pałacu w Wilanowie, gdzie zobaczyliśmy zarówno wnętrza  i ogrody tego pięknego miejsca, związanego z   królem Janem III Sobieskim.

            Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Tam obejrzeliśmy trybuny i posłuchaliśmy o różnych imprezach, jakie tu się odbywają. Byliśmy też w centrum prasowym, szatniach i strefie zawodniczej. Poznaliśmy różne ciekawostki związane z przygotowaniami meczów Biało- Czerwonych na PGE Narodowym. Dzień zakończyliśmy różnymi rozgrywkami sportowymi w naszym ośrodku oraz ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

            W drugim dniu naszego pobytu w stolicy zobaczyliśmy Zamek Królewski, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Starówkę oraz Pomnik Małego Powstańca. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tu uczniowie mogli poczuć się jak badacz i odkrywca. Samodzielnie wykonywali doświadczenia, znakomicie się przy tym bawiąc.

            W ostatnim dniu czekał nas spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie podziwialiśmy letnią rezydencję i park ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum, które upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Zrobiło ono duże wrażenia na uczniach. Mogli oni poznać dzieje 63 dni walki, obejrzeć pamiątki powstańcze i posłuchać opowieści uczestników walk, a także zrozumieć jak czuli przemieszczający  się kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto ruin”.

            Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i miłych wspomnień.

            Małgorzata Cholewa

          • „Ciemno wszędzie , głucho wszędzie ... ” - inscenizacja II części „Dziadów” Adama Mickiewicza

          •          16.05.2022r. uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zobaczyć inscenizację  II części „Dziadów” Adama Mickiewicza przygotowaną  w ramach lekcji języka polskiego  przez uczniów klasy 7a. Dramat Mickiewicza jest lekturą szkolną, dlatego obejrzenie spektaklu było dla uczniów doskonałą formą utrwalenia jego treści . Uczniowie klasy 7a dobrze opanowali tekst, sami przygotowali wystrój sali, rekwizyty i kostiumy. W rolę prowadzącego obrzęd Guślarza wcielił się Tobiasz Talaga, ducha Józia zagrał Oskar Wilk, Złym Panem  - Widmem został  Oskar Stawowy , któremu towarzyszył Kruk – Tomasz Hyży i Sowa – Maria Kubicka. W śliczną pasterkę, Zosię, wcieliła się Łucja Bujas.   Na uwagę zasługuje fakt, iż w przygotowanie  spektaklu włączyła się cała klasa 7a.

                     Inscenizacja spodobała się publiczności , która obejrzała ją w wielkim skupieniu i nagrodziła wykonawców brawami.

            Urszula Motyka - reżyser inscenizacji

          • Konkurs o Unii Europejskiej

          • Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią w naszej szkole został zorganizowany siódmy już gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Brały w nim udział 3 pięcioosobowe drużyny ze szkół w Łyczance, Sieprawiu i Zakliczynie. Konkurs składał się z VIII kategorii zadań. Uczniowie między innymi odpowiadali na pytania dotyczące historii i współczesności krajów UE, musieli wykazać się znajomością stolic poszczególnych krajów, mieli do ułożenia puzzle z flagami, po konturach rozpoznawali jaki to unijny kraj, rozwiązywali rebusy oraz krzyżówkę. Po ponad godzinnych zmaganiach jury złożone z nauczycielek historii: p. Beaty Ochel, p. Moniki Kupczak-Topy oraz p. Agnieszki Czerneckiej podliczyło punkty i ogłosiło wyniki. Miejsce III zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łyczance, miejsce II drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie, a miejsce pierwsze drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieprawiu. Wszystkim uczniom gratuluję ogromnej wiedzy. Mam nadzieję, że konkurs był dla nich okazją do dobrej wspólnej zabawy.

            Agnieszka Czernecka - organizator konkursu

          • Dofinasowanie wycieczek dla uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Sieprawiu w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

          • Gmina Siepraw otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” w wysokości 30.000,00 zł.

            Głównym założeniem programu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez poznawanie Polski, jej zabytków kultury, historii, osiągnięć nauki oraz środowiska przyrodniczego. W edycji programu na rok 2022, Zespół Placówek Oświatowych w Sieprawiu  otrzymał dofinansowanie do dwóch wycieczek.

          • Pierwsz dzień wiosny

          • Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, słonecznym oddechem wiatru, pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze kwiaty, ptaki powracają z ciepłych krajów. To znaki odchodzącej od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny.Najpiękniejszą porę roku, wiosnę, uczniowie naszej szkoły powitali na wesoło . Ten wyjątkowy dzień sprawił nam wszystkim ogromną radość. Każda klasa powitała tę porę roku z uśmiechniętymi buziami. Panowała wspaniała, wiosenna atmosfera. W naszej szkole tego dnia uczniowie sie nie nudzili . Na poczatek wszystkie klasy oglądały pokasz iluzjonisty, który sie dzieciom bardzo, bardzo podobał. Dużą popularnością wśród uczniów cieszył się również program „Mam talent”. Wśród naszych uczniów nie brakuje takich, którzy mają pasję, chętnie ją rozwijają, poświęcają czas, by pokazać ją swoim kolegom i koleżankom. W programie tym uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w różnych dziedzinach – śpiew, taniec, gra na instrumentach, magia, gimnastyka, scenka teatralna. Na koncu odbyły się konkursy;  na przebranie Pani wiosny , na najciekawszą Marzannę. Ale tego dnia to jeszcze nie wszystko; tego dnia  z inicjatywy samorządu szkolnego obchodziliśmy poraz pierwszy dzien bez plecaka. Dzień bez plecaka (ang. no backpack day) to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Uczniowie wykazali się ogromnym poczuciem humoru i pomysłowością, zastępując tradycyjny plecak. Nie zabrakło wózka sklepowego, koszyków, walizek, taczki, wózka dla lalek, tostera, samoloty, garnka, pudełka po klockach lego, wiadra do zmywania, a nawet  kosza na śmieci. Kreatywność naszych uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania Cała relację z tego dnia można zobaczyć  na kanale youtube ; szkoła siepraw. Opiekun samorządu.- Krzysztof Kowalczyk

             

          • Szkolenie dla Rodziców

          •  

             

             

            Dnia 11.05.2022 podczas zebrania z rodzicami miała miejsce prelekcja dla rodziców i nauczycieli na temat ZAGROŻEŃ W SIECI.  Spotkanie poprowadził P. Marek Szczotkowski – były funkcjonariusz policji a obecnie profilaktyk i edukator.

            Podczas spotkania zostały nam zdefiniowane najważniejsze zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, prelegent uzmysłowił nam dlaczego dziecko ucieka do sieci, szczegółowo został przedstawiony problem Cyberbullyingu,  jak również odpowiedzialności karnej nieletnich  za przestępstwa w sieci. Istotna część spotkania została poświęcona roli dorosłych w kształtowaniu u dziecka prawidłowego nawyku bezpiecznego korzystania z Internetu, tak aby nie wpaść w sidła uzależnienia.

            Podczas prezentacji prowadzący apelował do Rodziców o kontrolę aktywności dziecka w sieci jak również zapewnienia im innych różnorodnych form spędzania wolnego czasu.

            Elżbieta Szybowska

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dn. 5.05.- 6.05. klasy 5a, 5b i 6 brały udział w wycieczce do Wrocławia. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili rynek miasta,  Ostrów Tumski i Ostrów Piaskowy, bulwar Dunikowskiego, Ossolineum. Następnie udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, gdzie zastosowane technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw.Drugiego dnia wycieczki uczniowie wybrali się do Muzeum Panorama Racławicka, gdzie znajduje się cykloramiczny obraz o wymiarach 15m /  114 m Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 przez wojska powstańcze (z udziałem słynnych kosynierów) pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa. Wielu pozytywnych emocji i wrażeń dostarczyły młodym podróżnikom również kolejne punkty programu jakim były spacer po pięknym Ogrodzie Japońskim oraz zwiedzanie wrocławskiego Zoo z Afrykarium. Wycieczka była udana pod każdym względem. Do Sieprawia uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń oraz wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci.

            Ewelina Płatek

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 4 maja 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji. Uczniowie klas drugich przygotowali inscenizację ukazującą najważniejsze wydarzenia z 3 maja 1791r. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, następnie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele odśpiewali hymn narodowy. W formie krótkiego przedstawienia uczniowie przywołali wydarzenia z 1791r. W programie nie zabrakło poloneza, pieśni patriotycznych oraz tańca z flagami.

            Małgorzata Motyka

          • Jaki zawód dla mnie?

          • Wybór ścieżki zawodowej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Już niedługo uczniowie klasy  ósmej  będą musieli podjąć tę ważną decyzję.  Żeby uczynić ją łatwiejszą uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wybrali się  26 kwietnia na organizowany  przez samorząd Województwa Małopolskiego  Festiwal Zawodów. W tym roku festiwal odbywał się w Tauron Arenie Kraków. Uczniowie  zapoznali się z ofertą szkół uczących zawodów z Małopolski, ale także zobaczyli interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż. Mogli  porozmawiać ze starszymi kolegami, kształcącymi się w danym zawodzie. W Tauron Arenie zobaczyli  prezentacje w 9 strefach tematycznych m.in.  mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, medyczno-społecznej, handlowo-usługowej, budowlanej, energetycznej i chemicznej oraz mundurowej.  Uczniowie mogli również poznać ofertę  służb mundurowych m.in.: policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej oraz straży miejskiej. Z prezentacji przedsiębiorców różnych branż uczniowie mogli dowiedzieć się jakie są możliwości zatrudnienia i jakie kompetencje są potrzebne do pracy w zawodzie.

             Tak zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają podejmując decyzję o wyborze przyszłej szkoły ponadpodstawowej.

            Małgorzata Cholewa

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jest to akcja, która ma na celu uwrażliwienie nas wszystkich na piękno świata przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jego prawidłowe funkcjonowanie oraz inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Grupa "Pandy" od samego rana świętowała Światowy Dzień Ziemi, przypominając sobie jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę i w jaki sposób możemy to robić. Na koniec słowa zamieniliśmy w czyny i poszliśmy sprzątać Ziemię, która jest przecież naszym domem.

            Marcelina Nowak

          • Warsztaty profilaktyczne

          •  

             

             

             

            20.04.2022r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez P. Marka Szczotkowskiego.

            Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach wiekowych. W klasach IV-VI tematem spotkania był: INTERNET - NOWE ŹRÓDŁO ZAGROŻEŃ. Tutaj prowadzący uświadomił uczniom jak Internet wpływa na ich życie, w sferach o których nawet nie wiedzą. Opisał wszystkie najważniejsze zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Pokazując jednocześnie skutki, jaki i sposoby zapobiegania konsekwencjom błędnego korzystania z Internetu.

            Zapamiętaj!!!

            Znając niebezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz sposoby ich unikania możesz bezpiecznie korzystać z Internetu.

             

            Klasy VII-VIII wysłuchały prelekcji na temat: KONKURENCJA RÓWIEŚNICZA - POWODY I SKUTKI.

            Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in: czym jest konkurencja rówieśnicza, jakie są różnice  pomiędzy zdrowym współzawodnictwem a tzw. ”chorą rywalizacją”, jak rywalizować w sposób zrównoważony, tak by nie krzywdzić innych osób, bądź nie narażać własnego życia i zdrowia.

            Zapamiętaj!

            To od Ciebie zależy, czy rywalizacja będzie dla Ciebie motorem czy hamulcem.

            Elżbieta Szybowska

          • Spektakl profilaktyczny

          •  

             

             

             

            Dnia 06.04.2022 uczniowie klas I-III zobaczyli przedstawienie, gdzie aktorzy z krakowskiego Impresariatu Rondo wcielając się w postaci: Smoka i jego opiekuna Wiktora poruszyli ważny temat – UZALEŻNIENIE OD INTERNETU.

            Zabawne dialogi sprawiły, iż na sali rozbrzmiewał raz po raz śmiech dzieci, które towarzysząc bohaterom spektaklu były świadkami przeistoczenia się Smoka „Gracza komputerowego” w Smoka „Wzorowego czytelnika”.

            Elżbieta Szybowska

          • Dzień Patrona (klasy 0-3)

          • Klasy 0-3 świętowały Dzień Patrona Szkoły  na sportowo. Spotkanie rozpoczęło się uroczyście – wniesieniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie przedstawiciele każdej z klas ułożyli z wcześniej przygotowanych przez każdą klasę puzzli hasło przewodnie spotkania: TADEUSZ KOŚCIUSZKO NASZ PATRON.

            Kolejne zadanie, przed którym stanęli przedstawiciele klas to quiz wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki. Wszyscy wykazali się doskonałą znajomością tematu.

            W końcu przyszła pora na współzawodnictwo. Drużyny rywalizowały w czterech konkurencjach:

            a) przenoszenie kuli armatniej,

            b) kawa dla generała,

            c) sprawni kosynierzy,

            d) budowanie fortu – zadanie do kodowania z kubeczkami.

            Do walki zagrzewaliśmy się hasłami:

            Kościuszko jest naszym patronem, więc walczymy dziś z fasonem!

            Kościuszko był generałem, więc walczymy dziś z zapałem!

            Kościuszkę na sztandarze mamy, więc wzajemnie się wspieramy!

             Choć jesteśmy jeszcze mali – jak Kościuszko też wytrwali!

             

            Walka była zacięta, ale wszyscy uczestniczy zachowali się zgodnie z zasadami fair play.

            Po zliczeniu punktów przez jury: Dyrektor Elżbietę Leśniak oraz Wicedyrektor Agnieszkę Czernecką okazało się, że główna nagroda czyli czek na 200zł trafił do klasy 1c.

             

            Kinga Bochniak

            Małgorzata Bieszczad

            Agnieszka Topa

            Agata Zduń

          • Dzień Patrona (klasy 4-8)

          • W piątek 25.03 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona - Tadeusza Kościuszki. Uczniowie klas 5-tych pod kierunkiem wychowawców oraz p. Ewy Kapelskiej - Słysz przygotowali inscenizację ukazującą najważniejsze wydarzenia z życia naszego patrona.

            Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru szkoły. Po zgłoszeniu przez przewodniczących klas gotowości do apelu, wszyscy uczniowie oraz nauczyciele odśpiewali hymn szkoły. Następnie sztandar szkoły został wyniesiony, a uczniowie z uwagą obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas 5 a, b i c, którego ważnym elementem było odtańczenie przez nich poloneza. Gdy uczniowie ukończyli swój występ Pani Dyrektor Elżbieta Leśniak wręczyła nagrody uczestnikom konkursów na logo szkoły i znak szkoły oraz finalistom szkolnego konkursu recytatorskiego. Po zakończeniu tej części uroczystości wszyscy uczniowie wspólnie zatańczyli poloneza opuszczając salę konferencyjnym tym eleganckim tanecznym krokiem. 

             

            Aleksandra Woźniczka

          • Rozstrzygnięcie konkursu na LOGO Szkoły Podstawowej w Sieprawiu

          • W lutym 2022 roku w naszej szkole został ogłoszony konkurs na logo szkoły.
            Celem konkursu było wyłonienie najlepszego graficznego symbolu, który będzie wykorzystywany do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych, itp.
            W konkursie mogli wziąć udział uczniowie- indywidualnie lub w zespołach, rodziny uczniów
            oraz pracownicy szkoły.

            Termin nadsyłania prac upłynął 18 marca bieżącego roku. Wpłynęło 50 prac.
            Przesłane na konkurs prace wykonane zostały technikami ujętymi w regulaminie.
            Uczestnicy konkursu wykazali się zaangażowaniem i kreatywnością. Prace konkursowe były ciekawe i zawierały różnorodne pomysły na przedstawienie symbolu graficznego.
            W swoich logotypach uczestnicy wykorzystali motywy przyrody (Ziemia, drzewa, kwiaty).
            Wielu uczestników odwołało się do Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły, ukazując jego
            portret, imię, nazwisko lub element ubioru, np. czapka.

            Zdaniem jury w składzie:

            Elżbieta Leśniak  Dyrektor ZPO w Sieprawiu

            Tadeusz Pitala Wójt Gminy Siepraw

            Agnieszka Czernecka

            Mateusz Lenart

            Barbara Góralczyk

            Małgorzata Motyka

            zwyciężyła praca – Antoniego i Tomasz Hyżych.

            Dodatkowo wyróżniono pracę w kategorii symbol szkoły którą wykonała Maria Kubicka.
            Wszystkie prace konkursowe są prezentowane w holu szkoły.

            Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Sieprawiu.

            Dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w konkursie

            Dominika Muniak

            Anna Sołtys

            Agnieszka Topa

             

          • Dzień kobiet

          • 8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet.

            Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami upamiętnili ten dzień poprzez przygotowanie krótkiego programu artystycznego. Na początku profesor Alfred Gryzipiórka przedstawił różne typy kobiet min : sportsmenkę, kokietkę, kumpelę, zdolną dziewuszkę, dresiarę i feministkę. Później mogliśmy przekonać się, jak ten dzień świętowała ludzkość w różnych wiekach. Zajrzeliśmy między innymi do Raju, starożytnej Grecji. Później  czasy prehistoryczne, starożytność, średniowiecze. Następnie Kazik Kurczok przedstawił wiadomości z kraju i ze świata. później  prognoza pogody i wiadomości sportowe. Kwadrans później n1999 odcinek serialu "Ona i On". Zaraz po serialu kabaret pt  ,, O kobietach z przymrużeniem oka "  Warto nadmienić iż w role dziewcząt w cielili się chłopcy z kl VI. Było też symboliczne „Sto lat” .  Sądząc po reakcji licznie zgromadzonych, im najbardziej przypadła do gustu ta bardziej humorystyczna część. W której to postać kobiety została przedstawiona w tak zwanym krzywym zwierciadle. W jednej ze scenek „mężczyźni” narzekali jak to od rana są strofowani i pouczani przez żony i jak dobrze mają ci panowie, którzy żon nie posiadają. W kolejnej scenka mówiła o tymi jak to panie uprawiają, znane tylko z nazwy, jak się okazało dość nietypowe sporty. Podobno w ostatnich latach płeć żeńska wyjątkowo wyspecjalizowała się w takich dyscyplinach jak np: slalom, ale między makietowymi półkami w poszukiwaniu promocji. Koszykówka, czyli spacerowanie z koszykiem po sklepie i siatkówka, czyli maszerowaniu z pełnymi siatkami zakupów do domu. Zakończeniem występów było wręczeniem wszystkim obecnym paniom, symbolicznych upominków..

            Krzysztof Kowalczyk

          • Walentynki

          • Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie obdarowują się kartkami wyznając sobie uczucia, wierszami, słodkościami. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. W XIX w. takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. Tyle historii. Ten radosny i magiczny dzień postanowili uczcić uczniowie naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zadbali o to aby w tym szczególnym dniu, 14.02.2022 r., wszyscy nasi uczniowie i nauczyciele poczuli się wyjątkowo. Uczniowie oglądali przedstawienie Walentynkowe .Każdy otrzymał słodki upominek i życzenia szczęścia, radości i miłości na cały długi rok. Wybrańcy otrzymali za pomocą poczty walentynkowej kartki z wyrazami sympatii od swoich adoratorów. W tym dniu wszyscy uczniowie stali się „walentynkami” okazywali sobie wzajemną życzliwość, przyjaźń oraz bezinteresowną pomoc.

            Krzysztof Kowalczyk

          • Dzień języka ojczystego

          • Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

             Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W ramach obchodu tego dnia uczniowie kl Va w raz z opiekunem samorządu  szkolnego przygotowali przedstawienie pt. ,, Dzień Języka Ojczystego".  Uczniowie zapoznali się z prezentacją  na temat powstania tego dnia. W czasie przedstawienia spotkały sie mowa ojczysta i mowa młodzieżowa, która przedstawiła kilka skrutów młodzieżowych np . OMG: Oh my God – O mój Boże!, OCB, czyli o co biega , SPX, nie ma problemu ,m PZDR, czyli pozdrawiam, ZW, czyli zaraz wracam, Nara czyli na razie. Na końcu przedstawienia uczniowie zapoznali sie  z ciekawostkami na temat języka ojczystego

                Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
             Dodatkowo tego dnia obchodziliśmy dzień szalonej  fryzury. Dzień Szalonej Fryzury odbył się w szkole po raz pierwszy i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Pomysłów nie brakowało...kolorowe włosy, kwiaty, loki, a nawet rogi na dobre zagościły w czuprynach naszych uczniów.  Uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawe fryzury.

            Krzysztof Kowalczyk

          • Spotkanie ze strażakiem

          •  

             

             

             

             

            Kim zostać w przyszłości? Jaki zawód wybrać? Do jakiej pójść szkoły, by to osiągnąć? To pytania, jakie zadają sobie uczniowie klas ósmych.

             Decyzja nie jest łatwa, ale uczniowie już niebawem będą musieli ją podjąć. Aby ułatwić im podjęcie tak ważnej w ich życiu decyzji, na lekcję doradztwa zawodowego zaprosiłam funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej pana aspiranta Stanisława Janię, który na co dzień pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krakowie. To specjalistyczna jednostka PSP zajmująca się ratownictwem chemiczno-ekologicznym. Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, jak wygląda służba zawodowego strażaka, z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć i jakie przywileje wiążą się z tym zawodem. Zaproszony gość przedstawił uczniom realia tej trudnej pracy, obrazując to licznymi przykładami z codziennej służby oraz prezentując elementy umundurowania i wyposażenia. Uczniowie mieli możliwość usłyszeć, do jakich zdarzeń najczęściej wyjeżdżają strażacy oraz zapoznać się z opisami najciekawszych akcji. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia prezentowanych elementów wyposażenia. Nasz gość zapoznał też uczniów z wymaganiami, jakie stawiane są funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Omówił zarówno wymagania sprawnościowo- wydolnościowe jak i cechy osobowości, które  są preferowane w tym zawodzie. Uczniowie poznali kryteria naboru do PSP oraz możliwe ścieżki rozwoju i awansu zawodowego strażaka. Ponadto dowiedzieli się, jakie umiejętności i wiedza są przydatna w zawodzie strażaka.

                            Spotkanie było bardzo pouczające. A dla tych, którzy w swoim życiu zawodowym chcą służyć innym, nieść pomoc i ratunek z pewnością pomoże  podjąć decyzję co do wyboru dalszej drogi edukacyjnej.   

            Małgorzata Cholewa

          • WITAJ WIOSNO :)

          • W pierwszy dzień wiosny, grupa „Pandy” zakasała rękawy i wspólnymi siłami stworzyła marzannę-zimową pannę. Tym zwyczajem, chcieliśmy przywołać jak najwięcej promyków słońca i pożegnać mroźne dni. Zaprosiliśmy naszą marzannę na spacer i wspólne zabawy na placu zabaw. Wbrew tradycji, nie zatopiliśmy jej w rzece, ponieważ dobrze wiemy, jak ważne jest dbanie o naszą zieloną planetę, dlatego przykleiliśmy na nią znaczek pocztowy, aby wysłać ją jak najdalej stąd. Kto wie, może listonosz już ją odebrał? 

            Marcelina Nowak