• Święto Patrona Szkoły

          • W dniu 24 marca 2023r. przypadała 229. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego. Dla naszej społeczności szkolnej był to Dzień Patrona Szkoły - Tadeusza Kościuszki. Uczniowie klas 4a i 4b pod kierunkiem pań wychowawczyń (p. Czerneckiej i p. Matogi) przygotowali uroczysty apel dla starszej grupy wiekowej, czyli uczniów klas 4-8. Apel rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego i uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły. Następnie czwartoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny. Zabrali nas w podróż śladami Kościuszki, począwszy od Warszawy, przez Francję, Stany Zjednoczone, Kraków, Racławice, Maciejowice, aż do Szwajcarii gdzie zmarł nasz bohater. Przedstawienie oprócz wypowiadanych tekstów, składało się też z pięknego śpiewu oraz układu tanecznego, który dzieci przygotowały na lekcjach tańca z p. Ewą Kapelską-Słysz. Na zakończenie uczniowie klasy 4a wykonali rap o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Wszyscy razem powtarzali refren, który warto przytoczyć:

            "To jest pieśń o Tadeuszu, co na wojnę gdy wyruszał, to się jego wrogom z trwogi trzęsły zęby oraz nogi"

            i ostatnie zdanie, które powinno towarzyszyć uczniom naszej szkoły na codzień:

            "O Kościuszko piękny wzorze, w każdej życia swego porze pragniemy Cię naśladować, jak ojczyznę swą miłować"

            Agnieszka Czernecka

          • Na dziecięce kłopoty - Brzechwa

          • Od września Grupy z Oddziałów zerowych w składzie: „Popołudniowe Misie” i Grupa „Pingwinki” biorą udział w II edycji projektu pt.:

             „CO SŁONKO WIDZIAŁO – NA DZIECIĘCE KŁOPOTY…BRZECHWA

             – OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY”,

            który jest skierowany do przedszkoli z całej Polski.

                     Celem projektu jest promowanie czytelnictwa, literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy i słownictwa. W ramach realizacji zadań wynikających z projektu uczniowie biorą udział w różnego typu zajęciach aktywizujących, które wprowadzają dzieci w otaczający świat przyrodniczy, społeczny, emocjonalny po przez piękno literatury autorstwa Jana Brzechwy.

            Do tej pory grupom udało się wykonać odpowiednie zadania:

            - Dzieci poznały sylwetkę autora wierszy dla dzieci po przez wspólne wykonanie kącika z literaturą J. Brzechwy.

            - Odbyliśmy wycieczkę do pobliskiego ogrodu, sadu, zieleniaka Pani Asi w celu prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

            - W ramach działań praktycznych uczniowie  wykorzystali zgromadzone dary jesieni do stworzenia „Kącika przyrody” i „Jesiennych kompozycji”oraz wykonały ścieżkę sensoryczną

            - Podczas „Tygodnia zdrowia” grupy z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia.

            Dzieci rozwiązywały zagadki związane z wierszem „Pomidor”, „Na straganie”; uczniowie poznali piramidę zdrowego żywienia;

            wykonali plakaty do znanych wierszy;

            z pomocą rodziców powstał kącik z przetworami do zimowej spiżarni:

            a na koniec tygodnia odbyły się zajęcia ruchowe na hali sportowej oraz zabawy kulinarne promujące zdrowe odżywianie: dzieci przygotowały zdrowe tosty i sałatki .

            - Codzienne „Kwadranse z Brzechwą” na podstawie  jego wierszy tj: „Leń”,

            „Psie smutki”, „Kłamczucha”, „Koziołeczek”, „Niedźwiedź” , były okazją

            do pogadanek na temat emocji, przyjaźni czy marzeń, z których powstały owocne prace plastyczne, a także wystawy tematyczne na terenie szkoły.

            - W oparciu o wiersz „ Zoo”, wykonano wystawę karnawałową

            pt.„Maski zwierzątek”

            -Dzieci wzięły również udział w Konkursach czytelniczo-plastycznych inspirowanych wierszami Brzechwy pt.” Mój przyjaciel Miś” oraz „Praca plastyczna z ulubionego wiersza Brzechwy”

            W II semestrze nastąpi relacja z dalszych zadań wynikających z projektu.

            Zachęcamy do poznania twórczości Jana Brzechwy.

             

            Szlósarczyk Katarzyna

            Szymańska Ewa

          • Wernisaż Julity

          • 14 marca odbył się w naszej szkole kolejny wernisaż prac plastycznych. Tym razem mogliśmy podziwiać rysunki i malarstwo Julity Ziemiańskiej, uczennicy klasy 7-ej. Uroczystego otwarcia dokonał pan Dyrektor Tomasz Kurek. Kilka  słów o  młodej artystce powiedziała nauczycielka plastyki pani Małgorzata Bzowska. Potem nieco więcej o twórczości Julity zebrani goście mogli się dowiedzieć z krótkiego wywiadu, który przeprowadziły z nią koleżanki z klasy. Nie zabrakło także miłych akcentów jak kwiaty, prezenty i pamiątkowy dyplom. Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek. Miłym akcentem wernisażu był koncert akordeonowy Joachima  Gałasia. Wystawę prac Julity Ziemiańskiej można oglądać do końca marca.

          • Lekcja w Urzędzie Gminy

          • Uczniowie klas ósmych 23 lutego  na lekcje wiedzy o społeczeństwie udali się do Urzędu Gminy w Sieprawiu. Tam spotkali się z wójtem gminy Panem Tadeuszem Pitalą, który zapoznał uczniów z pracą urzędu, jego strukturą organizacyjną, dochodami i wydatkami gminy oraz planami inwestycyjnymi.   Uczniowie pytali  o interesujące ich  sprawy dotyczące ich miejscowości, przedstawiali swoje  propozycje dotyczące różnych inwestycji na jej terenie.   Następnie ósmoklasiści uczyli się załatwiać różne sprawy urzędowe np. jak złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać nr PESEL, zarejestrować działalność handlową. Uczestnicząc w takich zajęciach  uczniowie nabywają umiejętności, które w przyszłości wykorzystają jako petenci różnych urzędów, a może też sami zaangażują się  w działalność społeczną jako np. radni.  

            Małgorzata Cholewa

          • Mam oko na Maroko

          • Nasz kolega z klasy 2 c Yassine Oussa, czyli po prostu nasz Yassiek, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedził egzotyczny dla nas zakątek świata czyli Maroko. Z tej podróży przywiózł mnóstwo pamiątek, zdjęć i wrażeń, którymi zechciał się z nami podzielić. Pooglądajcie jego prezentację i poczujcie smak słonecznej przygody!

            Agnieszka Topa