do dnia 19 lipca 2024 w godz. 9:00 – 12:00
od 22.07.2024 do 17.08.2024 – nieczynny
od 19.08.2024 do 30.08.2024 w godz.9:00 – 12:00
do dnia 19 lipca 2024 w godz. 9:00 – 12:00
od 22.07.2024 do 17.08.2024 – nieczynny
od 19.08.2024 do 30.08.2024 w godz.9:00 – 12:00
13 czerwca na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Sieprawiu o godzinie 8.00 odbył się finał konkursu szachowego „Siepraw daje mata!”.
Od 27 lutego chętni uczniowie rozwiązywali zadania szachowe zamieszczane na tablicy „Szachy w szkole” oraz na stronie internetowej szkoły. 19 osób, które systematycznie oddawały swoje odpowiedzi wzięło udział w finale, podczas którego rozwiązywano zadania szachowe na czas. Zgodnie z regulaminem, zwycięzcami zostali trzej zawodnicy, którzy w najkrótszym czasie udzielili 12 poprawnych odpowiedzi.
W tej edycji konkursu byli to:
Oliwier Kaczmarek (klasa 7b)
Wojciech Panek (klasa 4a)
Mateusz Brancewicz (klasa 3c).
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję, gdyż kart z poprawnie rozwiązanymi zadaniami było wiele.
Druga edycja konkursu zaplanowana jest na wrzesień 2024 roku. Zapraszam do wspólnej zabawy!
Zaraz po zakończeniu konkursu odbył się także czwarty i finałowy Szkolny Turniej Szachowy dla uczniów klas I – VIII. W turnieju wzięło udział 36 uczniów, a funkcję sędziego pełnił uczeń klasy 7b – Oliwier Kaczmarek.
Zwycięzcy IV Szkolnego Turnieju Szachowego
W grupie zaawansowanej:
Miejsce I – Artur Kurowski (klasa 6b)
Miejsce II – Wojciech Panek (klasa 4a)
Miejsce III – Mateusz Brancewicz (klasa 3c)
W grupie średnio zaawansowanej (rankingowej):
Miejsce I – Filip Woś (klasa 1a)
Miejsce II – Wiktor Oleksiewicz (klasa 3b)
Miejsce III – Yassine Oussa (klasa 3c)
W grupie niezaawansowanej:
Miejsce I – Magdalena Gach (klasa 2b)
Miejsce II – Dawid Czernecki (klasa 2a)
Miejsce III – Szymon Mika (klasa 1a)
Wyniki tego turnieju pozwoliły ustalić zwycięzców rankingu Szkolnych Turniejów Szachowych w roku szkolnym 2023/2024. Po każdym turnieju zawodnicy, którzy zdobywali miejsca od I do V otrzymywali punkty (za miejsce I -10 pkt, II – 8 pkt, III – 5 pkt, IV – 3 pkt, V – 1 pkt).
W grupie zaawansowanej wyniki prezentowały się następująco:
Miejsce I – Artur Kurowski (30 pkt)
Miejsce II – Mateusz Brancewicz (24 pkt)
Miejsce III – Dominik Kwinta (20 pkt)
Miejsce IV – Wojciech Panek (14 pkt)
Miejsce V – Aleksandra Woś (10 pkt)
W grupie niezaawansowanej:
Miejsce I – Filip Woś (38 pkt)
Miejsce II – Teodor Baran (18 pkt)
Miejsce III – Tomasz Grabowski (17 pkt)
Miejsce IV – Wiktor Oleksiewicz (16 pkt)
Miejsce V – Wiktor Mąsior (13 pkt)
Uczniowie, którzy zdobyli w rankingu miejsca I, II i III otrzymają nagrody podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratuluję i jednocześnie zapraszam do udziału w turniejach zaplanowanych na rok szkolny 2024/2025.
Składam serdeczne podziękowania:
- Panu Dyrektorowi Tomaszowi Kurkowi za umożliwienie przeprowadzenia konkursów oraz Radzie Rodziców za sponsorowanie nagród;
- Pani Joannie Pustelnik za sprawowanie troskliwej opieki nad uczestnikami podczas przerw między partiami;
- Oliwierowi Kaczmarkowi oraz Arturowi Kurowskiemu za pełnienie funkcji sędziego podczas konkursu;
Z szachowym pozdrowieniem - Aleksandra Woźniczka
Wniosek numer: 2023-1-PL01-KA122-SCH-000141510
Tytuł: Otwarci na mobilność, otwarci na Europę
W dniu 19.05. wylecieliśmy z Krakowa do Malagi. Towarzyszyły nam pewne obawy, ale również satysfakcja i ciekawość nowych doświadczeń. Do Granady zabrał nas bus. Nocowaliśmy w internacie szkoły katolickiej Ave Maria Vistillas.
Pierwszy poranek rozpoczęliśmy spotkaniem organizacyjnym z Jerzym i Ignacio. Na pierwszych zajęciach szkolnych obejrzeliśmy prezentację o Granadzie. Nasi chłopcy opowiadali o naszym kraju i miejscowości. Na lekcji informatyki uczniowie przygotowywali projekt na koniec szkoły, czyli pamiątkową książkę. Pokazywali nam różne filmiki oraz zdjęcia z ich życia szkolnego. Na matematyce próbowaliśmy nauczyć się nowych wzorów, których jeszcze nie znaliśmy. Pomagali nam w tym uczniowie, z którymi siedzieliśmy w ławkach Następnie wzięliśmy udział w grze terenowej. Pomimo, że jeszcze nie znaliśmy miasta świetnie się bawiliśmy.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy zajęciami szkolnymi. Czytaliśmy notatkę o sławnym matematyku. Zauważyliśmy wtedy wiele podobieństw między językiem hiszpańskim a angielskim. Lekcję języka hiszpańskiego rozpoczęliśmy od przedstawiania się. Na lekcji języka angielskiego pracowaliśmy z kartą pracy, która była dla nas dość prosta. Po południu wybraliśmy się na spacer z Jerzym do Albaicín. Wtedy po raz pierwszy podziwialiśmy zachód słońca na San Nicolás, który uznaje się za najpiękniejszy punkt widokowy w Hiszpanii.
W ramach programu kulturalnego wybraliśmy się na wycieczkę do Sierra Nevada, gdzie podziwialiśmy przepiękne widoki. Spacerowaliśmy mostami w Los Cahorros. Trasa momentami nie była prosta, jednak dostarczyła nam mnóstwo pozytywnych wrażeń. Wieczorem wybraliśmy się na spacer do parku miejskiego. To był intensywny dzień. Do internatu wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi.
Następny dzień rozpoczęliśmy od warsztatów zero waste, które zostały zakończone wspólna pracą projektową uczniów z Polski i Hiszpanii. Po zajęciach udaliśmy się na plażę w Salobreña, gdzie spędziliśmy wspaniały czas. Wieczorem spacerowaliśmy po mieście. Na Plaza Nueva podziwialiśmy piękny taniec w wykonaniu mieszkańców, który wzruszył nie jedną osobę.
Piątek rozpoczęliśmy zajęciami z wychowania fizycznego, które były prowadzone w języku angielskim. Zmierzyliśmy się w siatkówkę z rówieśnikami z Hiszpanii. Następnie udaliśmy się na wręczenie certyfikatów za udział w projekcie Erasmus+ .Po południu zwiedzaliśmy przepiękne ogrody w Alhambra. Wieczorem ponownie podziwialiśmy zachód na San Nicolás. Udał się tam z nami nasz nowy kolega Thomas, który jest jednym z podopiecznych szkoły.
Przedostatni dzień spędziliśmy na wycieczce. Zwiedzaliśmy jaskinię w Nerja oraz białe miasteczko Frigiliana. Byliśmy też na słynnym Balkonie Europy i odpoczywaliśmy na pięknej plaży obok niego. Ostatni dzień naszego pobytu w Hiszpanii spędziliśmy w Maladze. Po śniadaniu i ciężkim pożegnaniu z miastem wyjechaliśmy z Granady. W Maladze zwiedzaliśmy miasto, a resztę dnia spędziliśmy na plaży La Malagueta.
Do Polski wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi o cudowne doświadczenia i bardzo zadowoleni z wyjazdu. Pożegnanie na lotnisku z rówieśnikami i nauczycielami było dla nas ciężkie. Spędziliśmy wspólnie cudowne chwile i na pewno ich nie zapomnimy.
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. 7 czerwca 2024r kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się uczniowie naszej szkoły.
Uczniowie udowodnili, że ich wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, koszyki wiklinowe, siewnik, lodówki turystyczne, walizki, wiaderka, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet autka zabawkowe czy odkurzacze.
"Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie oraz gratulujemy pomysłowości!
Klaudia Przepiórka-Pajka
29 maja 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Chorych na Zespół Pradera-Williego. Cała szkoła solidaryzowała się z osobami, które urodziły się z zespołem Pradera-Williego (PWS) – chorobą wiecznego głodu. Maj jest Światowym Miesiącem Świadomości Zespołu Pradera-Williego, a kolorem, który symbolizuje chorobę jest pomarańczowy. Dlatego w środę 29.05 uczniowie ubrali się na pomarańczowo. Dodatkowo przy wejściu głównym powieszona została gazetka, dzięki której uczniowie mogli poszerzyć swoją świadomości na temat życia i potrzeb osób chorych na Zespół Pradera-Williego.
Klaudia Przepiórka-Pajka
Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.
Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Grupa 0a i 0c realizowała projekt, poprzez zajęcia edukacyjne, podczas których nauczyli się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.
Karolina Topa
Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.
Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”.
Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Grupa 0a i 0c realizowała projekt, poprzez zajęcia edukacyjne, podczas których wykształcili umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów. Celem projektu było również zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego oraz zwiększenie poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
Karolina Topa
28 maja 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Postaci Historyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Akcja polegał na wcieleniu się przez uczniów klas 1-8, w wybraną przez siebie postać historyczną, dobraniu swojego stroju do epoki historycznej, w której żył bohater oraz zapoznaniu się z jego życiorysem. W tym dniu nasza szkoła zapełniła się różnymi postaciami z przeszłości. Korytarzami przechadzali się :św. Jadwiga, rycerze średniowieczni, partyzanci, papież Jan Paweł II. Nie zabrakło również królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Odwiedził nas także amerykański inżynier serbskiego pochodzenia, wynalazca i elektrotechnik – Nikola Tesla. Bohaterowie różnych epok, przypomnieli uczniom o swoich dokonaniach i czasach, w których żyli.
Organizatorzy dziękują uczniom za aktywny udział.
Klaudia Przepiórka-Pajka
W związku z przypadającą w tym roku dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w naszej szkole został zorganizowany konkurs historyczno - plastyczny pt.: "20. lat Polski w UE". Był on skierowany do uczniów klas 1-3 i 4-8 ze szkół podstawowych naszej gminy. Na konkurs spłynęło 56 prac od dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czechówce oraz w Sieprawiu.
Komisja konkursowa przyznała nstępujące nagrody:
Kategoria klas 1-3
I miejsce – Antonina Robak, klasa 1b SP Siepraw
II miejsce – Dawid Zakrzewski, klasa 1a SP Siepraw
III miejsce – Hanna Brancewicz, klasa 1b SP Siepraw
Wyróżnienia:
- Igor Dąbrowa, klasa 1c SP Siepraw
- Mikołaj Góralik, klasa 1a SP Siepraw
- Jana Jędo, klasa 1a SP Siepraw
Kategoria klas 4-8
I miejsce – Maja Kiszka, klasa 4 SP Czechówka
II miejsce – Wojciech Burda, klasa 6 SP Czechówka
III miejsce – Antonina Majewska, klasa 4b SP Siepraw
Wyróżnienia:
- Wiktoria Szczepanek, klasa 7b SP Siepraw
- Piotr Leśniak, klasa 5a SP Siepraw
- Anna Pezda, klasa 4b SP Siepraw
Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się podczas gminnego Dnia Dziecka, 26 maja, na Słonecznym Parku w Sieprawiu. Natomiast wystawa wszystkich prac jest zaplanowana na czerwiec, w sali konferencyjnej GOKiS w Sieprawiu.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w tym konkursie, a zwycięzcom gratulujemy :)
organizatorzy:
Agnieszka Czernecka
Aleksandra Maciaszek
Nasza szkoła przyłączyła się do gminnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. W związku z tym, że w tym dniu było bardzo zimno i padał deszcz ze śniegiem przesunęliśmy o tydzień akcję sprzątania świata a dokładniej fragmentu Sieprawia. 29 kwietnia klasa 7b wraz z nauczycielkami – Eweliną Wyką i Elżbietą Żegleń –Wątor udała się w kierunku Kopytka i Kamieńca. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki pozbierali napotkane po drodze śmieci. Najbardziej zaśmiecony był Kamieniec. Pocieszający jest fakt, że śmieci było znaczniemniej niż rok temu. Tym razem pogoda dopisała, uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wykonanej pracy.
Elżbieta Żegleń - Wątor
Po raz trzeci w tym roku szkolnym na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Sieprawiu uczniowie zebrali się, aby rozegrać Szkolny Turniej Szachowy. W sobotę 20 kwietnia zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch grupach zaawansowania (grupa niezaawansowana oraz zaawansowana). Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund. W każdej rundzie zawodnicy mieli po 20 minut na rozegranie partii. W sytuacji, gdy partia nie zakończyła się matem, o wygranej zawodnika decydowała przewaga pozostałego na
planszy materiału. Tym razem podczas konkursu funkcję sędziego pełnili uczniowie naszej Szkoły: Oliwier Kaczmarek z klasy 7b oraz Artur Kurowski z klasy 6b.
Po rozegraniu ostatniej partii i wyłonieniu zwycięzców nagrody specjalne otrzymali:
- Absolwenci naszej Szkoły: Jan Bobek i Mateusz Dyja w podziękowaniu za gościnny
udział we wszystkich naszych sobotnich turniejach;
- nasi sędziowie za pomoc przy organizacji turnieju i czuwanie nad przestrzeganiem
przepisów.
Wszyscy zawodnicy za wzorową postawę oraz rywalizację w duchu fair play
otrzymali pamiątkowe medale oraz drobny szachowy upominek, a zwycięzcy turnieju
- specjalne medale za miejsca I, II i III.
A oto nasi zwycięzcy:
W grupie A (zaawansowanej)
Miejsce I - Jan Bobek (absolwent)
Miejsce II – Mateusz Brancewicz (klasa 3c)
Miejsce III - Filip Piaskowski (klasa 5b)
W grupie B (niezaawansowanej)
Miejsce I – Woś Filip (klasa 1a)
Miejsce II - Tomasz Grabowski (klasa 1c)
Miejsce III – Filip Ślazyk (klasa 3b)
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratuluję i jednocześnie zapraszam na kolejny konkurs, który odbędzie się w czerwcu. Data zostanie ustalona w najbliższych dniach.
Składam serdeczne podziękowania:
- Panu Dyrektorowi Tomaszowi Kurkowi za umożliwienie przeprowadzenia konkursu oraz sponsorowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich zawodników;
- Pani Klaudii Przepiórce- Pajce za sprawowanie troskliwej opieki nad uczestnikami podczas przerw między partiami;
- Oliwierowi Kaczmarkowi oraz Arturowi Kurowskiemu za pełnienie funkcji sędziego podczas konkursu;
- uczestnikom grupy zaawansowanej kółka szachowego za pomoc w przygotowaniu sali do turnieju.
Na szachowej tablicy ogłoszeń (na korytarzu obok sekretariatu) wywieszona jest aktualizacja rankingu po trzecim Szkolnym Turnieju Szachowym. Zapraszam do zapoznania się z wynikami.
Organizator – Aleksandra Woźniczka
W przeddzień Dnia Europy (8 maja) w naszej szkole został zorganizowany IX międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Tym razem gościliśmy drużynę uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Czechówce. Jak co roku konkurs dał możliwość wykazania się wiedzą, umiejętnościami, ale też współpracą i refleksem rywalizujących uczniów. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani, zaskakiwali posiadanymi informacjami, a o zwycięstwie w niektórych konkurencjach zadecydowała po prostu szybkość. W rezultacie nieco lepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieprawiu, która z przewagą 5 punktów zajęłą I miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Agnieszka Czernecka (organizator konkursu)
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024 odbyła się w świetlicy szkolnej kolejna edycja cyklu spotkań pod hasłem ,,Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy”. W trakcie spotkań zajęcia prowadzili rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy, którzy opowiadali uczniom o swoich wykonywanych zawodach i zainteresowaniach.
Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się co to jest Dogoterapia i jakie ma znaczenie. Następnie uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania mające uchronić przed ugryzieniem przez psa. Przy udziale dwóch sympatycznych czworonogów – Zyzi
i Bozona i pod bacznym okiem Pana prowadzącego zajęcia, dzieci brały udział w wielu ćwiczeniach.
Nawiązując do Dnia Chleba, uczniowie ze świetlicy zostali zaproszeni do Wypiekarni. Uczestnicząc w tej wycieczce, dzieci poznały różne rodzaje zboża, poznały etapy wypieku pieczywa, zobaczyły formy i piec do wypieku chleba, a następnie miały okazję poczęstować się różnymi rodzajami pysznego pieczywa.
W trakcie cyklu zajęć o zdrowiu pt.: ,,Misja: Zdrowie”, dzieci wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez lekarza, ratownika medycznego i trenerów personalnych. W czasie zajęć prowadzonych przez Panią doktor, dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia
i Piramidą Zdrowego Odżywiania, dzieliły produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe, usłyszały na co zwracać uwagę, kupując wybrane produkty, a także dowiedziały się, jak nadwaga wpływa na nasze zdrowie. Dbając o zdrowie dzieci, kolejne zajęcia prowadzili rodzice, którzy pracują jako trenerzy personalni. Zorganizowali dla uczniów liczne zabawy
i ćwiczenia ruchowe na sali gimnastycznej, zwracając szczególną uwagę na utrzymywanie właściwej postawy ciała i podkreślając jak ważne jest zdrowe odżywianie. Kolejne zajęcia poprowadziła dla uczniów świetlicowych Pani pracująca jako ratownik medyczny. Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, a poznane umiejętności ćwiczyły na fantomach. Następnie uczniowie uczyli się i ćwiczyli jak prawidłowo zakładać opatrunki i jak udzielać pomocy w przypadku zadławienia. Po zajęciach każdy uczeń otrzymał ,,DYPLOM MŁODEGO RATOWNIKA”.
W ramach kształtowania postaw proekologicznych, uczniowie uczęszczający do świetlicy spotkali się z Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Na zajęciach prowadzonych przez Panią inspektor dzieci dowiedziały się, jak można sprawdzić stan drzewa i dlaczego drzewa są tak ważne oraz jakie są zasady wydawania pozwoleń na wycinanie drzew. Na podsumowanie zajęć dzieci wzięły udział w quizie - ,,Jakie to drzewo?’’. Kolejne zajęcia związane z ekologią poświęcone były Odnawialnym Źródłom Energii. Pan prowadzący zajęcia na ten temat, wyjaśnił świetliczakom, co to są Odnawialne Źródła Energii, co do nich zaliczamy i co zyskujemy korzystając z nich. Uczniowie zobaczyli także jak wygląda w rzeczywistości kolektor i panel słoneczny. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, a zwycięzcy otrzymali nagrody.
Propagując technologię komputerową, uczniowie uczestniczyli w zajęciach
pt.: ,,Robotyka dla dzieci”. Dzieci wzięły udział w pokazie Robota COBOTA i miały możliwość indywidualnego zaprogramowania go.
Na spotkaniu prowadzonym przez Panią groomer, dzieci poznały psa Fibi, zobaczyły jak wyglądają przyrządy do strzyżenia, trymowania i wielu innych zabiegów higienicznych. Przy użyciu laptopa, dzieci zobaczyły różne rasy psów. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się suszarce do suszenia zwierząt po kąpieli i wysłuchali jak bezpiecznie zachowywać się w czasie niespodziewanego spotkania z psem.
W trakcie spotkania z Panem, którego pasją jest wędkarstwo, świetliczaki zobaczyły, jak wyglądają podbieraki (sita), wędki, przynęty i fotel wędkarza, na którym dzieci mogły usiąść. Uczniowie uczestniczyli także w pogadance na temat prawidłowego zorganizowania wyprawy ,,na ryby”.
Na czym polega praca geodety, uczniowie dowiedzieli się w czasie zajęć prowadzonych przez Panów geodetów na sali gimnastycznej. Dzieci wzięły udział w pokazie map, szkicowników i Tachimetru. W czasie zajęć uczniowie nanosili na mapy naszej okolicy brakujące elementy, a następnie z powstałych prac, została sporządzona wystawa w naszej świetlicy. Za udział w zajęciach, każdy uczestnik otrzymał ,,CERTYFIKAT UKOŃCZENIA KURSU NA ASYSTENTA GEODETY”.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom zaangażowanym
w przygotowanie i prowadzenie zajęć. Wszystkie wiadomości, prezentowane rekwizyty
i ćwiczenia aktywizujące, które Państwo prowadzili dla uczniów, sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.
Anna Sołtys
W dn. 15.04.- 17.04. uczniowie klas siódmych i ósmej pod czujną opieką wychowawców udali się w niezwykłą podróż do naszej pięknej stolicy - Warszawy. W ciągu całego pobytu zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przeprowadzili wiele doświadczeń w Centrum Nauki Kopernik. Spacerując po mieście z przewodnikiem, poznali historię oraz zabytki m.in. Starego Miasta, tj. Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Katedra św. Jana, Rynek Starego Miasta, mury obronne, pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego. Znaleźli się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza. Następnie udali się na spacer Traktem Królewskim, a na trasie mogli podziwiać m.in. Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, pomnik Mikołaja Kopernika oraz dzielnicę ambasad. W planie zwiedzania nie mogło zabraknąć pięknych Łazienek Królewskich, gdzie spacerując po parku, zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina, Starą Pomarańczarnię, Biały Dom, Pałac Belwederski, Amfiteatr oraz podziwiali Pałac na Wyspie. Spotkanie z historią zakończyli wizytą na cmentarzu Stare Powązki, gdzie zobaczyli groby wielu młodych ludzi, którzy zginęli m.in. w powstaniu warszawskim, wśród nich rozpoznali nazwiska bohaterów lektury Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego trasą Piłkarskie emocje, które dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń. Wycieczka, mimo wietrznej pogody, została zaliczona do udanych, a do domów wszyscy wrócili na 3 razy Z, czyli Zmęczeni, Zaspani i ...Zadowoleni:-)
Ewelina Płatek
19.03.2024 r. o godzinie 7:20 klasy czwarte zebrały się w Szkole Podstawowej w Sieprawiu. Następnie o godzinie 7:30 wyruszyliśmy do Krakowa, by obejrzeć spektakl pt. „Ronja, córka zbójnika” w Teatrze Groteska. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy z nas oddał kurtki do szatni a następnie mieliśmy chwilkę na posiłek przed spektaklem. W końcu nadszedł czas, aby pójść zająć miejsca na widowni. Nasze miejsca znajdowały się na balkonie.
Wreszcie zaczęło się przedstawienie. Na scenie znajdowały się cztery stoły, które pełniły funkcje zamku. Grało wielu aktorów, którzy moim zdaniem byli dobrze przygotowani do swych ról. Muzyka była bardzo charakterystyczna a taniec aktorów przykuwał uwagę widzów.
Po spektaklu wyszliśmy z teatru, nasze klasy się rozdzieliły.
Moja klasa wraz z opiekunami udała się na spacer po Krakowie. Na początku poszliśmy na planty. Następnie zatrzymaliśmy się przy murach obronnych i Barbakanie, gdzie pani opowiadała nam historię tych budowli. Tu także zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Z kolei przeszliśmy przez Bramę Floriańską i odwiedziliśmy restaurację McDonald’s, tam każdy z nas zamówił sobie to, na co miał ochotę. Potem skierowaliśmy swoje kroki na płytę rynku, gdzie obejrzeliśmy kościół Mariacki. Byliśmy także obok Sukiennic. Niektórzy z nas zakupili sobie pamiątki. Następnie poszliśmy pod okno papieskie i weszliśmy do kościoła św. Franciszka z Asyżu, gdzie widzieliśmy piękny witraż „Stań się” zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego oraz kopię Całunu Turyńskiego i grób bł. sieprawianki, Anieli Salawy.
Zwiedzanie zakończyliśmy przed godziną 14:00 i udaliśmy się do autobusu. Zadowoleni, lecz trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły o godzinie 14:30.
To był naprawdę wspaniały dzień. Spektakl był oryginalny i emocjonujący. Bardzo mi się podobał. Według mnie wycieczka po Krakowie była bardzo niecodzienna i interesująca, ponieważ mogłam dowiedzieć się wielu nowych informacji na temat budowli Krakowa. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się to powtórzyć.
Milena Magier
W dniu 19 marca 2024 roku uczniowie klas 4 wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Głównym celem wycieczki było obejrzenie spektaklu pt. ,,Ronja córka zbójnika” w Teatrze Groteska. Spektakl pt. ,,Ronja, córka zbójnika” to opowieść o przyjaźni i miłości, która pomaga przetrwać trudne chwile i doprowadza do pojednania zwaśnionych rodów. Scenografia w spektaklu była bardzo pomysłowa, ponieważ wykorzystano w niej drewniane stoły do budowania różnych konstrukcji. Aktorzy używali lin do przemieszczania się. Aktorzy głośno i wyraźnie mówili swoje role.
Po spektaklu spacerowaliśmy z klasą plantami, dowiedzieliśmy się, że powstały w miejscu rowów i murów obronnych. Potem przeszliśmy przez Bramę Floriańską, za którą znajdował się McDonald`s. Kiedy weszliśmy do McDonalda, każdy mógł sobie zamówić to, na co miał ochotę.
Po wizycie w McDonaldzie byliśmy na Rynku Głównym, gdzie widzieliśmy kościół Mariacki i Sukiennice.
Następnie udaliśmy się przed okno papieskie, z którego papież Jan Paweł II błogosławił wiernych podczas swych podróży do Polski. Weszliśmy do bazyliki pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. W bazylice widzieliśmy grób bł. Anieli Salawy, kopię Całunu Turyńskiego oraz witraż ,,Stań się” Stanisława Wyspiańskiego.
Po zwiedzeniu bazyliki wybraliśmy się w drogę powrotną do Sieprawia.
Wycieczka do Krakowa podobała mi się. Według mnie najciekawszym punktem wycieczki, oprócz spektaklu w teatrze, było zobaczenie witrażu w bazylice, który był piękny, kolorowy i dlatego wywarł na mnie wrażenie.
Ksawery Sakłak
Szkolna Akcja Profilaktyczno - Edukacyjna#dbi2024
Od 6 lutego do 22 marca 2024 roku uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły dołączyli do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i jest świętowany na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.Głównym celem tego święta jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Nasza Szkolna Akcja Profilaktyczno - Edukacyjna znalazła się wśród licznych lokalnych inicjatyw DBI z całej Polski. W ramach akcji uczniowie klas I - VIII na lekcjach z wychowawcą oraz zajęciach komputerowych utrwalali najważniejsze zasady obowiązujące w sieci, ale także skupili się na zagrożeniach, przyjrzeli się bliżej zjawisku cyberprzemocy i wspólnie zastanawiali się, jak można jej zapobiegać. Na zajęciach nauczyciele korzystali m.in. z bogatej bazy materiałów edukacyjnych ze strony www.saferinternet.pl. Mając na uwadze zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w dostępnych aplikacjach na telefony komórkowe, został zorganizowany Szkolny Konkurs na najładniejszą gazetkę dotyczącą DBI dla uczniów klas IV - VIII. Nagrodą był „Bon na niepytanie”, który otrzymały trzy klasy: 4a, 6b i 7c. Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Ponadto na szkolnym korytarzu zorganizowano kąciki informacyjno - edukacyjne dla rodziców i uczniów oraz przygotowano gazetki tematyczne. Wybrani nauczyciele uczestniczyli w specjalnych webinariach Polskiego Centrum Safer Internet przygotowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Ich celem była prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. 4 marca 2024 roku został zorganizowany happening. Zaangażowani uczniowie z klas siódmych przygotowali artystyczny przekaz ukazujący postawę negującą cyberprzemoc, hejt, oszustwa, uzależnienia i inne zagrożenia w sieci. Przeszli w korowodzie szkolnymi korytarzami demonstrując przygotowane na lekcji plastyki z Panią Aleksandrą Maciaszek litery, tworzące hasło: „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Na koniec zostały rozdane opracowane ulotki i materiały edukacyjne. W ramach podsumowania przygotowano informację na szkolną stronę internetową oraz fotorelację.
Serdecznie dziękuję wszystkim za włączenie się do akcji.
Karolina Topa
Spotkanie z panią Moniką Dziadkowiec- dietetykiem, psychodietetykiem to kolejna inicjatywa zorganizowana w naszej szkole w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!”
Pani Monika na co dzień współpracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi dostosowując indywidualnie plany żywieniowe. Podczas spotkania z uczniami dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym.
Uczestnikom wykładu została przybliżona w szczególności problematyka otyłości. Wskazane zostały jej przyczyny, konsekwencje oraz sposoby jej leczenia i zapobiegania.
Joanna Pustelnik
Dyrekcja Szkoły informuje, że w dniach od 8.04.2024 do 8.05.2024 będzie prowadzona rekrutacja do świetlicy szkolnej na rok 2024/2025.
Karty zapisu znajdują się u wychowawców świetlic i na stronie internetowej szkoły.
Wypełniony druk należy składać w formie pisemnej w świetlicach szkolnych lub wypełniony i zeskanowany wysłać na adres mailowy:
8 marca 2024r. w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie klas 4-6 recytowali wiersze K. I. Gałczyńskiego i fragmenty lektury pt. „Mikołajek”, a uczniowie klas 7-8 poezje K. Wierzyńskiego.
Wyniki:
klasy 4-6
I miejsce : Anna Żądło – 6b
II miejsce : Piotr Topa – 4b
III miejsce Piotr Leśniak -5a
klasy 7-8
I miejsce : Emilia Sanowska -8
II miejsce: Amelia Mąsior -7c
III miejsce: Milena Sułowska -8
Jury przyznało także 3 wyróżnienia:
Iga Gazduła – 4a
Anastazja Sołtys- 5a
Maciej Woś -6b
Sukcesem zakończył się występ uczniów w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 14. 03. 2024r.
W kategorii klas 4-6 :
II miejsce:Piotr Leśniak klasa 5a
Proza
I miejsce: Paulina Klimas klasa 6b
III miejsce :Aleksandra Tylek klasa 4b
W kategorii klas 7-8:
I miejsce: Milena Sułowska klasa 8
II miejsce: Weronika Knet klasa 8
III miejsce: Amelia Mąsior klasa 7a
wyróżnienie: Gabriela Gołąb klasa7a
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Urszula Motyka
W piątek, 8 marca gościliśmy w szkole Agencję Widowisk Historycznych "Arkona"" z Torunia. Przyjechali do nas z lekcją żywej historii dotyczącą Polski pierwszych Piastów. Uczniowie mogli sie dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat naszych przodków. Miedzy innymi jak dawniej ludzie się ubierali, jakie mieli zajecia, jaką bronią sie posługiwali. Mogli zobaczyć pojedynek średniowiecznych wojów na miecze. Niektórzy własnoręcznie się przekonali, że noszone przez wojów kolczugi nie należały do najlżejszych, gdyż nie byli w stanie podnieść jej jedną ręką. Lekcja została przeprowadzona w ciekawy i bardzo humorystyczny sposób. Na zakończenie, ci którzy uważnie słuchali mieli szansę zdobyć, na żywo wybity, denar Bolesława Chrobrego za poprawnie udzieloną odpowiedź.
Mam nadzieję, że wiele z przekazanych informacji na długo zostanie uczniom w pamięci.
Agnieszka Czernecka
Powered by aSc EduPage