• Szatnia w nowej odsłonie

          • Dobiegły końca prace związane z aranżacją plastyczną jednej ze ścian naszej szatni z inicjatywy nauczycielki plastyki pani Aleksandry Maciaszek. Dzięki wytrwałej pracy naszych uczniów: Anatolii Ustyshyna, Patrycji Kantor, Olgi Krausiewicz, Igi Gazduły, Leny Woś oraz Mileny Matogi ściana w szatni zyskała blask poprzez barwne figury zdobiące jej powierzchnię. 

            Aleksandra Maciaszek

          • SIEPRAW POMAGA

          • Dobiegła końca akcja zbierania pościeli i prześcieradeł  w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz ich rodziców udało się pozyskać bardzo duże ilości materiałów, które posłużą do szycia jednorazowej bielizny dla ukraińskich żołnierzy walczących w obronie swojej ojczyzny. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

            Aleksandra Maciaszek i załoga Szkolnego Wolontariatu

          • Klasa ósma w Auschwitz - Birkenau

          • Pod koniec października klasa 8 pod opieką wychowawczyni p. Eweliny Płatek i nauczycielki historii p. Agnieszki Czerneckiej zwiedziła Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz - Birkenau. Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć miejsce, które dla ponad miliona ludzi było piekłem na ziemi. Usłyszeli o warunkach w jakich przyszło żyć ludziom, o okrutnym traktowaniu więźniów, o ogromnej skali zbrodni jakiej dokonali niemieccy naziści podczas II wojny światowej. Wyjazd na teren byłego obozu zagłady na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

            Agnieszka Czernecka

          • Wycieczka do Rabki

          • W drugiej połowie października uczniowie klasy 7c odbyli interesującą wycieczkę do Rabki. W Teatrze Lalek ,,Rabcio” obejrzeli poruszające widowisko, będące adaptacją ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Spektakl przybliżył uczniom tematykę i nastrojowość epoki romantyzmu. Przejmująca muzyka, zaskakująca scenografia i  sceniczna interpretacja fabuły mickiewiczowskich utworów wpłynęły na naszą wyobraźnię.  Z zaciekawieniem śledziliśmy losy bohaterów, którzy nie zawsze dokonywali właściwych  wyborów i wtedy bywało groźnie… Po spektaklu podzieliliśmy się naszymi refleksjami z występującymi w widowisku aktorami. Oni też opowiedzieli nam o okolicznościach powstania przedstawienia. To była ciekawa i niecodzienna rozmowa.

            Następną porcję kultury zażyliśmy w Akademii Malarstwa na Szkle, która mieści się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju. W miłej i życzliwej atmosferze, jaką stworzyli nam pracownicy muzeum, oddaliśmy się malowaniu na szkle. Uczniów bardzo zafrapowało to zajęcie. I powstały barwne rysunki  z Góralami. Niektórzy z nich to prawdziwi przystojniacy :)

                            Ponieważ jesień pokazała nam swoją  urodę, spacerowaliśmy także po parku zdrojowym, w którym naszą uwagę przykuły stare zabytkowe wille – przykład architektury drewnianej. Zajrzeliśmy też do zabytkowego i uroczego budynku Dworca Kolejowego, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

            Na koniec pyszne zapiekanki i w drogę powrotną!

            Na pewno zajrzymy jeszcze kiedyś w te strony. Doceniamy kameralność teatru, piękne otoczenie przyrody, ciekawe warsztaty, a może dodamy do pakietu Rabkoland, który odpoczywa po intensywnym letnim sezonie.

            Gościem specjalnym naszego wyjazdu była Pani Maria Wielgus - zasłużona, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, która skusiła się na ten wyjazd, bo jest wielką fanką Mickiewicza. No cóż, nie tylko ona…

            Dziękujemy też za opiekę Pani Klaudii Przepiórce-Pajce, która wprawnym okiem fotografa dokumentowała nasz wyjazd.

            Renata Telega

            Wychowawca i polonista w 7c

          • Wycieczka do Muzeum Archeologicznego

          • W poniedziałek (16 października) klasy 5a i 5b zwiedziły Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Uczniowie najpierw oglądali zabytki zgomadzone na wystawie poświęconej starożytnemu Egiptowi. Mogli podziwiać sarkofagi, mumie ludzkie oraz zwierzęce, jak również wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed 2500 lat. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wcieliły się w role egipskiego skryby. Ich zadaniem było napisanie słomką, moczoną w atramencie, słowa Kleopatra za pomocą hieroglifów. Po wyjściu z Muzeum Archeologicznego udaliśmy się do najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego czyli do Collegium Maius. Tam, na dziedzińców uczniowie zobaczyli uruchamiany kilka razy w ciągu dnia grający zegar. Podczas odgrywanego fragmentu pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur mogliśmy obserwować orszak postaci związanych z Akademią Krakowską. Wycieczka była ciekawą lekcją historii.

            Agnieszka Czernecka

          • Klasy szóste na Wawelu

          • W piękną, słoneczną środę, 11 października klasy 6a i 6b brały udział w wycieczce historycznej na Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić niedawno otwartą wystawę „Obraz złotego wieku”. Wzięli też udziła w lekcji muzealnej – „Wiedza jest piękna! O nauce i sztuce w czasach ostatnich Jagiellonów”. Lekcja odbywała się w komnatach I i II piętra zamku na Wawelu. Dzieci, oprócz podziwiania wspaniałych zabytków złotego wieku rozwiązywały też zadania przygotowane przez prowadzących. Duże wrażenie robiły ogromne arrasy wiszące na ścianach, ręcznie przepisywane księgi czy też głowy wawelskie, które dla potrzeb wystawy zostały zdjęte z sufitu i wyeksponowane blisko zwiedzających. Wycieczka była formą realizacji programu historii w klasie szóstej.

            Agnieszka Czernecka

          • Wycieczka klas piątych

          • W ostatni wtorek września klasy piąte pod opieką wychowawczyń wybrały się na wycieczkę do Morskiego Oka. Pogoda była wymarzona. Cieplutko, słonecznie, jakby to był środek lata. Uczniowie mogli podziwiać przepiękne widoki. Dla wielu z nich wyprawa dała możliwość pokonywania własnych słabości, związanych z wysiłkiem fizycznym. Do przejścia było w sumie ponad 16 kilometrów. Pomimo widocznego zmęczenia wszytkim udało się pokonać tą trasę :) Mamy nadzieję, że cudowne krajobrazy i pięciogodzinne obcowanie z przyrodą na długo pozostanie w ich pamięci.

            Agnieszka Czernecka

          • Pola Chwały

          • W przedostatnią sobotę września kolejny raz nasi uczniowie udali się na imprezę historyczno - militarną "Pola Chwały" do Niepołomic. Tym razem w drogę ruszyło 65 uczniów z klasy 5-8. W  Niepołomicach mogli zobaczyć grupy rekonstrukcyjne z różnych epok historycznych. Między innymi oglądali bitwę rzymskich legionistów z barbarzyńcami, targ niewolników, walki na miecze, wystrzały z siedemnastowiecznych muszkietów i wiele innych. Niektórzy sami spróbowali strzelania z łuku do tarczy oraz lepienia naczyń z gliny. Dwóch chłopców z klasy 8, Marceli i Kuba budziło duże zainteresowanie zwiedzających swoim strojem. Obaj przebrali się za żołnierzy wojsk specjalnych.

            Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody dzieci były bardzo zadowolone i już dziś chciały się zapisać na przyszłoroczny wyjazd :)

            organizator wyjazdu

            Agnieszka Czernecka

          • PSYCHOLOG SZKOLNY

          • KONSULTACJE DLA UCZNIÓW

            I RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

             

            WTOREK

            7.00 - 17.00

             

            ŚRODA

            12.00 - 15.00

             

            ALTERNATYWNIE

            15.00-17.00

             

            PIĄTEK

            7.00 - 16.00

             

             

            W GODZINACH PRACY PSYCHOLOG ZNAJDUJE SIĘ W GABINECIE (pok.27)

            LUB NA TERENIE SZKOŁY.

             

            UCZNIOWIE MOGĄ ZGŁASZAĆ SIĘ W TYCH GODZINACH

            W CELACH INTERWENCYJNYCH LUB UMÓWIENIA SPOTKANIA.

             

            W UZASADNIONYCH OKOLICZNOŚCIACH ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ USTALENIA INNEJ GODZINY SPOTKANIA.

             

            RODZICÓW PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT TELEFONICZNY Z SEKRETARIATEM SZKOŁY.

          • Zapisy na obiady

          • Od 6 września 2023 będą w naszej szkole wydawane obiady. W tym roku szkolnym obiad składa się z drugiego dania i kompotu. Zapisy będą przyjmowane w sekretariacie szkoły od 1 września 2023. Aby dziecko mogło zjeść obiad już 6.09 należy je zapisać najpóźniej do 5.09. Poniżej deklaracja i informacja o płatnościach.

          • Podsumowanie działalności Samorządu Uczniowskiego

          • PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            W październiku 2022 roku odbyły się wyboru do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023, którego przewodniczącym został Sebastian Gorczyca. Następnie został opracowany i konsekwentnie realizowany kalendarz wydarzeń, imprez, dni tematycznych tj.:

            • Dzień Postaci Fikcyjnych
            • Dyskoteka Andrzejkowa
            • Dzień Pluszowego Misia
            • Dzień w Czapce Mikołajkowej
            • Dzień Piżamy
            • Dzień Wesołego Kapcia
            • Dzień Dziwnej Fryzury
            • Dzień Koloru Niebieskiego
            • Poczta Walentynkowa
            • 100 Dni do Wakacji
            • Dzień Kobiet- Dzień Koloru Białego
            • Dzień bez Plecaka
            • Dzień Postaci Historycznych
            • Dzień Książki- kiermasz
            • Dzień Szeptu
            • Wieczór Filmowy

            Uczniowie chętnie brali udział w licznych wydarzeniach. Wykazywali się zaangażowaniem, pomysłowością swoich przebrań na okolicznościowych akcjach. Ponadto SU we współpracy z kołem Wolontariatu wspierał Fundację Pomóż i Ty poprzez sprzedaż cegiełek, brał udział w akcji „Góra Grosza”, pomagał w organizacji i realizacji ww. wydarzeń.

            Podsumowanie Akcji:

            „Góra Grosza”:

            I miejsce. klasa 8b- 182,21 zł,

            II miejsce: 1c- 150,59 zł

            III miejsce: 6b- 100,26 zł

             

            Konkurs gazetek szkolnych klas 4-8:

            I miejsce-  4a

            II miejsce- 5b

            III miejsce- 6b

             

            Najliczniej przebraną klasą w Dniu Postaci Historycznych była 5a

             

            Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom biorącym udział w licznych akcjach i wydarzeniach, a w szczególności:

            - klasie 7 za pomoc w segregowaniu monet z Góry Grosza,

            - klasie 3b za pomoc w przygotowaniu upominków na koniec roku,

            - grupie 0a „Pingwinki” za  aktywny udział we wszystkich akcjach SU,

            - przedstawicielom SU za szczególny wkład w pracę Samorządu: Nikoli Wojtaczce z klasy 5a, Oldze Krausiewicz z klasy 6b, Annie Bieleckiej z klasy 6b, Marcelemu Szczygłowi z klasy 7, Franciszkowi Zakrzewskiemu z klasy 7. 

             

            Działalność w Samorządzie Uczniowskim daje możliwość wykazania inicjatywy w bezinteresownym działaniu na rzecz szkoły i środowiska, przygotowuje uczniów do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym, integruje, buduje poczucie własnej wartości, sprawczości, kształtuje samodzielne i świadome kierowanie swoim postępowaniem.

             

            Opiekunowie SU: Aleksandra Woźniczka, Ewelina Wyka, Joanna Pustelnik

          • Pożegnanie klas ósmych

          • Nadszedł czas pożegnania uczniów klas ósmych. W tym roku szkolnym wręczyliśmy świadectwa ukończenia szkoły podstawowej  aż 74 absolwentom. Wielu z nich otrzymało nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. W tym roku szkolnym wyjątkowo dużo uczniów zostało finalistami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych prze Kuratorium Oświaty w Krakowie, za co też uczniowie otrzymali nagrody i przede wszystkim dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich. Nagrodzonymi absolwentami zostali:

            Maria Kubicka - dwa tytuły finalisty  - Małopolskiego Konkursu Biologicznego oraz Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego

            Bartosz Grochal - dwa tytuły finalisty  - Małopolskiego Konkursu Matematycznego oraz Małopolskiego Konkursu Geograficznego

            Oliwia Dobosz - tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego

            Gabriela Leśniak - tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego i tytuł finalisty Biblijnego Konkursu Tematycznego

            Bruno Wyka - tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego

            Amelia Zaczek - tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego

            Jan Bobek - tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z Fizyki

            Antoni Zakrzewski -tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Historycznego

            Gorczyca Sebastian - tytuł finalisty Biblijnego Konkursu Tematycznego

            Martyna Wierzbicka - tytuł finalisty Biblijnego Konkursu Tematycznego

            Bujas Łucja - tytuł finalisty Biblijnego Konkursu Tematycznego

             

            Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w szkołach średnich.

            Nie zapomnieliśmy podziękować również uczniom, którzy wielokrotnie reprezentowali szkołę w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach i zdobywali wysokie miejsca nie tylko na szczeblu gminnym, ale często też na szczeblu powiatowym.

            Elżbieta Żegleń - Wątor

          • Pokaz talentów

          • 20 czerwca w naszej szkole odbył się Pokaz Talentów uczniów z popołudniowych oddziałów zerowych i świetlicy szkolnej.  Dzieci prezentowały swoje zainteresowania, umiejętności i pasje.  Pokaz był podsumowaniem udziału w całorocznym projekcie edukacyjnym

             pt .„Co słonko widziało - ... Na dziecięce kłopoty Brzechwa”.

            Występ miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

            Dzieci spisały się wspaniale prezentując przed publicznością wyjątkowe talenty muzyczne, taneczne, plastyczne, recytatorskie i sportowe.

            Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w pokazie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

            Drodzy uczniowie, życzymy wam udanych wakacji i  pamiętacie, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.

             Szlósarczyk Katarzyna, Pietrzyk Joanna ,Sołtys Anna

             

          • Wernisaż

          •      20 czerwca w naszej szkole odbył się kolejny i ostatni w tym roku szkolnym wernisaż prac plastycznych. Tym razem prezentowaliśmy prace czterech dziewcząt    z klasy 2 b i 2 c. Te ośmioletnie uczennice pokazały niezwykle ciekawe i dojrzałe prace. Na wystawie znalazły się rysunki, prace kredkami a także farbami na płótnie. Nadia Czerwień, Roma Szafran, Hanna Szczepanek i Nina Wyka  miały okazję opowiedzieć kolegom i koleżankom o swojej twórczości. Swoje prace na wernisażu zaprezentowała także Aurelia Nowak, uczennica klasy 4a. Tym razem były to piękne przedmioty wykonane z gliny ceramicznej. Misy, wazony, talerzyki w różnorodnych kształtach i kolorach, pokryte świecącym szkliwem zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał, jak zawsze Pan Dyrektor Tomasz  Kurek. O prezentowanych pracach opowiadała nauczycielka plastyki i opiekunka wernisażu Pani Małgorzata Bzowska. Na uroczystości były obecne klasy 2b z Panią Wychowawczynią Małgorzata Bieszczad,klasa 2c z Panią Wychowawczynią Agnieszką Topą oraz klasa 4a z Panią Wychowawczynią Agnieszką Czernecką. Rodzice naszych gospodyń przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. To była bardzo przyjemna impreza, prezentująca talenty naszych uczniów!

            Małgorzata Bzowska

          • Projekt edukacyjny

          • W ramach projektu ,,Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy-Pakiet Edukacyjny” uczniowie naszej szkoły mieli okazję rozwijać  swoje plastyczne umiejętności. Dzieci ukraińskie i polskie spotykały się w szkole  na cyklicznych  warsztatach. Pod kierunkiem nauczycielki plastyki pani Małgorzaty Bzowskiej powstały piękne prace w technice akryl na płótnie oraz wiele szkiców. Uczniowie chętnie wybierali takie tematy jak pejzaż i martwa natura. Pojawiły się także sceny science fiction oraz zabytki Krakowa. Uczniowie na warsztatach poznali najpiękniejsze obrazy polskich malarzy: Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego i wielu  innych. W ramach projektu odbyli wirtualną podróż do europejskich muzeów. Prace młodych artystów zostały zaprezentowane całej szkolnej społeczności na zakończenie roku szkolnego.

            Małgorzata Bzowska

          • Małopolska Tarcza Humanitarna

          • W ramach  projektu pn. Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny - dofinansowaniem została objęta Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu.

            Działania objęte projektem miały charakter integracyjny. Dzieci z Polski i Ukrainy poznały swoje kraje, obyczaje, wirtualnie zwiedziły znane, ciekawe miejsca.

            Wielowymiarowe wsparcie objęło zakup profesjonalnego projektora multimedialnego służącego do pokazów choreograficznych, pokazów filmowych oraz spacerów wirtualnych po muzeach, instytucjach, zabytkach, itp.

            Uczniowie wzięli udział w  zajęciach tanecznych z choreografem, jak również zajęciach plastycznych.

            Na zakończenie projektu zaplanowano pokaz tańca oraz wystawę prac plastycznych.

             

             Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

             

          • Zielona Szkoła - Piaski 2023

          • W dniach 11-19 czerwca 2023 uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieprawiu oraz Łyczance wybrali się na Zieloną Szkołę nad morze do miejscowości Piaski koło Krynicy Morskiej. Był to czas niesamowitych przeżyć i wrażeń dla każdego uczestnika wyjazdu, których z naszej szkoły było 57. Miejsce zakwaterowania to Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Edukacji Ekologicznej przy którym znajdowała się tablica „Koniec świata”, ponieważ był to ostatni budynek na Mierzei Wiślanej. Dalej tylko morze, plaża, las i granica polsko – rosyjska. Dzieliła nas od niej odległość około 3 km, którą uczniowie z chęcią przebyli pieszo aby zobaczyć granicę naszego państwa. Pogoda dopisała, dlatego każdego dnia uczniowie spędzali czas nad morzem korzystając z urokliwej plaży i pięknych walorów przyrodniczych. Nie zabrakło również dyskoteki, różnorodnych zabaw i zajęć sportowych. Na dzieci czekały również inne atrakcje – całodniowa wycieczka do Gdańska i Gdyni oraz wycieczka ciuchcią do Krynicy Morskiej. Z przewodnikiem spacerowali i zwiedzali gdańską starówkę a następnie w Gdyni mieli okazję zwiedzić okręt wojenny ORP „Błyskawica” oraz podziwiać różne gatunki ryb i innych zwierząt morskich w Akwarium gdyńskim.

             Zielona Szkoła była doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy wyniesionej ze szkoły oraz zdobycia nowych informacji. Ponadto okazała się świetnym sposobem na integrację uczniów. To był niezwykle inspirujący czas, którego wspomnienie na długo pozostanie w pamięci uczestników.

            Agata Zduń

          • Małopolski Carolus – Bartosz Grochal

          •  

            Małopolski Carolus to tytuł przyznawany uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenów województwa małopolskiego. Wyróżnienie to otrzymują uczniowie jako nagrodę dla swej systematycznej pracy nad kształtowaniem charakteru w myśl słów św. Jana Pawła II: „ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” . Organizatorami tytułu Małopolski Carolus są: Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła w Krakowie.  Stypendia przyznawane  są w czterech kategoriach: gemma gemmarum (klejnot nad klejnotami), artificem commendat opus (kultura i sztuka), mens sana in corpore sano (w zdrowym ciele zdrowy duch) oraz littera scripta manet (słowo zapisane pozostaje). Z naszej szkoły trzech uczniów było nominowanych do tej nagrody. Bartosz Grochal, który jest dwukrotnym  finalistą Małopolskiego Konkursu Geograficznego, finalistą Małopolskiego Konkursu Matematycznego, laureatem Ogólnopolskiej Wiedzy o św. Janie Pawle II, dwukrotnym laureatem Konkursu Matematyczno- Informatycznego Instalogik, oraz osiągał wysokie wyniki w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Maria Kubicka – finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego, finalistka Małopolskiego Konkursu Biologicznego, laureatka konkursu Memory Master, laureatka i finalistka konkursów  organizowanych przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej. Oliwia Dobosz – finalistka Małopolskiego Konkursu Geograficznego oraz Biblijnego Konkursu Tematycznego „Z dobrą Nowiną przez życie”.

            Wyróżnienie w kategorii gemma gemmarum, czyli omnibus edukacyjny otrzymał Bartosz Grochal uczeń klasy 8a, który odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

            Gratulujemy Bartoszowi, życzymy dalszych sukcesów w nauce i rozwijania swoich talentów i pasji.

            Małgorzata Cholewa

          • Wycieczka w Karkonosze i do Pragi

          • Trzydniową wycieczkę w Karkonosze w dniach 5- 7 czerwca klasy ósme rozpoczęły od przejścia podziemną trasą turystyczną Kopalni Uranu w Kowarach. Później uczniowie zwiedzili skandynawski kościółek – Świątynię Wang w Karpaczu. W drugi dzień ósmoklasiści udali  się do Pragi. Tam zobaczyli Hradczany, Małą Stranę, Rynek Starego Miasta. W drodze powrotnej z Pragi odbyli jeszcze mały spacerek do Wodospadu Szklarki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. W trzeci dzień zwiedzili  największą atrakcję Dolnego Śląska, Zamek  Książ. Poznali  jego historię, oglądali  piękne komnaty, tarasy i palmiarnię. Uczniowie mogli też sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w konkursie podsumowującym zwiedzanie zamku.  Wycieczka ta była bardzo udana, wszyscy uczestnicy wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń.

            Małgorzata Cholewa

             

          • Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy - część 2

          •          Od stycznia 2023 roku, w świetlicy szkolnej klas pierwszych, nastąpiła kontynuacja cyklu spotkań pt. ,,Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy”. Spotkania, którymi gośćmi byli rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy, miały na celu zapoznać dzieci z różnymi zawodami.

                     W styczniu, w czasie trwającego karnawału, zajęcia dla dzieci świetlicowych, poprowadziła Pani fryzjerka. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat pracy fryzjera, pokazu lokówki, suszarki do włosów, wałków, papilotów i innych akcesorii fryzjerskich. Następnie nasz gość zorganizował pokaz fachowego wykonywania loków. Dzieci miały okazję samodzielnie zakładać wałki i czesać dowolne fryzury na przyniesionych manekinach
            (głowach fryzjerskich). Zajęcia zostały zakończone czesaniem karnawałowych fryzur, chętnym uczniom przez zaproszonego gościa.

                     Jakie dolegliwości można wyleczyć masażem, jakie są jego rodzaje, jak wyglądają przyrządy do masowania i jakie zastosowanie mają olejki w masażu, dowiedzieli się uczniowie, na spotkaniu z fizjoterapeutą. Jak wygląda praca w drukarni, jak przebiegają poszczególne etapy wykonywania przykładowego zamówienia, dzieci miały okazję zobaczyć oglądając nagrany filmik oraz wysłuchać jego omówienia przez mamę pracującą w drukarni.

                        Wiele pozytywnych wrażeń dostarczyły dzieciom w świetlicy zajęcia, których bohaterem był kot Feliks, rasy Maine Coon. Pani, właścicielka Feliksa opowiedziała, jak opiekować się zwierzątkiem, pokazała jego akcesoria (szelki do wyprowadzania na spacer, transporter do przenoszenia zwierzaka) oraz jego ulubioną karmę. W trakcie spotkania, uczniowie wzięli udział w losowaniu- zdrapce, w której dla zwycięzców była nagroda – karmienie Feliksa.

                     Do udziału w niniejszych zajęciach zgłosili się także dwaj uczniowie klas ósmych, którzy chcieli podzielić się swoją wiedzą na temat instrumentów muzycznych – trąbki i gitary ze swoimi młodszymi kolegami. Na spotkaniu zorganizowanym przez ósmoklasistę grającym w orkiestrze na trąbce, świetliki zapoznały się z rodzajami trąbek (oglądając zdjęcia), z budową przyniesionej trąbki i jej poszczególnymi elementami. Następnie uczeń prowadzący spotkanie, omówił zasady gry na tym instrumencie. Dzieci obejrzały filmik przedstawiający podstawowe nuty, pięciolinie i klucz wiolinowy. Zajęcia zakończone zostały wysłuchaniem utworów, zagranych przez ucznia. Kolejne spotkanie poprowadził uczeń z klasy ósmej, którego hobby jest gra na gitarze. Podzielił się swoim zainteresowaniem z uczniami świetlicy, opowiadając im o swojej pasji, a także pokazując i omawiając budowę ulubionej gitary. Na zakończenie zagrał kilka melodii, między innymi utwór pt.,, Tango Pizzicato”.

                     Kolejne zajęcia poprowadziła mama jednej z uczennic, która jest właścicielką królika rasy – Karzełek Teddy. Zaproszona Pani, opowiedziała, jak zapewnić mu właściwą opiekę (odpowiednie odżywianie – Piramida Odżywiania Królika, wizyty u weterynarza w celu szczepienia, właściwe dbanie o jego higienę). Gość świetlicowy scharakteryzował różne rasy królików, na podstawie przyniesionych zdjęć, z których wspólnie z dziećmi wykonałam wystawę. Wielkie ożywienie wśród uczniów, wywołało głosowanie na imię dla królika. Spośród trzech proponowanych wygrało imię- Pusia.

                        Jak powstają karty do gier, ich pokaz i omówienie, przygotowała mama uczennicy pracująca w fabryce produkującej gry. Po aktywnym udziale w pogadance i obejrzeniu filmu pt.,, Fabryki w Polsce – karty do gry”, uczniowie z dużym zaangażowaniem zapoznawali się
            z różnymi kartami i przyniesionymi przez zaproszonego gościa grami.

                        Zbliżająca się wiosna i jej pierwsze zwiastuny, przyczyniły się do  zorganizowania zajęć z Ornitologiem. Pan prowadzący zajęcia, opowiedział uczniom o różnych ptakach, zaprezentował ich zdjęcia oraz książki i aparat do fotografowania ptaków. Dzieci zapoznały się także z kalendarzem, w którym zaznaczone są wszystkie święta z przyrodą związane, np. Dzień Drzewa, Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej i wiele innych).

                     Nawiązując do Święta Ziemi, w świetlicy odbyły się warsztaty ekologiczne, które prowadziła jedna z mam w ramach akcji ,,BIZNES KONTRA SMOG”. Uczniowie w trakcie pogadanki o smogu, dokonali podziału zapachów na ładne i brzydkie, utrwalili zasady segregowania śmieci, obejrzeli filmik edukacyjny, i zapoznali się z aplikacją Airly, pokazującą czystość powietrz na danym obszarze. Na podsumowanie zajęć, dzieci rozwiązały pozytywnie quiz o ekologii. Świetliki, wykonywały także indywidualnie pracę plastyczną, pokazującą dym, który wydostaje się z kominów fabryk i naszych domów. Następnie prace zostały omówione przez prowadzącą i wywieszone na gazetce świetlicowej. Za udział i zaangażowanie
            w warsztatach,  grupa świetlicowa otrzymała – Dyplom.

                        Kolejne zajęcia poprowadził Pan, który opowiedział uczniom jak dbać
             o bezpieczeństwo w czasie jazdy na motocyklu. Dzieci uczestniczyły w pogadance, odpowiadały aktywnie na zadawane przez prowadzącego pytania związane z tematem.
             W trakcie zajęć wychowankowie świetlicy, zapoznali się ze strojem motocyklisty i z budową kasku motocyklowego, dokładnie oglądając jego przekrój.

                        Z dużym zaciekawieniem, uczniowie uczęszczający do świetlicy, przyglądali się instrumentom muzycznym – skrzypcom, klarnetowi i klarnetowi basowemu, przyniesionymi przez kolejnego gościa świetlicowego. Pani prowadząca zajęcia, opowiedziała dzieciom o ich budowie i zasadach gry na tych instrumentach. W trakcie zajęć, świetliczaki odgadywały tytuły piosenek, na podstawie zagranych melodii przez gościa świetlicowego, jak również miały okazję samodzielnie spróbować zagrać na wybranym instrumencie muzycznym.

                     Serdecznie dziękuję wszystkim gościom świetlicowym, za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie i prowadzenie zajęć, oraz przekazanie uczniom w ciekawy sposób wiedzy i dostarczenie niezapomnianych wrażeń.

            Anna Sołtys