• Święto Patrona Szkoły

          • W dniu 24 marca 2023r. przypadała 229. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego. Dla naszej społeczności szkolnej był to Dzień Patrona Szkoły - Tadeusza Kościuszki. Uczniowie klas 4a i 4b pod kierunkiem pań wychowawczyń (p. Czerneckiej i p. Matogi) przygotowali uroczysty apel dla starszej grupy wiekowej, czyli uczniów klas 4-8. Apel rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego i uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły. Następnie czwartoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny. Zabrali nas w podróż śladami Kościuszki, począwszy od Warszawy, przez Francję, Stany Zjednoczone, Kraków, Racławice, Maciejowice, aż do Szwajcarii gdzie zmarł nasz bohater. Przedstawienie oprócz wypowiadanych tekstów, składało się też z pięknego śpiewu oraz układu tanecznego, który dzieci przygotowały na lekcjach tańca z p. Ewą Kapelską-Słysz. Na zakończenie uczniowie klasy 4a wykonali rap o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Wszyscy razem powtarzali refren, który warto przytoczyć:

            "To jest pieśń o Tadeuszu, co na wojnę gdy wyruszał, to się jego wrogom z trwogi trzęsły zęby oraz nogi"

            i ostatnie zdanie, które powinno towarzyszyć uczniom naszej szkoły na codzień:

            "O Kościuszko piękny wzorze, w każdej życia swego porze pragniemy Cię naśladować, jak ojczyznę swą miłować"

            Agnieszka Czernecka

          • Na dziecięce kłopoty - Brzechwa

          • Od września Grupy z Oddziałów zerowych w składzie: „Popołudniowe Misie” i Grupa „Pingwinki” biorą udział w II edycji projektu pt.:

             „CO SŁONKO WIDZIAŁO – NA DZIECIĘCE KŁOPOTY…BRZECHWA

             – OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY”,

            który jest skierowany do przedszkoli z całej Polski.

                     Celem projektu jest promowanie czytelnictwa, literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy i słownictwa. W ramach realizacji zadań wynikających z projektu uczniowie biorą udział w różnego typu zajęciach aktywizujących, które wprowadzają dzieci w otaczający świat przyrodniczy, społeczny, emocjonalny po przez piękno literatury autorstwa Jana Brzechwy.

            Do tej pory grupom udało się wykonać odpowiednie zadania:

            - Dzieci poznały sylwetkę autora wierszy dla dzieci po przez wspólne wykonanie kącika z literaturą J. Brzechwy.

            - Odbyliśmy wycieczkę do pobliskiego ogrodu, sadu, zieleniaka Pani Asi w celu prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

            - W ramach działań praktycznych uczniowie  wykorzystali zgromadzone dary jesieni do stworzenia „Kącika przyrody” i „Jesiennych kompozycji”oraz wykonały ścieżkę sensoryczną

            - Podczas „Tygodnia zdrowia” grupy z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia.

            Dzieci rozwiązywały zagadki związane z wierszem „Pomidor”, „Na straganie”; uczniowie poznali piramidę zdrowego żywienia;

            wykonali plakaty do znanych wierszy;

            z pomocą rodziców powstał kącik z przetworami do zimowej spiżarni:

            a na koniec tygodnia odbyły się zajęcia ruchowe na hali sportowej oraz zabawy kulinarne promujące zdrowe odżywianie: dzieci przygotowały zdrowe tosty i sałatki .

            - Codzienne „Kwadranse z Brzechwą” na podstawie  jego wierszy tj: „Leń”,

            „Psie smutki”, „Kłamczucha”, „Koziołeczek”, „Niedźwiedź” , były okazją

            do pogadanek na temat emocji, przyjaźni czy marzeń, z których powstały owocne prace plastyczne, a także wystawy tematyczne na terenie szkoły.

            - W oparciu o wiersz „ Zoo”, wykonano wystawę karnawałową

            pt.„Maski zwierzątek”

            -Dzieci wzięły również udział w Konkursach czytelniczo-plastycznych inspirowanych wierszami Brzechwy pt.” Mój przyjaciel Miś” oraz „Praca plastyczna z ulubionego wiersza Brzechwy”

            W II semestrze nastąpi relacja z dalszych zadań wynikających z projektu.

            Zachęcamy do poznania twórczości Jana Brzechwy.

             

            Szlósarczyk Katarzyna

            Szymańska Ewa

          • Wernisaż Julity

          • 14 marca odbył się w naszej szkole kolejny wernisaż prac plastycznych. Tym razem mogliśmy podziwiać rysunki i malarstwo Julity Ziemiańskiej, uczennicy klasy 7-ej. Uroczystego otwarcia dokonał pan Dyrektor Tomasz Kurek. Kilka  słów o  młodej artystce powiedziała nauczycielka plastyki pani Małgorzata Bzowska. Potem nieco więcej o twórczości Julity zebrani goście mogli się dowiedzieć z krótkiego wywiadu, który przeprowadziły z nią koleżanki z klasy. Nie zabrakło także miłych akcentów jak kwiaty, prezenty i pamiątkowy dyplom. Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek. Miłym akcentem wernisażu był koncert akordeonowy Joachima  Gałasia. Wystawę prac Julity Ziemiańskiej można oglądać do końca marca.

          • Lekcja w Urzędzie Gminy

          • Uczniowie klas ósmych 23 lutego  na lekcje wiedzy o społeczeństwie udali się do Urzędu Gminy w Sieprawiu. Tam spotkali się z wójtem gminy Panem Tadeuszem Pitalą, który zapoznał uczniów z pracą urzędu, jego strukturą organizacyjną, dochodami i wydatkami gminy oraz planami inwestycyjnymi.   Uczniowie pytali  o interesujące ich  sprawy dotyczące ich miejscowości, przedstawiali swoje  propozycje dotyczące różnych inwestycji na jej terenie.   Następnie ósmoklasiści uczyli się załatwiać różne sprawy urzędowe np. jak złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać nr PESEL, zarejestrować działalność handlową. Uczestnicząc w takich zajęciach  uczniowie nabywają umiejętności, które w przyszłości wykorzystają jako petenci różnych urzędów, a może też sami zaangażują się  w działalność społeczną jako np. radni.  

            Małgorzata Cholewa

          • Mam oko na Maroko

          • Nasz kolega z klasy 2 c Yassine Oussa, czyli po prostu nasz Yassiek, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedził egzotyczny dla nas zakątek świata czyli Maroko. Z tej podróży przywiózł mnóstwo pamiątek, zdjęć i wrażeń, którymi zechciał się z nami podzielić. Pooglądajcie jego prezentację i poczujcie smak słonecznej przygody!

            Agnieszka Topa

          • Klasy czwarte w teatrze i na wystawie szopek.

          •        Uczniowie klas czwartych w ostatnich miesiącach wzięli udział w dwóch dużych plastycznych projektach. W grudniu były to Szopki Krakowskie, a w styczniu projekt  Maska. W związku z tymi działaniami, została zorganizowana wycieczka do Krakowa. Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie był teatr Groteska. Tam odbyły się warsztaty pt. Sekrety sceny. Aktorka teatru opowiadała uczniom o pracy całego zespołu, o tym jak powstaje przedstawienie. Pokazywała dzieciom maski i lalki. Nasi uczniowie zostali zaprowadzeni na dwie sceny teatru. Następnie wycieczka udała się do Muzeum Historycznego na krakowski Rynek, na wystawę Szopki Krakowskie. Wszyscy podziwiali tegoroczne szopki, które wzięły udział w jubileuszowym, 80-tym konkursie. Uczniowie zachwycali się wielkimi, a także maleńkimi pracami. Szopki urzekły pomysłowością, wkładem pracy autorów. Były kolorowe, błyszczące, miały ruchome figurki. Na zakończenie, wszyscy kupili sobie krakowski obwarzanek i zrobili pamiątkowe zdjęcie na tle Kościoła Mariackiego.

                    W naszej szkole drugiego lutego zakończyła się wystawa Szopek Krakowskich, natomiast obecnie można oglądać piękne maski zrobione przez uczniów klas czwartych i piątych. Prace zrobione są techniką papier-mache, taką samą jak maski z teatru Groteska :)

            Małgorzata Bzowska

          • Wernisaż Valentyny

          • W dniu świętego Walentego odbył się w naszej szkole wernisaż prac plastycznych Valentyny Ishchenko.Valentyna jest uczennicą klasy siódmej i pochodzi z Ukrainy.

            Wystawa prezentuje piękne malarskie prace,głównie pejzaże malowane na płótnie.

            Na wernisażu byli obecni koledzy i koleżanki z klasy Valentyny wraz z panią Wychowczynią Eweliną Płatek. Przybyła także grupa uczniów ukraińskich ucząca się w naszej szkole, także języka polskiego z panią Barbarą Kyrc  oraz inni zaproszeni goście. Otwarcia wystawy, poprzez rozwiązanie wstęgi dokonał pan Dyrektor Tomasz Kurek. Wszyscy podziwiali malarstwo Valentyny, szczególnie  pracę, która zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt.,,Moja Polska. Moja Ukraina.” Nasza uczennica  otrzymała pamiątkowy dyplom i upominki. Klasa siódma aktywnie włączyła się w przygotowanie wernisażu. Imprezę poprzez swój muzyczny występ  uświetnili Joachim Gołaś, który grał na akordeonie oraz Zosia Ślusarczyk, która zagrała na flecie i wiolonczeli. Klasa przygotowała też słodki poczęstunek dla gości. Była to bardzo miła uroczystość. Miała ona kilka aspektów tj. promowanie talentów uczniów naszej szkoły oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci przybyłe z Ukrainy. Pomysłodawcą i współorganizatorem była nauczycielka plastyki Małgorzata Bzowska. Mamy nadzieję,że wkrótce spotkamy się na kolejnych wernisażach, prezentujących talent i umiejętności plastyczne naszych uczniów.

            Małgorzata Bzowska

             

          • Rekrutacja do oddziału "0" i klasy pierwszej

          • Znak: COS.KC. 023- 1/2023

            Zarządzenie nr 573/23

            Wójta Gminy Siepraw

            z dnia 16 stycznia 2023 roku

            w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, a także kryteriów branych pod uwagę oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów

            Na podstawie art. 154 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 14.12.2016r. - Prawo oświatowe (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082; zm.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2245, z 2021 r. poz. 762 oraz z 2022 r. poz. 655, poz. 1079, poz. 1116, poz. 1383, poz. 1700, poz. 1730 i poz. 2089.) zwanej dalej ustawą zarządza się, co następuje:

            § 1

            W postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Siepraw określa się następujące terminy:

            1. Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkoli wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych - w postępowaniu rekrutacyjnym od dnia 01.03.2023r. do dnia 31.03.2023r. oraz w postępowaniu uzupełniającym od dnia 9.05.2023r. do dnia 15.05.2023r.
            2. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków i dokumentów, o których mowa w pkt 1 oraz wykonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności wymienionych w art. 150 ust. 7 ustawy - w postępowaniu rekrutacyjnym od dnia 1.04.2023r. do dnia 15.04.2023r. oraz w postępowaniu uzupełniającym od dnia 16.05.2023r. do dnia 22.05.2023r.
            3. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych - w postępowaniu rekrutacyjnym w dniu 18.04.2023r. oraz w postępowaniu uzupełniającym w dniu 23.05.2023r.
            4. Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia - w postępowaniu rekrutacyjnym od dnia 18.04.2023r. do dnia 28.04.2023r. oraz w postępowaniu uzupełniającym od dnia 23.05.2023r. do dnia 30.05.2023r.
            5. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych - w postępowaniu rekrutacyjnym w dniu 8.05.2023r. oraz w postępowaniu uzupełniającym w dniu 5.06.2023r.

            § 2

            W postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli obowiązują następujące kryteria oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów, określone w Uchwale Nr XXIX/244/21 Rady Gminy Siepraw z dnia 30 listopada 2021 roku w sprawie ustalenia kryteriów i liczby punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Siepraw.

            Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorom szkół prowadzonych przez Gminę Siepraw.

             §4

            Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na stronie internetowej: www.siepraw.pl wraz z treścią uchwały wymienionej w § 2.

                                                                                                 §5

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

             

            Wójt

            Tadeusz Pitala 

             

             

             

             

            UCHWAŁA NR XXIX/244/21

            z dnia 30 listopada 202 I r.

             

            w sprawie ustalenia kryteriów i liczby punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnycb w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Siepraw

             

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372; zm. poz. 1834), art. 131 ust. 4 - 6 i art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082; zm. poz. 762), Rada Gminy Siepraw uchwala, co następuje:

            § 1. Ustala się kryteria wraz z liczbą punktów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Siepraw:

            1. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego znajdującego się w obwodzie szkoły podstawowej, w którym to obwodzie kandydat mieszka — 60 pkt.;
            2. Kandydat, którego oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą, kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko — 20 pkt.;
            3. Kandydat, którego rodzice/opiekunowie prawni są zameldowani na terenie gminy Siepraw i rozliczyli podatek dochodowy w urzędzie skarbowym właściwym dla gminy Siepraw  (Urząd Skarbowy w Myślenicach), za rok poprzedzający rok, w którym odbywa się rekrutacja — 14 pkt;
            4. Kandydat, którego rodzic/opiekun jest zameldowany na terenie gminy Siepraw i rozliczył podatek dochodowy w urzędzie skarbowym właściwym dla gminy Siepraw (Urząd Skarbowy w Myślenicach), za

            rok poprzedzający rok, w którym odbywa się rekrutacja  - 7 pkt;

            1. Rodzeństwo kandydata kontynuuje edukacji w przedszkolu lub szkole podstawowej, w obwodzie której funkcjonuje przedszkole - 5 pkt.

            § 2. Określa się dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów, o których mowa w § 1, tj.:

            1. w przypadku kryteriów określonych w § 1 pkt 1 i 5 — oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna;
            2. dokumenty potwierdzające zatrudnienie - zaświadczenie z zakładu pracy, w przypadku samozatrudnienia, aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie z Urzędu Gminy - w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z uczelni zawierające informacje o stacjonamym systemie studiów, oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna samotnie wychowującego dziecko - dla potwierdzenia kryterium, o którym mowa w § 1 pkt 2.
            3. oświadczenie o zameldowaniu na terenie gminy Siepraw i złożeniu rocznego zeznania podatkowego PIT oraz odprowadzeniu podatku dochodowego w urzędzie skarbowym dla gminy Siepraw, za rok poprzedzający rok, w którym odbywa się rekrutacja - dla potwierdzenia kryterium o którym mowa w § I pkt 3 i 4.

            § 3. Oświadczenia składane są w oryginale. Składający oświadczenie jest zobowiązany do zawarcia w nich klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

            § 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Siepraw.

            § 5. Traci moc Uchwała Nr XIII/106/19 Rady Gminy Siepraw z dnia 30 grudnia 2019 r. w sprawie kryteriów dla drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli publicznych (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego poz. 74).

             

            § 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

             

            Przewodniczący Rady Gminy

            Leszek Wierzba

          • Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy

          •             Od września do grudnia 2022 roku w świetlicy szkolnej klas pierwszych odbył się pierwszy etap cyklu spotkań pt. ,,Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy”. Celem spotkań było zapoznanie uczniów z różnymi zawodami. Gośćmi spotkań byli rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy, którzy prowadzili zajęcia na temat wykonywanej przez siebie pracy zawodowej lub swoich zainteresowań.

            Na pierwszych zajęciach, wychowankowie świetlicy wysłuchali historię saksofonu, zapoznali się z jego budową oraz wysłuchali gry na tym instrumencie. Na kolejnym spotkaniu  gościem świetlicowym był kierowca rajdowy i jego pilot. Uczniowie wysłuchali na czym polegają ich zadania, obejrzeli ich stroje oraz samochód rajdowy.

                        W czasie tygodnia zdrowia pt. ,,Misja : Zdrowie”, w świetlicy gościliśmy panią pielęgniarkę, która opowiedziała uczniom o zasadach zdrowego stylu życia, oraz panią, która będąc trenerem personalnym wspólnie z dziećmi wykonała i omówiła Piramidę Zdrowego Żywienia, a następnie uświadamiając jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia, zorganizowała dla dzieci wiele ćwiczeń i zabaw na sali gimnastycznej.

                        W trosce o bezpieczeństwo dzieci, zajęcia w świetlicy prowadziła także pani policjantka, która omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz opowiedziała, jak zachowywać się bezpiecznie w czasie zabawy i w stosunku do osób nieznajomych.

                        Jak wyglądają podstawowe artykuły biurowe, jak prawidłowo stemplować, używać zszywaczy, dziurkaczy i właściwie umieszczać materiały w segregatorach, dzieci miały okazję zobaczyć i nauczyć się w czasie spotkania z panią, która jest pracownikiem biurowym.

                        Na czym polega praca wykładowcy akademickiego i praca logistyka w kopalni odkrywkowej, świetliczaki dowiedziały się oglądając prezentację multimedialną przygotowaną przez panią pracującą na wyższej uczelni oraz filmiki tematyczne przedstawiające wydobywanie kamienia i jego zastosowanie.

                        Na spotkaniu z lekarzem, dzieci uczestniczyły w pogadance na temat zdrowia, nauczyły się prawidłowego zakładania plastra i opatrunku oraz dowiedziały się jak wygląda, do czego służy i jak działa ciśnieniomierz oraz stetoskop.

                         W czasie zajęć z panem informatykiem- programistą, świetliczaki zapoznały się z programem służącym do przywitania, poznały zasady działania silnika zbudowanego z drutu i baterii, a także miały okazję sterować samochodem, w którym były zamontowane specjalne silniki z oprogramowaniem.

                        Jak prowadzić sklep, sporządzać zamówienia, właściwie korzystać z metkownicy, opowiedziała i przedstawiła uczniom pani prowadząca sklep spożywczy.

                        Uczestnicząc w kolejnych zajęciach, dzieci obejrzały prezentację na temat organizacji pracy grupowej w firmie zajmującej się branżą spożywczą oraz uczyły się układania produktów na dostarczonym wcześniej przez pana prowadzącego zajęcia – regale.

                        Świetliczaki z klas pierwszych uczestniczyły również w zajęciach, w trakcie których zapoznały się z różnymi rodzajami zboża, poznały zasady jego uprawy ,wykonały indywidualnie paluszkami w mące rysunek oraz obejrzały ciągnik rolniczy.

                        W czasie spotkania z panią weterynarz i psem wystawowym – Pianką, dzieci dowiedziały się jak właściwie opiekować się czworonożnym przyjacielem, poznały wybrane polskie rasy psów, oraz zobaczyły, jak pracują niektóre psy, np. w policji, w ratownictwie. Na koniec dzieci zapoznały się z zadaniami weterynarza.

                        Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci uczestniczyły w spotkaniu z panią, której hobby jest koronczarstwo. W trakcie tych zajęć świetliki zobaczyły różnej rodzaje szydełek
            i wełny, wykonane na szydełku serwety, ozdobne poszewki na poduszki i wiele pięknych wykonanych na szydełku ozdób. Na koniec uczniowie pod fachowym okiem naszego gościa samodzielnie wykonali za pomocą szydełka i wełny łańcuch, który jest ozdobą naszej świetlicowej choinki.

                        Kolejne zajęcia prowadził pan, który jest zawodowym strażakiem. W trakcie ich trwania dzieci wysłuchały, jak wygląda praca strażaka w czasie pożaru, obejrzały specjalistyczny strój strażacki zakładany w czasie pożaru oraz mundur galowy.

            Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom uczniów klas pierwszych uczęszczającym do świetlicy za zaangażowanie w życie świetlicowe. Zajęcia, które Państwo prowadzili, oprócz wiedzy i ciekawych informacji dostarczyły dzieciom nowych doświadczeń, wspaniałych i niezapomnianych wrażeń.

               Anna Sołtys

          • JASEŁKA

          • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. 22 grudnia tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie  kl. 3 b pod kierunkiem katechety przygotowali jasełka  dla kl 0- 4 zatytułowane „Niesforna klasa”. Tym razem tajemnica Bożego Narodzenia rozegrała się w szkolnych realiach lekcyjnych. Głównym przesłaniem tych jasełek była walka dobra ze złem. Młodzi aktorzy zagrali bardzo niegrzecznych uczniów, którzy spotkali anioła i diabła. Anioł ostrzegał dzieci przed złem i zaprowadził do nowo narodzonego Jezusa. Spotkanie z Jezusem, który jest Miłością, odmieniło serca niesfornych dzieci niosąc całej szkolnej społeczności przesłanie radości i pokoju. Do stajenki  oprócz pasterzy i królów  przyszły również postacie bajkowe; dziewczynka  z zapałkami, sierotka Marysia, Czerwony kapturek, Kopciuszek, Pinokio, Jaś i Małogosia oraz smerf. Uczniowie kl 6 a  – przedstawili Jasełka dla kl. 5 - 8 w wersji współczesnej , gdzie  zabiegani dzisiaj ludzie ; biznesmen, trenerka , państwo młodzi, młode dziewczyny , chora żona i mąż, burmistrz i jego żona dostają zaproszenie odwiedzin , przez samego Jezusa, aby przypomnieć rodzinie o wigilii  i  świętach w tej zabieganej rzeczywistości. Współczesne  postacie ukazane  w Jasełkach, w dniu Wigilii także z utęsknieniem czekały na przyjście Jezusa. Nikt nie spodziewał się, że Jezus przyszedł do nich w osobie  żebraka, ktorego przegonili. Tylko rodzina chorej mamy zaprosiła żebraka na wigilię. Po wyjściu żebraka , którym był Jezus stał się cud  - mama mogła samodzielnie chodzić. W dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus pukał do drzwi i szukał schronienia w niejednym sercu człowieka. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój.   Hasło jasełek „Zatrzymaj się na chwilę” niosło przesłanie abyśmy w naszym życiu zatrzymali się i ujrzeli drugiego człowieka. Abyśmy przyjęli do domu „wędrowca” dla którego co roku zostawiamy miejsce przy naszym wigilijnym stole.

            Krzysztof Kowalczyk

                                               

          • Warsztaty bożonarodzeniowe.

          • W zimowe popołudnie 15 grudnia  w Szkole Podstawowej w Sieprawiu odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu: "Dotknąć, usłyszeć, posmakować tradycji", organizowanych przez Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Krakowiak.

            Na spotkanie przyszli uczniowie klas czwartych z Rodzicami oraz dzieci ukraińskie uczące się w naszej szkole również z Rodzicami. Obecne też były wychowawczynie czwartoklasistów - p. Agnieszka Czernecka i p. Barbara Matoga. Zamysłem zajęć była integracja społeczności szkolnej z uczniami ukraińskimi i ich rodzinami. Nauczycielka plastyki p. Małgorzata Bzowska przygotowała program zajęć, w którym znalazły się: dekorowanie Szopek Krakowskich, robienie bombek na choinkę oraz przygotowanie różnych innych świątecznych ozdób. Uczniowie i Rodzice świetnie się bawili przy manualnych i twórczych pracach. Spotkanie zakończono wspólnym ubieraniem dwóch choinek, jednej w barwach biało-czerwonych, drugiej w barwach niebiesko-żółtych.

            Małgorzata Bzowska

             

          • Mikołajki

          • Chociaż za oknami brak śniegu, świąteczny  nastrój gości  w naszej szkole już od pierwszych dni grudnia. Dzisiaj czyli  6 grudnia, jak dobrze każdy wie, św. Mikołaj chodzi po świecie rozdając dzieciom prezenty.  Również nigdy nie zapomina o uczniach naszej szkoły. Dotarł on do szkoły pieszo z workiem pełnym słodkości, co uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie.  Najpierw wraz z Panią Śnieżynką odwiedził   uczniów klas 0-III. Dzieci dostały wiele wspaniałych prezentów. Było dużo  radości i  uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w  św. Mikołaja i niecierpliwie go czekają.   Po tej szczęśliwej chwili, mogły zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. W mikołajkowy dzień na dzieci czekała jeszcze jedna  miła niespodzianka. Wszyscy  w wesołych nastrojach  mogli oglądać bajkę pt.  ,, Mikołaj, jego renifer i pani Mikołajowa” przygotowana przez uczniów kl. V a pod kierunkiem p. Krzysztofa Kowalczyka. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali, czy odnajdzie się renifer Mikołaja, który zaginął po intrydze przygotowanej przez  kota i psa. Ale to nie wszystkie kłopoty, które czekały na Mikołaja. Okazało się, że strój Mikołaja był za mały, nie działał też  Internet (Mikołaj zapomniał zapłacić rachunek),  gdyż Mikołaj  postanowił zamówić prezenty na Allegro. Na szczęście dzięki Pani Mikołajowej  wszystko dobrze się skończyło. Bajka wszystkim bardzo się podobała. Św. Mikołaj obiecał, że pojawi się znowu za rok.

            Krzysztof Kowalczyk

          • Tydzień z książką i Pluszowym Misiem

          • W ostatnim tygodniu listopada odbyły się konkursy, imprezy i wystawy wchodzące w skład  Tygodnia z książką i Pluszowym Misiem. W jego ramach oddziały zerowe przygotowały kąciki pluszowych rodzin Misiowych  czytających książki (przy wejściu do szkoły, przed biblioteką oraz między salą gimnastyczną i stołówką). Grupy świetlicowe przeprowadziły konkursy plastyczne i zorganizowały wystawki prac o tematyce Misiowej.

            Uczniowie klas pierwszych i ich rodzice otrzymali Pierwsze czytanki i dołączony do  nich przewodnik. Podarunki te, przekazane przez Instytut Książki, mają zwrócić uwagę rodziców na korzyści płynące z czytania książek w procesie kształtowania umiejętności dziecka oraz  w jego rozwoju psychicznym i emocjonalnym.

            W klasach drugich uczniowie wysłuchali krótkiego fragmentu Kubusia Puchatka czytanego przez ich starszych kolegów z klasy siódmej. Był to kolejny odcinek głośnego czytania urywków książek młodszym dzieciom, a jednocześnie okazja do porozmawiania o Misiu.

            W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawkę książek o Misiach. Okazuje się, że jest całkiem sporo bohaterów-Misiów: począwszy od angielskiego Paddingtona czy Puchatka po naszego polskiego ukochanego Misia Uszatka.

            Klasy piąte rozegrały między sobą  Baśniową Olimpiadę  (w ubiegłym roku zawody nie odbyły się ze względu na pandemię). Zwyciężyła klasa 5b.

            Ponadto 25 listopada, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia,  każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim ukochanym Pluszowym Misiem. W związku z tym na lekcjach pojawiły się rozmaite Misie - duże i małe, białe i kolorowe, z kokardkami i w czapeczkach.

            Niech żyją MISIE!

          • Wycieczki klas ósmych do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz- Birkenau i Muzeum Schindlera

          •  „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” — to memento George’a Santayany przestrzega  odwiedzających Auschwitz. To miejsce męczeństwa  i śmierci ponad miliona osób uczniowie klas ósmych  mieli możliwość zobaczyć 30 września i 7 października. Podczas wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum  Auschwitz- Birkenau uczniowie przeszli ścieżkami, którymi kilkadziesiąt lat temu na śmierć prowadzeni byli Polacy i Żydzi z wielu europejskich krajów, zarówno dorośli jak i dzieci.  Dowiedzieli  się jakie piekło czekało tych, którzy trafili do tego miejsca.  Widok baraków, krematoriów, miejsc egzekucji, przedmiotów i rzeczy osobistych więźniów zrobiły na uczniach duże wrażenie. 

            Pogłębianie wiedzy z okresu II wojny światowej uczniowie klas ósmych kontynuowali 25   listopada. Tym razem ósmoklasiści  zobaczyli  miejsca związane z tragicznym losem Żydów krakowskich. Najpierw był to teren byłego obozu  KL Plaszow. Następnie  Plac Bohaterów Getta, który w czasie okupacji był centralnym punktem getta krakowskiego i miejscem koncentracji przed wysiedleniem oraz Aptekę pod Orłem, którą  prowadził Tadeusz Pankiewicz świadek wydarzeń  tu się rozgrywających i osoba która pomagała Żydom. W dawnym budynku Fabryki Emalia  Oskara Schindlera zobaczyli wystawę „Kraków czas okupacji 1939- 1945”. Poznali wojenne dzieje Krakowa oraz losy jego polskich i żydowskich mieszkańców. Zapoznali się z postacią Oskara Schindlera i historią ocalonych przez niego pracowników.   Dla uczniów te lekcje historii na pewno pozostaną w pamięci.  

            Małgorzata Cholewa

          • Baśniowa olimpiada klas 4.

          • Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, 16 listopada odbyła się Baśniowa Olimpada klas czwartych.  między klasami 4a i 4b miała  bardzo dynamiczny przebieg. Przez  długi czas rywalizujące klasy remisowały, bo uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Konkurencje polonistyczne przeplatały się ze sportowymi, a punktacja dopiero pod koniec zawodów zaczęła się różnicować na korzyść klasy 4b, która ostatecznie wygrała zabawę.  Największą trudność tym razem sprawiły czwartoklasistom pytania, w których trzeba było wskazać  elementy baśniowe w utworach literackich. Zaś w konkurencjach sportowych po raz kolejny okazało się, że należy dokładnie wsłuchać się w polecenia i poprawnie wykonywać ćwiczenia. Szybkość nie zawsze popłaca.

          • Wycieczka klas szóstych na Wawel

          • W połowie listopada klasy szóste wybrały się na historyczną wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedziliśmy Wawelską Katedrę, gdzie naszym przewodnkiem była nauczycielka plastyki p. Małgosia Bzowska. Duże wrażenie na uczniach zrobiło wejście na Wieżę Zygmuntowską, gdzie mogli podziwiać najsłynniejszy polski dzwon - Zygmunt, ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Następnie udaliśmy się na dziedziniec wawelski, gdzie rozpoczęła się nasza lekcja muzealna - Renesans na Wawelu. Oprócz wystawy Wawel Zaginiony, szóstoklasiści podziwiali sale reprezantacyjne zamku królewskiego z pięknymi arrasami zakupionymi przez króla Zygmunta II Augusta.

            Agnieszka Czernecka