W maju i czerwcu w świetlicy szkolnej klas pierwszych odbyła się trzecia edycja projektu ,,Jestem ekspertem’’. W ramach jego uczniowie poznawali zawody i pasje swoich rodziców. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przybycie gości, którzy ,,porywali’’ je swoją wiedzą, sposobem jej przekazu jak również licznymi przyniesionymi przedmiotami
i zadaniami które z zapałem wykonywały.
W pierwszym tygodniu projektu dzieci uczęszczające do świetlicy dowiedziały się na czym polega i jak wygląda strój oraz wyposażenie osób uprawiających sport Airsoft, poznały etapy wykonywania dachów i materiały wykorzystywane w tym celu, oraz z dużym zaangażowaniem brały udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez mamy będące z zawodu logopedami. Uczniowie mieli również okazję nauczyć się prawidłowego wykonywania opatrunku i uczestniczyć w pogadance na temat pracy pani pielęgniarki. Dzieci poznały także warunki pracy osób zajmujących się transportem krajowym i zagranicznym.
W kolejnym tygodniu realizacji projektu korzystając z pomocy i porad pani ogrodnik, świetliczaki wykonały własny ogródek , zapoznały się ze sprzętem służącym do bezpiecznej wycinki drzew, poznały pracę pani pszczelarz która umożliwiła dzieciom samodzielne wykonanie świec.
Z dużym również zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych muzyce, malarstwu i modelarstwu oraz zajęciach prowadzonych przez pracownika socjalnego i pana policjanta. Dzieci chętnie oglądały przyniesione rekwizyty
i elementy stroju, jak również indywidualnie wzięły udział w daktyloskopii.
Trzeci tydzień projektu ,,Jestem ekspertem’’, uczniowie klas pierwszych rozpoczęli
od obejrzenia prezentacji na temat Norwegii – Krainy 1000 Wysp, następnie dzieci dowiedziały się kto to jest geodeta? jak powstaje mapa?, poznały sprzęt służący do jej wykonania i zmierzyły za jego pomocą wybrany fragment budynku szkoły.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również temat związany z motocyklami, strojem motocyklisty i przeprowadzenie testów wytrzymałościowych kasku i ochraniaczy. Dużą radość sprawiło również świetliczakom zapoznanie z maszynami i sprzętem stolarskim oraz samodzielne wykonanie wieszaczków według instrukcji pasjonującego się stolarstwem taty jednej z uczennic.
W kolejnym tygodniu uczniowie z wielką uwagą wysłuchali na czym polega praca rejestratora medycznego i w ramach ćwiczeń z dużym entuzjazmem dokonali swojej indywidualnej rejestracji. W trakcie projektu dzieci miały także okazję zaksięgować fakturę, dokonać elektronicznego przelewu, a wszystko to wykonywały pod czujnym okiem pani księgowej. Nie bez echa pozostały również zajęcia z panią fryzjer, z których oprócz wielu informacji dzieci wyniosły ciekawe fryzury na swoich głowach.
Na kolejnym spotkaniu swoją wiedzą i umiejętnościami podzieliła się z uczniami mama zajmująca się organizowaniem imprez okolicznościowych. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają przygotowane sale, torty oraz dowiedziały się jak wiele pracy należy wykonać aby zorganizować świetną imprezę np. wesele. Dzieci miały również okazję zaznajomić się
z procesem powstawania dźwięku. Dzięki eksperymentom i zabawą w których dzieci
wykorzystywały swoje zmysły, zaobserwowały wiele ciekawych procesów, np. jak powstaje fala dźwiękowa. Na zakończenie świetlicowego projektu, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do sklepu w którym przygotowano dla nich wiele ciekawych zajęć. W ich trakcie uczniowie pracując w grupach nauczyli się między innymi obsługi metkownicy, metkowania towaru oraz poznali etapy uzupełniania brakującego towaru na półkach sklepowych.
Z uwagą wysłuchali również informacji na temat prowadzenia sklepu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom którzy przyjęli nasze zaproszenie
i wzięli udział w projekcie, z dużym zaangażowaniem przygotowali i prowadzili zajęcia,
a tym samym dostarczyli dzieciom wielu interesujących informacji i niezapomnianych wrażeń na temat wykonywanych zawodów i swoich zainteresowań.
Anna Sołtys
Barbara Bachanek