Konkurs "Do Hymnu"
W dniu dzisiejszym (24 września) odbyło się przesłuchanie naszej szkoły w konkursie "Do Hymnu". Wzięło w nim udział aż 486 uczniów. Wszyscy bardzo elegancko ubrani przepięknie zaśpiewali Hymn Państwowy oraz dwie pieśni hymniczne. Całym tak ogromnym chórem dyrygowała p. Ewa Kapelska-Słysz. Uczniowie zaprezentowali się wspaniale, a występ był bardzo wzruszający. Naszym udziałem w konkursie włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Bardzo dziękujemy Rodzicom i Nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie naszych uczniów.
Agnieszka Czernecka
Konkurs "Do Hymnu"
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie "Do Hymnu". Uczniowie chóralnie odśpiewają Hymn Państwowy oraz dwie pieśni hymniczne - Rotę i Gaude Mater Polonia. Występ będzie nagrywany 24 września przez ogólnopolskie jury. Prosimy wszystkich o kibicowanie naszym uczniom.
Mural
Był sobie szary mur, a teraz …mamy mural!
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2017/2018 na murku oporowym obok hali sportowej, przy szkolnym placu zabaw powstał kolorowy mural. Projektantami tego dzieła są uczniowie klas 0-3, którzy w listopadzie poprzedniego roku brali udział w konkursie plastycznym.
Wykonawcą projektu została artystka Anna Trocińska, zajmująca się wykonywaniem obrazów naściennych, która była także członkiem komisji konkursowej. Ostatecznie na murku pojawiła się kompilacja wyróżnionych prac dzieci oraz pojedyncze elementy pozostałych prac.
W projekt zostały wkomponowane obszary pomalowane farba tablicową – dzieci mogą swobodnie wypełniać je kredą rozwijając tym samym sprawność grafomotoryczną oraz wyobraźnię.
Część przedsięwzięcia została sfinansowana ze sprzedaży karnetów narciarskich oraz toreb zakupowych wielokrotnego użytku, ofiarowanych przez sponsorów. Aby poprawić estetykę zwykłych bawełnianych toreb, dzieci biorące udział w konkursie plastycznym zostały poproszone o pomalowanie ich specjalnymi pisakami i farbami do tkanin. Gotowe torby można było nabyć w szkole.
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła serdecznie dziękujemy!
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- pani Dyrektor Elżbiety Leśniak, która pozyskała sponsorów pomagających finansować przedsięwzięcie,
- firmy SIEPRAW – SKI, która ufundowała karnety oraz torby bawełniane,
- firmy KRAUS, która sfinansowała nadruki na torbach,
- pracowników naszej szkoły, panów: Adama Dobosza oraz Stanisława Sołtysa, którzy wspaniale przygotowali murek do pokolorowania.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszego kolorowego muralu!
Agnieszka Topa
Anna Sołtys
Ślubowanie klas pierwszych
3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Jak co roku tego dnia uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. W obecności pocztu sztandarowego, rodziców oraz starszych kolegów ślubowali być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię szkoły, kochać ojczyznę oraz swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. 49 pierwszaków zostało pasowanych przez panią dyrektor na ucznia szkoły, a następnie otrzymali swój pierwszy dokument czyli legitymację szkolną.
Przedstawienie kółka historycznego
W przeddzień zakończenia roku szkolnego kółko histroryczne zaprosiło uczniów klas od 3 do 6 na przygotowane przez siebie dwa przedstawienia. Najpierw przenieśliśmy się do XVI wieku na dwór królowej Bony, która na wieczerzę zaprosiła wybitne postacie renesansu. Gośćmi byli: Krzysztof Kolumb, Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i Jan Gutenberg. Każdy z nich w barwny sposób zaprezentował swoje dokonania mówiąc wierszem. Następnie aktorzy pokazali nam śmieszne scenki z życia greckich bogów na Olimpie. Mogliśmy m.in. zobaczyć spór pomiędzy trzema boginiami - Ateną, Herą i Afrodytą, które przedstawiali trzej chłopcy, o miano najpiękniejszej. Przedstawienia bardzo się podobały widowni, a aktorzy wyśmienicie się bawili jednocześnie ucząc się historii.
opiekun koła historycznego
Agnieszka Czernecka
"Jestem ekspertem"
W maju i czerwcu w świetlicy szkolnej klas pierwszych odbyła się trzecia edycja projektu ,,Jestem ekspertem’’. W ramach jego uczniowie poznawali zawody i pasje swoich rodziców. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przybycie gości, którzy ,,porywali’’ je swoją wiedzą, sposobem jej przekazu jak również licznymi przyniesionymi przedmiotami
i zadaniami które z zapałem wykonywały.W pierwszym tygodniu projektu dzieci uczęszczające do świetlicy dowiedziały się na czym polega i jak wygląda strój oraz wyposażenie osób uprawiających sport Airsoft, poznały etapy wykonywania dachów i materiały wykorzystywane w tym celu, oraz z dużym zaangażowaniem brały udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez mamy będące z zawodu logopedami. Uczniowie mieli również okazję nauczyć się prawidłowego wykonywania opatrunku i uczestniczyć w pogadance na temat pracy pani pielęgniarki. Dzieci poznały także warunki pracy osób zajmujących się transportem krajowym i zagranicznym.
W kolejnym tygodniu realizacji projektu korzystając z pomocy i porad pani ogrodnik, świetliczaki wykonały własny ogródek , zapoznały się ze sprzętem służącym do bezpiecznej wycinki drzew, poznały pracę pani pszczelarz która umożliwiła dzieciom samodzielne wykonanie świec.
Z dużym również zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych muzyce, malarstwu i modelarstwu oraz zajęciach prowadzonych przez pracownika socjalnego i pana policjanta. Dzieci chętnie oglądały przyniesione rekwizyty
i elementy stroju, jak również indywidualnie wzięły udział w daktyloskopii.Trzeci tydzień projektu ,,Jestem ekspertem’’, uczniowie klas pierwszych rozpoczęli
od obejrzenia prezentacji na temat Norwegii – Krainy 1000 Wysp, następnie dzieci dowiedziały się kto to jest geodeta? jak powstaje mapa?, poznały sprzęt służący do jej wykonania i zmierzyły za jego pomocą wybrany fragment budynku szkoły.Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również temat związany z motocyklami, strojem motocyklisty i przeprowadzenie testów wytrzymałościowych kasku i ochraniaczy. Dużą radość sprawiło również świetliczakom zapoznanie z maszynami i sprzętem stolarskim oraz samodzielne wykonanie wieszaczków według instrukcji pasjonującego się stolarstwem taty jednej z uczennic.
W kolejnym tygodniu uczniowie z wielką uwagą wysłuchali na czym polega praca rejestratora medycznego i w ramach ćwiczeń z dużym entuzjazmem dokonali swojej indywidualnej rejestracji. W trakcie projektu dzieci miały także okazję zaksięgować fakturę, dokonać elektronicznego przelewu, a wszystko to wykonywały pod czujnym okiem pani księgowej. Nie bez echa pozostały również zajęcia z panią fryzjer, z których oprócz wielu informacji dzieci wyniosły ciekawe fryzury na swoich głowach.
Na kolejnym spotkaniu swoją wiedzą i umiejętnościami podzieliła się z uczniami mama zajmująca się organizowaniem imprez okolicznościowych. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają przygotowane sale, torty oraz dowiedziały się jak wiele pracy należy wykonać aby zorganizować świetną imprezę np. wesele. Dzieci miały również okazję zaznajomić się
z procesem powstawania dźwięku. Dzięki eksperymentom i zabawą w których dzieci
wykorzystywały swoje zmysły, zaobserwowały wiele ciekawych procesów, np. jak powstaje fala dźwiękowa. Na zakończenie świetlicowego projektu, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do sklepu w którym przygotowano dla nich wiele ciekawych zajęć. W ich trakcie uczniowie pracując w grupach nauczyli się między innymi obsługi metkownicy, metkowania towaru oraz poznali etapy uzupełniania brakującego towaru na półkach sklepowych.
Z uwagą wysłuchali również informacji na temat prowadzenia sklepu.Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom którzy przyjęli nasze zaproszenie
i wzięli udział w projekcie, z dużym zaangażowaniem przygotowali i prowadzili zajęcia,
a tym samym dostarczyli dzieciom wielu interesujących informacji i niezapomnianych wrażeń na temat wykonywanych zawodów i swoich zainteresowań.Anna Sołtys
Barbara Bachanek
Little Red Riding Hood (Czerwony Kapturek)
Jak co roku uczniowie klasy 7a przygotowali krótkie przedstawienie w języku angielskim. Tym razem był to Czerwony Kapturek (w ubiegłym Śpiąca królewna). Premiera odbyła sie 30 maja w sali gimnastyki korekcyjnej, która na kilka chwil zamieniła sie w las ze strasznym wilkiem oraz w domek chorej babci. Przedstawienie zostało odegrane dwa razy - na 3. lekcji dla klas drugich drugich i trzecich oraz na 4. lekcji dla klas czwartych i piątych. Widzowie w skupieniu śledzili losy Czerwonego Kapturka, starając sie zrozumieć dialogi w języku angielskim. W rolę Kapturka wcieliła się Julia Dobosz, wilka - Przemysław Bujas, babci - Wiktoria Syczek, mamy - Laura Adelhardt, drwala - Bartosz Galas, a narratorami byli: Kacper Madej i Krystian Strzebak. Ścieżkę muzyczną opracowała i wykonała na flecie poprzecznym Wiktoria Dyrda.Sztuka została nagrodzona gromkimi brawami. Już myślimy o tym co przygotować.
przygotowała: Monika Kurek
Przegląd piosenki anglojęzycznej
30 maja na dwóch początkowych lekcjach odbył sie pierwszy w naszej szkole Przegląd piosenki anglojęzycznej. Wszystkie klasy starszej grupy wiekowej miały okazję zaprezentować przed szerszą publicznością szkolną jedną wybraną przez siebie piosenkę. Każda klasa zaśpiewała jedną piosenkę, którą ćwiczyła ze swoim nauczycielem podczas lekcji języka angielskiego. Pomimo iż uczniowie mogli mieć ze sobą słowa wybranej piosenki niektóre klasy opanowały tekst utworu na pamięć oraz miały własny podkład muzyczny. Szczególnie wyjątkowo zaprezentowała się klasa 6c. Niektórzy uczniowie musieli zmierzyć się ze swoim lękiem przed występami artystycznymi przed większą publicznością. Wydarzenie mogło być także źródłem pozytywnych emocji i satysfakcji, jakie daje wspólne działanie w zespole klasowym. Publiczność nagradzała brawami występy kolegów. Myślą przewodnią przeglądu było zwrócenie uwagi uczniów na to, iż muzyczna popkultura może równiez być źródłem treści do uczenia sie języka obcego, a podczas lekcji można znaleźć czas na relaks i odejść od żmudnych nieraz ćwiczeń gramatycznych. Już planujemy nową edycję przeglądu (z małymi zmianami) na nowy rok szkolny. Ale jest to jeszcze tajemnica, co ulegnie zmianie. Uczniowie i nauczyciele zostaną poinformowani o małych udoskonaleniach w odpowiednim czasie.
organizator: Monika Kurek
SUKCESY UCZNIÓW Z SIEPRAWIA W MAŁOPOLSKIM KONKURSIE BIBLIJNYM
21 maja 2018 roku w Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbyło się spotkanie laureatów wojewódzkich konkursów biblijnych, a także innych konkursów o tematyce religijnej. O godzinie 10.00 w Sali Okna Papieskiego ks. abp Marek Jędraszewski i małopolski kurator : Barbara Nowak wręczyli nagrody i dyplomy uczniom szkół podstawowych - laureatom Biblijnego Konkursu .
Tegoroczny Biblijny Konkurs Tematyczny „Z Dobrą Nowiną przez życie” - Ewangelia św. Jana. Najtrudniejszej, ale mimo to z wielką radością informujemy, że w gronie laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły : ALEKSANDRA ŚWIERCZEK z kl. VII a. Tytuł finalisty tego konkursu zdobyła AGNIESZKA PŁATEK z kl. VI a. Konkurs składał się z trzech etapów szkolnego : 3.973 uczestników, etap rejonowy 1869 osób , etap finałowy tylko 121 osób. Jak widać nie było łatwo dostać się do etapu finałowego. Przygotowując się do niego pod kierunkiem katechety : Krzysztofa Kowalczyka musiały przeczytać lekturę którą zdają na egzaminach studenci teologii i jak zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski: : ,, jest ona bardzo trudna i podziwia ich za tak wielką wiedzę”. Podczas spotkań Kółka Biblijnego mogłyśmy lepiej poznać zrozumieć trudne sformułowania i zwroty – przyznaje laureatka Ola, podając przykłady z greki czy hebrajskiego.
Bardzo dziękujemy Oli i Agnieszce za podjęty trud poznawania Ewangelii Świętego Jana i ogromną pracę, którą wykonały. Cieszymy się, że godnie reprezentowały Naszą Szkołę w niełatwym Konkursie Biblijnym. Jesteśmy dumni z Laureatki i finalistki i życzymy im dalszych sukcesów.
KRZYSZTOF KOWALCZYK
Pielgrzymka dziękczynna klas trzecich gimnazjum do Kalwarii Zebrzydowskiej
29 maja 2018 uczniowie z trzecich klas gimnazjum uczestniczyli w pielgrzymce dziękczynnej za trzy lata nauki i sakrament bierzmowania. Wyjazd rozpoczęli od modlitwy na kalwaryjskich dróżkach drogą krzyżową, a zakończyli uczestnictwem w Eucharystii w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej.
Dorota Suder
Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.
W ostatnich dniach zakończyły się tegoroczne akcje czytelnicze. 15 maja odbyła się Baśniowa Olimpada klas czwartych. Rywalizacja między klasami 4a i 4b miała bardzo dynamiczny przebieg, a uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Konkurencje polonistyczne przeplatały się ze sporowymi, a wyniki zmieniały się jak w kalejdoskopie. Największą trudność tym razem sprawiły czwartoklasistom pytania, w których trzeba było wskazać elementy baśniowe w utworach literackich. Zaś w konkurencjach sportowych niezbyt lubiane są zadania, w których należy się skupić na dokładności, a nie szybkości wykonania. Ostatecznie zawody wygrała klasa 5b.
W piątek, 25 maja, wręczono nagrody główne i nagrody dodatkowe uczniom z klas 1 - 3, którzy w tym roku zwyciężyli w całorocznym konkursie Czytam, więc wiem. Tegorocznymi laureatami zostali: Bartosz Grochal (kl. 3a), Sebastian Gorczyca (kl. 3b), Kacper Paluch (kl. 3c), Monika Kiszka (kl. 2a), Natalia Filipowska i Julia Szlachta (kl. 1a) oraz Amelia Filiciak (kl. 1b).
W tym samym dniu odbył się szkolny finał projektu Czytam, więc jestem. Prezentacje wybranych książek, wykonane przez uczniów z klas 4 - 7, stały w tym roku na wysokim poziomie. Niektórzy uczestnicy wykazali się nie tylko kunsztem słowa, ale również zdolnościami plastycznymi i aktorskimi. Zwyciężczyniami konkursu zostały: Dominika Matoga (kl. 5a) za prezentację powieści Erica Knighta "Lassie, wróć!" i Patrycja Gorczyca (kl. 6a), która przedstawiła "Historynkę " Lucy Maud Montgomery oraz Gabriela Kiszka i Agnieszka Płatek (kl. 6a). Nagrodę publiczności zdobyła Wiktoria Dyrda (kl. 7a) polecająca książkę Krystyny Siesickiej "Jezioro Osobliwości".
Laureatom serdecznie gratulujemy i nieustająco zachęcamy wszystkich do czytania!
Barbara Góralczyk
Z PLECAKIEM PRZEZ AMERYKĘ POŁUDNIOWĄ
W czwartek 17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z podróżnikiem, panią Krystyną Łętochą. Tym razem opowiadała o swojej wyprawie do Ameryki Południowej, którą odbyła w 2008 roku. Podczas tej podróży odwiedziła takie państwa jak: Peru, Boliwia, Ekwador i Wenezuela. Pani Krystyna opowiadała o historycznym imperium Inków oraz przybliżyła historię i kulturę zaginionego miasta Machu Picchu położonego w Peru, a odkrytego dopiero w 1911 roku. Dzięki pięknym fotografiom można było zobaczyć najwyższy wodospad świata (Salto Angel w Wenezueli; wysokość 979 m), gdzie znajduje się najgłębszy kanion świata (Kanion Colca w Peru), który w 1981 roku jako pierwsi przepłynęli Polacy z krakowskiego klubu kajakowego, jak również najwyżej położoną stolicę na świecie, w boliwijskim mieście La Paz, które znajduje się w Andach na wysokości 3600-4100 m n.p.m. W stolicy Boliwii jest też najwyżej położony na świecie stadion piłkarski oraz tor kolarski. Podróżniczka opowiedziała również o niesamowitych rytuałach, ceremoniach i obrzędach typowych dla krajów Ameryki Południowej.
Uczniowie gromkimi brawami podziękowali Pani Krystynie i zaprosili ją na kolejne spotkania w przyszłym roku szkolnym.Jadwiga Suder
Warsztaty profilaktyczne
Dnia 15.05.2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Sieprawiu- odbyły się warsztaty profilaktyczne z byłym policjantem- panem Markiem Szczotkowskim.
W warsztatach uczestniczyły klasy 2 i 3 gimnazjum oraz klasy 7-me, razem około 140-stu uczniów wraz z nauczycielami w liczbie 10 osób. Kolejny z tematów cyklu warsztatów profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole to:
Spożywanie alkoholu przez młodzież. Moda czy uzależnienie?
Prelegent najpierw wyjaśnił zgromadzonym, co to jest alkohol, jak dzielimy alkohole i jak ten związek przedostaje się do organizmu, jakie są drogi wchłaniania alkoholi. Następnie krótko opisał skutki picia alkoholu oraz etapy uzależnienia w przypadku dorosłych i młodzieży. Wyjaśnił też dlaczego w przypadku młodzieży spożywanie alkoholu od razu jest nadużyciem i dlaczego każda ilość alkoholu może zaszkodzić. Potem na chwile skupił się na statystykach, ilu spośród nadużywających „mają szanse” stać się alkoholikami.
Pan Marek mówił też o faktach i mitach związanych z alkoholem, że tylko pozornie pomaga nawiązywać kontakty, wzmaga odwagę, człowiek staje się bardziej otwarty, czy też ułatwia mu to przezywanie przyjemności. Tak naprawdę alkohol jest w dużych ilościach trucizną, podstępną i bardzo kompleksowo działająca na cały organizm, nadużywany doprowadza do rozmaitych chorób, uzależnia oraz jest bardzo silnym depresantem. Niszczy nie tylko człowieka spożywającego, ale też relacje rodzinne, przyjacielskie, ogołaca człowieka z godności i poczucia samostanowienie, jest jedną z bardzo trudno uleczalnych chorób XXI wieku.
Na zakończenie prelekcji Pan Marek zwrócił uwagę na pojęcie „psychologii picia”, że w duże znaczenie mają pobudki z jakich sięgamy po alkohol, dużo rzadziej uzależniają się ludzie, którzy piją alkohol okazjonalnie z właściwych powodów i ci którzy w momencie spożywania mają doby nastrój, są weseli. Natomiast prawie zawsze źle się kończy spożywanie alkoholu bez umiaru i z powodu różnych życiowych trudności- w smutku, złości i w gniewie. Na koniec wspólnie młodzież omówiła sytuacje w których najczęściej sięgają po alkohol a następnie prowadzący pokazał im szereg alternatyw. Uczniowie mogli też rozwiązać test z którego w przybliżeniu mogli się dowiedzieć, czy w przyszłości mogą się znaleźć w grupie ryzyka spożywających alkohol.
Warsztaty były cenna lekcją, zarówno dla młodzieży, którzy zapewne w części inicjację alkoholowa mają za sobą, jak i dla nauczycieli, jak z nimi rozmawiać na te trudne i złożone tematy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że młodzi ludzie skorzystają z alternatyw i będą umieli w chwili próby powiedzieć „NIE” a co za tym idzie zadbać o swoją, lepsza przyszłość…
Beata Orzechowska- pedagog szkolny
Wycieczka klas czwartych
10 maja klasy IV miały przyjemność brać udział w wycieczce połączonej z wieloma atrakcjami. Wycieczka trwała od rana do godzin popołudniowych a uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV a i b, wraz z wychowawcami panią Beata Orzechowska, Urszula Motyka i nauczycielem wspomagającym Małgorzata Dziubińska.
Od samego rana świeciło piękne słońce, było niezwykle ciepło, a uczniowie stawili się na zbiórkę w wyśmienitych nastrojach. Najpierw pojechaliśmy na ulicę Tyniecką do Krakowa, do Wiosek Świata i Parku Edukacji Globalnej, tam pani przewodnik podzieliła nas na dwie grupy, jedna zwiedzała i słuchała opowieści o życiu i mieszkańcach- Afryki a druga Papui i Nowej Gwinei. Mieliśmy tam ciekawe warsztaty- poznawaliśmy zwyczaje panujące w tych egzotycznych wioskach, oglądaliśmy ich domy, rozpoznawaliśmy różne plemiona, były też konkurencje sportowe, kulinarne a nawet taneczne. Na koniec każda grupka dostał banknoty, za które mogła kupić wyposażenie i budynki do naszej chaty, czy wioski. Warsztaty były bardzo dobrze przygotowane i świetnie się bawiliśmy! Ale to jeszcze nie koniec przygody, bo następnie specjalnym mostem „przechodziliśmy” z jednego kontynentu na dugi, przy okazji poznając życie, domostwa i zwyczaje ludności zamieszkującej cały świat!
I tak „byliśmy” w chacie afrykańskiej, papuaskiej, w domu Indian-czyli tipi, w chacie mongolskiej, w igloo, i w chacie peruwiańskiej. Ponadto widzieliśmy różne zwierzęta, bardzo ważne dla tych kultur: słonie, jaki, wielbłądy, lamy a także obiekty architektoniczne, jak latarnię, mosty, czy bloki z których buduje się igloo. Potem mieliśmy możliwość zakupienia ręcznie robionych, przez tamtejszą ludność, pamiątek w „SKLEPIE Z MSJĄ”, a dochód z tych rzeczy będzie przekazany na różne potrzeby naszych kolegów z innych lądów. Tak więc udało nam się też zrobić coś dobrego!
Następnie pojechaliśmy na aleje Waszyngtona, gdzie mieliśmy możliwość wyjścia na Kopiec Kościuszki, stamtąd podziwialiśmy panoramę całego miasta Krakowa. Potem panie zabrały nas na wystawę związaną z patronem naszej szkoły- Tadeuszem Kościuszką. Widzieliśmy odtworzony dworek na Mereszowszczyźnie, w którym mieszkał, jako młody chłopak- nasz bohater, a także fort cytadelowy, który powstał w latach 50-tych XIX wieku i służył miedzy innymi do obrony, teraz znajduje się tam muzeum kościuszkowskie, siedziba radia, oraz hotel i kawiarnie. Oglądaliśmy również wystawę pt.: ”Drogi Polaków do wolności”, gdzie pośród bohaterów i wielkich postaci naszego kraju, widzieliśmy między innymi Św. Jana Pawła II. Następnie był czas na piknik i dzielenie się wrażeniami u podnóża Kopca Kościuszki. Wycieczka była intensywna, ale pełna wrażeń mieliśmy dobrze zaplanowany i wypełniony czas. Nie żałujemy, bo w krótkim czasie zobaczyliśmy wiele wspaniałych miejsc i przeżyliśmy fajną przygodę! Mamy nadzieję, że na długo pozostanie ona w naszej pamięci!
Opracowała Beata Orzechowska- wychowawca klasy IVa
Konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej
Miesiąc maj obfituje w różne święta i rocznice. 1 maja minęło 14 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, natomiast 9 maja obchodzony był Dzień Europy. W zawiązku z tym w czwartek, 10 maja został zorganizowany w naszej szkole już po raz piąty Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej. Po raz pierwszy gościliśmy drużyny ze wszystkich szkół podstawowych w Gminie. Natomiast w jury zasiadły nauczycielki historii: p. Janina Lejda z Zakliczyna, p. Irena Petrosjan z Czechówki oraz p. Małgorzata Cholewa z Łyczanki. Drużyny z poszczególnych szkół wzięły udział w 7 konkurencjach, odpowiadali na pytania dotyczące państw Unii, układali flagi z puzzli, rozpoznawali kraje po konturach na mapie czy też zmagali się z krzyżówką. Wszystkie drużyny wykazały się bardzo dużą wiedzą. Po godzinnej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieprawiu. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Czechówki, trzecie z Zakliczyna, a czwarte z Łyczanki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
Agnieszka Czernecka
organizator konkursu
Aktualności dotyczące klas gimnazjalnych
WIOSNA JEST EKO
17 marca 2018 uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski: „Wiosna jest eko”. Klasy drugie gimnazjum rywalizowały w pięciu konkurencjach:
- Projektowały i wykonywały ekologiczny strój na wiosnę.
- Rozpoznawały odgłosy wiosny.
- Brały udział w konkursie wiedzy ekologicznej.
- Nagrywały film reklamujący dbanie o środowisko naturalne.
- Rozpoznawały składniki zawarte w zdrowych, wiosennych sałatkach.
Konkurs wygrała klasa 2c,która wykazała się największą pomysłowością, kreatywnością i wiedzą.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO
Już po raz trzeci uczniowie szkół w Sieprawiu wzięli udział w konkursie pięknego czytania Pisma Świętego, który odbył się w ramach projektu „Na początku było Słowo” organizowanym przez stowarzyszenie „Szersze Horyzonty” i chrześcijańską szkołę „Uczeń”. 26 kwietnia 2018 roku Maria Kwiatkowska, Łukasz Wielgus, Marcin Kiszka, Małgorzata Kadeja, Zuzanna Szwarc, Julia Dyrda, Emila Bujas, Jakub Bazyl i Ewa Czop w Krakowie zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty Starego i Nowego Testamentu przed komisją konkursową. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu podczas uroczystego zakończenia projektu.
GRA TERENOWA „ŚLADAMI BŁOGOSŁAWIONEJ ANIELI SALAWY”
Tradycją klas gimnazjalnych szkoły w Sieprawiu jest zgłębianie życia najbardziej znanej mieszkanki naszej miejscowości błogosławionej Anieli Salawy. Uczniowie robią to podczas gry terenowej autorstwa katechetki p. Doroty Suder. W tym roku szkolnym, wyjątkowo wiosną, 10 maja, uczniowie klas drugich wzięli udział w grze terenowej „Śladami bł. Anieli Salawy”. Wyruszyli spod szkoły zaopatrzeni w mapę i dobre humory. Po drodze odszukiwali miejsca związane z życiem błogosławionej Sieprawianki i rozwiązywali szereg zadań z rozmaitych dziedzin…
Wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu geografii, biologii, historii, historii Sieprawia, chemii, fizyki matematyki, języka polskiego, plastyki i religii. Udzielali pierwszej pomocy, wyszukiwali leczniczych ziół, spełniali dobre uczynki, wykonywali zdjęcie pt. „Pokora”. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, zręcznością i cierpliwością, bo tego wymagały od nich wykonywane po drodze zadania. Okazało się, że drugoklasiści są niezwykle pomysłowi i twórczy. Wszystkie grupy napisały ciekawe teksty piosenek o błogosławionej Anieli, a niektóre skomponowały nawet własne melodie i ułożyły choreografię. Piosenki gimnazjaliści zaśpiewali w starym kościele w Sieprawiu, gdzie była meta gry terenowej.
Choć wszyscy uczestnicy gry są jej zwycięzcami, bo wzorowo poradzili sobie z czytaniem mapy, wykazali się dużą wiedzą, pomysłowością i kulturą osobistą to najwięcej punktów w grze zdobyli uczniowie klasy 2b. Klasa otrzymała nagrodę od Rady Rodziców w postaci dofinansowania do wycieczki szkolnej.
Dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i uczniom dziękuję za pomoc w zorganizowaniu
i przeprowadzeniu gry, która umożliwiła pogłębienie wiedzy o błogosławionej Anieli Salawie poprzez zabawę i była okazją do złożenia świadectwa wiary przez młodzież.GRA MIEJSKA „PAŃSKA JEST ZIEMIA…”
14 maja 2018 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Sieprawiu wzięli udział w trzecim etapie projektu „Na początku było Słowo”, grze miejskiej „Pańska jest Ziemia…”. W konkursie wzięło udział ponad 30 drużyn z Małopolski. Naszą szkołę reprezentowały 3 grupy w następujących składach:
Grupa I pod opieką p. Urszuli Motyki:
- Sandra Wójcik
- Karolina Ślusarczyk
- Marcin Kiszka
- Łukasz Wielgus
- Maria Kwiatkowska
- Karolina Bazyl
Grupa II pod opieką p. Przemysława Włodarczyka:
- Zuzanna Szwarc
- Katarzyna Tylek
- Julia Dyrda
- Michał Ślusarczyk
- Konrad Żaba
- Małgorzata Kadeja
Grupa III pod opieką p. Doroty Suder:
- Jakub Bazyla
- Ewa Czop
- Emilia Bujas
- Karol Żaba
- Michał Gawęda
- Hubert Matoga
Podczas gry uczniowie wędrowali po Krakowie, poznawali zabytki i przyrodę Krakowa i rozwiązywali zadania. Musieli wykazać się umiejętnością czytania mapy, rozpoznawania drzew i innych roślin, wiedzą z historii, Biblii, historii sztuki, ekologii, znajomością legend krakowskich i spostrzegawczością. W tym roku głównym tematem było Stworzenie świata i przyroda. Wszystkie trzy drużyny ukończyły grę zmęczone lecz zadowolone. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki zmagań, które zostaną ogłoszone w czerwcu.
Dorota Suder
Spotkanie z pisarką
W DRODZE DO WIELICKIEJ SOLILANDII...
Tak można nazwać spotkanie z Beatą Kołodziej - autorką licznych książek dla dzieci (w ostatnim czasie także dla dorosłych), piosenek oraz scenariuszy.
Podczas spotkania z uczniami z kl.1-3, pisarka przedstawiła baśniowy cykl Solilandia. Dzieci dowiedziały się, jakie tajemnice skrywa przedziwna kraina, znajdująca się głęboko pod ziemią w wielickiej kopalni. Barwne ilustracje przedstawiające Soliludki oraz opowieści autorki, zaciekawiły wszystkich, wywołując wiele ciekawych pytań.
Spotkanie z Beatą Kołodziej - Ambasadorem Polszczyzny i Literatury Dziecięcej, wpisuje się w promowanie głośnego czytania oraz czytelnictwa w naszej szkole. Po spotkaniu, dzieci miały także okazję na krótką rozmowę z autorką, otrzymanie autografu/dedykacji, a zainteresowani nabyli książki przywiezione specjalnie na tę okazję.
Zachęcam, by zapoznać się z całokształtem twórczości autorki. https://beatakolodziejblog.wordpress.com/
Barbara Kyrc
Kompetencja narracyjna a sukces edukacyjny dziecka na etapie przedszkolno-wczesnoszkolnym. Wskazówki praktyczne
Znaczenie kompetencji narracyjnej w edukacji dziecka
Badania naukowców pokazują, że wysoki poziom kompetencji narracyjnej u dzieci
w wieku przedszkolnym wpływa korzystanie na opanowanie przez nie sprawności pisania oraz czytania, a także innych umiejętności szkolnych. Wczesna stymulacja tej kompetencji przyczynia się również do poprawy umiejętności czytania ze zrozumieniem u starszych dzieci (zob. Soroko, Wojciechowska, 2015: 226-227), a także wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dzieci
(zob. Iluk, 2002).Wysoki poziom kompetencji narracyjnej wpływa też korzystnie na rozwój emocjonalno-społeczny dziecka i jego funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Dlatego też wszelkie opóźnienia
lub niedostatki w jej kształtowaniu się mogą być przyczyną:- trudności w budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz rodziną
(u źródła tego problemu jest niedostateczne zrozumienie opowiadanych historii oraz niemożność wyrażenia własnych przeżyć),
- wycofania z kontaktów towarzyskich,
- braku zrozumienia nauczycielskich oczekiwań w środowisku szkolnym (dlatego dla tych dzieci szczególnie trudne jest uczestniczenie w życiu klasy i szkoły oraz przestrzeganie przyjętych norm i zasad).
(na podst. Soroko, Wojciechowska, 2015: 224)
W związku z możliwymi zagrożeniami wynikającymi z niskiego poziomu kompetencji narracyjnej ważne miejsce w procesie edukacji powinno mieć jej doskonalenie, a to z kolei powinno przełożyć się na konkretne praktyki edukacyjne. Dlatego wywołanie zmian rozwojowych poprzez kształtowanie kompetencji językowych (zarówno na poziomie poprawności słownikowej, gramatycznej
i stylistycznej), jak i w obrębie podejścia do sposobu komunikacji (estetyka wypowiedzi, chęć wypowiadania się na forum) wydaje się bardzo istotnym obszarem oddziaływań w edukacji. Tworzone przez uczniów opowieści mogą być pomocne przy ocenie rozwoju myślenia oraz mowy,
a także poziomu dojrzałości społecznej.Rozwój kompetencji narracyjnej dzieci w sytuacji edukacyjnej powinien polegać
na jak najczęstszym umożliwianiu dzieciom tworzenia opowiadań wymagających łączenia doświadczenia osobistego ze społecznym oraz dialogicznego ujmowania myśli/wyobrażeń
w interakcjach z innymi (Soroko, Wojciechowska, 2015: 230-231).Rozwijanie sprawności narracyjnej – wskazówki praktyczne
Moje oświadczenia wyniesione z pracy terapeutycznej z dziećmi na etapie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym pokazują, że ważne miejsce w rozwoju kompetencji narracyjnej (oprócz działań ściśle językowych), zajmuje stymulacja funkcji poznawczych (m.in. pamięci oraz logicznego porządkowania sekwencji zdarzeń) oraz rozwoju społecznego jednostki (m.in. refleksja nad motywacją działań oraz ich konsekwencjami). W związku z tym stymulacja rozwoju kompetencji narracyjnej powinna być procesem wszechstronnym i dotyczyć kilku obszarów jednocześnie.
Techniki pomagające rozwijać kompetencję narracyjną
Stymulacja kompetencji narracyjnej w środowisku domowym oraz edukacyjnym powinna obejmować:
- ekspozycję na opowieści, które są prototypem oczekiwanej narracji: opowiadanie historii, bajek, krótkich opowieści oraz ich wizualizacje za pomocą obrazków, czytanie dziecku krótkich opowiadań oraz spisywanie własnych przeżyć/doświadczeń;
- aktywną pomoc w konstruowaniu narracji w codziennych sytuacjach;
- modelowanie wypowiedzi dziecka (np. relacjonowanie zdarzenia, które wywołało silne emocje, opowiadanie tego, co wydarzyło się wczorajszego dnia lub podczas wspólnego czytania książeczek),
- trening społeczny; rozmowy na temat motywów/przyczyn działań oraz ich konsekwencji,
- wsparcie rozwoju procesów poznawczych (pamięci, uwagi, myślenia przyczynowo-skutkowego),
- tworzenie własnego dzienniczka wydarzeń/pamiętnika (jako kontynuacja pracy
po zajęciach logopedycznych),
- układanie historyjek obrazkowych oraz wspólne tworzenie narracji
(zadawanie pytań naprowadzających na związki przyczynowo-skutkowe),
- zachęcanie dziecka do opowiadania usłyszanej historii/treści bajki innemu dziecku lub rodzicowi,
- rysowanie przez dziecko komiksów, planów zdarzeń, robienie kolaży
ze zdjęciami dokumentującymi wybrane historie, - zadawanie dziecku pytań otwartych, problemowych, pozwalających rozwinąć wypowiedź.
- dodatkową formą, która może być przydatna w rozwijaniu kompetencji narracyjnej jest pantomima, drama oraz papierowy teatrzyk kamishibai zwany także „teatrem narracji” (zob. Matsui, 2017).
Należy także podkreślić, że opowieści tworzone przez dorosłych mają rangę prototypowych narracji, dzięki czemu dzieci mogą rozwijać własny schemat narracyjny,a następnie tworzyć samodzielne, dłuższe wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym oraz stylistycznym.
Z kolei praktyka tworzenia dzienników wydarzeń jest częstym zabiegiem wykorzystywanym w terapii logopedycznej dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (m.in. opóźnionym rozwojem mowy, uszkodzeniami słuchu, Zespołem Aspergera). Bowiem zatrzymanie zdarzenia w formie pisemnej
lub obrazowej pomaga utrwalić odpowiednie formy gramatyczne, a także motywuje do tworzenia narracji. (Zob. Cieszyńska, 2013: 336-358).Wykorzystanie tekstów narracyjnych (odpowiednio zaadaptowanych bajek
lub historyjek obrazkowych) pomaga w rozwoju sprawności receptywnych, a na dalszym etapie doskonalenia kompetencji językowych przyczynia się do rozwijania sprawności mówienia
m.in. w zakresie mowy monologowej oraz dialogowej.Propozycja pomocy pomagających rozwijać kompetencję narracyjną
- story cubes - kości do gry z materiałem ikonicznym (zob.www.storycubes.com).
- kilkuelementowe historyjki obrazkowe (wyd. Harmonia, wyd. Alexsander: seria Opowiem Ci mamo, WIR, zob. www. edukacyjna.pl)
- J. Cieszyńska, Kocham czytać. Historyjki obrazkowe z tekstami, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków.
- E. Szwajkowscy, Co po czym? Historyjki obrazkowe. Zestaw zielony oraz Zestaw niebieski, Wir, Kraków.
- książki dla dzieci wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym
- R. S. Berner, seria: Ulica Czereśniowa, Wydawnictwo Dwie Siostry
- K. Bajerowicz, M. Brykczyński, Opowiem Ci mamo co robią mrówki
(i pozostałe pozycje), Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
- A.D. Mizielińscy, seria: Mamoko,
- M. Szelc-Mays (2014), Moje litery. Piszę na A. Podręcznik dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, Universitas, Kraków.
- E.W. Szwajkowscy, Pajdohistoryjki z Jasiem (emocje - relacje - śmieszne sytuacje), Wyd. WIR
*** dla dzieci w młodszym wieku przedszkolnym
- E. Carle, Bardzo głodna gąsienica oraz inne pozycja, Wydawnictwo Tatarak,
- M. Galewska - Kustra, J. Kłos, Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa
i zdania, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- 3-4- elementowe historyjki obrazkowe (wyd. Harmonia, Alexsander: seria Opowiem Ci mamo).
Bibliografia
Cieszyńska-Rożek J., (2013), Metoda krakowska wobec zburzeń rozwoju dzieci.
Z perspektywy fenomenologii, neurobiologii i językoznawstwa, Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej, Kraków.Iluk J., (2002), Jak uczyć małe dzieci języków obcych, Wydawnictwo Gnome, Katowice, s.103- 123.
Matsui N., (2017), Wszystko o kamishibai: pytania i odpowiedzi, tłum. A. Sauvignon, Katowice.
Soroko E., Wojciechowska J. (2015), Kompetencja narracyjna jako obszar nauczania i oceny
w edukacji, „Studia Edukacyjne” nr 37, s. 211-236.Barbara Kyrc
logopeda
Dnia 8. Maja 2018roku, uczniowie klas 0-7 Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel dla młodszej grupy wiekowej został przygotowany przez klasy 2 pod kierunkiem pań: Agnieszki Wróbel, Andrzeliki Zakrzewskiej - Suder i Agaty Baran. Natomiast dla starszej grupy wiekowej przedstawienie przygotowali uczniowie klas 4-tych wraz ze swoimi wychowawcami (p. Beatą Orzechowską, p. Urszulą Motyką i p. Dorotą Bąk) oraz p. Ewą Kapelską - Słysz, nauczycielką muzyki.
Tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo, a na ich piersi dumnie powiewał biało- czerwony kotylion. Sale zdobiły piękne dekoracje, a uczniowie wchodzili na występ młodszych kolegów w podniosłych nastrojach z nutką zaciekawienia na twarzach.
Apel rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego- symbolu naszej szkoły, oraz od odśpiewania w pozycji stojącej hymnu narodowego. Następnie uczniowie klas 4-tych poprzez recytację, śpiew i scenki dramowe, oraz z pomocą tablicy, na której były umieszczone wszystkie ważne daty i wydarzenia, wprowadzali nas w historyczne wydarzenia tamtych czasów.
Zaczęli od przybliżenia nam w interesujący i zabawny sposób faktów historycznych, następie pięknie odśpiewali utwór pt.: „Majowa Jutrzenka” wraz z podwójnym akompaniamentem skrzypiec i pianina. Następnie wzruszająco recytowali wiersze o dramatycznych, ale również pięknych i podniosłych losach naszego Narodu. Mówili o wolności, o tak dawnej już przeszłości, o tęsknocie za krajem, o trudach życia pod zaborami, a również o wesołych i uroczystych pierwszych dniach maja, kiedy celebrujemy Święto Narodowe.
Następnie odbyła się bardzo obrazowa i przejmująca inscenizacja, gdzie 3 dziewczynki w strojach krakowskich, symbolizujące Polskę, bawiące się razem, są w brutalny sposób odrywane od siebie, oraz źle traktowane przez zakapturzone, czarne postaci, symbolizujące zaborców. Towarzyszy temu straszna, mroczna muzyka, która wywołuje gęsia skórkę na całym ciele, dziewczynki próbują się bronić uciekać i nie poddawać się oprawcom, ale ich starania na nic się nie zdają. Dopiero za kilka minut z drugiego kąta sali wyłania się dziewczyna w białej sukni z wiankiem na głowie, która wolno acz stanowczo zbliża się do osobliwych postaci. Odtrąca oprawców, którzy padają na twarz bez ruchu, podnosi z ziemi przestraszone dziewczyny i na nowo je spaja, łącząc w koło. Następie wchodzi do środka i przy dających się słyszeć z oddali coraz głośniejszych, fanfarach podnosi rękę w geście zwycięstwa, wszyscy zebrani również powtarzają jej gest.
Potem cztery uczennice solo śpiewają o losach Ojczyzny pod zaborami, a reszta wtóruje im w spontanicznym i głośnym refrenie, powtarzając, „żeby Polska, była Polską…”
Następie jeden uczeń opowiada o wiwatującym tłumie na ulicach Warszawy w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a reszta potwierdza jego słowa, okrzykami: „WIWAT KRÓL, WIWAT NARÓD, WIWAT KONSTYTUCJA!!!”, jednocześnie w stronę publiczności lecą dziesiątki biało- czerwonych serc. Na końcu chórek przy akompaniamencie pianina wykonuje bardzo wzruszający utwór pt.: „Jest Taki kraj”. Apel obfitował w różne emocje od gniewu i rozpaczy nad rozdartą Polską, po radość i gesty zwycięstwa po scaleniu Ojczyzny i uchwaleniu Konstytucji. A jak wiadomo, najwięcej pamiętamy, jeśli coś przeżyjemy, miejmy nadzieję, że tak było i tym razem.
Opracowała Beata Orzechowska- wychowawca klasy 4a
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie