• "Cała Polska czyta dzieciom"
          • "Cała Polska czyta dzieciom"

          • 17 października zainaugurowaliśmy tegoroczny cykl poranków z książką dla młodszej grupy wiekowej. Pierwszyn naszym gościem była Pani Maryla Wielgus, która jeszcze kilka lat temu była nauczycielką języka polskiego, kiedyś także dyrektorem naszej szkoły. A obecnie aktywnie działa w środowisku lokalnym. M. in. jest członkinią Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej.  Pani Maryla Wielgus zaprezentowała dzieciom legendy i opowieści związane z naszą małą ojczyzną. Część zaprezentowanych przez nią utworów wyszło spod jej pióra. Dziękujemy.

        • Jesienny marsz po zdrowie
          • Jesienny marsz po zdrowie

          • Dnia  20.10.2017r. w naszej szkole odbył się " Jesienny marsz po zdrowie". Niestety piątek przywitał uczestników marszu mgłą. Taka pogoda nie przeszkodziła jednak uczniom klas I -III, by w pełni zapału wyruszyć na trasę marszu. Młodzi piechurzy przygotowani do marszu byli pierwszorzędnie - kamizelki lub opaski odblaskowe i wygodne obuwie. Cel był jeden - upowszechnianie aktywnego spędzania wolnego czasu. Dlaczego marsz?
            Bo to jedno z najlepszych ćwiczeń pod słońcem. By je wykonywać niepotrzebne są ani szczególne predyspozycje, ani kosztowne wyposażenie. Zupełnie za darmo, maszerować można prawie wszędzie. O czym przekonali się nasi uczniowie klas I - III.  Zachęcamy do rodzinnych marszów po zdrowie!

        • Zagrożenia w sieci
          • Zagrożenia w sieci

          • W czwartek tj. 19.10.2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pt.: „Zagrożenia w sieci”. Warsztaty poprowadził pan Marek Szczotkowski (były policjant i znawca zagadnień związanych z zagrożeniami, czyhającymi na dzieci i młodzież) Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy IV- VI i klasy VII oraz II-gie gimnazjum, podczas zajęć byli obecni nauczyciele oraz pedagodzy z naszej szkoły. Warsztaty były możliwe dzięki środkom pozyskanym od Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

            Tematyka zajęć była bardzo ważna i aktualna, pan prowadzący w formie ciekawych anegdotek, pogadanek, nie szczędząc barwnych i wyrazistych przykładów, wprowadził nas w trudne i zawiłe meandry przepisów prawa i zagadnień związanych z cyberprzemocą. Rozmawialiśmy o wyszukiwaniu niepożądanych treści w sieci, o pierwszych symptomach  uzależnienia od komputera i Internetu, dowiedzieliśmy się na podstawie krótkiego testu, czy możemy znajdować się w grupie ryzyka zagrożonych uzależnieniem. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, dlaczego tak łatwo wpadamy w szpony tego uzależnienia? Usłyszeliśmy, jak możemy przeciwdziałać uzależnieniu i „dobrze” wykorzystać wiedzę i umiejętności związane z komputerem i Internetem. 

            Większa część zajęć była poświęcona cyberprzemocy (z jęz. ang. „cyberbuling”), która powoli staje się jedna z głównych przyczyn depresji i prób samobójczych u dzieci i młodzieży. Dowiedzieliśmy się, że cyberprzemoc to nie tylko obrażanie, wyszydzanie, wyzywanie, grożenie, szantażowanie za pomocą postów, laików, czy komentarzy, ale również zmowa przeciwko jakiejś osobie, zamieszczanie zdjęć i filmów w sieci, bez zgody osób, które na nich widnieją, a także zmienianie i modyfikowanie wizerunku innych osób. Wiemy, jakie kary grożą za takie czyny, ale przede wszystkim bardziej zdaliśmy sobie sprawę z tego, że cyberprzemoc, rani, niszczy i nierzadko prowadzi do nieodwracalnych skutków, niemniej bolesnych i tragicznych, niż przemoc w realu. Ostrzegano nas również o skutkach umieszczania swoich danych osobistych w Internecie, informacji o stanie majątkowym swojej rodziny, danych adresowych. Zrozumieliśmy, że przez takie zachowanie możemy być narażeni na kradzież tożsamości, atak oszustów, złodziei, oraz działanie niebezpiecznych grup subkulturowych. Przypomnieliśmy sobie również zasady bezpiecznego korzystania z sieci, m.in. zasada ograniczonego zaufania, systematyczne kontrolowanie komputera, nie otwieranie niewiadomych listów i plików oraz zasada ograniczonego czasu korzystania z masmediów.

            Warsztaty były ciekawe, pomocne, a wiedza i umiejętności, które zdobyliśmy na pewno w przyszłości pozwolą nam rozsądniej korzystać z sieci, być uważnymi na czyhające zagrożenia i w porę zauważyć niepokojące zmiany u siebie, bądź innych użytkowników sieci. Od dzisiaj łatwiej nam będzie zrozumieć, że przemoc w sieci, to często ból w realu.           

            Opr. pedagog- b.orzechowska

        • Zdrowie na talerzu
          • Zdrowie na talerzu

          • W dniach od 9 do 13 października br. w naszej świetlicy odbyła się debata uczniowska pt. ,,Zdrowie na talerzu’’. Uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach, które miały na celu uświadomienie dzieciom, na czym polega zdrowe odżywianie i jaki ono ma wpływ na ich rozwój.

            W ramach zajęć uczniowie wspólnie klasyfikowali produkty na zdrowe i szkodliwe dla zdrowia, układali hasła związane ze zdrowiem. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę tematyczną, dyskutowały na temat roli owoców i warzyw w prawidłowym odżywianiu, wykonywały pracę plastyczną związaną z tematem, jak również zorganizowały wystawę z przyniesionych warzyw i owoców. Dzieci miały również okazję rozpoznać dany owoc lub warzywo za pomocą dotyku i węchu. Uczniowie uczyli się także współzawodnictwa rozwiązując w grupach zagadki, kalambury związane z tematem i biorąc udział w zawodach pt. ,,Bieg z ziemniakiem’’. Na zakończenie debaty ,,świetliczaki’’ wspólnie z wychowawcami wykonały zdrowy sok - który wszystkim wyszedł na zdrowie.

                                                                            Dominika Muniak

                                                                              Barbara Bachanek

                                                                              Anna Sołtys

        • Dzień Nauczyciela
          • Dzień Nauczyciela

          • Dnia 14 października  na drugiej i trzeciej lekcji w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sieprawiu  odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. VI a i VI b pod kierownictwem katechety – Krzysztofa Kowalczyka przygotowali humorystyczne  dwuczęściowe przedstawienie. W pierwszej części oglądaliśmy kabaret  pt: ,, Bolus i jego rodzice ”. Składało się z kilku humorystycznych scenek zaprezentowanych w trzech odsłonach.: dom, szkoła , wywiadówka. Każda z nich prezentowała  pewien charakterystyczny element szkolnego życia. Na zakończenie pierwszej części 2 archeologów przedstawiło pamiętnik Sieprawskiego katechety.

            W drugiej  odsłonie klasa 6b przygotowała krótki występ kabaretowy pt."Atlas uczniów" na podobieństwo  “Atlasu grzybów”, prezentujący różne typy uczniowskich zachowań:

            ODPISYWACZ ZACIEKŁY (poluje na zeszyty kolegów z zadaniami domowymi), , MARUDA LEKCYJNA (“po co wymyślili tę szkołę ? ”) OBGRYZACZ ZACIEKŁY (taki co wszystko obgryzie), ZAŚMIECACZ HANIEBNY (niestety do rzadkości nie należy), PRZEMĄDRZALEC ODPYCHAJĄCY (co to zawsze wie najlepiej), PRZYCHLAST SAMOPRZYLEPNY (podlizywacz), UNIKAT TRAFIONY (który chowa się za plecami kolegów), ŻARŁACZ ŚNIADANIOWY (który umarłby z głodu, gdyby nie pochłonął na lekcji bułki.  BEKSA UTRAPIONA(ciągle płacze), GUMOŻUJA WYKRĘTNEGO ( który ciągle żuje gumę)

                        Po atlasie uczniów przyszła pora na pokaz mody uczniowskiej. Mogliśmy zobaczyć jak ubierali się uczniowie w raju, w epoce kamienia łupanego, średniowieczu czy w czasach nam spółczesnych: kujonów, luzaków, dresiarzy, celebrytów, blogerów, melomanów, sportowców, aż po strój galowy

                        Na zakończenie. programu artystycznego uczniowie w imieniu całej społeczności uczniowskiej, chcąc wyrazić swą wdzięczność, wyróżnili  nauczycieli i pracowników naszej szkoły honorując wszystkich tych, którzy są z nimi i dla nich na co dzień w murach szkoły orderami przyznanymi im w różnych kategoriach. Pierwsze ordery zostały wręczone pani dyrektor Elżbiecie Leśniak i Agnieszce Czerneckiej. A oto nazwy orderów:

            A oto nazwy orderów:

            - dla dyrekcji Ordery OCZU DOOKOŁA GŁOWY

            -dla pań z klas 0 –III ORDERY MATCZYNEJ TROSKLIWOŚCI

            - dla polonistów Ordery   PROFESORA MIODKA

            -dla matematyków  Ordery PITAGORASA

            -dla nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego Ordery WIEŻY BABEL

            -dla pań od przyrody Ordery CZTEROLISTNEJ KONICZYNY

            - dla pana od geografii Order WŁÓCZYKIJA

            -dla pań od historii Order PODRÓŻY DO PRZESZŁOŚCI

            - dla pana od Fizyki order  WYNALAZCY ROKU

            - dala pani od chemii order NAUKOWIEC ROKU

            - dla pań od biologii order  SUPER FARMERA

            -dla pań  od muzyki i plastyki Order DZIEWIĘCIU MUZ

            - dla pana  i pani od informatyki Order SIECIAK ROKU

            -  dla pana od techniki order BOBA BUDOWNICZEGO

            - dla nauczycieli wychowania fizycznego Ordery SUPERMANA

            - dla nauczycieli  religii  Ordery ANIELSKIEJ CIERPLIWOŚCI

            - dla pani z biblioteki  Order MOLA KSIĄŻKOWEGO

            - dla pani pedagog, pani psycholog ORDERY POMOCNEJ DŁONI

            - dla pań wspomagających Ordery SUPER NIANI

            - dla pani logopedy Order CHRZĄSZCZA W TRZCINIE

            -  dla pan ze świetlicy order STRAŻNIKA ROKU

            - dla pań pracujących w sekretariacie Ordery ARCHIWUM X

            -dla pani pielęgniarki Order GOTOWEJ NA WSZYSTKO

            -dla pana woźnego oraz pań sprzątaczek Ordery SYZYFOWEJ PRACY

             

        • Wizyta w piekarni
          • Wizyta w piekarni

          • ,, Jak powstaje chleb?” – na to pytanie nasi trzecioklasiści już doskonale znają odpowiedź.

            W dniach 26,27 i 28 IX uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Piekarni GS w Sieprawiu. Zostali tam bardzo serdecznie przyjęci oraz w ciekawy i praktyczny sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Nasi uczniowie obejrzeli piekarnię, poznali różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także mieli okazję z bliska przyjrzeć się trudnej  pracy piekarza. Poznali również etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Z dużym zaciekawieniem oglądali ogromne misy na ciasto, wózki do przewozu chleba i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Dowiedzieli się również jak sprawdza się czy pieczywo się już upiekło, czy też należy go jeszcze dopiec. Największe wrażenie wywarł na uczniach ogromny piec do wypieku oraz maszyna do formowania bułek.

            Słodką przyjemność sprawiło dzieciom delektowanie się pysznymi czekoladowymi rogalikami, które specjalnie przygotowano i upieczono dla nas.

            /wychowawczyni klasy 3b Małgorzata Bieszczad/

          • Dnia 06.10.2017r. po raz kolejny na zaproszenie pedagoga p. Elżbiety Szybowskiej gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk z Natur House w Myślenicach. Tym razem w spotkaniu z p. dietetyk uczestniczyli uczniowie klas I - III. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo się odżywiać i jakich produktów unikać żeby zachować zdrowie. W tracie spotkania dzieci odpowiadały na zagadki związane z tematyką prelekcji. Za ich odgadnięcie uczniowie otrzymywali symboliczne medale. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.

          •  ROZPOCZĘCIE ROKU

            4 września  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Jest to pierwszy rok nowej reformy oświaty. Od września funkcjonujemy jako Zespół Placówek Oświatowych w Sieprawiu, składający się z czterooddziałowego Przedszkola, 2 oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej (czyli zerówek), 17 oddziałów Szkoły Podstawowej oraz 8 klas gimnazjalnych. W sumie w całej naszej placówce mamy aż 31 oddziałów. W oddziałach tych uczy się 686 uczniów. Podczas rozpoczęcia roku 50 pierwszoklasistów zostało uroczyście pasowanych przez p. Dyrektor na ucznia szkoły. Dzieci otrzymały wówczas swój pierwszy dokument, czyli legitymację szkolną.

        • Zakończenie roku szkolnego
          • Zakończenie roku szkolnego

          • Po 10 miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas zasłużonych wakacji.W czwartek (22 czerwca) uczniowie odebrali nagrody i wyróżnienia za wyniki w nauce i sukcesy w konkursach.Po raz pierwszy od wielu lat nie żegnaliśmy uczniów klas szóstych ponieważ w związku z reformą oświaty będą oni kontynuowali naukę w klasie siódmej.

            Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy spokojnych, radosnych wakacij oraz dużo odpoczynku :)

        • Finał  Diecezjalnego  Konkursu  Plastycznego
          • Finał Diecezjalnego Konkursu Plastycznego

          • ,, Mówię swoim rówieśnikom o Jezusie przez dobry przykład, słowo i uśmiech ”

            8 czerwca  2017 odbyło  się uroczyste rozdanie nagród z konkursów kuratoryjnych - biblijnych dla Szkoły Podstawowej i konkursu plastycznego. Wręczenia nagród dokonali Kurator małopolski Barbara Nowak w obecności ks. bpa Damiana Muskusa. Uroczystość odbyła  się w Sanktuarium św.  Jana Pawła IIKonkurs ten odbywał się  w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i diecezjalnym. Trzeba wiedzieć, że konkurencja jest bardzo ogromna.  Miło nam  poinformować, że DOMINIKA MATOGA z  kl. IV a i HUBERT GALAS z kl. IV a Szkoły Podstawowej w Sieprawiu zostali  laureatami owego konkursu plastycznego.  Należy nadmienić iż tytuł laureata otrzymuje tylko 5 osób z całej diecezji. Zarówno Dominika jak i  Hubert  w swoich pracy przedstawili swoją ewangelizację w bardzo ciekawy i oryginalny sposób- co można zobaczyć na zdjęciach. Gratulujemy Dominice i Hubertowi i życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych.

        • Wycieczka do  Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN
          • Wycieczka do Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN

          • 12 czerwca 2017r. uczniowie klasy 4a pod opieką p. Doroty Cyrek i p. Joanny Martynuski uczestniczyli w wykładach i pokazach naukowych zorganizowanych z okazji Dni Otwartych Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie.

            W miejscu tym najpierw poczuli się jak studenci, gdyż wysłuchali wykładu przebywając w  prawdziwej sali wykładowej. Poznali wtedy różne domowe sposoby na oglądanie rzeczy niewidzialnych np. dowiedzieli się, że ze zwykłej strzykawki i lasera można zrobić mikroskop.

            Po wykładzie wyruszyli na tzw. ścieżki zwiedzania, podczas których odwiedzali laboratoria IKiFP PAN. Uczestniczyli wtedy w różnych eksperymentach chemicznych, fizycznych i biologicznych. W pracowni, gdzie znajdowała się kamera na podczerwień dzieci mogły zobaczyć siebie na ekranie, ale wyglądały zupełnie inaczej niż widzą siebie na co dzień - w zależności od temperatury, różne części ich ciała na ekranie przyjmowały różne barwy. W innym laboratorium uczniowie wytworzyli prąd używając do tego... zwykłych cytryn zamiast baterii. W pracowni mikroskopii skaningowej przyjrzeli się bardzo dokładnie budowie różnych części ciała kleszcza i komara.W labolatorium chemicznym obserwowali kilka wybuchów, w tym jeden wywołany przez... wodę.

            Uczniowie klasy 4a wrócili z wycieczki z wiedzą wykraczającą ponad program nauczania szkoły podstawowej i z uśmiechami na twarzach. Byli zachwyceni.

        • "Jestem ekspertem" - projektu świetlicowego ciąg dalszy
          • "Jestem ekspertem" - projektu świetlicowego ciąg dalszy

          • W kolejnym etapie realizacji projektu świetlicowego ,,Jestem ekspertem”, uczniowie mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się co to są bębny afrykańskie. Każde z dzieci indywidualnie mogło zagrać wyuczone wcześniej dźwięki. Końcową część zajęć stanowiły zabawy ruchowe przy udziale bębnów, które dostarczyły dzieciom wiele radości.

                        Kolejne zajęcia w ramach projektu prowadzili żołnierze z jednostki spadochronowej
             w Krakowie. Odbyły się one w dwóch etapach. Najpierw z żołnierzami spotkali się uczniowie klas młodszych 1-3, następnie uczniowie klas 4-6. Dzieci mogły zobaczyć jak działa wykrywacz min, próbowały komunikować się za pomocą radiostacji, miały okazję wysłuchać i zobaczyć jak składa się spadochron. Chętni uczniowie mogli na własnych plecach doświadczyć ciężaru spadochronu. Dzieci wykazywały również duże zainteresowanie różnego rodzaju bronią prezentowaną  przez żołnierzy. Uczniowie mogli również wsiąść do samochodu wojskowego.

                        Wszystkim rodzicom którzy zaangażowali się w zorganizowanie i przebieg zajęć, oraz podzielili się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem serdecznie dziękuję.

                                                                                                                                  Anna Sołtys

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Tegoroczne akcje czytelnicze w naszej szkole odbywały się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki dla dzieci i młodzieży. Udało się więc uzupełnić księgozbiór o nowe  tytuły, po ktore uczniowie sięgaja chętniej i które są dla nich z różnych względów bardziej atrakcyjne. 

            Częścią Narodowego Programu były całoroczne projekty: Czytam, więc wiem (dla uczniów kl. 1-3) i Czytam, więc jestem (dla uczniów kl. 4-6). Pierwszy z nich składał się z 8 etapów i naprawdę wyłonił najbardziej wytrwałych i dociekliwych czytelników. Jego zwycięzcami zostali: Bartosz Grochal z kl. 2a, Sebastian Gorczyca z kl. 2b, Kacper Paluch z kl. 2c, Julia Smyczek z kl. 3b. Natomiast finał konkursu Czytam więc jestem wygrała Patrycja Gorczyca  z kl. 5a, drugie miejsce (oraz nagrodę publiczności) zdobyła Gabriela Kiszka z kl. 5a, a trzecie Dominika Matoga z kl. 4a.

            Wszyscy laureaci zostaną uhonorowani podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

        • Spotkanie z paraolimpijczykiem
          • Spotkanie z paraolimpijczykiem

          • 29 maja 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich, czwartych i piątych  z paraolimpijczykiem p. Rafałem Szumcem. Jak do tego doszło? Kornelia - uczennica klasy 3a na zdjęciu w ćwiczeniach do języka polskiego rozpoznała swojego wujka i zaprosiła Go do naszej szkoły.   Pan Rafał Szumiec jest narciarzem alpejskim i kolarzem ręcznym, występującym w konkurencjach dla zawodników jeżdżących na siedząco. Swoją karierę zaczął od kolarstwa górskiego. Niestety w 2002 r. podczas zawodów kolarstwa górskiego uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa  i trwałego porażenia kończyn dolnych. Przy okazji zwrócił uwagę na bezpieczne uprawianie sportu nawet w celach rekreacyjnych ( kask, ochraniacze i in.). Jednak nie zakończyło to jego przygody ze sportem. Pan Rafał   jest mistrzem Polski w superkombinacji oraz wicemistrzem w slalomie i slalomie gigancie z 2014 r, a także mistrzem we wszystkich tych konkurencjach roku 2013. Zdobył także mistrzostwo Polski w ręcznym kolarstwie szosowym. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver w 2010 r. Dla p. Rafała sport jest nie tylko pasją, ale i sposobem na życie. Mimo niepełnosprawności jest osobą bardzo pogodną, otwartą, wytrwale dążącą do celu, spełniającą swoje marzenia, chętnie spotyka się z dziećmi i młodzieżą. Spotkanie z uczniami uatrakcyjnił krótkimi filmikami  z paraolimpiad oraz treningów osób niepełnosprawnych. Zaprezentował uczniom medale, puchary, specjalny kask oraz swój sprzęt sportowy, na którym trenuje  w sezonie letnim – handbike.  Dzieci mogły usiąść na specjalnym rowerku i przejechać się. Co za frajda! Na koniec sportowiec przekazał na ręce p. Dyrektor album  pt.:„ Sport paraolimpijski”  z dedykacją. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka uczniów do „rowerka” i po autograf.

            Anna Budzowska

        • Przedstawienie kółka historycznego
          • Przedstawienie kółka historycznego

          • W ramach Tygodnia Otwarego działąjące w szkole kółko historyczne zaprezentowało przedstawienie pt:"Scenki z historii Polski". Uczniowie klas 1-6 mogli zobaczyć przygotowane przez uczniów z kółka krótkie scenki dotyczące czterech postaci z historii średniowiecznej Polski. Bohaterem pierwszej inscenizacji był Mieszko I, który przyjmował chrzest z rąk biskupa Jordana, w kolejnej scenie wystąpił biskup Wojciech nawracający pogańskich Prusów, bohaterem trzeciej sceny był król Kazimierz Wielki, który został ojcem chrzestnym syna podkrakowskiego chłopa, natomiast na koniec zaprezentowano legendę o stópce królowej Jadwigi. Na uwagę zasługuje fakt, że scenariusze tych przedstawień napisali sami uczniowie, którzy uczęszczając na kółko historyczne w ten właśnie sposób uczą się historii poprzez zabawę nią. Widowni bardzo podobało się przedstawienie i mamy nadzieję, że dzięki niemu więcej się dowiedzieli o historii Polski.

            Agnieszka Czernecka

        • "Jestem ekspertem"
          • "Jestem ekspertem"

          • W ramach projektu świetlicy szkolnej ,,Jestem ekspertem’’, gościliśmy rodziców dzieci reprezentujących różne zawody. Dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

            Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat pracy pielęgniarki, a przy okazji zbadać swoje ciśnienie tętnicze i temperaturę ciała.

            W ramach projektu wychowankowie świetlicy dowiedzieli się również, na czym polega praca tłumacza i za pomocą specjalnego programu mogli samodzielnie popracować z tekstem.

            Cieszy fakt, że nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy byli żywo zainteresowani zajęciami z panią krawcową, na których omówione zostały poszczególne etapy projektowania,  szycia ubrań jak i zasady pobierania miar pod poszczególne stroje.

            Dzieci miały również okazję  zobaczyć różnego rodzaju szczotki, miotły, poznać surowce z których powstają oraz obejrzeć film przedstawiający poszczególne fazy produkcji tych przedmiotów.

            W ramach zajęć, uczniowie dowiedzieli się także na czym polega praca anestezjologa, mogli  przymierzyć stroje raz obejrzeć różnego rodzaju przedmioty używane na sali operacyjnej.

            Kolejne zajęcia miały na celu poprawić koordynację ruchową świetliczaków.  Dzieci korzystając  z piłek i drabinki  pod okiem pani trener wykonywały różne ćwiczenia.

            Wiele informacji usłyszeli także uczniowie na temat ruchomych robotów z klocków lego. Podopieczni mogli również indywidualnie obejrzeć i wypróbować sposób działania tych robotów.

                     Wszystkim ekspertom,  którzy  do tej pory odwiedzili  naszą świetlicę i podzielili  się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem bardzo dziękujemy.

                                                                                                 Anna Sołtys

        • Konkurs „Śmieć(i)MY”
          • Konkurs „Śmieć(i)MY”

          • Uczniowie klas 4 – 6 z inicjatywy nauczycielki przyrody p. Doroty Cyrek wzięli udział w konkursie polegającym na opracowaniu gry planszowej pt: „Śmieć(i)MY”. Przygotowali oni przepiękne gry dotyczące gospodarowania odpadami. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

            Najlepsze prace zostały wysłane organizatorom (Fundacja Pro terra Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju w Poznaniu, ul. Leszka 55 oraz Green Management Group sp. z o.o.; ul. Sarmacka 11/40; 02-952 Warszawa).

            Gry będą oceniane pod względem: merytorycznym, estetycznym oraz atrakcyjności dla gracza (stopień skomplikowania, przejrzystość reguł).

            Informacja o wynikach Konkursu zostanie opublikowana na stronach internetowych (www.proterra.biz oraz www.gmgroup.biz) do dnia 15.06.2017.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy powodzenia.

            Na zdjęciach gry:

            -  „Ekoznawcy” Kasi Zym z klasy 4A

            - „Śmieciobiznes” autorzy to: Emilia Bujas, Dominik Baran,  Iza Strzebakz klasy 6B

            - „Recykling – gra o milion” autorzy to: Dominika Chlebda, Marcelina Dyrda z klasy 5B

            - „Recykling” autorzy to: Wiktoria Dyrda, Dominika Serafin, Julia Dobosz,  Ola Kępa z klasy 6A

        • Wycieczki Koła Turystycznego
          • Wycieczki Koła Turystycznego

          • MUROWANIEC I HALA GĄSIENICOWA

             15 października 2016 r. odbyła się wycieczka kółka turystyczno-krajoznawczego do Murowańca i na Halę Gąsienicową. Mimo trudnych warunków atmosferycznych dotarliśmy do schroniska. Po krótkim odpoczynku i gorącym posiłku zabawom na śniegu nie było końca. Przemoczeni i zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Sieprawia.

            OGNISKO

            28 marca 2017 r. uczniowie, którzy uczestniczyli w akcji „ŻOŁĘDZIE 2016” zostali zaproszeni przez myśliwych na ognisko przy domku łowieckim. Wspólnie z myśliwym Jerzym Galasem upiekli kiełbasę, która wszystkim bardzo smakowała. Każdy uczeń za udział w akcji otrzynał nagrodę. Pan Jerzy opowiadał ciekawe historie i zachęcał uczniów do kolejnej akcji.

            POLANA CHOCHOŁOWSKA

            8 kwietnia 2017 r.odbyła się wycieczka na krokusy, na Polanę Chochołowską. Niestety w tygodniu spadło sporo śniegu i musieliśmy szukać krokusów pod śniegiem. Zabawa była wyborna, a pogoda nam dopisała.

            RUSINOWA POLANA

            20 maja 2017 r.wybraliśmy się  na Rusinową Polanę i Wiktorówki. Pogoda była wspaniała, bez problemu dotarliśmy do Sanktuarium na Wiktorówkach. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na Rusinową Polanę. Tam podziwialiśmy panoramę Tatr.

            Zapraszamy do galerii zdjęć:)

             

        • Baśniowa Olimpiada klas czwartych
          • Baśniowa Olimpiada klas czwartych

          • W poniedziałkowe przedpołudnie - 15 maja - klasy czwarte rozegrały między sobą zawody czytelniczo-sportowe pod tradycyjną nazwą Baśniowa Olimpiada. Drużyny walczyły bardzo dzielnie z wielkim oddaniem i poświęceniem. Wykazały się przy tym dużą znajomością losów Kopciuszka, Calineczki, Śnieżki, Czerwonego Kapturka i innych baśniowych bohaterów. Zmagania uczestników obserwowali uczniowie z klas trzecich, a w komisji oceniającej i punktującej poszczególne konkurencje zasiedli wychowawcy trzecioklasistów. Wygrali uczniowie klasy 4a. Obydwie walczące klasy otrzymały z rąk Pani Dyrektor nagrody odpowiednie do lokaty. Wśród nagród znalazły się krówki i krówcie, które  ratowały nadwątlone umysłowo-sportowymi zmaganiami siły.

        • Gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej
          • Gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej

          • W ostatni czwartek, tj. 11 maja odbył się w naszej szkole IV  Gminny Konkurs wiedzy o krajch Unii Europejskiej. Brały w nim udział trzy pięcioosobowe drużyny ze szkół podstawowych w Czechówce, Sieprawiu i Zakliczynie. Rywalizowali oni ze sobą w ośmiu konkurencjach. Odpowiadali na pytania dotyczące historii i współczesności UE, odgadywali stolice krajów unijnych, układali puzzle z flagami, rozpoznawali państwa na mapie po ich konturach, odgadywali rebusy i rozwiązywali krzyżówki. W jury konkursu zasiadały następujące nauczycielki: p. Janina Lejda (SP Zakliczyn), p. Irena Petrosjan (SP Czechówka) i p. Barbara Matoga (SP Siepraw),. Całość konkursu została przygotowana i poprowadzona przez p. Agnieszkę Czernecką. Po godzinnych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna uczniów z Sieprawia w składzie: Julia Matoga, Agnieszka Sikora, Konrad Filipowski, Arek Pilch oraz Krystian Strzebak. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z Zakliczyna, a trzecie z Czechówki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy naprawdę bardzo dużej wiedzy na temat państw Unii Europejskiej.