14 wrzesnia odbyły się w Łyczance biegi przełajowe. Grupy młodszych dziewcząt i chłopców wygrały rywalizacje w swoich kategoriach i awansowały do zawodów powiatowych w Myślenicach, uzyskując tam miejsce II (chłopcy) i III ( dziewczęta).
Startujące grupy młodzieży starszej, nieco osłabione przez liczne choroby, zajęły miejsca II i III. Liczymy na nich w kolejnych potyczkach sportowych.
Dorota Bąk
Sukcesy sportowe naszych uczniów
Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń
Jak ciekawa jest fizyka, uczniowie klas siódmych mogli się przekonać w czasie wycieczki do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Pod kierunkiem nauczycielki fizyki pani Doroty Kurek samodzielnie przeprowadzili wiele eksperymentów z optyki, mechaniki i hydrostatyki. Osobiste doświadczenie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć świat otaczających ich zjawisk. Nasza wycieczka w Ogrodzie Doświadczeń była nie tylko nauką, ale też świetną zabawą. Uczniowie mogli pozjeżdżać na torze saneczkowym, pokręcić się na żyroskopie, czy pojeździć rowerem na linie. Duże wrażenie zrobił też pokaz filmu 3D „ Na skrzydłach marzeń” w kinie sferycznym. Mogliśmy poczuć się jak pasażerowie balonu, sterowca, samolotu a nawet statku kosmicznego. Lekcja fizyki z pewnością była dla wszystkich bardzo interesująca.
Małgorzata Cholewa
Ósmoklasiści z wizytą w Muzeum Auschwitz – Birkenau
- 2
Jak co roku uczniowie klas ósmych, którzy na lekcjach historii omawiają czasy II wojny światowej pojechali zwiedzić obóz zagłady Auschwitz – Birkenau. Mogli na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach żyli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, jak bardzo byli poniżani i jak okropnie cierpieli każdego dnia. Ósmoklasiści z widocznym przejęciem słuchali przewodnika, zadawali wiele pytań nie mogąc się nadziwić, że to „ ludzie ludziom zgotowali ten los”. Na zakończenie pobytu zapalili znicze pod ścianą śmierci w Auschwitz oraz pod pomnikiem ofiar w Birkenau. Na pewno obrazy, które tam widzieli na długo zostaną w ich pamięci.
Agnieszka Czernecka
Pożegnanie klas ósmych
W przedostatni dzień zakończenia roku szkolnego odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych. Swój krótkki program artystyczny zaprezentowały klasy siódme przygotowane przez wychowawców, p. Urszulę Motykę i p. Dorotę Bąk, oraz przez nauczycielkę muzyki p. Ewę Kapelską - Słysz. Natomiast klasa 8b pod kierunkiem p. Dyrektor Elżbiety Leśniak symbolicznie pożegnała się ze szkołą swoim występem. Ósmoklasiści odebrali też nagrody za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz sukcesy w konkursach i zawodach.
Wszystkim uczniom życzymy spokojnych, radosnych wakacji, dużo zdrowia, odpoczynku i nabrania sił do dalszej nauki :)
Zajęcia na świetlicy szkolnej
- 3
Akademia Dobrych Obyczajów
W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 dzieci z klas pierwszych uczestniczyły
w cyklu zajęć pt. ,,Akademia Dobrych Obyczajów’’.W ramach tych zajęć poruszana była tematyka używania zwrotów grzecznościowych, szacunku dla innych (szczególnie osób starszych), zasad kulturalnej rozmowy.
Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, szukały rozwiązań do przedstawionych im sytuacji, uzupełniały historyjki rozwijające umiejętności społeczne
i odgrywały scenki tematyczne.Po każdych zajęciach dzieci wykonywały ilustracje do wybranej przez siebie zasady dobrego wychowania. Ilustracje te posłużyły do stworzenia książeczek.
Dziękuję bardzo pani Aleksandrze Woźniczce za wspólne przeprowadzenie zajęć.
Innowacja na świetlicy
W obecnym roku szkolnym w ramach zajęć świetlicowych uczniowie klas pierwszych brali udział w innowacji pedagogicznej pt. ,,Poznajemy polskie tradycje ludowe w tańcu i śpiewie’’.
Niniejsza innowacja miała na celu zapoznanie uczniów z tradycją, kulturą i zwyczajami ludowymi wybranych regionów Polski. Innowacja składała się z pięciu bloków tematycznych,
w ramach których uczniowie zapoznali się z tańcem, strojami i muzyką ludową regionu Krakowa, Łowicza, Mazowsza, Wielkopolski i Kujaw.Dzieciom została przedstawiona prezentacja dotycząca tańców narodowych oraz historia ich powstania. Miały okazję wysłuchać także muzyki i legend związanych z danym regionem oraz zobaczyły charakterystyczne budowle i sztukę regionalną.
Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach tanecznych, w trakcie których zapoznali się
z krokami tanecznymi – Krakowiaka, Mazura, Tańca Chodzonego i Trojaka.Dziękuję bardzo pani Ewie Kapelskiej-Słysz za pomoc w zorganizowaniu i realizacji niniejszej innowacji.
Anna Sołtys
Zielona szkoła
ZIELONA SZKOŁA 2021
Zielona Szkoła cieszy się ogromnym zainteresowaniem w naszej szkole. Mimo wielu trudności związanych z pandemią, w tym roku uało się nam ją zrealizować. Grupa 74 uczniów wraz z opiekunami udała się nad nasze piękne morze do miejscowości Pogorzelica w woj. zachodniopomorskim. Po raz pierwszy podróż odbyliśmy autokarami.
Dzieci aktywnie spędzały każdą chwilę na zielonej szkole. Liczne wyjścia na plażę, gry i zabawy, kąpiele w basenie, spacery po okolicy. Odbyło się kilka wycieczek: do Kołobrzegu, Trzęsacza i Rewala, oraz do Niechorza, gdzie w Motylarnii mogliśmy podziwiać wiele wspaniałych gatunków motyli. Mnóstwo niezapomnianych wrażeń dostarczył naszym podróżnikom rejs statkiem po Morzu Bałtyckim.
Pogoda dopisywała przez całą zieloną szkołę. Uczniowie wrócili opaleni, wypoczęci, a przede wszystkim zrelaksowani i odstresowani po trudnym roku szkolnym.
Opiekunowie: M.Dziubińska, M.Kurek, M.Motyka, D.Suder, Z.Widzisz, A.Zduń
Wywiad z twórcami podręcznika do fizyki
W czwartek, 17 czerwca dwójka naszych uczniów, Dominika Dobosz z klasy 7b oraz Rafał Kwinta z klasy 8a wraz z nauczycielką fizyki p. Dorotą Kurek wystąpili w programie telewizyjnym . Mieli tam możliwość opowiedzieć o tworzeniu podręcznika do fizyki. Poniżej znajduje się link do nagrania.
https://dziendobry.tvn.pl/a/uczniowie-szkoly-podstawowej-napisali-podrecznik-do-fizyki-myslalam-ze-to-bedzie-najtrudniejszy-przedmiot
KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
Uczniowie naszej szkoły zdobyli Złoty Grant w ogólnopolskim konkursie Projektanci Edukacji organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że uczniowie naszej szkoły napisali podręcznik do fizyki i wygrali I etap konkursu Projektanci Edukacji.
Teraz wiemy już, że Złoty Grant, o który walczyli w drugim etapie również należy do nich. Jest to ogromny sukces, bo w konkursie startowało 457 grup projektowych z całej Polski, a laureatami II etapu zostało tylko 6 z nich – w tym nasza 😊
Informacje o laureatach znajdują się tutaj https://projektanciedukacji.pl/konkurs/aktualnosci/rozstrzygniecie-ii-etapu-xi-edycji-konkursu
Wydrukowane egzemplarze podręcznika są już w posiadaniu autorów oraz znajdują się w szkolnej bibliotece – zachęcamy do wypożyczania i czytania.
Dorota Kurek
DZIEŃ ZIEMI
- 1
Statystyczny Polak zużywa średnio 450 toreb foliowych w ciągu roku. Średni czas używania jednej reklamówki to ok 25 minut, niestety po tym czasie nie znika magicznie z powierzchni ziemi. Przez następne 100 do 150 lat taka reklamówka rozkłada się i ma bardzo negatywny wpływ na środowisko zanieczyszczając je. W procesie jej produkcji zużywa się duże ilości ropy i emituje do środowiska trujące tlenki węgla. Wiele z wyrzucanych torebek trafia do oceanów. Tam stają się pułapką dla ryb i ptaków, żółwie morskie połykają je myląc z meduzami. Co roku w ten sposób ginie około 1 miliona zwierząt morskich.
Foliówki nie są skutecznie przetwarzane ponieważ jest to nieopłacalne. Zalegają na wysypiskach, są roznoszone przez wiatr lub spalane…
Czy możemy zużywać ich mniej? Tak! Zamieńmy reklamówki na torby tekstylne, foliówki „zrywki” na woreczki bawełniane lub jeszcze lepiej uszyjmy je z zalegających w domu firanek. Właśnie taki prezent naszej planecie zrobiły dzieci z grupy Wesołe Zwierzaki z okazji Dnia Ziemi.
Agnieszka Topa
NAUKA HYBRYDOWA W KLASACH 1-3 OD 26 KWIETNIA
Na podstawie ogłoszonych podczas konferencji prasowej Ministra Zdrowia w dn. 21.04.2021r. nowych regulacji w walce z epidemią koronawirusa informujemy, że w najbliższym tygodniu tj. od 26 do 30 kwietnia 2021r. nastąpi w naszej szkole częściowy powrót uczniów klas 1-3 do nauki stacjonarnej czyli zostanie zastosowane nauczanie hybrydowe.
W nadchodzącym tygodniu obowiązuje następujący harmonogram:
1.26 i 27 kwietnia 2021 r. (poniedziałek, wtorek) do szkoły przychodzą uczniowie klas 2c, 3a, 3b - pozostałe klasy uczą się zdalnie.
2.28 i 29 kwietnia 2021 r. (środa, czwartek) do szkoły przychodzą uczniowie klas 1a, 1b ,2a, 2b - pozostałe klasy uczą się zdalnie.
3.30 kwietnia 2021 r. (piątek) wszystkie klasy uczą się zdalnie ; to rozwiązanie jest podyktowane faktem, że w dniu poprzednim (29.04.) pierwsza grupa nauczycieli przyjmie drugą dawkę szczepionki na Covid 19, a mamy w pamięci reakcje poszczepienne po pierwszej dawce .
Plan lekcji dla wszystkich klas pozostaje bez zmian.
Świetlica szkolna oraz stołówka będą dostępne dla uczniów, którzy w danym dniu uczą się STACJONARNIE.
WAŻNE!
Do szkoły może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych.
Do szkoły nie może przyjść uczeń, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Nauka zdalna w zerówce.
Grupa Wesoły Zwierzyniec pięknie pracowała podczas zdalnej nauki. Efekty można podziwiać klikając w link do filmiku pod spodem. Do tematu wiejska zagroda powstało również wspólnie napisane opowiadanie, które można przeczytać na załączonej fotografii.
https://liblink.pl/ZDcgm6EU2I
Agnieszka Topa
Konkurs o Tadeuszu Kościuszce
- 5
24 marca minęła kolejna rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego. W naszej szkole zawsze obchodziliśmy wtedy Święto Patrona. W zwiazku z pandemią nie mogły to być tradycyjne obchody. Jednak, chcąc przypomnieć uczniom sylwetkę naszego patrona zorganizowaliśmy konkurs na album, dotyczący miejsc w kraju i na świecie, związanych z postacią Tadeusza Kościuszki. Prace, które zostały dostarczone do szkoły zostały ocenione przez nauczycielki historii, Spośród 22 prac wybrano 3 pierwsze miejsca i 2 wyróżnienia. Oceniano przede wszystkim zgodność pracy z tematem, wkład pracy, estetykę. Wszyscy uczniowie otrzymali pochwały z zachowania, a niektórzy oceny celujace i bardzo dobre z historii. Natomiast autorzy najlepszych prac otrzymają dodatkowo nagrody książkowe. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zachcieli wziąć udział w tym szkolnym konkursie.
A oto wyniki:
I miejsce - Emilia Kusek z klasy 5a
II miejsce - Wojciech Młynarski z klasy 6c
III miejsce - Michał Wątor z klasy 7a
wyróznienia: Amelia Mąsior z klasy 4a oraz Oliwier Kaczmarek z klasy 4b
Agnieszka Czernecka, Małgorzata Cholewa
Uczniowie naszej szkoły napisali podręcznik do fizyki.
Chętni uczniowie z klas siódmych i ósmych wspólnie z nauczycielką fizyki Dorotą Kurek wzięli udział w konkursie „Projektanci edukacji” zorganizowanym przez wydawnictwo Nowa Era https://projektanciedukacji.pl/
Do konkursu zgłosiliśmy pomysł na projekt pt. „Tworzymy podręcznik do fizyki”, którego opis znajduje się tutaj: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=13160
Nasz pomysł zdobył grant przyznany przez jury konkursu (1000zł za który został wydrukowany podręcznik i prenumeratę czasopisma Focus do szkolnej biblioteki). W związku z wygraną w pierwszym etapie grupa projektowa przystąpiła do etapu drugiego, który polegał na realizacji tego projektu – przystąpiliśmy do pisania podręcznika.
Utworzyliśmy na classroomie własną dodatkową klasę, w której pojawiały się różne informacje i ogłoszenia, a na dysku google powstał folder współdzielony, do którego dostęp mieli wszyscy uczestnicy projektu – zamieszczali tam tworzone przez siebie materiały (rysunki, doświadczenia, rymowanki, opisy tematów, ciekawostki) na podstawie wskazówek i materiałów dostarczanych im przez nauczyciela. Na koniec wszystko połączyliśmy w jedną całość i w ten sposób powstał podręcznik do fizyki.
Wersja wydrukowana podręcznika w najbliższym czasie znajdzie się w posiadaniu każdego z uczestników projektu oraz w szkolnej bibliotece (zachęcam do czytania😊) A już teraz można nasz podręcznik obejrzeć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=4P4PnlRjgGw .
Podręcznik w wersji pdf zostanie umieszczony na dzienniku elektronicznym w zakładce „pliki szkoły”, oraz w ciągu najbliższego tygodnia, wraz z dokładnym opisem realizacji projektu pojawi się tutaj https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=13160 Grupa projektowa zachęca do czytania i do nauki fizyki 😊
Do grupy projektowej należeli następujący uczniowie:
Rafał Kwinta – uczeń klasy 8A
Szymon Łętocha – uczeń klasy 8B
Dominika Matoga – uczennica klasy 8A
Maksymilian Wysocki – uczeń klasy 8B
Dominika Dobosz – uczennica klasy 7B
Oliwia Orzechowska – uczennica klasy 7A
Nikola Pindelska – uczennica klasy 8B
Katarzyna Pindelska – uczennica klasy 8B
Paulina Pasternak – uczennica klasy 7B
Wiktoria Nowak – uczennica klasy 7B
Maria Piwowarska – uczennica klasy 7B
Emilia Woźnica – uczennica klasy 8B
Justyna Filiciak – uczennica klasy 7A
Bartosz Mika – uczeń klasy 8A
Karol Nowak – uczeń klasy 8A
Alicja Grochal – uczennica klasy 8A
Piotr Gwóźdź – uczeń klasy 8B
Szymon Zakrzewski – uczeń klasy 8B
Gabriela Kotarba – uczennica klasy 8B
Roxana Ruszkiewicz – uczennica klasy 8A
Maria Podgórska – uczennica klasy 8A
Martyna Firek – uczennica klasy 8A
Maria Bujas – uczennica klasy 8B
Hanna Kubicka – uczennica klasy 7B
Kamil Baran – uczeń klasy 8A
Martyna Wojtyczka – uczennica klasy 8B
Szczegółowy wykaz prac poszczególnych uczniów:
Okładka przednia: pomysł i pierwsze wykonanie: Roxana Ruszkiewicz, poprawki: Rafał Kwinta
Okładka tylna: wierszyk: Dominika Matoga, Rysunek: Rafał Kwinta
Pierwsza strona rozdziału „Właściwości i budowa materii” Maria Podgórska
Temat "Co to jest gęstość?" to połączone prace: Szymka Łętochy (treść), Rafała Kwinty (rysunki), Dominiki Matogi (ciekawostki i wierszyk), Maksa Wysockiego (doświadczenie), Hani Kubickiej (ciekawostki o gęstości) a także Emilki Woźnicy (doświadczenie) i Alicji Grochal (jeden rysunek)
Temat: "Co to jest ciśnienie?" to połączone prace: Oliwi Orzechowskiej (treść), Rafała Kwinty (komiks z wzorem), Bartosza Mika (ciekawostki), Nikoli Pindelskiej (doświadczenie) , Kasi Pindelskiej (rysunek), Gabrysi Kotarby (rysunek), Marysi Bujas (rysunek)
Temat: "O czym mówi Prawo Pascala?" to połączone prace: Oliwii Orzechowskiej (treść), Kasi Pindelskiej (rysunki), Marysi Bujas (jeden rysunek), Martyny Wojtyczki (jeden rysunek), Nikoli Pindelskiej (doświadczenie), Bartka Mika (wierszyk)
Temat: "Prawo Archimedesa" to połączone prace: Wiktorii Nowak (treść), Rafała Kwinty (rysunek z wzorem), Pauliny Pasternak (ciekawostki i quiz), Dominiki Dobosz (doświadczenia), Marysi Piwowarskiej (doświadczenia), Justyny Filiciak (rysunki)
Temat: "Ciśnienie atmosferyczne i ciśnienie hydrostatyczne" to połączone prace: Wiktorii Nowak (treść), Rafała Kwinty (rysunek z wzorem), Hani Kubickiej (ciekawostki i jeden rysunek do ciekawostek), Dominiki Dobosz (doświadczenia), Nikoli Pindelskiej (doświadczenia), Marysi Piwowarskiej (doświadczenie), Kamila Barana (ciekawostki), Bartka Mika (ciekawostka), Kasi Pindelskiej (rysunki), Marysi Bujas (jeden rysunek), Justyny Filiciak (jeden rysunek)
Temat: "Co to jest napięcie powierzchniowe?” to połączone prace: Szymka Łętochy (treść i ciekawostka), Rafała Kwinty (rysunki), Maksa Wysockiego (doświadczenia), Martyny Wotyczki (jeden rysunek), Dominiki Matogi (ciekawostka), Martyny Firek (2 ciekawostki)
Podsumowujący lapbook: Wiktoria Nowak
Pierwsza strona rozdziału „ruch”: Ala Grochal
Przy temacie "Ruch jest względny" pracowali: Oliwia Orzechowska (treść), Martyna Firek (rysunek), Marysia Podgórska (rysunek), Hania Kubicka (ciekawostka), Dominika Matoga (ciekawostka)
Przy temacie "Poznajemy ruch jednostajny" pracowali: Szymek Łętocha (treść), Rafał Kwinta (rysunki z wzorami), Piotrek Gwóźdź (doświadczenia), Marysia Podgórska (pozostałe rysunki i wykres), Dominika Matoga (wierszyk i ciekawostka), Paulina Pasternak (wykresy)
Przy temacie: "Poznajemy ruch jednostajnie przyspieszony i jednostajnie opóźniony + podsumowanie" pracowali: Szymek Łętocha (treść), Rafał Kwinta (rysunki z wzorami), Dominika Matoga (wierszyki i ciekawostki), Maks Wysocki (doświadczenie), Justyna Filiciak (quiz na podsumowanie), Hania Kubicka (2 ciekawostki), Martyna Wojtyczka (1 wykres i wzór), Roksana Ruszkiewicz (wykresy),
Pierwsza strona rozdziału "siły": Alicja Grochal
Przy temacie "Co to jest siła?" pracowali: Karol Nowak (treść), Nikola Pindelska (doświadczenia), Rafał Kwinta (rysunek Newtona), Bartek Mika (ciekawostka), Emilka Woźnica (rysunki i schemat o sile tarcia), Dominika Matoga (ciekawostka), Paulina Pasternak (quiz o Newtonie), Martyna Wojtyczka (jeden rysunek),
Przy temacie "Siła ciężkości” pracowali: Wiktoria Nowak (treść), Maks Wysocki (doświadczenie i ciekawostka), Rafał Kwinta (rysunek), Emilka Woźnica (rysunek), Kamil Baran (rysunek),
Przy temacie: "Pierwsza zasada dynamiki Newtona" pracowali: Oliwia Orzechowska (treść), Dominika Dobosz (2 doświadczenia), Szymek Zakrzewski (doświadczenie), Dominika Matoga (wierszyk), Kamil Baran (rysunek), Emilka Woźnica (schemat o I zasadzie dynamiki)
Przy temacie: "druga zasada dynamiki i swobodne spadanie ciał” pracowali: Wiktoria Nowak (treść), Dominika Matoga (wierszyk), Rafał Kwinta (rysunek z wzorem), Bartosz Mika (rymowanka o sile), Marysia Piwowarska (rysunki), Emilka Woźnica (schemat o spadaniu), Szymek Zakrzewski (doświadczenie), Piotrek Gwóźdź (doświadczenie), Martyna Wojtyczka (doświadczenie), Maks Wysocki (doświadczenie)
Przy temacie: "Trzecia zasada dynamiki Newtona" pracowali: Karol Nowak (treść), Kasia Pindelska (rysunki i wyjaśnienie doświadczenia), Nikola Pindelska (doświadczenie), Szymek Zakrzewski (doświadczenie), Marysia Bujas (jeden rysunek), Dominika Matoga (wierszyk), Bartosz Mika (wierszyk),
Podsumowanie dynamiki: lapbook - Paulina Pasternak, quiz - Gabrysia Kotarba
Wykonaliśmy dużo ciężkiej pracy i mamy nadzieję, że przez to wiele osób przeczyta nasz podręcznik i stwierdzi, że fizyka jest całkiem w porządku. Teraz czekamy na wyniki drugiego etapu konkursu „projektanci edukacji” – trzymajcie za nas kciuki 😊
Dorota Kurek – nauczyciel fizyki
WARSZTATY PODRÓŻNICZE
Ponieważ od jakiegoś czasu, nie mamy możliwości wyjazdu na wycieczkę, zaprosiliśmy do siebie podróżników, którzy opowiedzieli nam o swoich podróżach i pozwolili nam przenieść się w ciekawy zakątek świata. W ciągu trzech dni wszystkie grupy zerówkowe i klasy I-III przenosiły się wraz z podróżnikiem z firmy Poznajemy Świat - do Chin. Wybraliśmy bowiem warsztaty Wędrówki po chińskim murze. Na warsztatach dowiedzieliśmy się: Czym jest stuletnie jajo?, Czy Chińczycy jedzą robaki?, Jak prasuje się chińską herbatę?, Jak pisać chińskie znaki wodą? Jak bawią się i uczą mali Chińczycy?
Mogliśmy sami spróbować, jak mali Chińczycy uczą się pisać swoje znaki. Obejrzeliśmy stroje ludu Miao oraz poznaliśmy historię Terakotowej Armii. Była również okazja pobawić się chińskimi zabawkami i sprawdzić swoją sprawność w chińskiej zabawie ruchowej.
Dziękujemy podróżnikom za podzielenie się z nami swoją pasją.Katarzyna Grabowska
WARSZTATY PODRÓŻNICZE
Nowa galeria WARSZTATY PODRÓŻNICZE została dodana do albumu fotograficznego
8
FIZYKA DLA SMYKA
- 1
W pierwszych tygodniach marca odbyły się w naszej szkole warsztaty z cyklu "Fizyka dla smyka". W zajęciach wzięły udział dzieci z klas 0-3. Tematem warsztatów były tajemnice dźwięku. Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest dźwięk, jak jest przenoszony, jak działa podsłuch. Uruchamiali również pompę próżniową i sprawdzali czy słychać dzwoniący budzik umieszczony w pojemniku bez powietrza. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w proponowanych doświadczeniach.
Agnieszka Czernecka
TYDZIEŃ BEZ ZABAWEK
- 1
Kreatywny tydzień bez zabawek w grupie Wesołe Zwierzaki! (1-5 lutego 2021)
W poniedziałek dzieci posegregowały i spakowały wszystkie zabawki oraz klocki. Wreszcie pojechały na zasłużony urlop :) Zostały również omówione zasady obowiązujące podczas najbliższego tygodnia – zwróciliśmy szczególną uwagę na koleżeństwo i dzielenie się zasobami.
Od wtorku rozpoczęła się praca. Do dyspozycji mieliśmy mnóstwo kartonów, rolek, guzików, koralików, kawałków tkanin, włóczek i tasiemek, bibułek wszystko zostało zgromadzone i dostarczone przez rodziców, za co jeszcze raz dziękujemy!
Dzieci pracowały w małych grupach, w parach lub samodzielnie. Powstawały projekty, które za chwilę zmieniały się w coś zupełnie innego. Na bieżąco tworzyliśmy muzykę. Było gwarno, wesoło, panowała twórcza atmosfera. W piątek przyszedł czas na otwarcie wystawy prezentującej dokonania dzieci: Domek z pieskiem, Cukiernia, Robot, Instrumenty, Czołg i pies wojskowy, Śmieciarka, Autobus, Telewizor, Dron, Tort, Rakieta, Pistolet AK, Wynalazek - to tylko niektóre eksponaty, które można było podziwiać.
Podczas tego tygodnia dzieci miały możliwość:
- wzmocnić swoje mocne strony, mieć poczucie sprawstwa
- rozwinąć kreatywność, fantazję,
- doskonalić umiejętność komunikowania się z otoczeniem,
- poznać trudną sztukę negocjacji,
- uczyć się pokojowo rozwiązywać konflikty
Tydzień skończył się bardzo szybko, ale wrażenia i zdobyte doświadczenia pozostaną z nami na długo!!!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
https://www.canva.com/design/DAEVSzIhb5c/hcUrz12mZPOMznf1Kj2DBg/watch?utm_content=DAEVSzIhb5c&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
Agnieszka Topa
"Mróweczki" kodują
Od 28 września do 9 października klasa 0c czyli Mróweczki wraz z wychowawcą p.Dominiką Muniak brały udział w programie ogólnopolskim „Cała Polska programuje”, który zaliczany był do inicjatywy promującej programowanie #CODEWEEK. Podczas trwania tego wydarzenia były realizowane różnorodne zadania dotyczące kodowania. Zadań tych było aż 10 i udało się je wszystkie zrealizować!
Zadania te dotyczyły: zaprogramowania zdrowego dnia za pomocą maty do kodowania, stworzenie muzycznego kodu na kubeczkach i dzwonkach diatonicznych. Dzieci z 0c oglądały wynalazki stworzone przez Leonarda DaVinci za pomocą kodów AR i same stworzyły swoje piękne prace: hotel dla lalek, „Titanica”, samoloty. „Mróweczki” w kolejnych dniach zaprojektowały trasy dla ozobotów na bristolu, budowały wieże z kubeczków. Ciekawym zadaniem była jesienna gra planszowa (z kodami obrazkowymi), do której dzieci wykonały własnoręcznie pionki z plasteliny. Tematem kolejnego zadania było bezpieczeństwo w sieci pokazane za pomocą kubeczków, sznurka oraz maty do kodowania.
Całe dwa tygodnie upłynęły pod znakiem świetnej zabawy z kodowaniem. Na koniec każde dziecko otrzymało certyfikat z #CODEWEEK oraz dyplom z programu „Cała Polska programuje”.
Dominika Muniak
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Tegoroczny Dzień Nauczyciela był w naszej szkole zdecydowanie inny od wszystkich jakie dotąd pamiętam. Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami pod każdym względem. Nie mogliśmy wspólnie świętować, tak jak zawsze na sali gimnastycznej, zabrakło przygotowywanych zawsze przez uczniów wesołych przedstawień z tej okazji. Pomimo wszystkich ograniczeń jakim musimy się poddawać uczniowie pamiętli o swoich nauczycielach w dniu ich święta. Samorząd Uczniowski przygotował wyjątkowe i jakże adekwatne do obecnej sytuacji upominki. Każdy nauczyciel dostał indywidualnie dla niego przygotowaną i ozdobioną maseczkę jednorazową. Natomiast na lekcjach plastyki dzieci rysowały karykatury nauczycieli, które teraz zdobią główny korytarz szkoły.
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pamięć i przekazywane życzenia :)
Agnieszka Czernecka
AUTOBUSY SZKOLNE - KOMUNIKAT
ZOSTAJĄ UTRZYMANE KURSY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH TAK JAK W UBIEGŁYM ROKU.
AUTOBUSY KURSUJĄ DWOMA TRASAMI:
TRASA NR 1 : PRZYSTANEK POCZĄTKOWY : ŁYCZANKA PASTERNIK
TRASA NR 2 : PRZYSTANEK POCZĄTKOWY : PĘTLA AUTOBUSOWA PRZY UL. BŁ. ANIELI SALAWY
OD 2 WRZEŚNIA 2020 KURSY POWROTNE AUTOBUSÓW
- GODZ. 13.30 (SIEPRAW, ZAKLICZYN)
- GODZ 14.20 (SIEPRAW, ZAKLICZYN + ŁYCZANKA)
- GODZ. 15.10 (SIEPRAW, ZAKLICZYN + ŁYCZANKA)
Archiwum Aktualności