Chociaż za oknami brak śniegu, świąteczny nastrój gości w naszej szkole już od pierwszych dni grudnia. Dzisiaj czyli 6 grudnia, jak dobrze każdy wie, św. Mikołaj chodzi po świecie rozdając dzieciom prezenty. Również nigdy nie zapomina o uczniach naszej szkoły. Dotarł on do szkoły pieszo z workiem pełnym słodkości, co uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Najpierw wraz z Panią Śnieżynką odwiedził przedszkolaków i uczniów klas 0-III, a później pozostali uczniowie mogli go spotkać na szkolnych korytarzach. Dzieci dostały wiele wspaniałych prezentów. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w św. Mikołaja i niecierpliwie go czekają. Po tej szczęśliwej chwili, mogły zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. W mikołajkowy dzień na dzieci z przedszkola i z klas 0 – VI czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Wszyscy w wesołych nastrojach mogli oglądać bajkę pt. ,, Mikołaj, jego renifer i pani Mikołajowa” przygotowana przez uczniów kl. IV b i VI b pod kierunkiem p. Krzysztofa Kowalczyka. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali, czy odnajdzie się renifer Mikołaja, który zaginął po intrydze przygotowanej przez kota i psa. Ale to nie wszystkie kłopoty, które czekały na Mikołaja. Okazało się, że strój Mikołaja był za mały, nie działał też Internet (Mikołaj zapomniał zapłacić rachunek), gdyż Mikołaj postanowił zamówić prezenty na Allegro. Na szczęcie dzięki Pani Mikołajowej wszystko dobrze się skończyło. Bajka wszystkim bardzo się podobała. Św. Mikołaj obiecał, że pojawi się znowu za rok.
Aktualności
Św. Mikołaj
Wystawa szopek
Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w naszej szkole można oglądać piękną wystawę szopek bożonarodzeniowych naszych uczniów. Jest wiele stajenek z kory, słomy i korka. Są kolorowe i błyszczące szopki krakowskie. Jest nawet praca wykonana w szarym mydle. Wszystkie zachwycają kreatywnością twórców i precyzją wykonania. Dzieła te powstawały na lekcjach plastyki. Przy ich tworzeniu integrowało się również wiele sieprawskich rodzin. Efekty są naprawdę wspaniałe!
Wycieczka do Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie.
25 listopada 2016r. uczniowie klasy 6B wraz z wychowawczynią oraz nauczycielką przyrody uczestniczyli w wykładach i pokazach naukowych zorganizowanych z okazji Dni Otwartych Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie.
W miejscu tym najpierw poczuli się jak studenci, gdyż wysłuchali wykładu przebywając w prawdziwej sali wykładowej. Dowiedzieli się wtedy, że każdy w domu może stworzyć własne laboratorium naukowe, a koszty tego są minimalne. Dowiedzieli się również, że każdy z nich może dokonywać prawdziwych naukowych odkryć np. podczas obserwacji swojego akwarium.
Po wykładzie wyruszyli na tzw. ścieżki zwiedzania, podczas których odwiedzali laboratoria IFiKP PAN. Uczestniczyli wtedy w różnych eksperymentach chemicznych i fizycznych. Największe wrażenie zrobiło na nich miejsce, gdzie znajdowała się kamera na podczerwień. Mogli tam zobaczyć siebie na ekranie, ale wyglądali zupełnie inaczej niż widzą siebie na co dzień - w zależności od temperatury, różne części ich ciała na ekranie przyjmowały różne barwy dlatego np. ręka umieszczona przez dłuższy czas w zimnej wodzie, na ekranie przyjmowała czarną barwę i wyglądało to tak, jakby znikała.
Uczniowie klasy 6B wrócili z wycieczki z wiedzą wykraczającą ponad program nauczania szkoły podstawowej i z uśmiechami na twarzach. Byli zachwyceni.
Dorota Cyrek – nauczycielka przyrody
„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” – apel uczniów Szkoły Podstawowej w Sieprawiu do mieszkańców Gminy.
W dniu 18.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w marszu edukacyjnym pod hasłem „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Przygotowując się do demonstracji wykonali transparenty z hasłami, które miały zwrócić uwagę mieszkańców na zgubne skutki spalania śmieci z tworzyw sztucznych w domowych piecach. Wcześniej uczniowie z klas 4,5,6 wzięli udział w spotkaniu z sekretarzem Gminy, Panem Michałem Baranem , który przedstawił im wyniki badań przeprowadzonych również w Gminie Siepraw dotyczących poziomu zanieczyszczenia powietrza na skutek spalania w piecach odpadów, które powinny być utylizowane w specjalnych warunkach. Akcja edukacyjna w wykonaniu uczniów przybrała formę głośnej i kolorowej demonstracji. Dzieci w dwóch grupach przemaszerowały ulicami Sieprawia skandując do okolicznych mieszkańców hasła o szkodliwości trującego dymu z pieców, w których są palone śmieci z tworzyw sztucznych. Mamy nadzieję, że dzieciom udało się dotrzeć choć do części dorosłych mieszkańców, którzy ciągle wrzucając do pieca np. plastikowe butelki niszczą zdrowie swoje i innych. Akcje edukacyjne prowadzone przez dzieci będą kontynuowane. Obecnie trwa konkurs plastyczny na plakat o tej tematyce. Zwycięskie prace konkursowe zostaną powielone i wesprą działania edukacyjne uczniów. Planowane jest również wydanie kalendarza. A zatem ciąg dalszy nastąpi…
Wycieczka na wystawę prac van Gogha
19 listopada grupa miłośników sztuki ze szkoły podstawowej i gimnazjum pojechała do Krakowa na multimedialną wystawę Vincent van Gogh Alive. Ruchome obrazy ogromnych rozmiarów, niesamowita muzyka oraz nastrój miejsca zrobiły na nas duże wrażenie. Po obejrzeniu niezwykle ekspresyjnych dzieł malarza wszyscy zapragnęli stworzyć swoje dzieło. Polecamy tę niesamowitą wystawę oraz pyszne gofry na rogu Rynku i Grodzkiej :)
Rodzice czytają dzieciom
Uczniowie klas 1, 2, 3 wzięli udział w kolejnym spotkaniu z książką. W czwartek 10 listopada Pani Katarzyna Szlósarczyk - mama Zosi z klasy 1a, zaprezentowała zebranym fragmenty następujących utworów literackich: "Bajki Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego (klasy pierwsze), "Idziemy po skarb" Janoscha (klasy drugie) oraz "Mikołajek" Sempe i Goscinnego (klasy trzecie).
Dzieci z klas pierwszych i drugich wysłuchały w tym miesiącu historyjek o misiach, gdyż 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Spotkanie z książką było okazja do przypomnienia o tym wielkim święcie.
Wycieczka do ogrodu doświadczeń
22 października 2016r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki przyrody oraz nauczycielki historii odwiedzili Ogród Doświadczeń w Krakowie. W miejscu tym wspaniale się bawili, a przy okazji poznali wiele praw fizyki.
Dzieci w ogrodzie wykonywały mnóstwo doświadczeń. Próbowały np. rozdzielić półkule magdeburskie - jednak siła ciśnienia powietrza okazała się być większa od siły ich mięśni. Huśtając się na huśtawkach, przekonały się na własnej skórze jak działają wahadła sprzężone. Obserwując tarczę Newtona dowiedziały się, że z połączenia wszystkich barw powstaje barwa biała. A śmiałkowie, którzy odważyli się wejść do żyroskopu, odczuli przeciążenia jakie działają na pilotów myśliwców.
Nie sposób opisać wszystkich doświadczeń, które mieliśmy okazję wykonać. Można o nich przeczytać na stronie Ogrodu Doświadczeń: http://www.ogroddoswiadczen.pl/. Radość uczestników była tak duża, że być może wybierzemy się tam jeszcze raz – na wiosnę.
Dzień Papieski
"Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia" - to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Z tej okazji w naszej szkole w dniu 21 października miała miejsce uroczysta akademia poświęcona osobie Jana Pawła II - papieża Polaka . Jak co roku, chcemy odkrywać i pogłębiać myśl i dzieło św. Jana Pawła II. Chcemy, żeby stanowiło dla nas wciąż żywą inspirację do podejmowania działań samowychowawczych - w pracy nad sobą. ,, Jeśli nie wiesz dokąd iść ” – to tytuł tegorocznego przedstawienia. Każdy z nas szuka swojej drogi. Szukając bardzo często stajemy na rozdrożu… własnych słabości, a może już i… nałogów. Kogo spytać o właściwą drogę, kto wskaże tę najpewniejszą?. Odpowiedzi na powyższe pytania szukaliśmy obserwując życie Jana Pawła II i słuchając recytacji wierszy związanych z jego życiem. Niech to dzisiejsze spotkaniem historycznego wydarzenia, będzie zaproszeniem do pójścia drogą, którą wskazał nam Jan Paweł II – drogą, którą jest Chrystus Pan.
SKO
Miło nam poinformować, że od początku września działa w naszej szkole Szkolna Kasa Oszczędności. Zajęcia z grupą uczniów prowadzą nauczycielki - pani Anna Szklarz i pani Joanna Martynuska. Od niedawna koło SKO prowadzi bloga, do którego odwiedzenia wszystkich zapraszamy pod adres: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/zposiepraw/
Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela w tym roku obchodziliśmy dokładnie 14 października, czyli w rocznicę powołania do życia komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w naszym kraju ministerstwo oświaty, które powstało w 1773r. Chcąc uczcić święto nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły uczniowie pod kierunkiem niezawodnego p. Krzysztofa Kowalczyka przygotowali wyjątkowe przedstawienie. W bardzo zabawny sposób zaprezentowali szkolną rzeczywistość, problemy z jakimi borykają się nauczyciele, a także uczniowie. Nie zabrakło też odniesień do zapowiadanej reformy edukacji. W drugiej części przedstawienia mogliśmy oglądać propozycje strojów dla poszczególnych nauczycieli i pracowników, wyposażone w odpowiednie atrybuty. I tak na przykład strój dla nauczyciela przyrody składał się z ekologicznego worka na śmieci i kapelusza z prawdziwym mchem. Natomiast nauczyciel języka polskiego posiadał miotełkę do wymiatania błędów ortograficznych z uczniowskich zeszytów i wałek do wałkowania zasad gramatycznych. Pojawianie się każdej nowej postaci na scenie wywoływało wśród widowni salwy śmiechu. A jak wiemy śmiech to zdrowie i dlatego wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzymy wiele uśmiechu na co dzień :)
Wizyta Księdza Biskupa
W dniu 11.10.2016r., w ramach wizytacji kanonicznej naszej w parafii, gościł w murach naszej szkoły Ekscelencja ksiądz biskup – Jan Szkodoń. Biskup przybył w towarzystwie Księdza Dziekana, a zarazem proboszcza naszej parafii Piotra Kluski, Księdza Wojciecha Gazdowicza oraz Księdza Henryka Kamińskiego - katechety w naszej szkole. To było wielkie święto dla grona pedagogicznego i braci uczniowskiej. Najpierw ks. Biskup spotkał się z najmłodszymi uczniami – czyli przedszkolakami i zerówkowiczami. Na wejście znakomitego gościa zaśpiewali pieśń : ,,Witamy Cię – Alleluja”. Najmłodsi uczniowie złożyli ks. Biskupowi życzenie i piękne serduszka od każdej grupy. Później miało miejsce spotkanie z uczniami klas I- VI wraz z nauczycielami. Starsi uczniowie przywitali Ekscelencję pieśnią: ,, Bądź pozdrowiony gościu nasz". Na początku spotkania przedstawiciele braci uczniowskiej zaprezentowali krótki program artystyczny. Następnie Ksiądz Biskup zwrócił się do nauczycieli i uczniów. W swoim przemówieniu mówił, by młodzi zechcieli obrać w swoim życiu jako wzór godny naśladowania Chrystusa, który uczy wartości nieprzemijających, bo mówi o prawdzie, dobru i pięknie. Nauczycielom wyraził wdzięczność za kształcenie i wychowywanie dzieci w duchu patriotycznym i religijnym. Wszyscy w skupieniu wysłuchaliśmy jego słów, a także wspólnie się modliliśmy, odmawiając modlitwę - Ojcze nasz. Na koniec Biskup udzielił nam swojego pasterskiego błogosławieństwa. Wizyta przebiegła bardzo pomyślnie. Nasze zaangażowanie dostrzegł sam ksiądz biskup, który, jak sam powiedział, czuł się zbudowany atmosferą panującą w naszej szkole podczas tego spotkania. W rozmowie z ks. Proboszczem powiedział : ,, W każdej szkole ciężko pracują, ale owoce pracy najbardziej widać w szkole w Sieprawiu”.
Jesienne klimaty na szkolnych korytarzach
Jesień zagościła wśród nas na dobre. Dlatego w naszej szkole klasa 4a zaprezentowała swoje prace pt.Pani Dynia i Pan Bakłażan przygotowywane na lekcjach plastyki. Wyobraźnia naszych uczniów nie zna granic! Zobaczcie sami zdjęcia prac umieszczone w galerii.
Sukces w konkursie plastycznym
Miło nam pochwalić się sukcesami naszych uczniów. Ewa Czop, Konrad Filipowski, Maksymilian Kyrc i Aleksandra Świerczek otrzymali wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. Pocztówka z wakacji. W konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku wzięło udział ok.1500 uczniów!
Cieszymy się z tych sukcesów i serdecznie gratulujemy uczniom oraz nauczycielce plastyki p. Małgorzacie Bzowskiej!
Rodzice czytają dzieciom
W czwartek 6 października rozpoczęliśmy tegoroczną edycję spotkań z książką w ramach akcji głośnego czytania uczniom klas 1 - 3. Naszym gościem była Pani Katarzyna Bętkowska - mama Kacpra Barana z klasy 1a. Dzieci wysłuchały fragmentów "Jacka, Wacka i Pankracka" Miry Jaworczakowej (kl. 1), "Cudaczka Wyśmiewaczka" Julii Duszyńskiej (kl. 2) oraz "Magicznego drzewa: czerwonego krzesła" Andrzeja Maleszki (kl. 3).
Przypominamy o trwający konkursie na ilustrację do wysłuchanego tekstu. Prace można składać w bibliotece szkolnej do końca miesiąca.
Szlakiem Walk Partyzanckich
10 września (sobota) 23 uczniów naszej Szkoły w towarzystwie kolegów ze Szkoły Podstawowej w Łyczance oraz GOKis – u, jak co roku, wzięło udział w Małopolskim Zlocie Szlakami Walk Partyzanckich. Uczniowie pokonali trasę ze schroniska Kudłacze na Suchą Polanę, gdzie pod opieką p. Agaty Zduń (opiekuna Koła Turystycznego), p. Małgorzaty Bzowskiej oraz p. Aleksandry Woźniczki wzięli udział w mszy polowej. Po odsłuchaniu Apelu Poległych reprezentanci Szkoły złożyli pod pomnikiem wieniec. Po zakończeniu uroczystości uczniowie odbyli przejażdżkę samochodem wojskowym po okolicy, a następnie wrócili do schroniska na pyszną, pieczoną kiełbaskę.
Ślubowanie klas pierwszych
1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W tym dniu 25 dzieci z klas pierwszych złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na ucznia. Otrzymali oni również swój pierwszy dokument, czyli legitymację szkolną. W rozpoczynającym się roku szkolnym w naszej placówce bedzie się uczyć 292 uczniów, w klasach 1-6. Wszystkim, zarówno dzieciom, jak i nauczycielom życzymy dobrego nowego roku szkolnego, dużo radości, zapału do pracy, wytrawałości w dążeniu do celu oraz wielu sukcesów.
Rozpoczęcie roku szkolnego
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
1 września 2016r. ( czwartek)
- 8:00 msza św.
- 8:45-9:00 spotkania z wychowawcami:
Szkoła Podstawowa :
Lp.
wychowawca
klasa
sala
1.
mgr Agnieszka Wróbel
1a
s.1
2.
mgr Andrzelika Zakrzewska – Suder
1b
s.1a
3.
mgr Agata Zduń
2a
sala korekcyjna
4.
mgr Małgorzata Bieszczad
2b
s.2
5.
mgr Kinga Bochniak
2c
s.3
6.
mgr Anna Budzowska
3a
s.12a
7.
mgr Jadwiga Suder
3b
s.9
8.
mgr Barbara Matoga
4a
s.12
9.
mgr Bogusława Woszczek
4b
s.6
10.
mgr Anna Szklarz
5a
harcówka
11.
mgr Renata Telega
5b
s.10
12.
mgr Zofia Widzisz
5c
s.11
13.
mgr Monika Kurek
6a
s.8
14.
mgr Ewelina Płatek
6b
s.7
Oddziały przedszkolne przy szkole
15.
mgr Anna Żądło
0a
s.5
16.
mgr Małgorzata Motyka
0b
s.4
9:00- 9.30 ślubowanie klas 1 w sali gimnastycznej (zapraszamy uczniów klas 1-6)
9.30 – 10.30 – ciąg dalszy spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.
Turnieje szachowe
8 czerwca ośmioro uczniów klas drugich rozegrało między sobą turniej szachowy będący uwieńczeniem pierwszego roku uczestnictwa naszej Szkoły w projekcie „Edukacja przez szachy w szkole”. W turnieju wzięli udział: Nikodem Baran (IIa),Tomasz Bazyl (IIa), Mateusz Bidziński (IIa), Zuzanna Marek (IIa), Mateusz Matoga (IIb), Jakub Siatka (IIb), Dominik Wysocki (IIb) oraz Wiktor Wysocki (IIb). Miejsce I zdobył Wiktor Wysocki, II – Nikodem Baran, III – Mateusz Matoga. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Trzy dni później, 11 czerwca, ośmioro uczniów klas drugich wyjechało na turniej szachowy w ZSOS nr 2 na osiedlu Teatralnym w Krakowie. Wywalczyli tam czwarte miejsce w klasyfikacji grupowej i zdobyli puchar dla naszej szkoły.
Uczniowie, którzy dzielnie walczyli przez 7 rund turnieju to:
Nikodem Baran (2a)
Mateusz Bidziński (2a)
Adrianna Iwanów (2b)
Zuzanna Marek (2a)
Mateusz Matoga (2b)
Jakub Siatka (2b)
Dominik Wysocki (2b)
Wiktor Wysocki (2b)
Dodatkowo Dominik Wysocki, który wygrał aż 5 na 7 partii, zdobył 11. miejsce w klasyfikacji indywidualnej, a Mateusz Bidziński z trzema wygranymi i dwoma remisami – miejsce 20.
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy!
Tydzień otwarty
W dniach od 30 maja do 3 czerwca miał miejsce w naszej szkole Tydzień Otwarty. Był on bardzo obfity w różnego rodzaju atrakcje. Między innymi odbył się piknik rodzinny klas pierwszych i drugich, pożegnanie klas trzecich, konkurs związany z promocją zdrowia, konkursy matematyczne w tym gminny konkurs sudoku oraz trzy przedsatwienia. Przedsatwienia zostały zaprezentowane przez koło recytatorkie ( "Rymowane części mowy ..."), młodsze koło historyczne ( "O początkach państwa polskiego w legendach i historii") oraz koło misyjne. Zapraszamy do galerii gdzie można obejrzeć zdjęcia z wymienionych wydarzeń.
Dwa dni z KSIĄŻKĄ
30 maja klasy czwarte rozegrały między sobą zawody czytelniczo-sportowe pod tradycyjną nazwą "Baśniowa Olimpiada". Drużyny walczyły bardzo dzielnie, z wielkim oddaniem i poświęceniem. Wykazały się przy tym dużą znajomością losów baśniowych bohaterów. Zmagania uczestników obserwowali uczniowie z klas trzecich. Za rok to oni powalczą w podobnym turnieju. Wygrała klasa 4c, która otrzymała z rąk Pani Dyrektor upragniony czek na dofinansowanie najbliższej wycieczki oraz miseczkę cukierków. Również klasy 4a i 4b ratowały nadwątlone siły słodyczami.
31 maja w ramach Dni Otwartych Szkoły, odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji akcji "Nasza szkoła czyta dzieciom". Tym razem przed dziećmi z klas 1-3 zaprezentowali się uczniowie, którzy wyróżnili się w szkolnym oraz gminnym konkursie recytatorskim. Wiersze i ich interpretacja bardzo się publiczności podobały, czego dowodem były gorące oklaski.
Przy okazji podsumowano również całoroczny konkurs czytelniczy "Czytam, więc wiem". W bieżącym roku szkolnym wzięło w nim udział 24 uczniów z klas młodszych. siedmioro z nich zdobyło nagrody główne. Były to dzieci, które odpowiedziały poprawnie na pytania dotyczące treści ośmiu książek. Pozostali uczestnicy konkursu wylosowali dodatkowe nagrody pocieszenia. Laureatami konkursu zostali: Bartosz Grochal z klasy 1a, Kacper Paluch z klasy 1c, Dominika Matoga, Dawid Szlachetka, Mateusz Śliwa z klasy 3a, Martyna Płatek i Jakub Śliwaz klasy 3b.
W tym samym dniu uczniowie klas 4 - 6 wzięli udział w finale konkursu czytelniczego "Czytam, więc jestem". Przedstawiciele poszczególnych klas wyłonieni w etapie klasowym zaprezentowali swoje ulubione książki. Rywalizację wygrał uczeń klasy 6c Łukasz Wielgus.
Archiwum Aktualności