7 maja odbył sie w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział pięcioosobowe drużyny z trzech szkół podstawowych: z Zakliczyna, Sieprawia i Czechówki. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 7 konkurencjach. Musieli m.in. znaleźć państwo UE na mapie, ułożyć z puzzli flagi, rozwiązać rebusy oraz odpowiedzieć na szereg pytań. Walka była bardzo wyrównana i po godzinnych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna z Czechówki (24 punkty), na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z Zakliczyna (21 punktów), natomiast na trzecim drużyna z Sieprawia (19 punktów). Cały konkurs został przygotowany i zorganizowany przez p. Agnieszkę Czernecką. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że była to dla nich dobra zabawa.
Aktualności
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
Wyniki konkursu "Ja w Unii Europejskiej"
Na początku maja został roztrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny "Ja w Unii Europejskiej". Został on zorganizowany przez p. A. Czernecką w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W konkursie uczestniczyło 59 dzieci z 4 szkół podstawowych. Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie podczas wyboru najlepszych prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział oraz gratulujemy zdolności plastycznych i pomysłowości. Poniżej została umieszczona lista laureatów.
Kategoria 3-4 latki:
I miejsce - Antoni Hyży, Przedszkole w Sieprawiu
II miejsce - Natalia Piotrowicz, Przedszkole w Zakliczynie
III miejsce - Natalia Filipowska, Przedszkole w Sieprawiu
wyróżnienie - Filip Książek, Przedszkole w Sieprawiu
Kategoria 5-6 latki:
I miejsce - Joanna Matys, SP Zakliczyn oraz Krystian Skierkiewicz, SP Siepraw
II miejsce - Tomasz Hyży, SP Siepraw
III miejsce - Konrad Szlachta, SP Zakliczyn
Kategoria klasy 1-3:
I miejsce - Zofia Gawor, kl. 2b SP Świątniki Górne
II miejsce - Kinga Wielgus, kl. 3, SP Czechówka
III miejsce - Katarzyna Zym, kl.1a, SP Siepraw
wyróżnienia:
Julia Marek, kl.2b, SP Siepraw
Aleksandra Kwinta, kl.2b, SP Świątniki Górne
Amelia Góra, kl. 1, SP Czechówka
kategoria klasy 4-6:
I miejsce - Maciej Gniadek, kl. 6b, SP Świątniki Górne
II miejsce - Weronika Węglik, kl. 6b, SP Świątniki Górne
III miejsce - Maria Juszczak, kl. 5b, SP Siepraw
wyróżnienia:
Piotr Suder, kl. 6b, SP Świątniki Górne
Szymon Szczygieł, kl. 5b, SP Siepraw
Święto konstytucji 3 maja
W ostatni dzień kwietnia uczciliśmy uroczystym apelem zbliżające się święto uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie polskiej konstytucji z 3 maja 1791r. Swój program artystyczny dla starszej grupy wiekowej przygotowały klasy czwarte a dla młodszej klasy drugie. Uczniowie przypomnieli nam to ważne wydarzenie z naszej historii, od którego mija właśnie 223 lata. Postaci z nim związane, polskie symbole narodowe a także narodowy taniec - polonez, pięknie zaprezentowany przez drugoklasistów. Występującym towarzyszyły chóry szkolne.
Przedstawienia profilaktyczne
W dniu 24.04.2014r. odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru „Inspiracja”. Pierwszy spektakl przeznaczony był dla uczniów klas 0-3 i nosił tytuł – „Dobre rady wiewiórki Majki”. Widowisko poprzez przygody dwójki mieszkańców leśnej polany, w sposób żartobliwy przekazało niezbędną wiedzę dotyczącą higieny osobistej, właściwego odżywiania, świadomości dbania o własne zdrowie oraz korzyści płynących z aktywności fizycznej.
Drugi spektakl pt. „ Wyjść poza schemat” obejrzeli uczniowie klas 4-6.Widowisko opatrzone scenerią młodzieżowego graffiti, przedstawiało problematykę cyberprzemocy – zamieszczanie w Internecie obraźliwych informacji, kompromitujących zdjęć, wymiana złośliwych komentarzy na forach internetowych. Po spektaklu odbyła się pogadanka aktorów z uczniami na temat poruszanych zagadnień.
Spektakle zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy UG w Sieprawiu.
TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKIEJNOCY
W środę 16 kwietnia na drugiej i czwartej lekcji uczniowie przygotowani przez katechetę p. K. Kowalczyka wprowadzili nas w nastrój Świąt Wielkanocnych. Najpierw starsze klasy: IV- Vi zaprezentowały bardzo pouczające przedstawienie mówiące o drodze prowadzącej nas do nieba – „Nie daj się złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Natomiast na lekcji czwartej klasy trzecie w wesoły i barwny sposób przypomniały nam o wielkanocnych tradycjach. Dla klas O – III. Czym dla nas są Święta Wielkiej Nocy? Jakie zwyczaje kultywuje się w naszej miejscowości? Co symbolizują różne potrawy? Na te i inne pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieprawiu znaleźli odpowiedzi, oglądając wzruszającą Refleksję Wielkanocną w przedstawieniu pt. ,, Nasz Szaraczek zając” Na końcu przedstawienia, wszystkich zaskoczył niespodziewany cukierkowy śmigus dyngus. W czasie przedstawień towarzyszyły nam chóry szkolne pod kierunkiem pani Ewy Kapelskiej-Słysz (kl. IV-VI) i chóru szkolnego pod opieką pań: M. Motyki, A. Wróbel, A. Zakrzewskiej-Suder i A. Żądło (kl. O-III)
Fizyka dla smyka
W dniach od 7 do 11 kwietnia uczniowie klas 1-6 już po raz drugi brali udział w warsztatach z cyklu "Fizyka dla smyka". Były one prowadzone przez edukatorkę z krakowskiej Akademii Nauki i tym razem dzieci zgłębiały tajemnice światła. Podczas zajęć uczniowiei poznawali zjawiska i prawa fizyczne, obserwowali oraz brali aktywny udział w eksperymentach.Tym razem spotkali się z takimi pojęciami jak podczerwień, ultrafiolet, rozszczepienie światła, iluzje optyczne. Dzieci mogły popatrzeć na świat przez peryskop czy specjalne okulary przedstawiające pole widzenia owadów, doświadczyły złudzeń optycznych z wykorzystaniem luster i stroboskopu. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały.
Historyczna wycieczka do Krakowa
W piękny, słoneczny ostatni czwartek marca uczniowie klas 5a i 5b pojechali na wycieczkę do Krakowa. Swój historyczny spacer po mieście rozpoczęli od spotkania ze Smokiem Wawelskim, który na ich widok zionął ogniem. Nad Wisłą zobaczyli też pomnik wiernego psa Dżoka, który przez rok w tym miejscu czekał na swego właściciela. Następnie udali się na wawelskie wzgórze, gdzie podziwiali renesansowy dziedziniec zamku oraz weszli do Katedry. Tam pani przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiadała o wszystkich wybitnych postaciach, które są tam pochowane. Uczniowie zeszli także do grobów królewskich gdzie obok koronowanych głów spoczywa nasz patron Tadeusz Kościuszko. Największą atrakcją okazało się wdrapywanie na wieżę z dzwonem "Zygmuntem". Tam każdy mógł lewą ręką dotknąć serca dzwonu i pomyśleć marzenie, które ponoć ma się spełnić. Oprócz wawelskiego wzgórza piątoklasiści zwiedzili kościół Franciszkanów ze słynnymi witrażami Wyspiańskiego, dziedziniec Collegium Maius (najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego), stanęli w miejscu, w którym Kościuszko na Rynku składał przysięgę oraz weszli do Kościoła Mariackiego. Wszystkie te historyczne miejsca były uczniom w wyjątkowo ciekawy sposób przybliżane przez przewodniczkę.
Cała szkoła czyta dzieciom 6
25 marca odbyła się szósta edycja akcji "Cała szkoła czyta dzieciom". Tym razem książeczki dzieciom czytała Pani Katarzyna Baran pracownik Urzędu Pocztowego w Sieprawiu. Uczniowie klas pierwszych i drugich z ciekawością słuchali mrożącej krew w żyłach opowieści Grzegorza Kasdepke "Kto zamawiał koszmarną przygodę". Dzieci z klas trzecich poznały Pciucha - jednego z bohaterów książeczki Macieja Wojtyszki pt. "Bromba i inni".
Dzień Patrona Szkoły
24 marca, dokładnie w 220. rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi na Rynku w Krakowie uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Była to okazja dla przypomninia postaci naszego patrona, trudnych czasów w jakich żył oraz jego bohaterskiej i patriotycznej postawy. Dla młodszej grupy wiekowej program artystyczny przygotowali uczniowie klas pierwszych a dla starszej grupy uczniowie klasy 5a. Występującym towarzyszyły chóry szkolne (klas 0-3 oraz 4-6). Dzięki wyświetlanej prezentacji oraz wykorzystanym rekwizytom wszyscy na pewno będą umieli rozpoznać portret Kościuszki, kosynierów czy kopiec usypany w Krakowie naszemu bohaterowi.
Wycieczka na Kudłacze.
22 marca 2014r. odbyła się dwukrotnie odkładana ze względów pogodowych wycieczka kółka turystycznego na Kudłacze. Pogoda w tym dniu wyjątkowo nam dopisała. Wędrówkę rozpoczęliśmy z Pcimia –Krzywicy i po półtorej godziny marszu dotarliśmy do schroniska na Kudłaczach. Tam czekała na nas wyśmienita kiełbasa , zabawy oraz prezentacja trofeów myśliwskich prezesa Koła Łowieckiego „Luboń” pana Krzysztofa Knofliczka. Wspólnie zawiesiliśmy budkę lęgową dla ptaków.
WIOSENNY MECZ SIATKÓWKI
W pierwszy dzień wiosny został rozegrany w naszej szkole tradycyjny już mecz siatkówki nauczyciele - uczniowie. Uczniów reprezentowali szóstoklasiści, natomiast w drużynie nauczycieli zagrały następujące panie: p. Barbara Matoga, p. Małgosia Motyka, p. Monika Kurek, p. Zosia Widzisz oraz p. Ania Żądło. Pomimo gorącego dopingu licznie zebranej publiczności uczniom nie udało się wygrać i puchar zasłużenie powędrował w ręce nauczycielek.
Działaność koła turystycznego w I półroczu
KOPYTKO
5 października 2013 r. odbyła się piesza wycieczka kółka turystycznego na „Kopytko”. Piękna jesienna aura sprzyjała zbieraniu grzybów i zabawom ruchowym.
LAS W ŁYCZANCE
W słoneczną sobotę 26 października 2013 r. członkowie kółka turystycznego wybrali się na pieszą wycieczkę do lasu łyczańskiego. Głównym celem wycieczki było zbieranie żołędzi dla zwierząt na zimę. Wyprawie towarzyszyły zabawy na placu zabaw przy szkole w Łyczance, poznanie historii zabytkowej kapliczki, zabawy ruchowe w lesie, jak również obserwacja hodowli gęsi i kaczek. Jednak największą atrakcją były wejścia na „ambonę” myśliwską.
OGNISKO
Uczniowie klasy IV b w nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie „Zbiórka pokarmu dla zwierząt na zimę” zostali zaproszeni przez myśliwych z Kola Łowieckiego „Ponowa” na ognisko. Kiełbasa wszystkim smakowała. Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia domku łowieckiego oraz nowo powstałego pomnika.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
BAL KARNAWAŁOWY
W czwartek, dnia 27 lutego, odbył się w naszej szkole długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W tym roku tematem przewodnim imprezy była „Podróż przez świat”.
Wśród uczestników zabawy spotkać można było kowbojów, muszkieterów, księżniczki, wróżki i wiele innych wspaniałych postaci.
Oprócz tańców braliśmy udział w różnych konkursach. Wybraliśmy także Króla i Królową Balu.
Wszyscy bawiliśmy się doskonale, a sił dodawały nam łakocie przygotowane przez rodziców – w końcu był to tłusty czwartek!
Cala szkoła czyta dzieciom 5
W piątej edycji akcji uczniowie klas 1-3 wysłuchali glośnej lektury książek zaproponowanych przez Panią Wicedyrektor Gimnazjum w Sieprawiu Urszulę Motykę. Dla dzieci z klas pierwszych i drugich przeczytane zostały fragmenty książki Grzegorza Kasdepke "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu", a dzieci z klas trzecich wysłuchały jednego z rozdziałów "Przygód Tomka Sawyera" Marka Twaina. Zabawne perypetie bohaterów stały się także głównym tematem rozmów Pani Urszuli Motyki z uczniami. Po pełnych uśmiechu lekcjach niektóre młodsze dzieci naszej szkoły nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie zostaną uczniami gimnazjum.
Występ młodszego chóru w Rząsce
W niedzielę, 26 stycznia młodszy chór szkolny i zespół instrumentalny dali koncert w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Rząsce. Dzieci wraz z opiekunami zostały zaproszone przez miejscową Akcję Katolicką. Wszyscy byliśmy bardzo mile zaskoczeni tak gościnnym przyjęciem i suto zastawionymi stołami. Jak zwykle występ dzieci bardzo się spodobał i został nagrodzony oklaskami na stojąco. Bardzo dziękujemy organizatorom za tak serdeczne przyjęcie.
Zawody sportowe
W dn.16.01.2014r. w Szkole Podstawowej w Łyczance odbyły się Gminne Zawody w Mini Koszykówce dziewcząt. W zawodach wzięły udział drużyny z SP w Łyczance, SP w Czechówce, SP w Zakliczynie oraz reprezentacja naszej szkoły. Wszystkie zespoły reprezentowały wysoki poziom gry, który sprawiał, iż przeżywaliśmy zarówno chwile radości jak i rozczarowań. Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła SP w Zakliczynie, II miejsce SP w Sieprawiu, III miejsce SP w Łyczance, IV miejsce SP w Czechówce. Naszej reprezentacji gratulujemy drugiego miejsca, a drużynie z SP w Zakliczynie życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach powiatowych.
Lekcja historii na wystawie
W czwartek (16.01) gościliśmy uczniów 2 klasy Szkoły Podstawowej w Świątnikach Górnych. Dzieci razem ze swoją wychowawczynią p. Sylwią Pawelą-Firek przyjechały na zaproszenie p. A. Czerneckiej zobaczyć naszą historyczną wystawę. Na początku zajęć rozwiązywali rebusy z ukrytymi nazwami niektórych eksponatów, a następnie mieli odszukać te eksponaty na wystawie. Okazało się, że nie jest dla nich tajemnicą jak wygląda masielnica czy kałamarz, ale już większe problemy sprawił im moździerz i kopoc. Uczniowie zadawali wiele pytań i z zainteresowaniem słuchali opowieści o zgromadzonych przedmiotach. Wystawa bardzo im się podobała i na pewno sporo się nauczyli podczas tej wycieczki.
Cała szkoła czyta dzieciom 4
W piątek 16 stycznia w kolejnej edycji akcji czytelniczej skierowanej do uczniów klas 1 - 3 fragmenty książek przeczytała Pani Doktor Katarzyna Migut - ulubiona szkolna pani stomatolog. Zaprezentowała ona dzieciom z klas pierwszych fragment książeczki Marii Kownackiej "Kukuryku na ręczniku" (o przyczynach kataru). Uczniowie klas drugich wysłuchali opowieści o skutkach obżarstwa Kubusia Puchatka. Dzieci z klas trzecich poznały główną bohaterkę lektury Miry Jaworczakowej "Oto jest Kasia" i jej kłopoty z chorującą młodszą siostrzyczką Agnieszką.
WIELKI SUKCES NASZYCH CHÓRZYSTÓW
Z OGROMNĄ RADOŚCIĄ INFORMUJEMY O SUKCESACH NASZYCH UCZNIÓW ŚPIEWAJĄCYCH W MŁODSZYM CHÓRZE SZKOLNYM ORAZ GRAJĄCYCH W ZESPOLE INSTRUMENTALNYM. W ŚRODĘ (14.01) DZIECI BRAŁY UDZIAŁ W iV POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD i PASTORAŁEK "SUŁKOWICE 2014" I ZAJĘŁY NASTĘPUJĄCE MIEJSCA:
KATEGORIA - ZESPOŁY:
I miejsce - Zespół Wokalno-instrumentalny SP Siepraw, Zespół Instrumentalny SP Siepraw
KATEGORIA - SOLIŚCIi:
I miejsce - Julia Dobosz SP Siepraw
III miejsce - Dominika Dobosz SP Siepraw
wyróżnienie - Katarzyna Tylek SP SieprawSERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM ORAZ ICH OPIEKUNOM: p. Małgorzacie Motyce,p. Agnieszce Wróbel, p. Andrzelice Zakrzewskiej-Suder, p. Annie Żądło, p. Katarzynie Gancarz
Koncert kolęd 6 stycznia
Tradycyjnie już jak co roku w Święto Trzech Króli w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu odbył się koncert kolęd młodszego chóru szkolnego. Dzieci głównie z klas 0-3 zaprezentowały wiele przepięknych kolęd. Chórowi towarzyszył rozrastający się z roku na rok zespół instrumentalny prowadzony przez p. Katarzynę Gancarz. Koncert został przygotowany przez nauczycielki, które również czynnie w nim uczestniczyły grając na instrumentach: p. Małgorzatę Motykę (gitara), p. Andrzelikę Zakrzewską-Suder (pianino), p. Annę Żądło (wiolonczela), p. Agnieszkę Wróbel (janczary). Po raz pierwszy w koncercie wziął udział tato naszych uczennic p. Andrzej Strużyński grający na akordeonie. Trwający prawie godzinę występ został nagrodzony gromkimi brawami bardzo licznie zgromadzonej publiczności, która kilkakrotnie domagała się bisów od młodych artystów.
Archiwum Aktualności