17 listopada dzieci z klas 1 -3 wzięły udział w turnieju poetyckim wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W ramach spotkań z książką przeczytane zostały mniej i bardziej znane wiersze z klasyki twórczości dla dzieci. Poezje przeczytały: Pani Dyrektor Elżbieta Leśniak i Pani Wicedyrektor Agnieszka Czernecka. Po wysłuchaniu ich interpretacji uczniowie zagłosowali na wiersze, które bardziej im się podobały. Wygrały wiersze Jana Brzechwy, ale przebojem okazała się nie tylko jego "Kaczka Dziwaczka', ale i "Lokomotywa" Juliana Tuwima.
Aktualności
Nasza szkoła czyta dzieciom 2
Narodowe Święto Niepodległości
Dzień przed 11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne dla nas Polaków święto upamiętniliśmy również w radosny sposób. Każda z klas od 1 do 6 przygotowała wcześniej wylosowaną pieśń patrotyczną. Następnie pieśni te zostały zaprezentowane przy akompaniamencie nauczycielki muzyki p. Ewy Kapelskiej-Słysz, a do śpiewania włączyli się wszyscy obecni. Występom poszczególnych klas towarzyszł chór szkolny oraz dzieci grające na instrumentach. Całość uroczystości wraz z wyświetlaną prezentacją została przygotowana przez klasy szóste pod kierunkiem p. Bogusławy Woszczek.
Wycieczka kółka turystycznego
7 listopada 2015 roku odbyła się piesza wycieczka kółka turystycznego na Czerwoną Górę w Zakliczynie. Uczestniczyło w niej 18 uczniów. Najpierw obejrzeliśmy piękne skały a następnie wszyscy ruszyli na poszukiwanie grzybów. Zbiory były udane. Wśród znalezionych grzybów królowały podgrzybki.
Wizyta pszczelarza
W piątek 30 października nasi młodsi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z pszczelarzem. Opowiedział on dzieciom w jaki sposób narodziło się pszczelarstwo i jak się rozwijało od najdawniejszych czasów do dziś. Zaprezentował przy tym wiele rekwizytów, dzięki którym można było sobie wyobrazić jak trudna, wymagająca czasu i cierpliwości oraz ostrożności jest hodowla pszczół. Uczniowie mogli także zobaczyć żywe pszczoły w szklanym ulu i poznać ich zwyczaje. Na spotkaniu padły też ważne słowa o znaczeniu pszczół w przyrodzie i w medycynie. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz miodek do spróbowania. Oczywiście przede wszystkim w celach leczniczych, co w porze jesiennej jest wielce pożądane.
Dzień Papieski
„Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości…”
Jan Paweł II
22 X b.r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XV Dnia Papieskiego . Tegoroczne hasło: Jan Paweł II – Patron Rodziny przypominało nam świętego następcę św. Piotra jako wielkiego przyjaciela wszystkich rodzin. Z tej okazji uczniowie kl. V b przedstawili scenkę z życia rodziny, przeczytali fragmenty listów dzieci do Ojca Świętego, w których dzieci proszą o modlitwę za ich rodziny oraz przypomnieli o wartościach jakie należy celebrować w rodzinach by były pełne miłości i silne Bogiem. Przypomnieli także myśli św. Jana Pawła II dotyczące rodzin, a dające wskazówki postępowania:
,, Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć.”
Podczas przedstawienia można było też zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące osoby św. Jana Pawła II.
W dzisiejszym dniu znów nasze myśli i serca powędrowały ku Ojcu Świętemu. Mimo że nie ma go już wśród nas, nadal nas obdarowuje – dobrą radą, cennym wnioskiem, złotą myślą. Na zawsze pozostanie on w naszych sercach.
Dzień Nauczyciela
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klas szóstych przygotowani przez p. K. Kowalczyka zaprezentowali przedstawienie pt:"Skąd się wziął nauczyciel?". Główny bohater, czyli nauczyciel przeszedł w swej karierze zawodowej od szkoły anielskiej przez diabelską, aż w końcu znalazł się w Sieprawiu.W bardzo zabawny sposób uczniowie pokazali radości i troski związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Młodym aktorom towarzyszył chór szkolny klas 4-6 prowadzony przez p. E. Kapelską-Słysz. Nie zabrakło w tym dniu słów podziękowania oraz wielu serdecznych życzeń skierowanych do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.
Wycieczka do ZOO i na Kopiec Piłsudskiego
W sobotę 10 października 2015 roku odbyła się wycieczka kółka turystycznego do krakowskiego ZOO i na Kopiec Piłsudskiego. Wyjazd połączony był z warsztatami plastycznymi. W czasie zwiedzania ZOO uczniowie rysowali postacie zwierząt. Następnie szlakiem turystycznym udaliśmy się na Kopiec Piłsudskiego. Zdobycie kopca dla wielu było nie małym wyzwaniem.
Przedstawienie Stowarzyszenia KLIKA
Dnia 7 października uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli przedstawienie pt. „Małe i duże rozmowy przez dziurę w murze”. Spektakl zaprezentowało Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „KLIKA” z Krakowa. Celem była integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi zdrowych – społecznością szkolną. Było to przedstawienie komiczne, zawierało elementy wspólnej, wesołej zabawy , z drugiej strony – uczyło nawiązywania kontaktu , tolerancji i szacunku dla „sprawnych inaczej”. Aktorzy zaprezentowali swoją interpretację wierszy Jana Brzechwy, między innymi "Na straganie" "Hipopotam", "Pomidor" wykazując się przy tym ogromną inwencją twórczą i umiejętnością improwizacji. Uczniowie aktywnie włączali się w role różnych warzyw, mogli zobaczyć, dotknąć czy przymierzyć rekwizyty. Przy tym wszyscy mogli się przekonać, że niepełnosprawność nie uniemożliwia realizacji pasji. Puentą było utworzenie dużego kręgu wszystkich osób znajdujących się na sali. Bariera między osobami niepełnosprawnymi, a naszymi uczniami została pokonana. Przysłowiowy „mur” nie podzielił, a wręcz przeciwnie – połączył wszystkich w jedną wielką rodzinę. Był to swoisty rodzaj sprawdzianu dla naszych uczniów. Uważamy, że zdali go na piątkę.
Tydzień zwierząt
We wtorek (6 października) rozpoczęliśmy w naszej szkole świętowanie Światowego Tygodnia Zwierząt. Uczniowie przyszli do szkoły poprzebierani za zwierzęta. Samorząd szkolny w ciągu kilku dni zbierał pieniądze na Przytulisko dla zwierząt w Harbutowicach. Uczniowie z samorządu serdecznie dziękują za okazane serce i za to, że tak wielu uczniów przyłączyło się do zabawy i tak pięknie przebrało się za przeróżne zwierzęta.
"Śniadaniówkowe rewolucje"
We wtorek 6 października odbyły się w naszej szkole „Śniadaniówkowe rewolucje”, które poprowadziła p. Anna Młodzianowska, technolog żywienia i pasjonatka zdrowego stylu życia. Pani Ania przypomniała jak ważne jest śniadanie, zarówno pierwsze w domu jak i drugie przynoszone do szkoły. Uczestnicy – dzieci z rodzicami pod okiem naszego eksperta przygotowywali zdrowe kanapki, koreczki, dipy, musy owocowe. Hitem okazały się tortille przygotowane przez p. Gosię Wojtaczkę wg przepisu: http://qchenne-inspiracje.blogspot.com/2014/11/przepis-na-domowa-penoziarnista.html
Nasza szkoła czyta dzieciom 1
W piątek 2 października zainaugurowane zostały tegoroczne "Spotkania z książką". Uczniowie klas 1-3 zebrali się, aby wysłuchać specjalnie dla nich przygotowanej głośnej lektury. Tym razem czytała Pani Małgorzata Dziubińska - nauczyciel wspomagajacy w naszej szkole. Dzieci z klas pierwszych wysłuchały opowiadania Danuty Wawiłow "Chcę mieć przyjaciela", a klas drugich urywka "Cudaczka Wyśmiewaczka" Julii Duszyńskiej. Najdłuższy tekst został zaprezentowany uczniom klas trzecich - fragment książki "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć" Marii Kruger. Przygody Jacka Kosmali zamienionego w jamnika jak zwykle rozbawiły słuchaczy.
Spotkanie z grzybiarzem
Rozpoczęła się jesień i w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Justynem Kołkiem, który jest znanym w całej Polsce grzybiarzem. Pan Justyn bardzo barwnie i ciekawie opowiadał o grzybach, ich właściwościach, a także zagrożeniach wynikających z nieumiejętności rozpoznawania gatunków trujących.
Sucha Polana
12 września 2015 roku tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Małopolskim Zlocie Szlakami Walk Partyzanckich. Uczestniczyli w polowej Mszy św. oraz Apelu Poległych. Złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym walki partyzanckie. Po zakończeniu uroczystości na Suchej Polanie przeszliśmy szlakiem turystycznym do schroniska na Kudłaczach. Ognisko, kiełbaski i zabawy ruchowe miło zakończyły wycieczkę.
Ślubowanie klas pierwszych
W nowym roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole naukę rozpoczęło 321 uczniów w 15 oddziałach, natomiast 62 dzieci będzie realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w 3 grupach zerówkowych. 70 uczniów klas pierwszych 1 września złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na ucznia przez p. Dyrektor. Otrzymali równięż pierwszy szkolny dokument czyli legitymację.
Zakończenie roku szkolnego
W czwartek, 25 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/15. W tym dniu zostały wręczone nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach. Bardzo wielu uczniów zarówno w młodszej jak i starszej grupie wiekowej zostało wyróżnionych. Wszyskim składamy serdeczne gratulacje i życzymy równie licznych sukcesów w przyszłym roku. Na zakończenie czwartkowego spotkania klasy szóste zaprezentowały swój pożegnalny program artystyczny gdyż od września będą już uczniami gimnazjum.
Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy miłych i pogodnych wakacji.
Podsumowanie akcji czytelniczych
29 maja w piątek, w ramach Dni Otwartych Szkoły, odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji akcji "Nasza szkoła czyta dzieciom". Tym razem przed dziećmi z klas 1-3 zaprezentowali się uczniowie, którzy wyróżnili się w szkolnym oraz gminnym konkursie recytatorskim. Wiersze i ich interpretacja bardzo się publiczności podobały, czego dowodem były gorące oklaski.
Przy okazji podsumowano również całoroczny konkurs czytelniczy "Czytam, więc wiem". W bieżącym roku szkolnym wzięło w nim udział 23 uczniów z klas młodszych. Dziesięcioro z nich zdobyło nagrody główne, wręczone przez Panią Dyrektor Elżbietę Leśniak. Były to dzieci, które odpowiedziały poprawnie i w terminie na pytania dotyczących treści ośmiu książek. Pozostali uczestnicy konkursu wylosowali dodatkowe nagrody pocieszenia. Laureatami konkursu zostali: Kamil Baran, Alicja Grochal, Dominika Matoga, Gabriela Sowa, Dawid Szlachetka, Mateusz Śliwa z klasy 2a, Martyna Płatek z klasy 2b, Patrycja Gorczyca, Jakub Paluch, Agnieszka Płatek z klasy 3a.
W środę 3 czerwca uczniowie klas 4 - 6 wzięli udział w finale konkursu czytelniczego "Czytam, więc jestem". Przedstawiciele poszczególnych klas wyłonieni w etapie klasowym zaprezentowali swoje ulubione książki. Rywalizację wygrała uczennica klasy 4b Emilia Bujas, drugie miejsce zajęli: Julia Strużyńska z kl.5b i Wiktor Szwachta z kl. 5a, trzecie - Julia Nowak z kl. 4b.
Legenda franciszkańska
W czwartek 28 maja, w ramach tygodnia otwartego uczniowie kl. V b należący do koła biblijnego przedstawili uczniom klas O - VI legendę franciszkańską pt; ,,O przeświętym cudzie, którego św. Franciszek dokonał nawróciwszy okrutnie dzikiego wilka z Gubbio”. Na początku historii okrutnego wilka spotkał Czerwony Kapturek. Na szczęście wilk zabrał mu tylko koszyk z łakociami dla babci. Kiedy św. Franciszek bawił w mieście Gubbio, zjawił się w okolicy ogromny wilk, straszny i dziki, który pożerał nie tylko zwierzęta, lecz i ludzi, tak że wszyscy mieszkańcy żyli w wielkim strachu, jako że często podchodził pod miasto. Przeto św. Franciszek, litując się ludziom tego miasta, postanowił wyjść do wilka. Św. Franciszek, zbliżając się do niego, uczynił znak krzyża świętego i przywołał ku sobie, i rzekł: "Pójdź tu, bracie wilku. Rozkazuję ci w imię Chrystusa nie czynić nic złego ni mnie, ni nikomu". I dziw! Ledwo święty Franciszek uczynił znak krzyża, straszliwy wilk zamknął paszczę i stanął. Wówczas św. Franciszek i wilk zawarli z mieszkańcami Gubbio pokój. Szybko rozeszła się wieść o tym po całym mieście i świecie. Czerwony kapturek ze swojej lipcowej przygody zapamiętał kilka ważnych rzeczy: po pierwsze: Anioł Stróż pilnuje posłusznych dzieci, po drugie: pokój i dobro są początkiem prawdziwej przyjaźni. Na zakończenie wszystkich czekała prawdziwa niespodzianka - współczesna animacja bajki: Czerwony Kapturek. Śmiechu było co niemiara.
Baśniowa Olimpiada
22 maja klasy czwarte rozegrały między sobą zawody czytelniczo-sportowe pod tradycyjną nazwą "Baśniowa Olimpiada". Drużyny walczyły bardzo dzielnie, z wielkim oddaniem i poświęceniem. Wykazały się przy tym dużą znajomością losów Kopciuszka, Calineczki, Śnieżki, Czerwonego Kapturka i innych baśniowych bohaterów.Zmagania uczestników obserwowali uczniowie z klas trzecich, a w komisji oceniającej i punktującej poszczególne konkurencje zasiedli wychowawcy trzecioklasistów. Wygrała klasa 4b, która otrzymała z rąk Pani Dyrektor upragniony czek na dofinansowanie najbliższej wycieczki oraz miseczkę cukierków. Również klasa 4a ratowała nadwątlone siły "krówkami".
Fizyka dla smyka
W dniach 18,20,21 maja 2015 r. odbyły się w naszej szkole czwarte już warsztaty naukowe dla dzieci prowadzone przez Akademię Nauki z Krakowa. Uczniowie wcześniej uczestniczyli już trzech w spotkaniach w pasjonujący sposób przybliżających tematykę magnetyzmu, światła i dźwięku. Obecnie przyszła kolej na elektrostatykę. Przeprowadzając pod okiem prelegentki doświadczenia i eksperymenty z dziedziny fizyki, uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: „Skąd się bierze prąd?” Mimo wielkiego zaangażowania uczniów w „ryzykowne” eksperymenty, nikt nie został porażony prądem, natomiast zdecydowana większość dzieci wyszła z zajęć zafascynowana tajemniczym światem fizyki.
Przedstawienie młodszego koła teatralnego
We wtorek, 12 maja, kolejny raz mieliśmy okazję podziwiać występy naszych początkujących Aktorów, uczęszczających na zajęcia młodszego koła teatralnego. Tym razem zaproszeni Rodzice, Nauczyciele i uczniowie z kl. 0-3, obejrzeli przedstawienie O żabkach w czerwonych czapkach. Zebrani widzowie zgodnie stwierdzili, że żabkom najbardziej jednak pasuje kolor zielony, zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Całość dopełniła piękna prezentacja multimedialna oraz oprawa muzyczna. Gratulujemy Młodym Artystom i ich Przewodniczkom oraz życzymy wielu niepowtarzalnych pomysłów a także niegasnącego entuzjazmu i energii w przyszłym roku szkolnym.
Archiwum Aktualności