W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do udziału w projekcie pt.” Wszystkie kolory świata” organizowanego pod patronatem organizacji Unicef. W akcję zostali zaangażowani uczniowie z klas 5a, 5b, 5c i 6b. Projekt powstał w odpowiedzi na problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Angażując uczniów w akcję chcieliśmy uświadomić dzieciom, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Celem Unicef jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Angoli, tak, by ograniczyć ich śmiertelność spowodowaną chorobami.
W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalną, charytatywną laleczkę, będącą symbolem ich pomocy skierowanej do swoich rówieśników z biednych krajów.
Szycie laleczek poprzedził udział uczniów w prelekcji na temat organizacji Unicef, jej historii, podejmowanych działań i inicjatyw oraz sytuacji mieszkańców jednego z krajów afrykańskich tj. Angoli. Jest ona jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno- sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią prawie połowę społeczeństwa Angoli. Zagraża im wiele chorób, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najbardziej efektywnym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom są szczepienia, dlatego celem Unicef jest zaszczepienie możliwie największej liczby dzieci w Angoli.
Zaznajomieni z problemem uczniowie wyruszyli w swoistą podróż przez kontynenty. Każdy z nich wybrał jeden z interesujących go krajów świata. Zapoznał się z jego historią, kulturą i zwyczajach w nim panujących. Zdobył informacje o jego mieszkańcach, ich kolorze skóry, regionalnych strojach i fryzurach, popularnych imionach, potrawach, itp. Zaznajomił się także z problemami, z jakimi na co dzień przyszło się borykać mieszkańcom tego kraju. Zdobytą wiedzę uczniowie zawarli w referatach, które następnie wykorzystali do przygotowania laleczki, będącej odpowiednikiem ich rówieśnika z danego kraju.
Następnie uczniowie przygotowali swoje własne charytatywne laleczki ubrane i przyozdobione w sposób odpowiadający kulturze wcześniej wybranego kraju. Nadali także swojej laleczce imię. I tu dzieciaki mogły dać upust swojej kreatywności i wyobraźni. Niejednokrotnie nie obeszłoby się, bez pomocy doświadczonej w szyciu babci czy mamy. Dzięki tej współpracy pokoleniowej powstały małe, szmaciane dzieła sztuki! Można je było podziwiać na specjalnie zorganizowanej w naszej szkole wystawie.
W szkole został zorganizowany „Dzień Wszystkich Kolorów Świata” i wystawa laleczek. Wspólnie wybraliśmy także najpiękniejszą laleczkę, która będzie reprezentować naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą za zwycięstwo jest koncert Majki Jeżowskiej- ambasadora dobrej woli Unicef w zwycięskiej placówce. I tak społeczność uczniowska uznała za najpiękniejszą, laleczkę o imieniu Masako, wykonaną przez uczennicę klasy 6b, Emilkę Bujas. Już dziś trzymamy mocno kciuki za naszego faworyta!!!
Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy w szkole kiermasz. W tym dniu można było wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a równocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoli przekazując na ten cel darowiznę w wysokości minimum 10 złotych, ponieważ taki jest koszt pakietu najpotrzebniejszych szczepionek dla jednego dziecka w Angoli. Zebraliśmy 612,45zł!!! Pieniążki zostały przekazane organizacji Unicef.
Dziękujemy naszym wspaniałym dzieciakom za zaangażowanie i trud włożony w szycie laleczek a tym samym za chęć pomocy potrzebującym. Dziękujemy także rodzicom, dziadkom, opiekunom za pomoc w realizacji projektu, poświęcony czas, przekazane darowizny. Cieszy niezmiernie fakt, że wspólnie znowu udało się dokonać czegoś dobrego dla drugiego człowieka…J