2 czerwca Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Sieprawiu wzięli udział w grze terenowej : ŻYCIE BŁ. ANIELI SALAWY DROGĄ DO ŚWIĘTOŚCI. Zamiarem konkursu było wyjście naprzeciw dzieci z ciekawą propozycją spędzenia czasu w miejscu związanym z Bł. Anielą Salawą i uczczenie X rocznicy erygowania Sanktuarium bł. Anieli Salawy. Głównym celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci Bł. Anieli Salawy w sposób wolny od szkolnej, codziennej monotonii raz Zaangażowanie uczestników w edukacyjny spacer po Sieprawiu, w trakcie którego odwiedzali miejsca związane z postacią Anieli Salawy oraz zdobywali wiedzę dotyczącą Jej życia i działalności. Mamy nadzieję iż konkurs ten , zachęci ich do dalszego, samodzielnego korzystania ze spuścizny jaką pozostawiła po sobie nasza rodaczka. Uczniowie mieli do przebycia trasę liczącą około 4 km. Po drodze zatrzymywali się w 10 punktach ; szkoła, ośrodek zdrowia, kaplica Czerwieniów, strażnica , źródełko, dom Anieli Salawy, Kościółek św. Marcina, cmentarz na Kopani, kościół św. Michała Archanioła, Sanktuarium i rozwiązywali zadania dotyczące życia Anieli Salawy min: rebusy, kalambury, mieli przenieść wodę do wiadra z zamkniętymi oczyma, nakarmić kolegę jogurtem, a w sanktuarium z płatków róż ułożyć piękne serce – które oceniał kustosz Sanktuarium – ks. Piotr Kluska. Mimo zmęczenia i pokropienia wszystkim udało się grę ukończyć. Zwyciężyła kl. IV A, II miejsce V B ,a trzecie IV C .
GRA TERENOWA : ŻYCIE BŁ. ANIELI SALAWY DROGĄ DO ŚWIĘTOŚCI
DNI OTWARTE
Przez pierwsze dwa tygodnie czerwca odbywały się w naszej szkole Dni Otwarte. W młodszej grupie wiekowej dominowały imprezy związane z Dniem Matki czy też Dniem Rodziny. Uczniowie mogli wziąć udział w zawodach - "Baśniowa Olimpiada", turniej "Baw się razem z nami", konkurs Sudoku, gra terenowa "Życie bł. Anieli Salawy ...". Odbył się w tych dniach finał akcji "Cała szkoła czyta dzieciom", "Czytam, więc wiem" oraz "Czytam, więc jestem". Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętnośi w programie " Mam talent", festiwalu piosenki dziecięcej oraz anglojęzycznej. Koła historyczne, przyrodnicze i teatralne wystawiły przedstawienia: "Sieprawskie legendy", "O królewnie Przyrodzie" i "Rozwesołki wśród baśni". Odbyły się lekcje historii z przedstawicielem krakowskiego IPN-u p. A. Masiewiczem pt. "Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski". Miało miejsce spotkanie z poezją w wykonaniu 3 uczennic z klasy 5a. Przez cały tydzień trwała akcja prozdrowotna "Trzymaj formę", w ramach której uczniowie przygotowywali zdrowe przepisy do książki kucharskiej, spotkali się z pielęgniarką i mogli codziennie kupić świeże owoce.
Podsumowanie akcji czytelniczych
We wtorek 3 czerwca i w środę 4 czerwca odbyło się podsumowanie prowadzonych w tym roku konkursów i akcji propagujących czytanie książek.
W ramach akcji "Cała szkoła czyta dzieciom" przed publicznością, czyli dziećmi z klas 1 -3, wystąpili uczniowie z różnych klas, którzy recytowali wiersze. Byli to laureaci konkursów recytatorskich różnego szczebla, którzy wsławili się już wcześniej swoimi występami. Przy okazji podsumowano konkurs plastyczny związany z akcją. Zwycięzcami konkursu zostali: Oliwia Wojtaczka z kl. 1b, Emilia Bujas z kl. 3b i Karol Nowak z kl. 1a.
Wręczono też nagrody za zwycięstwo w konkursie "Czytam, więc wiem". Maksymalną liczbę punktów w tegorocznej rywalizacji zdobyli: Kamil Baran, Alicja Grochal i Dawid Szlachetka z kl. 1a, Martyna Płatek z kl. 1b, Patrycja Gorczyca, Jakub Paluch i Agnieszka Płatek z kl. 2a, Emilia Bujas i Weronika Dyja z kl. 3b. Słodkie nagrody pocieszenia wylosowło 20 szczęśliwców, którzy w ciągu całego roku szkolnego odpowiedzieli poprawnie przynajmniej na jedno pytanie.
Odbyła się też tegoroczna edycja BAŚNIOWEJ OLIMPIADY klas czwartych. Zawody wygrała, po emocjonujących zmaganiach, klasa 4c.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu czytelniczego "Czytam, więc jestem" przeprowadzonego w klasach 4 -6 zostali: 1. Zofia Gancarz, kl. 6b (87 punktów), 2. Natalia Czernecka, kl. 5a (84 punkty) 3. Karolina Suder, kl 6a, Wiktoria Suder, kl. 6b, Łukasz Wielgus, kl. 4c (po 83 punkty).
Dzień Dziecka
W tym roku obchody Gminnego Dnia Dziecka odbyły się w Sieprawiu. Organizatorami była Szkoła Podstawowa w Sieprawiu oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Zgromadzone licznie dzieci podczas wyjątkowo pięknej pogody miały zapewnioną moc atrakcji. Mogły m.in. poskakać na dmuchanym zamku, zjechać ze zjeżdżalni, pomalować sobie twarz a także wziąć udział w wielu konkursach. Podczas imprezy zaprezentował się młodszy chór szkolny, ze swoim programem wystąpiły przedszkolaki z kółka teatralnego a piękne wiersze wyrecytowały finalistki gminnego konkursu "Wywiedzione ze słowa". W turnieju na Najsprawniejszą Szkołę wygrała reprezentacja SP Siepraw. Zostały też rozegrane zawody dla dorosłych pomiędzy reprezentacją GOKIS a ZPO w Sieprawiu. Po trzech konkurencjach (m.in. bicie piany z jajek czy przeciąganie liny) niepokonana okazała się drużyna reprezentująca naszą szkołę. Gminny Dzień Dziecka można uznać za bardzo udany a wszystkie uczestniczące w nim dzieci na pewno miło będą wspominać swoje tegoroczne Święto.
ŚLADAMI GENERAŁA MACZKA
W ostatnią sobotę maja odbyła się wspólna wycieczka kółek turystycznych z Sieprawia i Pcimia. Poświęcona była miejscom pamięci narodowej okresu II wojny światowej. Wycieczkę prowadził dr Piotr Sadowski – historyk i kulturoznawca. W tematykę wycieczki wprowadziła uczniów prezentacja w GOK w Pcimiu. Następnie udaliśmy się do Kasiny Wielkiej na pole bitwy i pod Pomnik Pamięci wykonany z części czołgu. W Chabówce uczniowie mieli możliwość wejść do okopów i „odegrać” bitwę. Byliśmy również na cmentarzu wojskowym w Wysokiej i pod Pomnikiem Pamięci w Spytkowicach. Wielką atrakcją było działo z okresu II wojny światowej. Przy okazji zwiedziliśmy również rezydencję szlachecką w Wysokiej.
KOLEJNY SUKCES CHÓRU KLAS 0-III
28 maja w Dobczycach odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnej i Religijnej. Nasz młodszy chór szkolny wraz z zespołem instrumentalnym odniósł tam kolejny w tym roku szkolnym sukces zajmując I miejsce zarówno w kategorii zespół jak i w kategorii solista, w której zwyciężyła Julia Dobosz. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym muzykom oraz prowadzącym: K. Gancarz, M. Motyce, A. Wróbel, A. Zakrzewskiej-Suder, p A. Żądło.28 maja w Dobczycach odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnej i Religijnej. Nasz młodszy chór szkolny wraz z zespołem instrumentalnym odniósł tam kolejny w tym roku szkolnym sukces zajmując I miejsce zarówno w kategorii zespół jak i w kategorii solista, w której zwyciężyła Julia Dobosz. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym muzykom oraz prowadzącym: K. Gancarz, M. Motyce, A. Wróbel, A. Zakrzewskiej-Suder, p A. Żądło.
Turniej szachowy
28 maja odbył się w naszej szkole turniej szachowy. Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas 1-6. Turniej został zorganizowany przez p. Krzysztofa Bazyla, natomiast nad przebiegiem czuwał i pełnił rolę sędziego p. Jerzy Cholewa. Po kilkugodzinnych zmaganiach tytuł Mistrza Szachowego w kategorii dziewczynek uzyskała Martyna Matoga z 5b a w kategorii chłopców Kamil Kukla również z klasy 5b. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
WYCIECZKA DO MUZEUM ŚLUSARSTWA W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH
26 maja 2014r. odbyła się wycieczka kółka turystycznego do Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia zbroi rycerskich, przymierzenia szyszaka, sprawdzenia jak ciężki jest miecz czy szabla. Poznali akcesoria produkowane przez świątnickich ślusarzy, próbowali otworzyć „sekretną kłódkę”. Dowiedzieli się jaką rolę pełnili „Świątnicy” na Wawelu. W drodze powrotnej nie zabrakło lodów. Minutą ciszy oddali hołd ofiarom pod Pomnikiem Katyńskim.
KONCERT PAPIESKI
W dniu 25 maja w Starym Kościele w Sieprawiu odbył się koncert poświęcony naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Podczas koncertu wystąpił chór klas 0-III przygotowany przez p. Małgorzatę Motykę, p. Agnieszkę Wróbel, p. A. Zakrzewską-Suder, p A. Żądło oraz szkolny zespół instrumentalny pod batutą p. K. Gancarz. Występy dzieci zostały wzbogacone prezentacją multimedialną, która pamiętającym pontyfikat polskiego papieża dostarczyła szczególnie dużo wzruszeń a naszym uczniom przybliżyła postać Karola Wojtyły.
Cała szkoła czyta dzieciom 7
21 maja głośną lekturę książek dla dzieci zgodziła się zaprezentować Pani Grażyna Król - pedagog szkolny w Gimnazjum w Sieprawiu. Uczniowie klas pierwszych i drugich wysłuchali opowieści o dobrych uczynkach Maćka - bohatera "Niegrzecznego Barbeluka" Jolanty Sztuczyńskiej. Trzecioklasiści bawili się słuchając fragmentów "Wakacji Mikołajka" Sempe i Goscinnego.
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
7 maja odbył sie w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział pięcioosobowe drużyny z trzech szkół podstawowych: z Zakliczyna, Sieprawia i Czechówki. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 7 konkurencjach. Musieli m.in. znaleźć państwo UE na mapie, ułożyć z puzzli flagi, rozwiązać rebusy oraz odpowiedzieć na szereg pytań. Walka była bardzo wyrównana i po godzinnych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna z Czechówki (24 punkty), na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z Zakliczyna (21 punktów), natomiast na trzecim drużyna z Sieprawia (19 punktów). Cały konkurs został przygotowany i zorganizowany przez p. Agnieszkę Czernecką. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że była to dla nich dobra zabawa.
Wyniki konkursu "Ja w Unii Europejskiej"
Na początku maja został roztrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny "Ja w Unii Europejskiej". Został on zorganizowany przez p. A. Czernecką w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W konkursie uczestniczyło 59 dzieci z 4 szkół podstawowych. Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie podczas wyboru najlepszych prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział oraz gratulujemy zdolności plastycznych i pomysłowości. Poniżej została umieszczona lista laureatów.
Kategoria 3-4 latki:
I miejsce - Antoni Hyży, Przedszkole w Sieprawiu
II miejsce - Natalia Piotrowicz, Przedszkole w Zakliczynie
III miejsce - Natalia Filipowska, Przedszkole w Sieprawiu
wyróżnienie - Filip Książek, Przedszkole w Sieprawiu
Kategoria 5-6 latki:
I miejsce - Joanna Matys, SP Zakliczyn oraz Krystian Skierkiewicz, SP Siepraw
II miejsce - Tomasz Hyży, SP Siepraw
III miejsce - Konrad Szlachta, SP Zakliczyn
Kategoria klasy 1-3:
I miejsce - Zofia Gawor, kl. 2b SP Świątniki Górne
II miejsce - Kinga Wielgus, kl. 3, SP Czechówka
III miejsce - Katarzyna Zym, kl.1a, SP Siepraw
wyróżnienia:
Julia Marek, kl.2b, SP Siepraw
Aleksandra Kwinta, kl.2b, SP Świątniki Górne
Amelia Góra, kl. 1, SP Czechówka
kategoria klasy 4-6:
I miejsce - Maciej Gniadek, kl. 6b, SP Świątniki Górne
II miejsce - Weronika Węglik, kl. 6b, SP Świątniki Górne
III miejsce - Maria Juszczak, kl. 5b, SP Siepraw
wyróżnienia:
Piotr Suder, kl. 6b, SP Świątniki Górne
Szymon Szczygieł, kl. 5b, SP Siepraw
Święto konstytucji 3 maja
W ostatni dzień kwietnia uczciliśmy uroczystym apelem zbliżające się święto uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie polskiej konstytucji z 3 maja 1791r. Swój program artystyczny dla starszej grupy wiekowej przygotowały klasy czwarte a dla młodszej klasy drugie. Uczniowie przypomnieli nam to ważne wydarzenie z naszej historii, od którego mija właśnie 223 lata. Postaci z nim związane, polskie symbole narodowe a także narodowy taniec - polonez, pięknie zaprezentowany przez drugoklasistów. Występującym towarzyszyły chóry szkolne.
Przedstawienia profilaktyczne
W dniu 24.04.2014r. odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru „Inspiracja”. Pierwszy spektakl przeznaczony był dla uczniów klas 0-3 i nosił tytuł – „Dobre rady wiewiórki Majki”. Widowisko poprzez przygody dwójki mieszkańców leśnej polany, w sposób żartobliwy przekazało niezbędną wiedzę dotyczącą higieny osobistej, właściwego odżywiania, świadomości dbania o własne zdrowie oraz korzyści płynących z aktywności fizycznej.
Drugi spektakl pt. „ Wyjść poza schemat” obejrzeli uczniowie klas 4-6.Widowisko opatrzone scenerią młodzieżowego graffiti, przedstawiało problematykę cyberprzemocy – zamieszczanie w Internecie obraźliwych informacji, kompromitujących zdjęć, wymiana złośliwych komentarzy na forach internetowych. Po spektaklu odbyła się pogadanka aktorów z uczniami na temat poruszanych zagadnień.
Spektakle zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy UG w Sieprawiu.
TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKIEJNOCY
W środę 16 kwietnia na drugiej i czwartej lekcji uczniowie przygotowani przez katechetę p. K. Kowalczyka wprowadzili nas w nastrój Świąt Wielkanocnych. Najpierw starsze klasy: IV- Vi zaprezentowały bardzo pouczające przedstawienie mówiące o drodze prowadzącej nas do nieba – „Nie daj się złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Natomiast na lekcji czwartej klasy trzecie w wesoły i barwny sposób przypomniały nam o wielkanocnych tradycjach. Dla klas O – III. Czym dla nas są Święta Wielkiej Nocy? Jakie zwyczaje kultywuje się w naszej miejscowości? Co symbolizują różne potrawy? Na te i inne pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieprawiu znaleźli odpowiedzi, oglądając wzruszającą Refleksję Wielkanocną w przedstawieniu pt. ,, Nasz Szaraczek zając” Na końcu przedstawienia, wszystkich zaskoczył niespodziewany cukierkowy śmigus dyngus. W czasie przedstawień towarzyszyły nam chóry szkolne pod kierunkiem pani Ewy Kapelskiej-Słysz (kl. IV-VI) i chóru szkolnego pod opieką pań: M. Motyki, A. Wróbel, A. Zakrzewskiej-Suder i A. Żądło (kl. O-III)
Fizyka dla smyka
W dniach od 7 do 11 kwietnia uczniowie klas 1-6 już po raz drugi brali udział w warsztatach z cyklu "Fizyka dla smyka". Były one prowadzone przez edukatorkę z krakowskiej Akademii Nauki i tym razem dzieci zgłębiały tajemnice światła. Podczas zajęć uczniowiei poznawali zjawiska i prawa fizyczne, obserwowali oraz brali aktywny udział w eksperymentach.Tym razem spotkali się z takimi pojęciami jak podczerwień, ultrafiolet, rozszczepienie światła, iluzje optyczne. Dzieci mogły popatrzeć na świat przez peryskop czy specjalne okulary przedstawiające pole widzenia owadów, doświadczyły złudzeń optycznych z wykorzystaniem luster i stroboskopu. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały.
Historyczna wycieczka do Krakowa
W piękny, słoneczny ostatni czwartek marca uczniowie klas 5a i 5b pojechali na wycieczkę do Krakowa. Swój historyczny spacer po mieście rozpoczęli od spotkania ze Smokiem Wawelskim, który na ich widok zionął ogniem. Nad Wisłą zobaczyli też pomnik wiernego psa Dżoka, który przez rok w tym miejscu czekał na swego właściciela. Następnie udali się na wawelskie wzgórze, gdzie podziwiali renesansowy dziedziniec zamku oraz weszli do Katedry. Tam pani przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiadała o wszystkich wybitnych postaciach, które są tam pochowane. Uczniowie zeszli także do grobów królewskich gdzie obok koronowanych głów spoczywa nasz patron Tadeusz Kościuszko. Największą atrakcją okazało się wdrapywanie na wieżę z dzwonem "Zygmuntem". Tam każdy mógł lewą ręką dotknąć serca dzwonu i pomyśleć marzenie, które ponoć ma się spełnić. Oprócz wawelskiego wzgórza piątoklasiści zwiedzili kościół Franciszkanów ze słynnymi witrażami Wyspiańskiego, dziedziniec Collegium Maius (najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego), stanęli w miejscu, w którym Kościuszko na Rynku składał przysięgę oraz weszli do Kościoła Mariackiego. Wszystkie te historyczne miejsca były uczniom w wyjątkowo ciekawy sposób przybliżane przez przewodniczkę.
Cała szkoła czyta dzieciom 6
25 marca odbyła się szósta edycja akcji "Cała szkoła czyta dzieciom". Tym razem książeczki dzieciom czytała Pani Katarzyna Baran pracownik Urzędu Pocztowego w Sieprawiu. Uczniowie klas pierwszych i drugich z ciekawością słuchali mrożącej krew w żyłach opowieści Grzegorza Kasdepke "Kto zamawiał koszmarną przygodę". Dzieci z klas trzecich poznały Pciucha - jednego z bohaterów książeczki Macieja Wojtyszki pt. "Bromba i inni".
Dzień Patrona Szkoły
24 marca, dokładnie w 220. rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi na Rynku w Krakowie uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Była to okazja dla przypomninia postaci naszego patrona, trudnych czasów w jakich żył oraz jego bohaterskiej i patriotycznej postawy. Dla młodszej grupy wiekowej program artystyczny przygotowali uczniowie klas pierwszych a dla starszej grupy uczniowie klasy 5a. Występującym towarzyszyły chóry szkolne (klas 0-3 oraz 4-6). Dzięki wyświetlanej prezentacji oraz wykorzystanym rekwizytom wszyscy na pewno będą umieli rozpoznać portret Kościuszki, kosynierów czy kopiec usypany w Krakowie naszemu bohaterowi.
Wycieczka na Kudłacze.
22 marca 2014r. odbyła się dwukrotnie odkładana ze względów pogodowych wycieczka kółka turystycznego na Kudłacze. Pogoda w tym dniu wyjątkowo nam dopisała. Wędrówkę rozpoczęliśmy z Pcimia –Krzywicy i po półtorej godziny marszu dotarliśmy do schroniska na Kudłaczach. Tam czekała na nas wyśmienita kiełbasa , zabawy oraz prezentacja trofeów myśliwskich prezesa Koła Łowieckiego „Luboń” pana Krzysztofa Knofliczka. Wspólnie zawiesiliśmy budkę lęgową dla ptaków.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie