• Wycieczki klas ósmych do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz- Birkenau i Muzeum Schindlera

          •  „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” — to memento George’a Santayany przestrzega  odwiedzających Auschwitz. To miejsce męczeństwa  i śmierci ponad miliona osób uczniowie klas ósmych  mieli możliwość zobaczyć 30 września i 7 października. Podczas wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum  Auschwitz- Birkenau uczniowie przeszli ścieżkami, którymi kilkadziesiąt lat temu na śmierć prowadzeni byli Polacy i Żydzi z wielu europejskich krajów, zarówno dorośli jak i dzieci.  Dowiedzieli  się jakie piekło czekało tych, którzy trafili do tego miejsca.  Widok baraków, krematoriów, miejsc egzekucji, przedmiotów i rzeczy osobistych więźniów zrobiły na uczniach duże wrażenie. 

            Pogłębianie wiedzy z okresu II wojny światowej uczniowie klas ósmych kontynuowali 25   listopada. Tym razem ósmoklasiści  zobaczyli  miejsca związane z tragicznym losem Żydów krakowskich. Najpierw był to teren byłego obozu  KL Plaszow. Następnie  Plac Bohaterów Getta, który w czasie okupacji był centralnym punktem getta krakowskiego i miejscem koncentracji przed wysiedleniem oraz Aptekę pod Orłem, którą  prowadził Tadeusz Pankiewicz świadek wydarzeń  tu się rozgrywających i osoba która pomagała Żydom. W dawnym budynku Fabryki Emalia  Oskara Schindlera zobaczyli wystawę „Kraków czas okupacji 1939- 1945”. Poznali wojenne dzieje Krakowa oraz losy jego polskich i żydowskich mieszkańców. Zapoznali się z postacią Oskara Schindlera i historią ocalonych przez niego pracowników.   Dla uczniów te lekcje historii na pewno pozostaną w pamięci.  

            Małgorzata Cholewa

          • Baśniowa olimpiada klas 4.

          • Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, 16 listopada odbyła się Baśniowa Olimpada klas czwartych.  między klasami 4a i 4b miała  bardzo dynamiczny przebieg. Przez  długi czas rywalizujące klasy remisowały, bo uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Konkurencje polonistyczne przeplatały się ze sportowymi, a punktacja dopiero pod koniec zawodów zaczęła się różnicować na korzyść klasy 4b, która ostatecznie wygrała zabawę.  Największą trudność tym razem sprawiły czwartoklasistom pytania, w których trzeba było wskazać  elementy baśniowe w utworach literackich. Zaś w konkurencjach sportowych po raz kolejny okazało się, że należy dokładnie wsłuchać się w polecenia i poprawnie wykonywać ćwiczenia. Szybkość nie zawsze popłaca.

          • Wycieczka klas szóstych na Wawel

          • W połowie listopada klasy szóste wybrały się na historyczną wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedziliśmy Wawelską Katedrę, gdzie naszym przewodnkiem była nauczycielka plastyki p. Małgosia Bzowska. Duże wrażenie na uczniach zrobiło wejście na Wieżę Zygmuntowską, gdzie mogli podziwiać najsłynniejszy polski dzwon - Zygmunt, ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Następnie udaliśmy się na dziedziniec wawelski, gdzie rozpoczęła się nasza lekcja muzealna - Renesans na Wawelu. Oprócz wystawy Wawel Zaginiony, szóstoklasiści podziwiali sale reprezantacyjne zamku królewskiego z pięknymi arrasami zakupionymi przez króla Zygmunta II Augusta.

            Agnieszka Czernecka

             

          • Święto Niepodległości

          • Uczniowie naszej Szkoły uroczyście świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw młodsza grupa wiekowa brała udział w apelu przygotowanym przez klasy 3a i 3b pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Jadwigi Suder, Małgorzaty Motyki, Joanny Pustelnik, Małgorzaty Dziubińskiej i Doroty Bąk. Dzieci pięknie śpiewały pieśni patriotyczne oraz zaprezentowały układ taneczny z dużymi flagami.

            Na kolejnych lekcjach swój program artystyczny dla starszej grupy wiekowej zaprezentowali uczniowie klas 5a i 5b przygotowani przez p. Annę Szklarz, p. Krzysztofa Cieplińskiego oraz p. Ewę Kapelską - Słysz. Uczniowie w krótkiej inscenizacji przypomnieli nam historię 123 lat niewoli oraz prób podejmowanych przez Polaków, aby odzyskać niepodległość. Podczas przedstawienia mogliśmy podziwiać bardzo ładny śpiew i grę na instrumentach naszych uczniów. Na zakończenie uczniowie wykonali układ taneczny z flagami.

            Agnieszka Czernecka

          • Wycieczka do Zakopanego

          • W dniu 21.10.2022 r . klasa 6c wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do stolicy Tatr. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Dzieci miały możliwość zobaczenia nagrobków wybitnych Polaków zasłużonych nie tylko dla Zakopanego, ale dla całej Polski. Były to nekropolie Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza, Władysława Hasiora, Bronisława Czecha, Heleny Marusarzówny i wiele innych. W przeddzień Święta Zmarłych w jesiennej odsłonie miejsce to zrobiło na nas duże wrażenie. Następnie wyjechaliśmy na Gubałówkę. Na górze zrobiliśmy piękne zdjęcia panoramy Tatr. Na dół zeszliśmy pieszo, musieliśmy bardzo uważać, bo niekiedy było bardzo stromo i wtedy okazało się, że nie wszyscy mamy dobrą kondycję. Mieliśmy też okazję pospacerować  zakopiańskimi Krupówkami, pooglądać lokalne atrakcje, poczuć atmosferę miasta, które ciągle gości turystów. Większość z nas zakupiła  oscypki i nie wróciliśmy z pustymi rękami do domów. Udało nam się spędzić miło dzień, doceniając własne koleżeńskie towarzystwo i piękno polskiej jesieni, która zatrzymała dla nas jeszcze dużo ze swojej urody.

            Małgorzata Dziubińska