• Wycieczka klas siódmych do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę"

          • Uczniowie klas siódmych w dniach 18-20 maja wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd ten był dofinansowany ze środków projektu „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Pałacu w Wilanowie, gdzie zobaczyliśmy zarówno wnętrza  i ogrody tego pięknego miejsca, związanego z   królem Janem III Sobieskim.

            Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Tam obejrzeliśmy trybuny i posłuchaliśmy o różnych imprezach, jakie tu się odbywają. Byliśmy też w centrum prasowym, szatniach i strefie zawodniczej. Poznaliśmy różne ciekawostki związane z przygotowaniami meczów Biało- Czerwonych na PGE Narodowym. Dzień zakończyliśmy różnymi rozgrywkami sportowymi w naszym ośrodku oraz ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

            W drugim dniu naszego pobytu w stolicy zobaczyliśmy Zamek Królewski, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Starówkę oraz Pomnik Małego Powstańca. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tu uczniowie mogli poczuć się jak badacz i odkrywca. Samodzielnie wykonywali doświadczenia, znakomicie się przy tym bawiąc.

            W ostatnim dniu czekał nas spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie podziwialiśmy letnią rezydencję i park ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum, które upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Zrobiło ono duże wrażenia na uczniach. Mogli oni poznać dzieje 63 dni walki, obejrzeć pamiątki powstańcze i posłuchać opowieści uczestników walk, a także zrozumieć jak czuli przemieszczający  się kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto ruin”.

            Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i miłych wspomnień.

            Małgorzata Cholewa

          • „Ciemno wszędzie , głucho wszędzie ... ” - inscenizacja II części „Dziadów” Adama Mickiewicza

          •          16.05.2022r. uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zobaczyć inscenizację  II części „Dziadów” Adama Mickiewicza przygotowaną  w ramach lekcji języka polskiego  przez uczniów klasy 7a. Dramat Mickiewicza jest lekturą szkolną, dlatego obejrzenie spektaklu było dla uczniów doskonałą formą utrwalenia jego treści . Uczniowie klasy 7a dobrze opanowali tekst, sami przygotowali wystrój sali, rekwizyty i kostiumy. W rolę prowadzącego obrzęd Guślarza wcielił się Tobiasz Talaga, ducha Józia zagrał Oskar Wilk, Złym Panem  - Widmem został  Oskar Stawowy , któremu towarzyszył Kruk – Tomasz Hyży i Sowa – Maria Kubicka. W śliczną pasterkę, Zosię, wcieliła się Łucja Bujas.   Na uwagę zasługuje fakt, iż w przygotowanie  spektaklu włączyła się cała klasa 7a.

                     Inscenizacja spodobała się publiczności , która obejrzała ją w wielkim skupieniu i nagrodziła wykonawców brawami.

            Urszula Motyka - reżyser inscenizacji

          • Konkurs o Unii Europejskiej

          • Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią w naszej szkole został zorganizowany siódmy już gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Brały w nim udział 3 pięcioosobowe drużyny ze szkół w Łyczance, Sieprawiu i Zakliczynie. Konkurs składał się z VIII kategorii zadań. Uczniowie między innymi odpowiadali na pytania dotyczące historii i współczesności krajów UE, musieli wykazać się znajomością stolic poszczególnych krajów, mieli do ułożenia puzzle z flagami, po konturach rozpoznawali jaki to unijny kraj, rozwiązywali rebusy oraz krzyżówkę. Po ponad godzinnych zmaganiach jury złożone z nauczycielek historii: p. Beaty Ochel, p. Moniki Kupczak-Topy oraz p. Agnieszki Czerneckiej podliczyło punkty i ogłosiło wyniki. Miejsce III zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łyczance, miejsce II drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie, a miejsce pierwsze drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieprawiu. Wszystkim uczniom gratuluję ogromnej wiedzy. Mam nadzieję, że konkurs był dla nich okazją do dobrej wspólnej zabawy.

            Agnieszka Czernecka - organizator konkursu

          • Dofinasowanie wycieczek dla uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Sieprawiu w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

          • Gmina Siepraw otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” w wysokości 30.000,00 zł.

            Głównym założeniem programu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez poznawanie Polski, jej zabytków kultury, historii, osiągnięć nauki oraz środowiska przyrodniczego. W edycji programu na rok 2022, Zespół Placówek Oświatowych w Sieprawiu  otrzymał dofinansowanie do dwóch wycieczek.

          • Szkolenie dla Rodziców

          •  

             

             

            Dnia 11.05.2022 podczas zebrania z rodzicami miała miejsce prelekcja dla rodziców i nauczycieli na temat ZAGROŻEŃ W SIECI.  Spotkanie poprowadził P. Marek Szczotkowski – były funkcjonariusz policji a obecnie profilaktyk i edukator.

            Podczas spotkania zostały nam zdefiniowane najważniejsze zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, prelegent uzmysłowił nam dlaczego dziecko ucieka do sieci, szczegółowo został przedstawiony problem Cyberbullyingu,  jak również odpowiedzialności karnej nieletnich  za przestępstwa w sieci. Istotna część spotkania została poświęcona roli dorosłych w kształtowaniu u dziecka prawidłowego nawyku bezpiecznego korzystania z Internetu, tak aby nie wpaść w sidła uzależnienia.

            Podczas prezentacji prowadzący apelował do Rodziców o kontrolę aktywności dziecka w sieci jak również zapewnienia im innych różnorodnych form spędzania wolnego czasu.

            Elżbieta Szybowska

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dn. 5.05.- 6.05. klasy 5a, 5b i 6 brały udział w wycieczce do Wrocławia. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili rynek miasta,  Ostrów Tumski i Ostrów Piaskowy, bulwar Dunikowskiego, Ossolineum. Następnie udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, gdzie zastosowane technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw.Drugiego dnia wycieczki uczniowie wybrali się do Muzeum Panorama Racławicka, gdzie znajduje się cykloramiczny obraz o wymiarach 15m /  114 m Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 przez wojska powstańcze (z udziałem słynnych kosynierów) pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa. Wielu pozytywnych emocji i wrażeń dostarczyły młodym podróżnikom również kolejne punkty programu jakim były spacer po pięknym Ogrodzie Japońskim oraz zwiedzanie wrocławskiego Zoo z Afrykarium. Wycieczka była udana pod każdym względem. Do Sieprawia uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń oraz wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci.

            Ewelina Płatek

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 4 maja 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji. Uczniowie klas drugich przygotowali inscenizację ukazującą najważniejsze wydarzenia z 3 maja 1791r. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, następnie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele odśpiewali hymn narodowy. W formie krótkiego przedstawienia uczniowie przywołali wydarzenia z 1791r. W programie nie zabrakło poloneza, pieśni patriotycznych oraz tańca z flagami.

            Małgorzata Motyka