• W Ogrodzie Doświadczeń

          • Na początku października uczniowie klasy 7 wraz z nauczycielką fizyki Dorotą Kurek oraz wychowawczynią Eweliną Płatek wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie.

                            Podczas wycieczki pogoda nam sprzyjała, dlatego mogliśmy z przyjemnością testować wszystkie urządzenia ucząc się przy tym fizyki poprzez zabawę. Huśtając się na huśtawkach, przekonaliśmy się na własnej skórze jak działają wahadła sprzężone. Obserwując tarczę Newtona dowiedzieliśmy się, że z połączenia wszystkich barw powstaje barwa biała. Uderzając w gongi dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje dźwięk. Nie sposób opisać wszystkich doświadczeń, które mieliśmy okazję wykonać. Można o nich przeczytać na stronie Ogrodu Doświadczeń: http://www.ogroddoswiadczen.pl/

                            Oprócz zwiedzania mieliśmy przyjemność uczestniczenia w lekcji „Mroźne eksperymenty”, oraz obejrzeliśmy w planetarium film „Explore 3D”.

                            Wróciliśmy zadowoleni i pełni chęci do dalszej nauki fizyki 😊

             

            Dorota Kurek

          • Dzień Papieski

          • PRZEDSTAWIENIE O OJCU ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II

            W małym miasteczku – Wadowice,

            wychowali Karolka dobrzy rodzice.

            Uczył się pilnie, chodził do szkoły.

            kiedy grał w piłkę, był bardzo wesoły.

            Gdy miał 10 lat, zmarła mu mama,

            a później brat.

            W liceum w teatrze grał

            i kremówki w Wadowicach jadł.

            Na studia do Krakowa szedł,

            lecz wojna światowa zaczęła się.

            W 1942 postanowił drogą księdza iść,

            dostał sutannę za dużą – ale mogła być.

            Wspaniałym wikariuszem w Niegowici był

            i doktorat zrobił w mig.

            I stało się wielkie szczęście

            i wielu ludzi mówiło „nie wierzę”,

            Karol Wojtyła stał się papieżem.

            Jan Paweł II był dobry dla ludzi,

            cierpliwy, kochający i uśmiechnięty.

            Dlatego zostanie On świętym!

            W piątek 21 października czyli w przeddzień liturgicznego wspomnienie papieża Polaka przeżywaliśmy po raz 2O- ty w naszej szkole tzw. Dzień Papieski. Jak co roku nasza społeczność Szkolna miała okazję oderwać się od swoich codziennych obowiązków i trochę poświętować.

            Na lekcji drugiej, trzeciej i czwartej zgromadzili się uczniowie kl. O - VIII aby obejrzeć przedstawienie

            o Janie Pawle II pt. :,, TV z Janem Pawłem ”. To oryginalne przedstawienie zaprezentowali uczniowie

            klasy szóstej b przygotowani przez katechetę Krzysztofa Kowalczyka. Scenariusz przedstawienia opierał się na ramowym planie telewizyjnym. I tak zaczynając od Teleexpresu poprzez serial „Klan" programy ; „Got to Dance:”, „Pascal-po prostu gotuj " , „MUST BE THE MUSIC” , teleturniej „Milionerzy" oraz przedstawienie Jan Paweł II świadek świętości. Mogliśmy poznać w zabawny i atrakcyjny sposób kilka szczegółów z życia św. Jana Pawła II. Wystąpili również uczniowie kl. 4 a i b , którzy pod kierownictwem p. Ewy Kapelskiej -Słysz przygotowali specjalny układ taneczny do piosenki; Nie zastąpi Ciebie nikt oraz uczniowie kl O a, b i c przygotowani przez swoje wychowawczynie zaśpiewali piosenki o Ojcu Świętym: Czy wy wiecie ,że my mamy papieża oraz Nie zastąpi ciebie nikt.

            Krzysztof Kowalczyk

          • W Muzeum Archeologicznym

          • W środę (19 października) klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę historyczną do Krakowa. Najpierw odwiedzili Muzeum Archeologiczne, gdzie miała miejsce lekcja dotycząca Starożytnego Egiptu. Na salach wystawowych uczniowie mogli zobaczyć przedmioty codziennego użytku, wyposażenie grobowców, zapiski na papirusie, sarkofagi, mumie ludzkie oraz zwierzęce. Największe wrażenie jak zawsze zrobiła mumia kapłanki sprzed 2500 lat, która w połowie rozwinięta z bandaży spoczywała w ozdobnym sarkofagu w ostatniej sali wystawowej. Po zwiedzaniu piątoklasiści brali udział w warsztatach, podczas których mieli za zadanie wcielić się w egipskich skrybów i zapisać hieroglifami imię egipskiej królowej Kleopatry za pomocą drewnianego patyczka. Okazało się, że była to bardzo żmudna i długotrwała praca. Niewielu udało się dokładnie odtworzyć egipskie hieroglify.. Po wyjściu z Muzeum udaliśmy się w kierunku Rynku, po drodze zatrzymując się przed głównym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie na dziedzińcu Collegium Maius i kończąc przy płycie upamiętniającej złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę.

            Agnieszka Czernecka

          • Dzień Nauczyciela

          • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.  Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły.   14 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele,  pracownicy obsługi oraz uczniowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 7 i 6 c   pod kierunkiem; Krzysztofa Kowalczyka. W humorystycznym   przedstawieniu  zaprezentowali szkolną rzeczywistość w krzywym zwierciadle. W pierwszej części  pokazano  parodię uczniowskiego losu oraz zaprezentoweano ciekawe memy o  szkole, nauczycielach i uczniach. W drugiej części w humorystyczny, bliski uczniom, ale i nauczycielom sposób  zabawne zachowania  uczniów zostały sklasyfikowane na wzór atlasu gatunków grzybów .Poznaliśmy atlas uczniów min: odpisywacz  zaciekły, męczennik lekcyjny, maruda, obgryzacz, zaśmiecacz, przemądrzalec, przychlast samoprzylepny, obibok obleśny, strachlak nauczycielski, żarłacz śniadaniowy, beksa,  ślimak lekcyjny i gumożuj wykrętny. Na koniec uroczystości przewodniczący samorządu uczniowskiego złożył życzenia.

            Kochani Nauczyciele

            Przyszedł dziś dzień bardzo ważny,

            Uroczysty i poważny,

            Jest to czas, by podziękować,

            Śmiać się, cieszyć i świętować.

            Dziękujemy za wiedzy przekazywanie,

            Za serce, uśmiech, dobre słowo,
            zachętę do pracy gdy nic się nie udawało
            i pochwałę gdy wszystko szło dobrze.
            Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi
            i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.
            Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni.
            Za to wszystko dziękujemy,

            Nie myślcie, że to taki chwyt, by przypodobać się.

            MY NAPRAWDĘ POTRZEBUJEMY WAS !

            A więc sto lat, sto lat,

            Całą uroczystość uświętnił występ zespołu muzycznego pod kierunkiem ucznia kl 7:  Joachima Gałasia

            Krzysztof Kowalczyk

          • Wycieczka klas czwartych

          • We wtorek, 4 października klasa 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do Zakopanego. Pomimo zmiennej, górskiej pogody udało nam się przespacerować Doliną Strążyską i dotrzeć do wodospadu Siklawica. Na trasie wędrówki podziwialiśmy piękne kolory jesieni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w malutkim schronisku na ciepłą herbatkę, a następnie zajrzeliśmy do góralskiej bacówki, gdzie mogliśmy zakupić świeżutkie oscypki. Dzieci miały też okazję zobaczyć Wielką Krokwię, spod której autokar zabrał nas w drogę powrotną do Sieprawia. Wycieczka niewątpliwie była pełna wrażeń. Góry pokazały nam, że w ciągu tylko kilku godzin może cudnie świecić słońce, być mocne zachmurzenie, delikatnie kropić, mocniej padać i znów świecić słońce. Nieco zmęczeni, trochę ubłoceni, ale z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do domu:)

            Agnieszka Czernecka