W dniach 03.05-09.05.2025, uczennice klas ósmych Szkoły Podstawowej w Sieprawiu uczestniczyły w wymianie językowej z rówieśnikami z Włoch i Hiszpanii w miejscowości Tempio Pausania na Sardynii. Projekt odbył się w ramach współpracy partnerskiej między szkołami, a jego głównym celem była nauka języka, integracja kulturowa oraz rozwijanie kompetencji społecznych młodzieży.
Podczas pobytu we Włoszech uczniowie mieszkali u rodzin swoich włoskich koleżanek, co umożliwiło im codzienny kontakt z językiem angielskim, który był podstawowym językiem komunikacji podczas wyjazdu oraz poznanie lokalnych zwyczajów. Wspólnie uczestniczyli w zajęciach szkolnych, warsztatach kulinarnych oraz wycieczkach krajoznawczych. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję odwiedzić niezwykłe miejsca: masyw górski Limbara, nadmorskie miasteczko Santa Teresa Gallura oraz prehistoryczne miejsce Nuraghe Majori. Każde z tych miejsc dostarczyło niezapomnianych wrażeń i cennej wiedzy o Sardynii.
Limbara – blisko natury i historii
Wycieczka na masyw Limbara, zachwyciła uczestników swoją dziką przyrodą oraz panoramicznymi widokami. Uczniowie wędrowali po górskich ścieżkach, poznając florę i faunę oraz słuchając opowieści lokalnych przewodników o historii tego miejsca.
Santa Teresa Gallura – spotkanie z Morzem Śródziemnym
Kolejnym przystankiem była Santa Teresa Gallura – malownicze miasteczko położone na północnym wybrzeżu wyspy. Spacer po starym mieście, wizyta na plaży Rena Bianca oraz widok na Korsykę z klifu Capo Testa zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.
Nuraghe Majori – podróż do epoki brązu
Nuragi to tajemnicze kamienne budowle z epoki brązu, charakterystyczne tylko dla Sardynii. Zwiedzanie tej prehistorycznej wieży pozwoliło uczniom przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć znaczenie dawnych cywilizacji zamieszkujących wyspę. Przewodnicy opowiadali o funkcjach obronnych, religijnych i społecznych nuragów, co uzupełniło szkolną wiedzę o starożytności.
W programie znalazły się zajęcia językowe prowadzone w języku angielskim, podczas których uczniowie rozwijali słownictwo, doskonalili umiejętność mówienia oraz uczyli się współpracy w międzynarodowym zespole przygotowując nagrania wideo o Tempio jak również tworząc podcasty na temat swoich wrażeń z pobytu. Efekty wspólnych projektów edukacyjnych zostały zaprezentowane na zakończenie wizyty.
Wymiana była nie tylko okazją do nauki, ale też do budowania mostów między społecznościami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie z Tempio przyjadą z rewizytą do Polski.
Takie inicjatywy pokazują, jak wielką wartość mają spotkania międzykulturowe w edukacji młodych ludzi. Uczniowie nie tylko doskonalą język, ale uczą się otwartości, tolerancji i zrozumienia dla odmiennych kultur.
Barbara Matoga