• wychowanie fizyczne

• WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Na ocenę z przedmiotu wychowanie fizyczne wpływają trzy czynniki:

• frekwencja na zajęciach
          • aktywny w nich udział
          • postęp w nabywaniu umiejętności, wiadomości i ich wykorzystanie w codziennym życiu

W każdym semestrze przeprowadzone zostaną co najmniej 3 sprawdziany z różnych dyscyplin ruchowych przewidzianych w programie.

Uczeń celujący

1. Bierze udział w pozalekcyjnych zajęciach rekreacyjno - sportowych (kluby, SKS- y, samodoskonalenie).
          2.      Osiąga znaczne postępy w rozwoju cech motoryki, nabywaniu wiadomości i    umiejętności – w sprawdzianach uzyskał bdb i cel wyniki .
          3. Wykazuje inicjatywę dotyczącą różnych rozwiązań lekcji, samodzielnie wprowadza proponowane innowacje. Samodzielnie prowadzi fragmenty lekcji: rozgrzewkę, wybrane ćwiczenia.
          4. Nabyte umiejętności i wiadomości wykorzystuje w życiu, dbając o swój rozwój, zdrowie, higienę. postawę ciała, stosując aktywny wypoczynek a więc prowadzi tzw. "zdrowy tryb życia".
          5. Reprezentuje szkołę w zawodach gminnych, regionalnych itd.
          6.      Jeden  raz podczas semestru zgłosił brak przygotowania do lekcji.

Uczeń bardzo dobry:

1. Osiąga postępy w swym psychomotorycznym rozwoju, nabywa umiejętności i wiadomości na miarę swoich możliwości.

Wykonał na miarę swoich możliwości próby oceniane w ciągu roku szkolnego.

1. Nabytą wiedzę i umiejętności sprawnie stosuje w różnych życiowych sytuacjach
            • organizuje formy aktywności ruchowej w czasie wolnym
            • dba o swoje zdrowie, postawę ciała i jego higienę
            • przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zajęć ruchowych, prac gospodarskich i w innych sytuacjach
          2. Z zaangażowaniem uczestniczy we wszystkich lekcjach wych. fizycznego.
          3. Najwyżej dwa razy podczas semestru zgłosił brak przygotowania do lekcji.

Uczeń dobry:

1. Prawidłowo i sprawnie wypełnia polecenia i zadania przewidziane w programie.
          2. Wykonał sprawdziany oceniane  w danym roku szkolnym.
          3. Stara się czynić postępy w doskonaleniu swej sprawności i wiedzy, stosuje ją w życiu codziennym.
          4. Nawiązuje kontakt z grupa i prowadzącym, aktywnie z nimi współdziałając.
          5. W ciągu semestru zgłosił nie więcej niż 3 razy brak przygotowania do lekcji.

Uczeń dostateczny:

1. Potrafi wykonać polecenia i zadania stawiane na lekcji o średnim stopniu trudności.
          2. Opanował podstawowe wiadomości i umiejętności zawarte w programie i potrafi je praktycznie wykorzystać.
          3. Wykonał przynajmniej 2 sprawdziany z różnych dyscyplin ruchowych.
          4. Wykazuje niewielką aktywność i zaangażowanie w zadania lekcji.
          5. W ciągu semestru zgłosił brak przygotowania do lekcji nie więcej niż 4 razy.

Uczeń dopuszczający:

1. Wykonuje polecenia i zadania ruchowe o niewielkim stopniu trudności.
          2. Z powodu zaniedbania i braku zaangażowania następuje zbyt mały postęp w jego fizycznym rozwoju.
          3. Wykonał przynajmniej 1 sprawdzian ruchowy w semestrze.
          4. Zaniedbuje swoje zdrowie, higienę osobistą, nie współpracuje z grupą i prowadzącym.
          5. Częściej niż 5 razy w ciągu semestru zgłosił brak przygotowania do lekcji.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Nie wykazuje troski o swój rozwój fizyczny, higienę i zdrowie.
          2. Nie angażuje się w zadania lekcji, notorycznie nie wypełnia poleceń prowadzącego.
          3. Swoim zachowaniem i działaniami zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu swojemu i innych.
          4. Częściej niż 6 razy z nieusprawiedliwionych przyczyn zgłosił brak przygotowania do lekcji.

Uczeń nie jest klasyfikowany, jeżeli bez wyraźnych powodów zdrowotnych opuścił ponad 50% lekcji wychowania fizycznego.

Uwagi dodatkowe:

Frekwencja:  Trzeci i każdy następny brak przygotowania do lekcji w ciągu semestru odnotowany jest jako ocena niedostateczna.

100 – procentowe uczestnictwo w lekcjach nagradzane jest oceną celującą ( cząstkową).

Aktywność: Aktywny udział w lekcji nagradzany jest „ + „ , a brak zaangażowania „ – „. Twórcze, samodzielne wprowadzanie ciekawych rozwiązań lekcji nagradzane jest oceną celującą. Za 3 + wpisywana jest ocena bardzo dobra.

Zachowanie: Uczeń zachowuje się na lekcjach wf odpowiedzialnie, nie narażając zdrowia i życia swojego i innych. Wszelkie działania stanowiące zagrożenie podlegają procedurom karnym ujętym w statucie szkoły. (Upomnienie, odsunięcie od zajęć, wpis do dzienniczka uwag, zawiadomienie rodziców).