• TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ

          • W ostatnim tygodniu listopada w Szkole Podstawow:ej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu odbywa się TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ I PLUSZOWYM MISIEM. Jego mottem jest wierszyk Kornela Makuszyńskiego:

            Sto razy  już mówiłem, gadałem bez końca

            i wciąż będę wszystkim smutnym przypominał,

            że dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca.

            A dom, w którym jej nie ma, to mroczny kryminał.

             

            Na każdy dzień  tygodnia  przewidziano różne imprezy czytelnicze, zawody, konkursy, zabawy, kiermasze i inne atrakcje.

                        W poniedziałek 25 listopada odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Program artystyczny przygotowała klasa 6b pod kierownictwem p. Iwony Matogi. Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika dokonane przez p. dyr. Elżbietę Leśniak, która wielką zakładką   awansowała pierwszaków na czytelników. Każdy z pasowanych uczniów otrzymał książeczkę, a ich rodzice broszurkę o korzyściach płynących z czytania. Prezentacja planszowa na ten temat dla wszystkich rodziców została wywieszona w holu szkoły w ubiegłym tygodniu, w którym odbywały się zebrania z rodzicami uczniów poszczególnych klas. Zaznaczyć należy, że cały poniedziałkowy dzień upłynął uczniom na świętowaniu Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci mogły w tym dniu przynieść do szkoły swoje ukochane maskotki i pokazać im klasę, szkołę, zapoznać z koleżankami i kolegami.

                        Jednocześnie w bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę książeczek o misiach pod hasłem MISIE, NASZE MISIE oraz wystawę konkursową prac uczniów klas 0-3 pod tytułem Moja ulubiona postać z książki.

                        We wtorek 26 listopada uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli udział w zabawach książkowych polegających na rozwiązywaniu zagadek, rebusów i krzyżówek dotyczących  książek.

                        W szkole trwa równocześnie kiermasz niezwykle oryginalnych zakładek wykonanych różną techniką i z różnych materiałów, przygotowany przez zerówki.

                        W środę do rywalizacji przystępują czwartoklasiści, którzy uczestniczą w Baśniowej olimpiadzie zawodach sportowych połączonych z testami ze znajomości klasycznych baśni.

                        Kolejny dzień to rozwiązanie konkursu fotograficznego organizowanego przez p. Małgorzatę Bzowską. Jego temat to: Kompozycja z książką i misiem. Wyjątkowe i pomysłowe prace, które wpłynęły na konkurs zdobią korytarz na pierwszym piętrze i są naprawdę niezwykłe.

                        Dla wszystkich chętnych uczniów, którzy chcą sprawdzić swoją pamięć oraz znajomość bajek i baśni przewidziano minikonkurs Pomieszanie z poplątaniem. Polega on na uporządkowaniu tytułów znanych utworów literackich.

                        Na zakończenie tygodnia czeka wszystkich wielka akcja otwarcia strefy ciszy w szkole. Wydarzeniem tym planujemy rozpocząć walkę z hałasem  na korytarzach i w holach naszej szkoły (zwłaszcza na przerwach). Prezentacje na temat znaczenia ciszy oraz szkodliwości hałasu  będą wstępem do uruchomienia tej strefy na korytarzu przed wejściem do biblioteki szkolnej.

                        Piątek to również Dzień przebierańców. Każdy może w tym dniu przebrać się za wybraną postać z książki. Również wtedy – na zakończenie Tygodnia z książką i pluszowym misiem – odbędzie się sesja fotograficzna naszych ukochanych misiów w nowootwartej strefie ciszy.

                        Mamy nadzieję, że realizacją projektu przyczynimy się do rozwoju czytelnictwa w szkole i docenieniu roli książki w procesie nauczania.

            Barbara Góralczyk

          • GOŚĆ SPECJALNY W ZPO SIEPRAW

          • Dzięki współpracy ze szkołą językową McGregor, 21 listopada 2019, uczniowie klas VII wzięli udział w lekcji języka angielskiego, prowadzonej przez nauczyciela z Irlandii – Barrie Sinclair. Celem zajęć było rozwijanie wśród uczniów motywacji do nauki języka, pomoc w pokonywaniu nieśmiałości przed rozmawianiem z obcokrajowcami oraz  wzmacnianie wiary we własne możliwości. Dzieci uczestniczyły w wielu formach aktywności, których wspólną cechą była metoda „nauka przez zabawę”. Lekcja z Barrie Sinclair było dla naszych uczniów kolejnym etapem serii spotkań z osobami z różnych części świata, z którymi mogą porozumiewać się w języku angielskim. Mamy nadzieję, że właśnie taka forma zajęć jest doskonałym sposobem na pokazanie im  jak ważne jest uczenie się języków obcych.

            Barbara Matoga

          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • W piątek, 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. 101 lat temu nasi przodkowie wywalczyli wolność i niepodległość dla Polski po 123 latach niewoli. Ten trudny czas walk o wolność przypomnieli nam uczniowie, którzy w tym roku przygotowali przedstawienie. Dla młodszej grupy wiekowej swój program artystyczny zaprezentowały klasy trzecie pod kierunkiem pań: Anny Budzowskiej, Jadwigi Suder, Małgorzaty Motyki, Aleksandry Woźniczki oraz Klaudii Przepiórki - Pajki. Na szczególną uwagę zasługuje piękny i bardzo widowiskowy układ taneczny z biało - czerwonymi szarfami. Natomiast starsza grupa wiekowa mogła obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów klas siódmych i ich wychowawczyń, pani Barbary Matogi i pani Bogusławy Woszczek. Aktorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia z naszej historii dotyczące lat niewoli, poczynając od pierwszego rozbioru, poprzez powstania XIX wieku, a na latach I wojny światowej kończąc. Obie prezentacje urozmaicone były pieśniami patriotycznymi, w których śpiew bardzo pięknie włączali się wszyscy uczniowie na widowni.

             

          • Warsztaty profilaktyczne

          •             30 października w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 0-8 , na sali konferencyjnej gościliśmy aktorów z „Impresariatu artystycznego- Inspiracja” z Krakowa. Najmłodsza grupa 0-3 obejrzała przedstawienie pt. „Kolczasta przyjaźń”, przedstawienie w swym przesłaniu, nawiązywało do tolerancji, szacunku i przyjaźni.           

                        Aktorzy ukazali postać Jeżyka, który był wyśmiewany przez mieszkańców lasu, a  przede wszystkim przez złośliwego i pewnego siebie Tygrysa, ze względu na swoją odmienność związaną z wyglądem. W trakcie występu dzieci odkryły jednak, że Jeżyk pomimo tego, że ma kolce, posiada bardzo dużo zalet i umiejętności. W końcowej fazie spektaklu Tygrys dostrzegł, że jego „kolczasty kolega” jest uczciwy, dobry i zasługuje na szacunek i przyjaźń. Nasi najmłodsi żywo i emocjonalnie reagowali na  kolejne przygody, dwójki, jak się potem okazało, przyjaciół.

                        Druga część była poświęcona cyberprzemocy, brały w niej udział klasy 4-6, spektakl nosił tytuł „Wyjść poza schemat”. Aktorzy poruszyli złożoną problematykę cyberprzemocy, a więc zagrożeń czyhających na młodych ludzi w szeroko pojętych mediach: od Internetu poczynając, poprzez telefony komórkowe, na mediach społecznościowych kończąc. Uczniowie zobaczyli jak łatwo można zrobić z kogoś "kozła ofiarnego" przez wykluczenie go z grupy rówieśniczej, za pomocą obraźliwych sms’ ów, e-maili, filmików. Pokazano, że problem cyberprzemocy dotyczy także takich sytuacji jak wyzywanie, straszenie, poniżanie oraz rozpowszechnianie treści, zdjęć, czy filmików bez zgody właściciela. Miejmy nadzieję, że spektakl uświadomił uczniom, że takie "niewinne zabawy"- najczęściej wyrządzają ogromną krzywdę i nie tylko nigdy nie zostaną skasowane z sieci, nie skończą się też z chwilą wyłączenia telefonu, czy komputera. Ale nierzadko  pozostają w psychice i świadomości osoby narażonej na tego typu przemoc do końca życia. W drugiej części spotkania odbyła się prelekcja, gdzie aktorzy przekonywali i uświadamiali uczniom, że zawsze trzeba reagować na przemoc, bo celem tak naprawdę, może być każdy, zarówno my sami, jak i nasi bliscy i przyjaciele.

                        Ostatni trzecia część była adresowana do najstarszych uczniów szkoły, klas 7-8. Obejrzeli oni spektakl pt. „Pętla zdarzeń”, porusza on problematykę agresji i przemocy rówieśniczej, zarówno przemocy fizycznej, jak i tej psychicznej- równie dotkliwej i mogącej spowodować tragiczne konsekwencje- jak depresja, czy śmierć. Zaczyna się zazwyczaj niewinnie: plotki, wyśmiewanie, izolowanie, poniżanie, potem dochodzą groźby, szantaże, obelgi, aż wreszcie   oprawcy uciekają się do przemocy fizycznej, pobić, wymuszeń, napadów i kradzieży.  W tej historii  ukazany jest trójkąt przemocy: napastnik-ofiara-świadek. Uczniowie poprzez rozwijanie poczucia empatii, oraz podążanie za  opowiadaną historią, mogli wczuć się w sytuację ofiary, ale i świadka, zobaczyć całe zdarzenie ich oczami. To zapewne było ciekawe i odkrywcze doświadczenie. Zaangażowanie uczniów było widoczne zarówno w pełnym skupieniu podczas spektaklu, jak również w zagorzałej dyskusji, jaka wywiązała się po przedstawieniu.

                        Stanisław Jerzy Lem napisał kiedyś: Własna niemoc, jest tak samo niebezpieczna, jak czyjaś niemoc.” Ale czy naprawdę jesteśmy całkowicie bezsilni wobec zjawiska przemocy? Otóż nie, nasz głos, nasze słowo, nasza reakcja ma znaczenie, czasem może pomóc komuś w trudnej sytuacji, a czasem uratować życie. Dlatego nie bójmy się reagować, nie bójmy się pomagać, bądźmy otwarci i czujni, wrażliwi na cudza krzywdę, empatyczni i życzliwi. Może to nasz uśmiech, nasza pomocna dłoń, będzie dla kogoś światełkiem w mrocznym tunelu….w pętli zdarzeń z której sam już nie potrafi się wydostać…….

             

            Opr. Beata Orzechowska, pedagog szkolny

          • Dzień Papieski

          • XIX Dniu Papieskiemu towarzyszyło hasło “Wstańcie, chodźmy!”, będące tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa do apostołów w dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką. W kolejnych rozdziałach Jan Paweł II podejmuje rozważania nad swoim powołaniem i odwołuje się do miejsc, osób i zadań związanych z posługą biskupią.

                        24 października na sali konferencyjnej Szkoły został wystawiony spektakl o Janie Pawle II -  pt. "Operacja radość" - jaką rolę pełnią święci w naszym życiu. W roli aktorów zadebiutowali uczniowie klasy V a – przygotowani przez p. katechetę Krzysztofa Kowalczyka. Na wstępie przypomniano ważne wydarzenia z życia Karola Wojtyły. Potem poznaliśmy historię Karola – chłopca ,który trafił do domu dziecka. Koledzy Karola nie byli dla niego zbyt mili. Aby przywrócić  radość chłopcu, św Jan Paweł II przysłał z nieba  2 aniołów , którzy przypomnieli mu śmieszne historie z życia Papieża np. ,, Jedna z sióstr zakonnych, które pomagały papieżowi w codziennych sprawach, zwróciła się do polskiego księdza z prośbą, aby nauczył ją kilku słów po polsku. Uzasadniła, że miło byłoby Ojcu Świętemu, gdyby mogła się z nim przywitać w jego ojczystym języku. Ksiądz spełnił jej prośbę. Następnego dnia podając śniadanie, siostra zwróciła się do Jana Pawła II ''Jak się masz, koteczku...?'' Historia Karola zakończyła się szczęśliwie. Człowiek jest istotą stworzoną do radości, nie do smutku” mówił  Jan Paweł II

                        Św.  Janie Pawle! Nie brakuje nam powodów do zmartwień. Jednak ty musiałeś mieć ich o wiele więcej, ale zawsze mieszkała w tobie radość. Prosimy, pomóż nam uśmiechać się tak pięknie i prosto jak ty. Do Boga i do ludzi. Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości i tylko święci mogą odnowić ludzkość".

            Krzysztof Kowalczyk

          • Nasi uczniowie na kolejnym obozie językowym Euroweek.

          • W dniach 21-25.X.2019, uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w obozie językowym Euroweek. Zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z Meksyku, Peru, Włoch, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych oraz Wietnamu.

            Każdy dzień rozpoczynał „energizer”, który miał na celu rozbudzić w dzieciach energię, uśmiech i gotowość do pracy na cały dzień. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim i miały formę warsztatów, których celem było rozwijanie pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim, kształtowanie umiejętności interpersonalnych oraz pogłębianie świadomości na temat kultury innych narodowości. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali o historii, zwyczajach, tradycyjnych strojach, tańcach, szkole oraz życiu dzieci w Meksyku, Indonezji, Kolumbii i we Włoszech. Niezwykle przejmująca była opowieść Laury z Kolumbii na temat bardzo trudnych warunków życia, które tam  panują.

            Nasi uczniowie podzieleni byli na dwie grupy wiekowe. Dzieci z klas VI wykonały wiele projektów, które zawsze zakończone były prezentacją dla pozostałych uczestników obozu. Wśród tematów, z którymi należało się zmierzyć były: oczekiwania względem obozu, projekt własnej pizzy, idealnej szkoły, superbohatera, wymyślonego zwierzątka, ekologicznego stroju, a także aplikacji ułatwiającej życie ludziom niepełnosprawnym. Dzieci wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem oraz wyobraźnią w przygotowaniu prac.

            Wśród zadań dla uczniów klas VII-VIII było m.in. opracowanie własnego kanału „you tube”, przygotowanie scenek na podstawie filmu pt: ”Ocean’s 11”, stworzenie projektu przedmiotu będącego przykładem postawy proekologicznej. Brali oni także udział w debacie. Ich wypowiedzi na podany temat, były oceniane zarówno pod względem językowym jak również wartości argumentów, których używali. Uczniowie  zmierzyli się także z zadaniem uwrażliwiającym ich na potrzeby drugiego człowieka, w którym mogli przekonać się jak ważna jest pomoc drugiej osoby, gdy jest się niewidomym.

            Bardzo ważnym zadaniem, które miało na celu pomóc uczniom pokonać barierę językową, było spotkanie z wszystkimi wolontariuszami, których otwartość, uśmiech i energia sprawiały, że dzieci z dużą radością podejmowały rozmowę. Dla wielu dzieci był to pierwszy bezpośredni kontakt z obcokrajowcem.

            Dzieci wzięły też udział w wieczorze kulturowym, w ramach którego miały zaprezentować wylosowany przez  ich grupę kraj.  Jeden z wolontariuszy powiedział , że sposób wykonania przez uczniów właśnie tego  zadania wywarł na nim największe wrażenie.

            Cały obóz zakończyło przedstawienie podsumowujące Euroweek pt: ”Mission impossible”

            Różnorodność zadań i zaangażowanie wolontariuszy sprawiały, że pomimo zajęć trwających od 9:45 do 20:30, dzieci zawsze z  radością i pełną gotowością  w nich uczestniczyły.

            Cieszymy się, że kolejny raz spędziliśmy niezapomniane chwile na obozie językowym Euroweek.

            Barbara Matoga

          • Code Week

          • W dniach 7 – 18 października dzieci z grupy 0b „KREWETKI” brały udział w międzynarodowym wydarzeniu Code Week czyli Europejskim Tygodniu Kodowania.

            Code Week  to oddolna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja została zainicjowana w Europie  - w pierwszej edycji w 2014 roku wzięło udział 37 państw, w tym roku już 83 w tym sporo spoza Europy. Inicjatywa dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Polska w tym roku zajęła II miejsce https://codeweek.eu/scoreboard?edition=2019 Liczymy, że w przyszłym roku będziemy pierwsi!!! Każdy z nas może się do tej akcji przyłączyć – wydarzenie może odbyć się dosłownie wszędzie: w szkole, na świetlicy, w parku, w kawiarni, w domu…. Trzeba jedynie zarejestrować takie wydarzenie na stronie www.events.codeweek.eu.

            Krewetki wykonały 10 zadań wykorzystując różnorodne pomoce: ozoboty czyli małe roboty do nauki prograowania, specjalne puzzle dedykowane tym robotom, maty do kodowania, tablety.

            Zadania były bardzo różnorodne: układaliśmy instrukcje prostych czynności dnia codziennego, tworzyliśmy muzykę, rysowaliśmy obrazy, tworzyliśmy przedstawienie a  nawet... gimnastykowaliśmy się z ozobotami!!! Zapoznaliśmy się także z pojęciem rozszerzonej rzeczywistości oraz spróbowaliśmy sił w aplikacji Scratch Junior, którą zresztą gorąco polecamy dzieciom w wieku 4 – 7 lat.

            To były bardzo pracowite dwa tygodnie. Udało nam się wykonać wszystkie z zaplanowanych zadań, jesteśmy z siebie bardzo dumni!!!

            Agniesz Topa

          • NADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY PAŹDZIERNIK 2019

          • W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. papież Franciszek skierował list na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego.
            Papież ogłasza w nim październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
            Okazją do tego jest setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud. Dokumentem tym pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

                        Aby choć trochę przybliżyć na czym polega działalność misyjna, do naszej szkoły zostały zaproszone Misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Św. Piotra Klawera. Na spotkanie w dniu 10 października  przyjechały: siostra Bożena Najbar oraz dwie siostry z Nigerii Anthonia Okolie i Cynthia Ngerem.

                 Jak bardzo trudne jest życie w krajach afrykańskich, mogliśmy się dowiedzieć z relacji Misjonarek. Bieda, głód, brak tolerancji wyznaniowej i godnego życia –takie wnioski można wyciągnąć z opowiadania sióstr Klawerianek.

                 Siostra Anthonia przytoczyła wstrząsającą historię dziesięcioletniej Nigeryjki, która została bestialsko zamordowana przez członków organizacji Boko Haram za wiarę katolicką. Druga misjonarka opowiadała o chłopcu, który został pobity na śmierć za kradzież w sklepie dla zaspokojenia głodu. Dowiedzieliśmy się także, że dzieci w Nigerii nie znają zabawek. Siostry podkreślały, że mimo niewyobrażalnie trudnych warunków życia, Afrykańczycy potrafią być radośni i cieszyć się życiem, bardzo często się uśmiechają. W języku Igbo słowo ,,dziękuję” brzmi MELA i jest bardzo często używane.

                  Na spotkaniu był czas także na wspólną modlitwę, śpiew i taniec w rytm afrykańskiej muzyki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe eksponaty i poprzymierzać stroje z różnych stron świata.

             

                  Niecodzienne spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

            Krzysztof Kowalczyk

             

          • CYBERPRZEMOC

          •  

             

             

             

             

            Wraz z rozwojem mediów społecznościowych oraz wzrostem ich popularności, coraz częściej konflikty pomiędzy rówieśnikami przenoszą się do sieci.

             

                        Cyberprzemoc może dotknąć każdego z nas!

                         

                        Dnia 17.09.2019 w naszej szkole odbyła się prelekcja profilaktyczna dla uczniów klas  IV - VIII o tematyce „Cyberprzemocy”. Zajęcia przeprowadził Funkcjonariusz Komendy Powiatowej   w Myślenicach P. sierżant Sebastian Kruk.

            Podczas prelekcji została  przedstawiona skala zjawiska, wg badań przemocy w sieci doświadcza ponad połowa dzieci w Polsce. W dalszej części prelekcji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z formami i przejawami cyberprzemocy. P. Policjant omówił podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu, jak uchronić się przed tą formą przemocy i jak na nią zareagować.

            Nasi uczniowie dowiedzieli się również o konsekwencjach prawnych wynikających ze stosowania przemocy w Sieci.

            Mamy nadzieję, że było to dla nich pouczające spotkanie, dzięki któremu będą odpowiedzialnie i ostrożnie korzystać z Internetu.

            Elżbieta Szybowska

             

          • BEZPIECZNA DROGA

          •         

             

             

             

            W trosce o bezpieczeństwo uczniów klas 0-3 w szkole i poza szkolą, co roku, w naszej szkole odbywają się zajęcie profilaktyczne pt. „Bezpieczna droga”.

                        11.09.2019r. takie zajęcia dla najmłodszej grupy wiekowej przeprowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej w Myślenicach - sierżant  Sebastian Kruk i sierżant Mariola Krupa.

            Podczas spotkania policjanci przypomnieli  dzieciom podstawowe zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię oraz podczas  drogi do szkoły, zwrócili uwagę na konieczność posiadania elementów odblaskowych wpływających na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

            Zostały również przypomniane podstawowe numery alarmowe z których należy korzystać w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Funkcjonariusze policji  rozmawiali z uczestnikami o bezpiecznych i niebezpiecznych zachowaniach w szkole, jak również o zasadach obowiązujących na jej terenie.

                        Dla utrwalenia wiedzy na temat bezpieczeństwa, został zaprezentowany film edukacyjny „Sierżant Poli -Bezpieczne zachowania”.

            Elżbieta Szybowska

          • Dzień kropki

          • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności.

            Wszystko zaczęło się w 2003 r, od książki amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot”.  Książka wywołała istne kropkowe szaleństwo na całym świecie.


            Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.

             

            W tym roku dzieci z grup zerowych naszej szkoły również wzięły udział w świętowaniu. Poniedziałek 16 września był zakropkowany: dzieci wykonały zakropkowaną foto budkę, wykropkowały piękne jesienne drzewa, stworzyły pracę pt. „Zakropkowany świat”, obejrzały film o Vashti- głównej bohaterce książki „Kropka”,  zapoznały i pobawiły się aplikacją QUIVER, która zamieniła nasze prace w obraz 3D.

            Wszystkie działania miały na celu rozbudzenie wiary we własne możliwości oraz kreatywności dzieci. Bo każdy z nas jest wyjątkowy! Od małej kropki wszystko się zaczyna, wystarczy  uwierzyć w siebie, choć to właśnie ten moment często jest najtrudniejszy... Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

             

            Ewa Szymańska

            Agata Baran

            Agnieszka Topa

          • Ślubowanie klas pierwszych

          •  2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019-2020. Będzie on wyjątkowo długi, gdyż wakacje dopiero 27 czerwca 2020r. Pierwszego dnia odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. 49 pierwszaków w obecności rodziców oraz uczniów klas 2 i 3 powtarzało za Panią Dyrektor rotę przysięgi, a następnie zostali pasowani na ucznia długim, kolorowym ołówkiem. Z rąk wychowawczyni natomiast otrzymali swój pierwszy dokument czyli legitymację szkolną.

            W nowym roku w naszej szkole uczyć sie będzie 409 uczniów w klasach 1-8 oraz 44 dzieci w oddziałach zerowych przy szkole.

            Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy dobrego, pełnego sukcesów i ciekawego roku.

             

             

          • ZIELONA SZKOŁA

          • Zielona Szkoła cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było w bieżącym roku szkolnym, bowiem prawie 50- osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami udała się nad nasze piękne morze do miejscowości Darłówko w woj. zachodniopomorskim.

            Dzieci aktywnie spędzały czas na spacerach po okolicy, zabawie na plaży, basenie czy gimnastyce. Przeżyły niesamowitą przygodę w Wiosce Hobbitów, gdzie wzięły udział w grze terenowej inspirowanej twórczością J. R. R. Tolkiena. Wielu pozytywnych wrażeń dostarczył naszym podróżnikom również rejs statkiem po Morzu Bałtyckim.

            Wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego po kilkudniowym pobycie w niemal tropikalnym w tym roku nadmorskim klimacie uczestnicy Zielonej Szkoły wrócili do swoich domów w dobrych humorach i z niezapomnianymi wrażeniami.

            opiekunowie:

            Ewelina Płatek, Agata Zduń, Małgorzata Bzowska, Zofia Widzisz

          • Przedstawienie kólka historycznego

          • W ostatni piątek (17 czerwca) uczniowie uczęszczający na zajęcia szkolnego kólka historycznego zaprezentowali uczniom klas 5-8 zabawne przedstawienie pt.:"Lekcja historii na wesoło". Znalazło się w nim wiele zabawnych tekstów pochodzących z zeszytów uczniowskich. Do najzabawniejszych należały:

             - Myszy zagryzły Popiela, jego żonę Popielicę i cókę Popielniczkę.

            - Małpa jest to człowiek, któremu się nie powiodło.

             - Stefan Batory był królem, a potem znanym statkiem pasażerskim

            - Egipcjanie balsamowali ludzi, żeby się człowiek nie rozchorował w trumnie.

            - Po bitwie pod Grunwaldem zostało więcej trupów niż przyszło.

            - Chłopi pańszczyźniani musieli znosić panu jajka.

            - Indianie zabijali i skalpowali co popadnie.

            I wiele innych równie śmiesznych zdań. Przedstawienie bardzo się podobało, a szczególnie rozbawiło osoby dobrze znające historię.

            opiekun koła historycznego

            Agnieszka Czernecka

          • "Jestem ekspertem"

          • Po raz kolejny w świetlicy szkolnej został zrealizowany projekt „Jestem ekspertem”. W jego trakcie w świetlicy gościliśmy rodziców, którzy prezentowali uczniom swoje zawody
            i zainteresowania.  Zaproszeni goście przeprowadzili zajęcia na temat: airsoftu, pszczelarstwa, pracy w banku, pracy fryzjerki, pracy biurowej oraz poznały etapy powstawania  różnych tworzyw na wtryskarce.

                            Dzieci miały również okazje zapoznać się z pracą górnika, który zaprezentował nie tylko strój galowy, ale także zagrał na tubie przyśpiewkę górniczą.

                            Z dużym zaciekawieniem dzieci przyglądały się pracy pompy do wody oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach z kodowania i szyfrowania. Uczniowie dowiedzieli  się również  jak opiekować się papużkami falistymi. Mogły je zobaczyć z bliska, wymienić im wodę i zadać nurtujące ich pytania. Po zajęciach z mamą, która zajmuję się  analizą medyczną, dzieci na pewno nie będą się już  bały pobierania krwi, ponieważ pani pokazała, że to nie jest takie straszne. Rodzic jednego z uczniów przyjechał motocyklem, opowiadał o bezpieczeństwie podczas jazdy na nim oraz pozwolił każdemu usiąść na swojej maszynie.

                            Serdecznie dziękujemy Wszystkim Rodzicom którzy przyjęli nasze zaproszenie i z dużym zaangażowaniem przeprowadzili zajęcia  w których dzieci chętnie i z zainteresowaniem uczestniczyły.

                            Dziękujemy także  Rodzicom, którzy zaprosili nas na strażnicę i pokazali prace kucharza. Mogliśmy zwiedzić kuchnię zobaczyć sprzęty na jakich przygotowywane są potrawy dla dużej ilości gości. Na koniec strażacy przygotowali nam miłą niespodziankę – przejażdżkę wozem strażackim. Dzieci mimo panującego upału były zachwycone.

                           

                                                                                                                                          Wychowawczynie świetlicy

                                                                                                                                                          Dominika Muniak

                                                                                                                                                          Anna Sołtys

          • Wielki finał akcji czytelniczych

          • Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego zamykamy tegoroczne akcje czytelnicze i biblioteczne.

            Biblioteka szkolna funkcjonowała od września w nowych, wyremontowanych i, przede wszystkim,  większych pomieszczeniach. W poprzednie wakacje zostały połączone dwa odrębne księgozbiory: szkoły podstawowej i gimnazjum. Cały czas trwa proces scalania zupełnie odrębnych zbiorów bibliotecznych. Ponadto w listopadzie przedstawiciele organu prowadzącego szkołę przeprowadzili kontrolę księgozbioru. 

            Najważniejsze jednak, że biblioteka nie ogranicza działalności i cały czas stara się na bieżąco realizować swoje zadania. 

            Szczególny nacisk położono na dalszy rozwój czytelnictwa, w związku z czym realizowano całoroczne akcje na wszystkich poziomach edukacyjnych. 

            7 maja uczniowe klas czwartych  rywalizowali w Baśniowej olimpiadzie. Zawody łączące sprawdzian wiedzy, zabawę oraz konkurencje sportowe wygrała klasa 4c.

            29 maja odbyła sie wielka gala czytelnicza. W klasach 1- 3 Pani Dyrektor Szkoły Elżbieta Leśniak wręczyła nagrody zwycięzcom całorocznego konkursu "Czytam, więc wiem". Pierwsze miejsce zajęli drugoklasiści: Amelia Filiciak (kl. 2b) i Maksymilian Panek (kl. 2c), a drugie Natalia Słabosz (kl. 2b). Uczestnikom konkursu wręczono taże 12 nagród dodatkowych.

            W tym samym dniu odbył się szkolny finał projektu "Czytam, więc jestem". Przedstawiciele poszczególnych klas zachęcali publiczność do czytania prezentując wybraną przez siebie książkę na forum szkoły. Rywalizację wygrała Gabriela Kiszka (kl. 7a), która polecała do przeczytania powieść "Bardzo biała wrona" Ewy Nowak. Drugie miejsce przypadło Wiktorii Nowak (kl. 5b) za prezentację książki "Pippi Pepperkorn" Charlotte Habersack. Dwie osoby zajęły trzecie miejsce: Oliwia Dobosz (kl. 4a) opowiadająca o książce "Piaskowy Wilk" Asy Lind i Oliwia Wysocka (kl. 7a), która przedstawiała zabawną powieść Ewy Nowak "Yellow bahama w prążki". W głosowaniu publiczności zwyciężył Tobiasz Talaga (kl. 4a) zachęcający do przeczytania biografii sławnego piłkarza Christiano Ronaldo.

            Gratulujemy.

            Zapraszamy do biblioteki szkolnej. Do 10 czerwca można wypożyczyć ksiązki na wakacje. 

             

                                                                                                            Barbara Góralczyk, nauczyciel bibliotekarz 

          • Konkurs wiedzy o krajach UE

          • Majową tradycją naszej szkoły stał się gminny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. W tym roku odbył się on już po raz szósty. Tym razem w siedmiu róznych konkurencjach rywalizowały ze sobą trzy drużyny ze szkół podstawowych w Czechówce, Sieprawiu i Zakliczynie. Po prawie godzinnych zmaganiach najlepsi okazali się uczniowie z Zakliczyna, na drugim miejscu znalazła sie drużyna z Czechówki, a gospodarze konkursu zajęli miejsce trzecie. Wszystkim uczniom gratulujemy dużej wiedzy i mamy nadzieję, że konkurs był dla nich nie tylko możliwością sprawdzenia się i rywalizacji, ale także miłą zabawą.

            organizator konkursu

            Agnieszka Czernecka

          • Wycieczka SZLAKIEM RENESANSU

          • W dniach 16 i 17 maja uczniowie klasy ósmej pod opieką nauczycielek: p. Eweliny Płatek i Agnieszki Czerneckiej wzięli udział w historyczno – polonistycznej wycieczce SZLAKIEM RENESANSU. Pierwszego dnia zwiedziliśmy urokliwy Sandomierz, a w nim m.in. Rynek Miejski, Katedrę, Bramę Opatowską oraz Podziemną Trasę Turystyczną. Na szczególną uwagę zasługuje podziemna trasa, która powstała w latach 70-tych XX wieku. Składa się ona z 34 komnat, ciągnie się na długości prawie pół kilometra, a najgłębsze miejsce sięga 12 metrów pod powierzchnię ziemi. W średniowieczu znajdowały się pod sandomierskim rynkiem magazyny kupieckie, które przypadkowo odkryte zostały zabezpieczone i udostępnione jako turystyczna atrakcja. Kolejną niewątpliwą atrakcją Sandomierza jest Muzeum Ojca Mateusza, gdzie szczególne wrażenie wywarły na uczniach figury woskowe bohaterów filmowych, które wyglądały bardzo realistycznie. Kolejnego dnia nogi zaniosły nas aż do Czarnolasu gdzie w zaciszu Muzeum Jana Kochanowskiego przenieśliśmy się w czasy, w których żył i tworzył najwybitniejszy poeta staropolski. Zwiedziliśmy tam piękny dworek, kaplicę, zobaczyliśmy miejsce gdzie przed laty rosła słynna lipa,  pod którą odpoczywał i pisał utwory Jan Kochanowski. Następnie przejechaliśmy do Kazimierza Dolnego, który przywitał nas pięknym słońcem. Spacerując po mieście zwiedziliśmy m.in. Rynek, Klasztor Reformatów, ruiny zamku obronnego z czasów króla Kazimierza Wielkiego, basztę oraz Górę Trzech Krzyży. Po dniach pełnych wrażeń wróciliśmy do Sieprawia w dobrych humorach i z niezapomnianymi wspomnieniami.

            Opiekunowie :

            Agnieszka Czernecka, Ewelina Płatek

             

        • Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • W ostatnim dniu nauki przed majowymi świętami uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Piękne przedstawienie zaprezentowali nam uczniowe klas drugich przygotowani przez swoje wychowawczynie, panie: Annę Budzowską, Jadwigę Suder, Małgorzatę Motykę i Aleksandrę Woźniczkę. Na pianinie akompaniowała p. Andrzelika Zakrzewska-Suder. Drugoklasiści przypomnieli wszystkim czasy kiedy polscy patrioci podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalili pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. Barwne przedstawienie zostało dodatkowo urozmaicone pięknie zatańczonym polonezem.