• Dzień Ziemi

          • Nasza szkoła przyłączyła się do gminnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. W związku z tym, że w tym dniu było bardzo zimno i padał deszcz ze śniegiem przesunęliśmy o tydzień akcję sprzątania świata a dokładniej fragmentu Sieprawia. 29 kwietnia klasa 7b wraz z nauczycielkami – Eweliną Wyką i Elżbietą Żegleń –Wątor udała się w kierunku Kopytka i Kamieńca. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki pozbierali napotkane po drodze śmieci. Najbardziej zaśmiecony był Kamieniec. Pocieszający jest fakt, że śmieci było znaczniemniej niż rok temu. Tym razem pogoda dopisała, uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wykonanej pracy.

            Elżbieta Żegleń - Wątor

          • Turniej szachowy

          • Po raz trzeci w tym roku szkolnym na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Sieprawiu uczniowie zebrali się, aby rozegrać Szkolny Turniej Szachowy. W sobotę 20 kwietnia zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch grupach zaawansowania (grupa niezaawansowana oraz zaawansowana). Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund. W każdej rundzie zawodnicy mieli po 20 minut na rozegranie partii. W sytuacji, gdy partia nie zakończyła się matem, o wygranej zawodnika decydowała przewaga pozostałego na
            planszy materiału. Tym razem podczas konkursu funkcję sędziego pełnili uczniowie naszej Szkoły: Oliwier Kaczmarek z klasy 7b oraz Artur Kurowski z klasy 6b.
            Po rozegraniu ostatniej partii i wyłonieniu zwycięzców nagrody specjalne otrzymali:
            - Absolwenci naszej Szkoły: Jan Bobek i Mateusz Dyja w podziękowaniu za gościnny
            udział we wszystkich naszych sobotnich turniejach;
            - nasi sędziowie za pomoc przy organizacji turnieju i czuwanie nad przestrzeganiem
            przepisów.
            Wszyscy zawodnicy za wzorową postawę oraz rywalizację w duchu fair play
            otrzymali pamiątkowe medale oraz drobny szachowy upominek, a zwycięzcy turnieju
            - specjalne medale za miejsca I, II i III.
            A oto nasi zwycięzcy:
            W grupie A (zaawansowanej)
            Miejsce I - Jan Bobek (absolwent)
            Miejsce II – Mateusz Brancewicz (klasa 3c)
            Miejsce III - Filip Piaskowski (klasa 5b)
            W grupie B (niezaawansowanej)
            Miejsce I – Woś Filip (klasa 1a)
            Miejsce II - Tomasz Grabowski (klasa 1c)
            Miejsce III – Filip Ślazyk (klasa 3b)
            Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratuluję i jednocześnie zapraszam na kolejny konkurs, który odbędzie się w czerwcu. Data zostanie ustalona w najbliższych dniach.
            Składam serdeczne podziękowania:
            - Panu Dyrektorowi Tomaszowi Kurkowi za umożliwienie przeprowadzenia konkursu oraz sponsorowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich zawodników;
            - Pani Klaudii Przepiórce- Pajce za sprawowanie troskliwej opieki nad uczestnikami podczas przerw między partiami;
            - Oliwierowi Kaczmarkowi oraz Arturowi Kurowskiemu za pełnienie funkcji sędziego podczas konkursu;
            - uczestnikom grupy zaawansowanej kółka szachowego za pomoc w przygotowaniu sali do turnieju.
            Na szachowej tablicy ogłoszeń (na korytarzu obok sekretariatu) wywieszona jest aktualizacja rankingu po trzecim Szkolnym Turnieju Szachowym. Zapraszam do zapoznania się z wynikami.

            Organizator – Aleksandra Woźniczka

             

          • Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

          • W przeddzień Dnia Europy (8 maja) w naszej szkole został zorganizowany IX międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Tym razem gościliśmy drużynę uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Czechówce. Jak co roku konkurs dał możliwość wykazania się wiedzą, umiejętnościami, ale też współpracą i refleksem rywalizujących uczniów. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani, zaskakiwali posiadanymi informacjami, a o zwycięstwie w niektórych konkurencjach zadecydowała po prostu szybkość. W rezultacie nieco lepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieprawiu, która z przewagą 5 punktów zajęłą I miejsce.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            Agnieszka Czernecka (organizator konkursu)

          • ,,Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy” – sprawozdanie

          •  

                      W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024 odbyła się w świetlicy szkolnej kolejna edycja cyklu spotkań pod hasłem ,,Zapraszamy ASY do świetlicowej klasy”. W trakcie spotkań zajęcia prowadzili rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy, którzy opowiadali uczniom o swoich wykonywanych zawodach i zainteresowaniach.

                        Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się co to jest Dogoterapia i jakie ma znaczenie. Następnie uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania mające uchronić przed ugryzieniem przez psa. Przy udziale dwóch sympatycznych czworonogów – Zyzi
            i Bozona i pod bacznym okiem Pana prowadzącego zajęcia, dzieci brały udział w wielu ćwiczeniach.

                        Nawiązując do Dnia Chleba, uczniowie ze świetlicy zostali zaproszeni do Wypiekarni. Uczestnicząc w tej wycieczce, dzieci poznały różne rodzaje zboża, poznały etapy wypieku pieczywa, zobaczyły formy i piec do wypieku chleba, a następnie miały okazję poczęstować się różnymi rodzajami pysznego pieczywa.

                        W trakcie cyklu zajęć o zdrowiu pt.: ,,Misja: Zdrowie”, dzieci wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez lekarza, ratownika medycznego i trenerów personalnych. W czasie zajęć prowadzonych przez Panią doktor, dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia
            i Piramidą Zdrowego Odżywiania, dzieliły produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe, usłyszały na co zwracać uwagę, kupując wybrane produkty, a także dowiedziały się, jak nadwaga wpływa na nasze zdrowie. Dbając o zdrowie dzieci, kolejne zajęcia prowadzili rodzice, którzy pracują jako trenerzy personalni. Zorganizowali dla  uczniów liczne zabawy
            i ćwiczenia ruchowe na sali gimnastycznej, zwracając szczególną uwagę na utrzymywanie właściwej postawy ciała i podkreślając jak ważne jest zdrowe odżywianie. Kolejne zajęcia poprowadziła dla uczniów świetlicowych Pani pracująca jako ratownik medyczny. Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, a poznane umiejętności ćwiczyły na fantomach. Następnie uczniowie uczyli się i ćwiczyli jak prawidłowo zakładać opatrunki i jak udzielać pomocy w przypadku zadławienia. Po zajęciach każdy uczeń otrzymał ,,DYPLOM MŁODEGO RATOWNIKA”.

                        W ramach kształtowania postaw proekologicznych, uczniowie uczęszczający do świetlicy spotkali się z Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Na zajęciach prowadzonych przez Panią inspektor dzieci dowiedziały się, jak można sprawdzić stan drzewa i dlaczego drzewa są tak ważne oraz jakie są zasady wydawania pozwoleń na wycinanie drzew. Na podsumowanie zajęć dzieci wzięły udział w quizie - ,,Jakie to drzewo?’’. Kolejne zajęcia związane z ekologią poświęcone były Odnawialnym Źródłom Energii. Pan prowadzący zajęcia na ten temat, wyjaśnił świetliczakom, co to są Odnawialne Źródła Energii, co do nich zaliczamy i co zyskujemy korzystając z nich. Uczniowie zobaczyli także jak wygląda w rzeczywistości kolektor i panel słoneczny. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, a zwycięzcy otrzymali nagrody.

                        Propagując technologię komputerową, uczniowie uczestniczyli w zajęciach
            pt.: ,,Robotyka dla dzieci”. Dzieci wzięły udział w pokazie Robota COBOTA  i miały możliwość indywidualnego zaprogramowania go.

                        Na spotkaniu prowadzonym przez Panią groomer, dzieci poznały psa Fibi, zobaczyły jak wyglądają przyrządy do strzyżenia, trymowania i wielu innych zabiegów higienicznych. Przy użyciu laptopa, dzieci zobaczyły różne rasy psów. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się suszarce do suszenia zwierząt po kąpieli i wysłuchali jak bezpiecznie zachowywać się w czasie niespodziewanego spotkania z psem.

                        W trakcie spotkania z Panem, którego pasją jest wędkarstwo, świetliczaki zobaczyły, jak wyglądają podbieraki (sita), wędki, przynęty i fotel wędkarza, na którym dzieci mogły usiąść. Uczniowie uczestniczyli także w pogadance na temat prawidłowego zorganizowania wyprawy ,,na ryby”.

                        Na czym polega praca geodety, uczniowie dowiedzieli się w czasie zajęć prowadzonych przez Panów geodetów na sali gimnastycznej. Dzieci wzięły udział w pokazie map, szkicowników i Tachimetru. W czasie zajęć uczniowie nanosili na mapy naszej okolicy brakujące elementy, a następnie z powstałych prac, została sporządzona wystawa w naszej świetlicy. Za udział w zajęciach, każdy uczestnik otrzymał ,,CERTYFIKAT UKOŃCZENIA KURSU NA  ASYSTENTA GEODETY”.

                        Składam serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom zaangażowanym
            w przygotowanie i prowadzenie zajęć. Wszystkie wiadomości, prezentowane rekwizyty
             i ćwiczenia aktywizujące, które Państwo prowadzili dla uczniów, sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

            Anna Sołtys